(upravil maras 21. 3. 2014 13:03)

Re: KT88 SE lampac

Wili netopí to skoro vůbec.  Tahám z toho 93mA a na vstupu mám 230V (zbytečně moc) , výstup je 200V a teplota malého chladiče je 61 stupňů.
Jak říkám zapoměň na tlumivku a uvědom si že je rok 2014 smile  Kdyby konstruktéři v 50 létech měli možnosti co máme teď tak by je ani ve snu nenapadlo se srát s tlumivkama smile Ale samozřejmě volba je na Tobě - jen se Ti snažím vyvrátit mylnou představu o tom , že to neúnosně topí.

https://lh4.googleusercontent.com/-rpw5m9KQ_bU/UxSoVY52qLI/AAAAAAAAASg/GvpafmouPww/w1024-h576-no/zdroj-new2.jpg

Web

(upravil pzwak 21. 3. 2014 13:24)

Re: KT88 SE lampac

willi, dotaz - 5H staci to? mi bez urazky pripomina film "Na samote u lesa" - Uvezu to? Jak ti nekdo muze fundovane odpovedet, kdyz nevi ani jakou topologii zdroje nakonec zvolis, o hodnotach kondu, vnitrnim odporu trafa atp. nemluve. Navic si to prece muzes spocitat, vzorecku pro tyhle CLC filtry se da najit dost. Ale rozhodne neopomin zahrnout prechodne deje pri zapnuti a vypnuti, dtto zpusob zpozdeni nabehu, jinak budes menit diody a pojistky jako na bezicim pase...

EDIT: preci jen trafo 400V / 200mA bude mit celkem maly odpor a kondy budou velke (tedy mely by byt)...

Web

(upravil Wili 21. 3. 2014 13:26)

Re: KT88 SE lampac

no tak to mas asi pravdu, aj ked mne by tam tieklo 2x take napatie a 2x vacsi prud, takze minimalne 4x viac tepla, ale ako vidim ten maly chladic tak to nieje taky pruser ako som myslel. Existuje nejaky IRF aj s vacsim SOA ? tento ma pri 400V ledva 300mA, ale snad 100mA ako rezerva postaci. Tym trimrom nastavujes vystupne napatie ?

Cize by som mohol ako zdroj spravit nesymetrickych 310V/0,5A po usmerneni by som mal tym padom nejakych cca +440V, po zatazeni by to trochu kleslo, takze mozno by tam bolo nejakych +425-430V snad. A na vystupe by som mal tym padom nastavenych nejakych +400V. Takyto stabilizator by zarucil uplne odfiltrovanie brumu?

Ak by som teda mal upravit tu tvoju schemu aby mi to slo na tych cca 400-450V? vymenit MJE za nieco ine? za co? pripadne ten delic co si spominal upravit ako?

mozny napad na vylepsenie: je mozne toto zapojenie doplnit o nejaky pomaly nabeh napatia? nieco podobne ako sa pouziva kombinacia LM317 + tranzistor + kondenzator? ak ano malo by to vyznam? ako to pripadne doplnit do schemy ? big_smile

EDIT: pre pzwak: to s tlmivkou je mi jasne, tu indukcnost som priblizne vypocital ze by bola vhodna takato hodnota cez valvewizard. Tie prechodne javy pri zapinai / vypinani o nich viem, niekde to riesia diodou cez tlmivku a podobne. Zrejme ked uz je niekde tlmivka je lepsie mozno tam dat rovno lampu. Je otazne ako sa to vsetko odzrkadli na vyslednom zvuku.

(upravil maras 21. 3. 2014 13:58)

Re: KT88 SE lampac

Zpomalený náběh to má ..  Prostě stabilizátor se snaží udržet napětí aby na bázi bylo referenční napětí zenerky +Ube. Takže podle zenerky si spočítáš dělič aby při 400V bylo na výstupu nějakých 20V pokud nezvládneš tak to můžeme pak spočítat.  Taky  můžeš zenerku dát řekněmě 150V a potom i MJE340 bude stačit, ale já bych spíše šel cestou jiného tranzistiru s Uce 450V. Ty zenerky na vysoké napětí poměrně hodně "cestují" s teplotou.
M.


