Re: LINUX

Pro pokusy muzu doporucit Microsoft Virtual PC smile Vyhody - na nainstalovanych Windows XP je mozne virtualne spoustet DOS, W95, W98, W2K i Visty smile Linux jde take rozchodit pod Virtual PC (to vim z doslechu). A vyhoda nejvetsi, vse je ukryto pod jednim souborem, takze i kdyz uzivatel provadi ve virtual PC psi kusy, nenaboura si system.

Re: LINUX

Halen: Já ho v práci také zkoušel, ale nic moc. Bylo to děsně pomalé a to moje pracovní PC je celkem dobrý stroj. V případě Ubuntu je lepší si stáhnout live instalačku *.iso a nabootovat ji rovnou v PC. Sice to také není nějaký zázrak, ale v mém případě rozhodně rychlejší.

Nejlepší je mít na PC jak Linux tak i WinXP. Já pro jistotu ve WinXP v nastavení zakázal síťovou kartu.

Re: LINUX

Zkoušel jsem na té svojí testovací plečce SUSE 8 a musím říct že to na ní docela lítalo... smile

Re: LINUX

Jinak na tom stroji urcite  nedoporucuju ani KDE ani GNOME, IceVM by litalo jak fajne. a to jede i na 64MB ram, odzkousene. Jinak pokud je to taky stroj tak zadna mandriva ani SUSE, alespon ne ty nejnovejsi verze. Jinak

redyuri: Myslis? Vsak co jsou distribuce. Je to jadro naplacane programy a odladene. Takze Mandriva ma uplne stejne programy jako SuSE tak kde si prisel na to ze ma ty nejhorsi programy. Ja pouzivam mandrivu asi od verze Mandrake 8.0 Semtam nejake male problemky ale jinak vpoho. Detekovalo mi uplne vse i Win TV kartu. A repozitare jsou dobra vec, ale pro toho kdo ma rychly net. Ono nainstalovat hole kUbuntu z CD je dobre, ale me doinstalovat dalsich 4GB programku na 256kbit je hruza. Jinak Man 2007 ma OO2.1, amarok, a uplne stejne jako SuSE. Ja zkousel SuSE 10.1 a to se mi prave zdalo nejak nestabilni a navim neprehralo multimedia. 10.2 je prej na tom lepe.v Man mam i podporu zapisu NTFS, a co sem se i divil, tak mi jedou videa primo v prohlizeci (FireFOX), ktere mi ve FF nejedou ani pod Win, kde to potrebuje IE. A to nemam IE tab ani WMP. Jede to prtez nejaky kodek Kaffeine.

Litte: No starsi verze jsou dobre, mene narocne, ale taky jsou vice zranitelne. Ale pokud to ma jen na doma, tak je to pohode.

Web

Re: LINUX

Když už jste u toho - nemáte/neznáte osvědčenou minimální (tj. maximálně očesanou) instalaci Linuxu, která půjde bootovat z 128MB flash karty?

Re: LINUX

Já znám jedině www.slax.cz

(upravil redyuri 19. 9. 2007 12:11)

Re: LINUX

mandriva má najaktuálnejšie programy, čož v linuxe znamená najmenej odladené a nestabilné. skusal si openSUSE 10.1 alebo SUSE 10.1? to neni to isté, openSUSE 10.1 je akési prechodové štádium pred openSUSE 10.2, kým SUSE je komerčná verzia s inou licenčnou politikou. schálne sa pozri aké verzie SW používa to čioné distro.
10.2 dokáže všeličo, vrátane full NTFS mount...zvyšok čo opisuješ sú new features, ČASTO nestabilné a padajú. Mandriva je linux pre klikaciu krásu a nie pre serióznu prácu (tým nemám na mysli pozeranie videa), lepšie je na tom ajXP

edit: hej, slax, ak by nešla najnovšia 6, odporúčam skúsiť aj staršie verzie 5.x

Web

Re: LINUX

ja to nepotrebujem na nejaku extra pracu, potrebujem od toho aby to bolo stabilne a aby na tom pekne slapala multimedia s internetom,nic viac od toho nepotrebujem,moje xp ma obcas problemy sam so sebou a to nehovorim este o tom,ked si pustim winamp,qip a ked este aj nahodou mozillu,tak ho ide porazit chudaka, a vtedy mrzne... novy komp nechcem pouzivat na internet, na to je tento pc, aj kvoli bezpecnosti, len som si tam chcel pocuvat hudbu popri surfovaniu vidim to tak,ze skoncim pri tom xpcku

Re: LINUX

WinXP už je trochu starší systém, ale na té tvé konfiguraci by měl běhat v pohodě. Zkus ho přeinstalovat. Nejnovější linuxové distribuce už přeci jenom počítají s trochu lepším strojem. Ale zase tam je podpora pro nejnovější formáty. Holt po něm nesmíš chtít moc věcí najednou.

