Re: HiFI kontra PA

Domácí hifi jsou fajn, pěkně potichu, do oušek, fajn zvuk.
Pak si doma zkoušíte PA s 15" basákem, jen trošku to nakrmíte (tak desetiny wattu). Najednou v muzice přijde úder do kotle (100 x vyšší výkon) a víte okamžitě a jasně, proč je to lepší, než na hifi.
U všech beden bych nechal povinně uvádět maximální nezkreslený akustický tlak ve slyšitelném pásmu. Najednou zjistíte, proč hifi na 40 Hz nebo 8 kHz zahraje nádherně tiché pasáže a hlasité nestojí za nic. A proč jinak nepříliš kvalitní zvuk z PA má fantastickou dynamiku, dech beroucí lehkost přenosu signálu, mocnou sílu na basech.
Ale stejně tu říkám jen to, co všichni vědí, nebo alespoň podvědomě tuší, jinak by tohle vlákno ani nevzniklo wink.

Re: HiFI kontra PA

Proč povinně?
Ono je sice pěkný, že má někdo charku jak když střelí na 1W, ale na 100W kdyby to chtěl hulit už to může bejt jinak, naštěstí to lze snadno změřit...
Viděl bych to jako KarelX., s pečlivostí se dá postavit z "PA" komponent určitě slušná bedna.

(upravil KarelXth 21. 9. 2013 10:08)

Re: HiFI kontra PA

No Oťas to řekl naplno. Každej by si měl zvolit cestu na základě vlastní zkušenosti, ne na základě toho, co mu někdo (byť třeba odborník světovýho formátu) napovídal na fóru. Člověk je potom pevnej v kramflecích a nenechá se nikým manipulovat. Já třeba doma používám už dlouhý roky 18" PA suby a zatím nic mě nepřesvědčilo ke změně. Naopak většinou jsem spíš zklamanej a těším se domů. Stejně tak třeba Dawsoo si domů nikdy nic z PA nedá a oklepe se hrůzou jenom nad tím pomyšlením. Důležitý je, že budeme oba spokojení, jak nám to dobře hraje;-).

Takže be_em: Nečekej, že z týhle diskuze vyplyne jasný ANO nebo NE. Jestli ti líp chutná PA, vykašli se na ostatní, vykašli se na pindy o nevyužitých wattech a narážky týkající se tvýho psychickýho zdraví a ZKUS TO...

Re: HiFI kontra PA

KarelXth:
Líp už to snad ani napsat nejde. Každej jedinec je prostě jedinečná a neopakovatelná entita, a proto každýmu vyhovuje něco jiného. A co komu vyhovuje, na to prostě musí přijít sám. V tom mu nikdo poradit nemůže. Kvalita pro jedno ucho může znamenat neposlouchatelnou hrůzu pro druhý. Tak to bylo, je a bude.

Web

Re: HiFI kontra PA

Otas a KarelXth souhlasím.
be_em: vlastní zkušenost si musí vyzkoušet každý sám. To co tady kluci píšou (radí) je jen jejich zkušenost (názor) s kterým ty nemusíš souhlasit.
Určitě bych si já poslechl bedny co dělá MaBat, právě protože jsou osazeny PA. Na druhou stranu bych chtěl slyšet subík s LAB12 v porovnání třeba s 12LX60. Taky nemůžu tvrdit, že je lepší (hraje pro mě líp) to nebo to, protože jsem to neslyšel.

Web

Re: HiFI kontra PA

mě se velmi osvedcila kombinace obojiho,v mem pripade alnico HIFI sirokac na spodku (pod 200Hz) doplnenej 15´´ PA...

Re: HiFI kontra PA

páni, ale ja som už ticho, náražky na moje psychické zdravie som tu nikde nečítal a ani som nikde nepísal že s niekým nesúhlasím, ani nečakám jasné áno alebo nie lebo takto to ani nejde, viam menej ste sa všetci zhodli ..... akurát som čakal či niečím neprispeje MaBat

Re: HiFI kontra PA

sagitarius napsal:

.... Každej jedinec je prostě jedinečná a neopakovatelná entita, a proto každýmu vyhovuje něco jiného. A co komu vyhovuje, na to prostě musí přijít sám. V tom mu nikdo poradit nemůže. Kvalita pro jedno ucho může znamenat neposlouchatelnou hrůzu pro druhý. Tak to bylo, je a bude.

S tím si dovolím silně nesouhlasit. Kromě extrémních vyjímek každému vyhovuje ničím nezkreslená reprodukce. Takže není pravda, že každému vyhovuje něco jiného, a že si na to musí přijít sám - opak je pravdou. Pokud je něco objektivně dobré a splňuje objektivní kritéria prakticky všichni jsou spokojení a líbí se jim to. Jiná je situace, kdy je něco špatně. Někomu vadí limity výkonnostní a rozsahové, nedostatky ve frekvenční charakteristice, zkreslení zesilovačů atd., ale to je naučená věc. A proto nejsou schopni všichni stejnou mírou poznat chyby v reprodukci. Závěr z toho je, že když je to pro "jednoho" dobrý a pro "druhýho" hrozný, je to objektivně vzato špatný. Jen ti "jedni" to prostě nejsou naučený "slyšet".

Re: HiFI kontra PA

no s tim slysenim je to slozitejsi...vetsina lidi prevaznou cast dne posloucha to co se jim poslouchat nechce (šéf,manželka,deti,zpravy a ostatni sliz z radii a televizi) a postupem casu se podvedome nauci neposlouchat...no a pak je tezky vnimat prijemny zazitky,takze vetsina lidi da na ty papirovy parametry,pripadne kecy v higendovych casopisech a pod...:-) je to kazdyho vec co v nem vyvola prijemny pocity at domaci strereo ci mono system,PA....nebo mereni ci procitani parametru...vetsina z nas  neumi naslouchat...

