Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Hazys: no jsem hloupej no big_smile... Mám tu MAA 501 a MAA 725B a 725C, akorát netuším jak je zapojit, bude stačit zapojit + vstup, - vstup, výstup a napájení a ostatní piny nechat volně?

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

plastový šumový generátor 501 se supr funkcí latchnutí výstupu hoď do koše.
725 je přístrojový oz, sem pude taky použít. Zapojíš jen napájení, vstupy a výstup. Zbylé vývody jsou kompenzace a offset trim - pokud tam jsou. Netřeba tady s nimi nic dělat.

(upravil Sendy 19. 8. 2013 19:48)

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

sagitarius napsal:

Když mu dáš natvrdo tužkovku, tak je to samozřejmý, že se může zbláznit. Po odpojení lítá, protože už tam nepouštíš nic, co by ho uklidnilo. Kdyby měl tak tvrdý pružiny, že by hned přeslal lítat, tak by byl k ničemu. Rafika musí mít možnost okamžitě reagovat na sebemenší změny, a ne bejt tlumená pružinama.
Čas návratu rafiky je dán rychlostí poklesu napětí, který do něj pouštíš, a ne tím, jak dlouho lítá bez napětí! A ten si nastavíš výstupním kondem v tom zapojení.

To jsou špatné úvahy, pružiny nic netlumí ! Pohyb rafiky je tlumen jednak konstrukčními díly měřícího ústrojí - obvykle kovový rámeček cívky, který slouží jako zkratovací prstenec, pak odporem vzduchu, třením v ložiskách,  někdy taky úmyslně vytvořenou vzduchovou brzdou (různé praporky atd.), a pochopitelně na elektrické straně odporem v obvodu měřidla. Pro VU metry se používalo pokud vím podkritické tlumení jako kompromis mezi rychlostí náběhu a překmitem.

Web

(upravil Yeayer 19. 8. 2013 22:38)

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Tak jsem použil velkej budík z AZK 052 a ten je stokrát lepší páč je otřesuvzdorný, tudíž ta ručička nemá infarkt když má vyletět o 1/3 stupnice za milisekundu, takže se zbytečně nerozklepe. Každopádně kdybych dosáhl http://www.youtube.com/watch?v=oqEie4SA9WY takovéhleho výsledku (ten člověk má ten samej budík jako jsem kuchnul z toho AZKčka) asi nedosáhnu sad...
E: (celkem vtipný sledovat reakci toho měřáku na absenci kondíku za usměrňovačem, ale teď tam mám ten otřesuvzdornej z AZKčka, co teprve ten bullshit z GESu...)

(upravil Yeayer 20. 8. 2013 19:21)

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Koukal jsem a zjistil jsem, že nejlíp vypadá, když ta ručička se neopožďuje za hudbou a "vystřelí" přesně v t uchvíli, kdy je v hudbě špička, ale tou samou rychlostí nesmí padat, musí padat několikrát pomaleji, tak jsem nad tím zapřemýšlel a ptám se - splnilo by účel schéma který jsem nakreslil? Jednalo by se o to, že kondík C by se nabíjel bez omezení (pouze s úbytkem nějakých 0,6V, dioda by byla 1N4148) přes diodu D1, tudíž by ručička poskočila rychle vpřed, ale vybíjecí dioda D2 by měla v sérii odpor (polovina stereo potenciometru, 1/2) který by bránil kondenzátoru se vybíjet rychleji, tudíž by se na něm napětí zvýšilo okamžitě, protože v nabíjení nebrání žádný odpor, ale ve vybíjení by to byl ten potenciometr. Pokud by však ten potenciometr byl (jako v mém schématu) stereo, pak by se druhá polovina (2/2) dala krásně použít na "přemůstkování" těch dvou diod aprvní poloviny toho poťáku, takže tím potenciometrem by se dala nastavit rychlost padání té ručičky, ale neomezovalo by to nabíjení toho kondenzátoru, tudíž by to nijak neomezovalo rychlost pohybu té ručičky "doprava". Dotazy zní: Bude to fungovat tak, jak jsem to popsal? Pokud ne, v čem jsem uvažoval špatně/udělal chybu? Díky moc za odpovědi smile.
http://imageshack.us/scaled/thumb/823/w08y.png
EDIT: takhle to teď funguje http://www.youtube.com/watch?v=1uMTPjV2 … e=youtu.be

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Majstře, rozmyslete se, zda chcete VU metr nebo peak level meter.