Re: LINUX

to som si zvykol ze nemozem po nom chcet moc veci naraz,potom nevie co skor big_smile vidim ze sa uskromnim trosku a nasetrim na nieco nove

Re: LINUX

No , neda mi nereagovat...
Neviem ako vy, ale moj nazor je, ze linux slape na kazdom stroji rychlejsie a stabilnejsie ako ktorykolvek oknovs (uz len z toho dovodu, ze nepotrebujes antivirak, antispy... mam to z vlastnej skusenosti). A mandrivu, suse a podobne sracky by som radcej nedoporucoval (su fakt dost nestabilne a cim dalej, tym viac komercnejsie...). Dalej mozem len odporucit tieto stranky a tieto distribucie (a odporucam si stiahnut radsej DVD iso - pokial mas tu moznost):

Freespire 2.0 - vychadza z Ubuntu, je doplneny o nejaky komercny software (bez dalsej instalacie funguju MP3, DVD atd...):
ftp://dropbox.linspire.com/freespire-stable


Xubuntu 7.04 (je to vlastne ubuntu, ale pouziva menej narocne graficke prostredie, ktore sa ti moze hodit...):
http://se.archive.ubuntu.com/mirror/cdi … 4/release/

Ubuntu 7.04 DVD:
http://ubuntu-cdimage.datahop.it/releas … y/release/

A este podla mojho nazory dobry navod pre zaciatocnikov:
http://ubuntu.kayle.sk/download.html

Web

Re: LINUX

hm, linux slape rýchlo na slabom stroji, pretože ide ľahko nastaviť aby bol čo najmenej náročný, čo vo winXP moc nejde...  v linuxe použiješ nenáročného správcu okien (nie kde ani gnome, ale niaky fluxbox a podobne...) a je to jak delo..
opensuse je dosť stabilné ditro, v prípade 10.2, a čoskoro vyjde 10.3, o pol roka bude na tom stabilitou rovnako smile
suse je komerčné, trošku pomalšie, ničmenej skvele odladené distro...určené skôr pre korporátnych zákazníkov, kôli správe SW a celkovej správe vôbec...
na slabom stroji ide rýchlo aj XP, ak má dostatok RAM smile to platí všeobecne o tomto OS (a nielen o ňom:) )

Web

Re: LINUX

DJ Way: Možné to je. Ale GNU/Linux musí být korektně nainstalovaný, tzn. musí mít aktuální podporu pro daný HW.

Re: LINUX

Nho, s podporou to nie je az taky problem (pre koho ako)... Podpora je, len niekedy sa treba snazit a mat nejake tie znalosti... Niekedy netreba nic a vsetko bezi na prvy krat (zalezi od konfiguracie PC). Myslim, ze v tomto pripade (na tomto PC) by malo vsetko ficat od pociatku (najme vo freespire). Riesil som mnoho problemov s linuxom. Mam notebook ASUS A6M. Zo zaciatku som nedokazal ani spustit instalaciu (stacilo dopisat atributy noapic nolapic) a vsetko bolo v pohode (ubuntu 6.10). Nevedel som rozchodit wifinu, trebalo pouzit ndiswrapper a win ovladace, nakoniec som sa na to vykaslal, lebo vo freespire mi ficalo vsetko... S freespire ziaden problem. Moj dalsi notebook HP6710b ma novu graf. kartu Intel X3100. Ubuntu 7.04 zatial neobsahuje ovladace pre nu, bolo zlozite na tom notebooku rozchodit grafiku, ale podarilo sa. Ale co som instaloval ubuntu do stolovych PC, tak som nezaznamenal nejake problemy (boli to 2 az 4 roky stare PC). Neviem ako to je u novsich... Treba vyskusat. A minimalne odporucam vyskusat freespire live CD. Na tom asuse mi wifina ficala uz pri live CD.

Web

Re: LINUX

No právě že s notebooky byly vždy nějaké problémy.

Re: LINUX

šesky problémy s notebukmi začínajú a končia pri nedoržiavaní HW špecifikácií a najmä nedostupnosťou driverov pre HW...na mojom aceri idú všestky veci ako open drivery z jadra linuxu, okrem wifiny, klasika ndiswrapper smile

Web

Re: LINUX

No tak já mám také doma starší už u nás v práci vyřazený NB acer. Mám na něm legální WinME + nelegální Acad2004 (kde kreslím tišťáky). Jenže tam už není síťová karta, nefunguje disketová mechanika, CD mechanika čte pouze originál CD. Data z něj přetahuji pomocí mp3 přehrávače z USB konektoru. Tam jsem si nainstaloval jen Mandrake2004 z koupených originál CD.