Re: HiFI kontra PA

No a výrobci toho často bohatě využívají.

Otas napsal:

U všech beden bych nechal povinně uvádět maximální nezkreslený akustický tlak ve slyšitelném pásmu. Najednou zjistíte, proč hifi na 40 Hz nebo 8 kHz zahraje nádherně tiché pasáže a hlasité nestojí za nic.

Místo toho výrobci raději uvádějí v podstatě tepelný výkon reproduktoru.

(upravil KarelXth 23. 9. 2013 16:22)

Re: HiFI kontra PA

Methman: Já bych řekl, že něco je a bude špatně vždycky, minimálně dokud se k přenosu zvuku bude používat cívka v magnetickym poli a hýbající kusem plastu nebo papíru. Každá reprobedna je soubor nedokonalostí a každá osoba upřednostní jinak namíchanej balíček kompromisů.

Re: HiFI kontra PA

...virtualni realita...ta se fakt tezko meri...vzdyt jde o iluzi...

Re: HiFI kontra PA

MethMan a já si dovolím zas nesouhlasit, protože komplexně vynikající aparát v komplexně vynikající místnosti s dobrou náladou a vším co k tomu náleží neposlouchá NIKDO. Pak se dostanem k tomu, že váhu mají fakta jen některá, a občas nemají váhu žádnou, protože člověk NIKDY nebyl objektivním pozorovatelem, a nevím co kdy může vzejít dobrého z toho dělat ho z něj...

Re: HiFI kontra PA

...objektivni pozorovatel clovek je,vzdyt vetsinou pozorujeme  objekty...zeny,auta,hifi pristroje...navic oko svoji stavbou odpovida objektivu...

(upravil Dalča 23. 9. 2013 20:49)

Re: HiFI kontra PA

Kudlibabka:
Hodně mizernýmu objektivu!! teda já v oku achromát nemám a abych viděl do dálka, musím mít trvale vraženou na čenichu předsádku...

PB:
kino je bohužel už na PA systémech. 70% úspěchu je procesor, 25%úspěchu je prosotorvka a 5% je subjektivita diváka + bedna.

KarelXth:
z PA komponent (breptáky) lze udělat velmi dobré bedny na tokové to domácí žvýkání, ale zásadně se musí jinak ladit, než jak se používají v PA systémech.

Dá se navrhnout supr HiFi bedna s vééélkým basákem, kterej při plný hlasitosti má pá rmm výchylku, vysocecitlivý driver s pěkným zvukovodem a vhodným unístěním do prosotru (zupoždění signálu a jeho vektorové sčítání v oblasti dělicích kmitočtů, to celý dimenzovaný tak, že cívky repráků o tepelné zátěži neví přitom bez ztráty kitičky přenesou i tu největší špicu v signálu se vyskytující (teda pokud zesilovač dá..)...
Jenže těmito "hybridy" se málo lidí reálně zabývá - využít výhod PA a potlačit jejich nectnosti ve prospěch HiFiziace. Ono často se dá narazit na dogmata, hifi bedny se často tuní na velmi malých příkonech, pak vysokozdvihový repráky mají taky svý mouchy, když se zahřeje kmitačka, jsou původní parametry za studena zcela jinde atp.

ale to základní dělaní, za tím si stojím. Na poslechovou hladinu koncertu se pomocí HiFi beden nedostaneš, spojit rozumně 2 a více beden nelze (teda pokud nechceš mít miliardu laloků maxim a minim), kalsický PA aparát se vším všudy doma nikdo neuživí aposlouchat jej v nízké hlasitosti není úplně optimální... Teda to mám odzkoušený na NEXU S12 a JBl PRX625, při pokojový poklidný hlasitosti to němá verd.
Nehledě k tomu, že to nexo je dobů jako singlbedna dost naprd mizerný úhly.. 120/80°x 30; to není do obyváku optimální...ten 12" moc dolů neleze, tj stejně k tomu musíš mít sub a RS18 k tomu by zmenšila užitnou plochu obyváku na kamrlík...No a NXAMP taky není na uložení do vitrínky, nehledě k ceně, HiFi za 400.000 v obyváku teda nemusím. Vím o mnoha jiných způsobech jak investovat tyto peníze (teda kdybych je měl)
No a ty JBLka jsou vysloveně hnusný...ale na druhou stranu za ty prachy a při tý váze vynikající breptobedny!!!

Stejně, když už se dostanu k nějaký MUZICE, né k tý komerci co se všude válí, tak raděj vrazím na hlávku sluchátka a zalezu si někam do klidu...

Re: HiFI kontra PA

Pro mě je důležitější jakou hudbu poslouchám, než na čem... Jinak sluchátka to jistí, pokud si chci poslech doopravdy užít, tak sáhnu po sluchátkách. Nejčistší poslech. smile

Web

Re: HiFI kontra PA

jj akorat to ma  proti dobrym bednam omezeny podani prostoru...jinak ja za sebe muzu rict ze pri poslouchani na sluchatka se lip "odriznu"od okoli...

Re: HiFI kontra PA

Já zase např. sluchátka nesnesu...

Re: HiFI kontra PA

Čím to?

Web

Re: HiFI kontra PA

No jednak mi vadí náušníky ( i u kvalitních a pohodlných sluchátek), jednak šílím z toho, když mi něco hraje přímo do uší. když jsem byl malej, tak jsem rád poslouchal přes starý ARF300...dnes je nesnesu na hlavě dýl, než minutu. A nějaký slušný AKG dýl, než jednu průměrně dlouhou písničku. Asi jsem divnej, ale nemohu si pomoct. Mám doma 5 různých sluchátek, ale nemůžu je používat.