EDIT: Jinak tepelná ztráta se snad odvíji od toho  jaké napětí a při jakém proudu se na stáblíku musí ztratit ne (ztrátový výkon) ?  Takže pokud bude vstupní napětí rozumně nastaveno tak to topit moc nebude.

EDIT2: Potlačení střídaviny je lepší než 60dB.

2V na fitráku a 2mV lezou ze stábla / cca 100 mA

Web

(upravil pzwak 21. 3. 2014 13:39)

Re: KT88 SE lampac

k te tlumivce - vyhodou je jednoduchost zapojeni, usetreni trochy ztratoveho tepla a jednodussi koncepce zdroje, nevyhodou vaha, rozmery a cena
co se tyka stabilizovaneho zdroje - zadna stabilizace ti nezaruci nulovy brum, aby stabilizator odstranil brum, musi byt napajeny z takoveho zdroje, aby pri plne zatezi nepokleslo napeti na vstupu pod urcitou uroven, jinak v minimech pulvln vypadne ze stabilizace a brum je zpatky. Stabilizace si muzes predstavit jako oriznuti spicek pulvln, ale pokud zdroj na vstupu tu energii nedoda aby to pokryl, bude to brumet stejne. To je vyhoda tlumivky, ktera to spolu s kondem muze pokryt. Proto filtruje lip nez RC clanek. Jestli je napajena z vakuove diody nebo kremikove je putna, pokud je splneno co pisu vyse. A nemyslim si, ze je moc lidi, kteri u spravne navrzeneho zdroje poznaji uchem rozdil mezi vakuovou diodou a kremikem. Usmernovaci lampa ma jedinou vyhodu - pomaly nabeh proudu diky zhaveni.

EDIT: Marku, ale zase nesmi byt ubytek moc maly, protoze o vetsi filtracni kond bude potrebovat na vstupu stabliku...

Web

(upravil maras 21. 3. 2014 13:56)

Re: KT88 SE lampac

Určitě , ale pokud tam bude +20V tak to bude určo stačit.  Hlavně sem tim chtěl říct, že to prostě nijak zvlášť  netopi smile

EDIT: Ano , trimrem se nastavuje přesné výstupní napětí.

Web

(upravil Wili 21. 3. 2014 14:26)

Re: KT88 SE lampac

ok, este zvazim dizajnovu stranku celeho zosilnovaca a uvidim ako to spravim, ak mi do koncepcie zapadne vhodne niekam usmernovacia lampa naviac, dam ju tam + tlmivku do chassis dovnutra ak sa vojde. Ak mi to tam nebude pasovat a vyzeralo by to zle tak pouzijem ten marasov stabilizator a kremikove diody. Skusim cez vikend popremyslat nad usporiadanim, ake velke chassis to bude atd.. a potom sa uvidi. Zatial dakujem za nazory smile

Teraz mozete polemizovat o zapojeni ak mate chut a cas big_smile rozhodne pouzijem na konci KT88 a na vstupe nejaku malu triodu zrejme ECC88 pre kazdy kanal po jednej. Takze na scheme to budu 2 triody za sebou + koncova elka. Tu ECC88 zvazujem preto, lebo som sa kdesi docital ze vraj sa na tuto poziciu celkom hodi, kde to bolo uz si nepamatam. Ale mam doma aj rozne ine elektronky ako ECC82, 83, 85, EF86 atd...

Inak ake su vyhody/nevyhody toho:
1)pouzit priamu vazbu medzi triodami a davat nfb ku katode prvej triody. Ked neberiem do uvahy ze tam mam o kondenzator menej comu rozumiem ze je mala vyhoda.
2)ked pouzijem oddelenie triod medzi sebou kondenzatorom, a zavediem nfb az do katody druhej triody? tym padom ta prva pracuje bez spatnej vazby..

