(upravil kazzatel 6. 2. 2013 16:55)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Já kdybych to tady měl na stole, tak do čtvrt hodiný mám vše o čem se tu už tejden bavíme odzkoušený a změněný ( vylepšený ). Všechna vylepšení a odzkoušení jsem mu v osobním telefonním rozhovoru řekl, ale neřekl jsem mu k čemu se co se k čemu se to vše vztuje a co má jakou důležitost, neboť jsem si myslel, že to ví. Všechen tenhle bordel se musel projevovat i všem ostatním, neboť to je prostě vlastností tohoto zapojení...jenže nikdo ostatní se s tím takto nepáral, všichni jste se na to kašlali...je otázka proč asi...já to vím a vy když se zamyslíte, přijdete na to taky....

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

a čo s tou zemou ťahanou cez chladič ? #131

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

kazzatel napsal:

...jenže nikdo ostatní se s tím takto nepáral, všichni jste se na to kašlali...

To je tezky Pavle, tohle zapojeni se traduje jako uzasny a kdyz poukazu na nejake nesrovnalosti, tak se zlou potazu. Stejne tak, kdyz najdu nejakou ptakovinu ve tve konstrukci smile

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

kazzatel: Mistře, nad Vašimi návrhy vylepšení jsem seděl dlouho a vše si dával v hlavě dohromady. Asi jsem to tak okrajově pochopil jak jste to myslel. Nejsem ale opravdu zdatný obvodář a bastlení je jen můj velký kůň. Povoláním jsem muzikant a zvukař. Proto všechny tyhle úpravy bych nechal do dalšího návrhu, kdy bych udělal úplně jiné desky a použil nejradši i jiné tranzistory VAS místo 2NXXX.

Tenhle projekt považuji za uzavřený. Spousta nepřesností a bludů vzniklo hlavně tím, že jsem se seznamoval s půjčeným osciloskopem a v podstatě jsem žádný zesilovač nikdy takhle neřešil - neměřil. Teď už asi trochu tuším co mám sledovat. Proto jsem oba moduly vrátil do stavu dle schématu s vyjímkou vypočítaných odporů pro zenerky (místo 2k2 jsem dal 1k5, 1k6 bylo málo - to mě trklo díky danhardovi) a hned v začátcích nahradil MPSA přesně párovanýma BCčkama. Výměnou MPSA se mnoho zlepšilo včetně nesymetrie limitace a zákmitů při odběhu z ní. Taky sem při začátečních měření neměl na výstupu použit boucherot. Ten zesilovač zas o něco uklidnil. Teď se to chová postě normálně jako LEACH. Je to stabilní v limitaci 1kHz i 10kHz, obdelník rovný bez zákmitů. Oba moduly teď poslouchám a zvuk už mi přijde v pořádku. Určitě chci udělat vylepšenou verzi, ale tahle prostě zůstane tak, jak je původně navržená. Stálo už to moc peněz na to že je to stále "jen" Leach. A nehraje to opravdu špatně...

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Ono je tam hlavne tech 40V na zenerkach trochu moc pro takove napajeni, je to takovej mensi nedostatek, 30V by bylo jeste dostatecny, Leach to tlacil nahoru, aby se napajeni emitoru diferaku chovalo co nejvic jako zdroj proudu, ale to neni tak nutny. Spolecny odpor v emitorech se musi pak take o neco snizit, aby se nezmenil proud.

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Můj původní záměr byl, udělat čistokrevnýho Leache, ale na deskách, které budou vzhledově a rozložením k něčemu vypadat. To se asi povedlo. Nechal jsem se unést a chtěl od toho možná víc než to je schopno zahrát - nakreslit na škopku. Pravdou je, že tohle zapojení je kultovní a všude vychvalované. Mnoho nectností se ale projevilo i v mých experimentech tady. Myslím si, že kdyby se povedlo odladit to s moderní, běžně dostupnou, součástkovou základnou, vychytat nedostatky a celkově zmodernizovat, byl by to zas velký hit pro amatéry co si chtějí postavit slušný zesilovač. Na to ale sám nestačím. Jsem rozhodnut udělat další verzi, ale úplně jinak. Rád do toho vložím svůj čas i nějaké peníze, ale potřeboval bych k sobě zkušenou duši spřízněnou, s kterou to budu konzultovat. Šel by do toho někdo??? Vím, že už odnoží Leachů vzniklo nezpočet, ale nikdo to zatím pořádně nepořešil a to jsem prošel všechny možné zapojení na našich i cizích webech. Tady na AW je veliký odborný potenciál, jen ho zkusit využít pro dobrou free věc. Kdyby do toho někdo se mnou chtěl jít, tak SZ...

