Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 133]

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Pořád jsme se nějak nedostali k tomu, že tu LED je potřeba napájet proudem...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki: já jsem to pořád nechápal dokud jsem nevěděl co to dělá na osciláku, jsem holt pomalejší a psané slovo mi mnohokrát moc neřekne oproti pokusu smile ale děkuju že se snažíš smile

(upravil zuki 11. 4. 2015 23:43)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Vždyť na řízení proudem stačí k procesoru přidat do katody LED měření proudu (třeba na 0,1R).  A pokud si netroufá vše nechat na SW, tak k měření proudu (Au 10x tj 0-5V/0-5A) dodělat HW regulaci řízenou PWM a výstup operáku připojit na ten 10k odpor vedoucí do Vfb 3843...

rekap: do procesoru měření I, měření U a výstup jedna PWM... a On a Off pro LED ( a procesor). K zapnutí a vypnutí stačí jedno tlačítko...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Tak schéma zřejmě jakžtakž hotový, ale ještě přemýšlím zdali měřit i proud odebíraný z baterie, ale asi se na to vykašlu a bude se měřit jen napětí s procentuálním vyjádřením zbývající kapacity na displeji. Napětí pomocí PWM jsem ještě nikdy nepotřeboval takže nevím jak to nadrátovat (hádám asi nějaký RC), ale nebyl jsem si jistý jak přesný ten DA převodník potřebuju tak jsem tam dal 12bit MCP4921. Schéma jsem kreslil ve eaglu. http://ulozto.cz/xLwdcVr9/hand-torch-scheme-png heslo: audioweb

(upravil Hazys 12. 4. 2015 18:31)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

To schéma nevypadá moc dobře. Baterka obráceně,  Zapínací spínač nějak divně (proud ti teče do vypnutýho procesoru), napětí přímo z baterek ti přes ten měnič a VFB pin půjde zpět do tvého obvodu... Chybí ti ve schématu puntíky, ty sběrnice z nich nikdo nepozná takle, kam co vede a pochybuju, že z toho takhle půjde vygenerovat plošák,... .A taky se mi zdá, že po zapnutí se to vypne až vybitím baterie.

Tohle bude chtít ještě hodně poladit. Zkus nechrlit schéma najednou, začni po menších částech. První třeba vymysli a namaluj samostatně (klidně tužkou od ruky na papír, je to skoro lepší) nějaký schopný soft power switch.



PS: Zkus to příště na imgup.net. smile TO uložto je fakt humus...

PS2:  T3 nelze ovládat TTL, nikdy by se nezavřel.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

generovat z toho taky nic nechci, vlastí dps kreslím v autocadu.

Hmm vidím asi i chybu v samotném soft power switchi asi by mi šel na pin procesoru i vysoký napětí takže to ještě přepracuju.  a pak to aktualizuju smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Prosím, neaktualizuj to celé, kresli to po částech. V tom klubku hadů se opravdu těžko dá vyznat. Leda bys to nakreslil výrazně hezčeji wink

(upravil zuki 12. 4. 2015 20:31)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Pokud jsem to pochopil správně, tak chceš odpínat GND LED (celého měniče). Pokud to tak uděláš, tak ti poteče přes všechny měřící a regulační vstupy (stále neodepnuté kladné) napětí do procáku... 

Mohl bys odpínat N-FETem katodu LED a měření proudu by zůstalo na GND procesoru, akorát bys musel zároveň odepnout měření napětí na LEDce...

Jednodušší je odepnout:
a) při malém proudu LED pod 18V jen UC3843 a buď uspat procesor (nebo přepnout hodiny na pár kHz) nebo ho vypnout taky

b) při nezanedbatelném proudu LEDky ( nad cca 0,5mA) vypnout vše P FETem (třeba IRF4905S (0,02R/74A) nebo vše (včetně procesoru) odepnout od minus AKU N-FETem (já osobně nerad odpínám zem, třeba při měření osciloskopem se sondou na AKU a druhou na procesoru to může dělat věci...)...
To bych už raději vypnul N-FETem katodu LED a SOT23 N-FETíkem  vstup pro měření napětí na LEDce... a malým P-FETem tu 3843...