(upravil maras 21. 3. 2014 14:35)

Re: KT88 SE lampac

Za mne urcite stejnosměrně navázáno a Ecc88 je vhodná flaška bez debat - lineární a má páru bezproblému vybudit koncovku. Ještě bych zvážil 6n1P - je levnejší a taky fajn, ale to by se muselo přepočítat.  Koncovku Ti vymlouvat nebudu, taky jsem ji původně chtěl použít, ale kluci kteří mají mnohem vetší zkušenost mi ji rozmluvili. protože je drahá jak válka a nemá extra velkou životnost.  Proto jsem se rozhodl použít místo ní GU50 - za desetinu ceny stejná písnička (ovšem s delší životností) jak tehdy říkal Sendy.  Faktem je že nevypadá tak "cool" jako KT88

M.

Web

(upravil Wili 21. 3. 2014 15:00)

Re: KT88 SE lampac

inak ako je to s tou UL odbockou u SE? ma byt 43% od anody alebo od zdroja ?

A ako je to s vystupom z vystupneho trafa pri jednocinnom koncovom stupni? ak potrebujem opacnu fazu pre inu spatnu vazbu mozem vystup prepolovat? Alebo by to neslo a kmitalo a musi to byt "v jednom smere" ?

(upravil maras 21. 3. 2014 15:13)

Re: KT88 SE lampac

Však si to vyzkoušej  v simulátoru - to je nejlepší před skutečnou stavbou

EDIT: Prostě musíš zavádět tu NFB v protifázi v místě kde je zavedena.
Takže obecně pokud  na mřížku přivádíš  vazbu tak ta je v protifázi oproti signálu který je na mřížce. Ovšem do katody přivádíš signál ve stejné fázi jaký je na mřížce aktuální triody - snad sem to polopaticky popsal pochopitelně

Web

(upravil Wili 21. 3. 2014 15:53)

Re: KT88 SE lampac

no na mriezke a katode tej istej triody je faza rovnaka takze do katody zavadzat signal s rovnakou fazou nemozes pretoze by bola faza kladna, alebo len som zle pochopil tvoj vyklad.

Proste ano, ak spravne rozumiem spatnej vazbe tak ma byt tak ze musi byt vzdy zavedena v opacnej faze ako je v danom mieste signal, nie?

Skor problem mam v LTspice v tom, ze ked to simulujem tak neviem ako mam fazovo otocit na vystupnom trafe sekundarnu cievku. Neviem ci ju mozem aj prepolovat. Pretoze ak to necham v jednej faze, tak ako ma byt spravne (teda aspon dufam ze to mam spravne zapojene), tak potom zosilnovac ma na vystupe opacnu fazu ako vstupny signal, ale to asi takto ma byt, alebo nie? uz som z toho blby big_smile

Spatna vazba bude aj tak sediet, lebo bude opacna ako na vstupe s tym problem nemam, naschval v scheme ju aj mam odpojenu aby bolo vidiet fazove pomery v zosilnovaci.

Zelena sinusovka je vstupny signal 500mV, modra je vystup z trafa, logicky v limitacii pretoze je to bez nfb:

http://s16.postimg.cc/ln875d279/KT88_SE4.png

EDIT:

sakra asi nieco robim blbo, lebo ked tam tu vazbu pripojim, blbne to a meni sa na kladnu, mam tam opacne VT ? nj prave pozeram ze VT mam asi spravne aspon myslim, len na to aby fungovala ta chema je potrebne prepolovat vt aby spatna vazba bola zaporna.

(upravil maras 21. 3. 2014 16:26)

Re: KT88 SE lampac

Pisu z mobilu tak kratce. Proto jsem Ti psal, ze do katody musis zavest signal ve stejne fazi jako je na mrizce lampy. Takze kdyz tam zavedes signal v protifazi tak si zavedl kladnou vazbu a to se ti rozkmita.

Odpor 15 k v katode druhe triody ja taky blbe. Schvalne se kukni na stejnosmerne pomery a uvidis jake tam mas predpeti a jake tecou proudy jednotlivyma lampama.
Edit2: vsiml jsem si ze si prekopal tu prvni flasku tak mozna je ten odppor dobre. Doma se na to kuknu poradne. Ted sedim v aute smile  a cekam na manzelku tak nemam prostor to prepocitat.
M.