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Škoda, že se to na tom jutubu nedá shlédnout i s hudbou smile

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Hazys: O to tu nejde, zpomalením ručičky chci akorát zabránit tomu, aby ta ručička zbytečně překmitávala při rychlé změně úrovně, nechci aby z toho byl peak meter level.

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Jestli to má být VU metr a ne nějaký "kývající stěrač", tak musíš dodržet časové konstanty náběhu, doběhu, velikost max. překmitu, kmitočtovou charakteristiku atd. Jsou na to normy a doporučení.
http://en.wikipedia.org/wiki/VU_meter

Web

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Dobře. Zeptám se znovu - fungovalo by to moje schéma tak jak jsem popsal?

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Tak problém je v těch mejch budíkách z gesu - vždycky když ručka vylítne trochu rychlejc tak se roztřese. Není to elektronikou ale těma budíkama. Chci aby to pak vypadalo třeba takhle http://www.youtube.com/watch?v=IxJV8U5WLg0
Momentálně to vypadá takhle (dnes jsem to nahrál) http://www.youtube.com/watch?v=f6W2ro97oqk

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

hmmm. leda tak ty budíky něčím řádně zatlumit, aby tak nepřekmitávaly.

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Dalča: no ale čím? Když na tu ručičku přidělám "praporek" jako brzdu (někdo to tu psal) tak by to šlo ale vypadalo by to asi blbě. Tudíž řešení je buď koupit pořádnej budík (na ebayi někdo prodává hodně dobrý, jsou i vide na youtube a nepřekmitávaj a je k nim i celkem pestrá specifikace) nebo nějak upgradovat tenhle, bohužel elektronicky to nepujde, spíš jedině mechanicky (nějak zvýšit třeba tření cívky o ten plast nebo tak).

(upravil Dalča 22. 9. 2013 16:47)

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

hmmm možná plácnu nesmysl.. ale dal bych sériově s budíkem co nejmenší odpor a budil to co nejvýkonějším operákem... ale mám dnes mozkový útlum tak možná potím kokotiny.

prostě to krmit co nejtvrdším zdorjem... pak by to nemělo tak lítat. i za cenu budit měřák z jednoho výstupu výkonovýho operáku, ty opičky s časovým konstantama udělat z jinýho OZ před oním budičem metru.

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Dalča: nad tím jsem taky uvažoval, že když tam pujde natvrdo výstup operáku tak že to tu ručičku "udrží". Po tom co jsem to zkoušel včera tak jsem rád že ji ještě nemám v oku.

(upravil Dalča 22. 9. 2013 18:00)

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

no nemyslím jen výstup poeráku do metru, ale výstup operáku do metru s paralelně daným odporem - kombinovat odpor tak nays s odporem metru zatížily operák tak akorát (oprostě co nejvíc operák snese) - a dát tam výkonný operák, ktarý umí dodat rozumný proud.
něco jako LM272 nebo svářečka s L165V

(upravil The_P 22. 9. 2013 20:09)

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Take bych to tak zkusil, mam VU metry z Farnellu a paralelne k nim je trimr nastaveny asi na 270 ohm, jinak silne prekmitavaly, takhle to jeste docela jde, budi to BCko napojene na operak pro posileni. Neco jako na sound.westhost.com, snad to pomuze.

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

to Yeayer: vyzkoušej toto zapojení, které je jednoduché, ale funguje opravdu dobře ... upozornil tě na něj už Jupi

Jupi napsal:

... vyber nieco od Revoxu ... iba upravit podla citlivosti toho VU metra ... A700

http://www.jpeg.cz/images/2013/09/22/kxals.png

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Dalca ma pravdu, paralelni odpor k magnetodynamickemu systemu ho zatlumi, staci si to vyzkouset bez buzeni, pri pohybu s nezatlumenym merakem v ruce rucka volne lita, maly paraleni odpor nebo zkrat to zatlumi tak, ze se skoro nehne. Bohuzel citlivost 0.5mA, aby se trochu zatlumila, potrebuje to snizit aspon na 10 - 20mA a to uz bude problem zase vybudit.

Web

Re: Ručičkový VU metr - nefungující schémata

Musí se na tohle udělat "svářečkovej" budič
Buď s trandem, nebo as operákem. Zde nejsou tak superúpřísná kritéria na rychlost přeběhu, tak se sem dá narvat i operák vhodný spíše k řízení motorku, vyz výše...
LM272 je ochotna trvale dát do výstupu 1A....
Tu už by na měřák s přídavným tlumením mohlo stačit...