Vypínání a zapínání (třeba jedním tlačítkem) se musí dobře rozmyslet... není to úplně triviální... smile

Jo a PWM (8-16bit) je stejně lineární jako DA a pokud měříš proud LED, tak tě ani linearita nezajímá, stejně to budeš nastavovat procesorem - včetně nějaké SW regulační smyčky. Ale asi bys tam musel dát operák na filtr PWM a proud. posílení. I když si dovedu představit, že těch 10k které by vedlo z PWM do Vfb 3843 rozdělíš na 2x 4k7 a mezi dáš kondík... (a máš filtr...).
Ale vyber si co je ti bližší...

(upravil Hazys 12. 4. 2015 21:44)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Jednoduší, je místo vymýšlení komplikací, strčit nahoru prostě P-MOS a vypínat to tak. A bacha na to, ten IRLZ44 ti bude docela topit.

AVRko neumí přepínat hodiny.

Celek lze pohodlně odpojovat mosfetem, vůbec nic nemusí být zapnuté jako stand-by.




Tady máš třeba jedno možné řešení, vykradené z nějakého mého staršího bastlu: http://g33.imgup.net/asfdasdassa9b0.png
Na D8 a D9 jsou přivedeny zapínací signály (tlačítko mezi + akumulátoru a diodu), signály z tlačítek jsou ještě přes odporové děliče přivedeny na MCU, kam vede i signál PWR-HOLD.  Po stisku tlačítka se zapne napájení a teprve po uvedení PWR-HOLD do log1 zůstane napájení držet i po uvolnění tlačítka. Vypnutí napájení se provede prostým shozením signálu HOLD do 0.  Stav tlačítka zapnutého zařízení lze snadno číst  nezávisle přes ten dělič (není součástí výřezu ze schématu).

Jistě přijdeš i na jiná, lepší zapojení. Odpojovat lze i mínus baterie, princip zůstává stejný.

(upravil madeindoma 12. 4. 2015 21:56)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

tak update smile ten soft start jsem našel na netu takže si nejsem jistej. http://d14i.imgup.net/handtorchs3813.png

(upravil Hazys 12. 4. 2015 21:49)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Důvěř ale prověřuj, se říká. To je takový obvod naprd, co při podržení tlačítka skončí v nepěkném stavu a někdo dostane kusem bakelitu z toho mosfetu po čumě. Navíc to tlačítko ani nemáš jak číst procesorem a ani pomocí procesoru nemůžeš zařízení vypnout.

(upravil madeindoma 12. 4. 2015 22:04)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

vidíš to, na to jsem při tom plagiátorství úplně zapoměl smile, ale už je to přehlednější trochu ne? smile, jdu teda pokorně okopčit tvoje schéma smile

(upravil Hazys 12. 4. 2015 22:22)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Nemusíš to kopčit, to byla inspirace. Jde to udělat i líp. Třeba tak, aby když držíš čudl trvale zmáčknutý, aby to nezůstalo trvale zapnuté, ale jen chvilku, dostatečnou na probrání MCU, který pak přišlápne tu PWR-HOLD linku. Jde jen o to, do jaké míry blbovzdornosti toho zapojení chceš zajít.


PS: Máš ve schématu N-MOS. Patří tam ale P-MOS.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Hazys napsal:

PS: Máš ve schématu N-MOS. Patří tam ale P-MOS.

Dal jsem to vyhledat v databázi a vyhodilo to u IRF4905 tuto značku ale to mi sedí i značení v datasheetech nesekl ses ? smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Asi mě zmátl ten gejt namalovaný na druhou stranu.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Zkontroluj si displej, má asi společnou anodu, takže na plus nikoli na minus...!!!

(upravil danhard 13. 4. 2015 10:59)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

A na co je tam ten displej dobrej ? Tím se taky svítí ? smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Ten displej neřeš zuki já jsem tam potřeboval dát něco kde se to dá zapojit a neřešil jsem co to má společnýho (ty knihovny v eaglu jsou tak obsáhlý že člověk je vůbec rád že si něco vybere:) ) , doma mám na to sedmisegmenty už připravený.

danhard: ten ukazuje zbývající kapacitu baterie v procentech. A rozsvítí se jen při stisknutí tlačítka.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

No, já jen, že mám dojem, že ten budící IO zvládne do gnd jen cca 2mA... a 16mA do +Vcc

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

70mA max, doporučený co jsem někde četl je 6mA na pin a to mi stačí (odpory neodpovídaj, ještě jsem ty hodnoty neupravil). Výkonný TPIC je zbytečný na to že to bude jenom informativní a nebude to svítit v jednom kuse ale jen pod dobu zmáčknutí tlačítka.

Příspěvky [41 až 60 z 133]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£