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

...ty hraješ na tubu? smile

(upravil tubamusic 6. 2. 2013 19:14)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Betaron: Ano, ano. Tubu jsem studoval. Ale mimo jiné i na basu jako ty smile

Web

(upravil marda 6. 2. 2013 19:52)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

danhard napsal:

Ono je tam hlavne tech 40V na zenerkach trochu moc pro takove napajeni, je to takovej mensi nedostatek, 30V by bylo jeste dostatecny, Leach to tlacil nahoru, aby se napajeni emitoru diferaku chovalo co nejvic jako zdroj proudu, ale to neni tak nutny. Spolecny odpor v emitorech se musi pak take o neco snizit, aby se nezmenil proud.

Společné odpory v emitorech myšleno R15 a R16? Při sníženém napájecím napětí se upravovala hodota R13 a R14 a volilo se nižší napětí zenerek. Dle schémtu http://img166.imageshack.us/img166/8651/ampleachfq5.gif

(upravil danhard 6. 2. 2013 20:40)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Když snížíš napětí zenerek, tak snížíš také proud diferákem.
Ten je sice teď 2x1,6mA, ale když ho snížíš, tak spadne příčný proud VAS.
Ten otvírá úbytek na R11, R12, příčný proud VAS je teď cca 3,5mA a to je hodně málo.
Když jenom snížíš zenerky na 30V, tak spadne proud diferákem na 2x1,2mA a VAS na cca 2mA.

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

marda napsal:

... S Thermaltracky Leache dělal p. Voráček ...

http://uloz.to/xhEHFQ9/4-zesilovace-lea … oplnky-pdf

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Má víc variant, jedna vyšla i v amáru..

http://www.sefinko.ic.cz/upload/rozne/e … alTrak.pdf

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

... ano Roberte ... strana 36 ve výše uvedené knize ... wink

(upravil tubamusic 11. 2. 2013 15:40)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Čím může být způsobeno, že jeden modul má větší zesílení než druhý.  Dnes jsem se pokusil změřit přenosové charakteristiky obou modulů:

https://i.postimg.cc/fJp4yBGN/2131527.jpg

při vstupním napětí 200mV je rozdíl na výstupu necelý Volt. Kde mohu hledat chybu? Při měření jsem se snažil zachovat stejné podmínky včetně stejného trafa.

problém s nestejným zesílením odhalen a vyřešen. Na jednom modulu jsem měl na pozici R19 1k místo 1k1.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Dvakrát měř, jednou řež....

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Řežu to už potřetí a pořád je to krátké...

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Pak si to nech vysvětlit.....

(upravil tubamusic 11. 2. 2013 21:37)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Ono co šlo změřit, to jsem se snažil měřit opravdu několikrát a poctivě, ale nejspíš jsem se přehlíd při čtení osazováku. Takže chára do odporové zátěže je teď u obou modulů shodná s modrou křivkou na grafu v příspěvku #156.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

A jak ti to teď tedy hraje ?

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

DJ_Rix: Zatím to mám takhle

https://i.postimg.cc/T5McRR8B/2128417.jpg

na koberci. Teď to hraje celkem pěkně. Hodně pomohly ty peripetie co jsem si jimi tady s vámi prošel. Objevil jsem díky tomu ještě několik nedostatků a jejich odstranění se příznivě projevilo i ve výsledném zvuku. Hlavní přednost tohohle zesu vidím ve výkonové rezervě - reaguje parádně na dynamiku v celým spektru. Co se týče pocitu ze zvuku, tak bych upřednostnil ještě trochu jemnější středovýšky, ale to je taky hodně způsobeno ještě nekvalitní výhybkou v bednách. Bedny přijdou na řadu co nevidět. Hodlám právě dělat Bi-amp zapojení s aktivní výhybkou basy X středovýšky a  Leach půjde na basy, 222jka na středovýšky. Proto jsem se pro stavbu tohohle zesu vlastně rozhodl. Teď mě čeká dodělat mechaniku od Modu. Bude tam ještě softstart se síťovým filtrem což by se zas mělo projevit příznivě na zvuku. Když to shrnu, poslech tohohle zesu mě baví.

Web