Web

Re: KT88 SE lampac

hehe dik za nasadenie smile tak ked budes doma mozes mi rovno napisat ako to vypocitat aby som to nabuduce vedel aj sam big_smile

(upravil Wili 21. 3. 2014 16:43)

Re: KT88 SE lampac

Pre lepsie chapanie co chcem vyrobit... cely zosilnovac chcem riesit na DPS z ebayu, z dovodu ze som este nikdy pri stavbe zosilnovaca nevyuzil patice do DPS a proste chcem to skusit, stale pouzivam len tie do chassis a toto je pre mna nieco nove, aj ked viem ze to nieje najstastnejsie riesenie. Ta dps je povodne pre 6N1P + EL34 na konci, ale ja to chcem s ECC88 a KT88. Ako ta dps vyzera a ake ma schematicke moznosti prikladam obrazky nizsie. Samozrejme ze mozem robit zmeny ake chcem, priama DC vazba medzi triodami a podobne nieje problem, pretoze len by som pouzil prepojku namiesto kondenzatora a podobne...

Ta ich shcema sice tiez nieje na zahodenie, ale neviem ci to ma vyznam nechavat prvu triodu bez spatnej vazby. Okrem ineho tam je akasi vazba medzi anodou koncovej elky a anodou budica... to len tak pre inspiraciu smile

http://s27.postimg.cc/ot46ozhab/001.jpg

http://s27.postimg.cc/tqhra3j9f/002.jpg

http://s27.postimg.cc/952zi71oj/003.jpg

(upravil danhard 21. 3. 2014 17:02)

Re: KT88 SE lampac

nic

(upravil Wili 21. 3. 2014 17:15)

Re: KT88 SE lampac

Ked idem podla schemy na strane 14 postupne, tak na vstupe mam kladnu sinusovku, na anode prvej triody zapornu, tym padom mam na anode druhej triody kladnu, a tym padom mam na anode dalsej teda koncovej elektronky zase zapornu (v pripade ze je VT orientovany fazovo ako ma byt). Tym padom toto zaporne napatie privediem do miesta katody v druhej triode (kde je tiez zaporny signal kedze na mriezke je signal z anody prvej triody). V LT spice to funguje ako ma, ak prepolujem VT prestane to fungovat a kmita to.

Jednu vec ale nechapem, preco spatna vazba ma mat taku fazu ako miesto kde ju zavadzam aby bola ucinna?

Tym padom, aby som mohol zaviest vazbu do prvej triody musim prepolovat vystup VT, nie ? nevadi to? ide len o fazu ?

Ak som spravne pochopil podla lukesa, tak aby som zaviedol spatnu vazbu musim priviest signal v OPACNEJ polarite spat na vstup aby som tento od neho odcital. Kedze tento signal potom sposobi to, ze "odoberie" zo signalu skreslenie a vela inych veci. To, o kolko sa toto udeje reguluje odpor v tejto spatnej vazbe. Preco potom v praxi zavadzam signal s rovnakou fazou ? alebo faza a polarita nieje to iste ? big_smile

Re: KT88 SE lampac

Nevidel jsem tam ty tecky na zmenšeném zobrazení, normalne se to kresli, ze jsou orientace vinutí na transformatoru vsechny stejne.

(upravil maras 21. 3. 2014 19:08)

Re: KT88 SE lampac

No ono to ani neni o nasazení smile  Jen jsem se si zkrátil chvíli při čekání a tak jsem odpověděl. Jinak s tím trafem jsou tady  daleko daleko povolanější , já jsem zatím jenom stavěl v SE jeden zkušební lampáček s PCL86 , takže s touto topologii zkušenost nic moc a tak nebudu nijak chytračit.  Nicméně zrovna dneska jsem se rozhodnul, že hnedka jak dodělám OTL-ko tak si postavím SE-čko  s 6s33, dneska jsem objednal výstupní trafa a zbytek mám doma.  Takže tak.  smile
M.

Web

Re: KT88 SE lampac

Marku jaky si zvolil vystupaky?

Re: KT88 SE lampac

Zatím jen zkušebně Indel TGL 20/003 a uvidíme jak to na ních pofrčí. Slyšel jsem u pzwaka sestavičku na těhdle lampách a trafech a hrálo to pěkně. (i bez NFB smile)

M.

Web