Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Smyčku udělá propojení obou půlek zemí pod wagosvorkama...naznačený spojení je z hlediska funkce navíc i zbytečný....

A kde? To mi není jasný... Já v těch žlutejch čárách smyčku nikde nevidim.

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Ano, 233 je správný hvězdicovitý pospojování...

(upravil hcrevize 22. 5. 2013 22:36)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

kazzatel napsal:

Smyčku udělá propojení obou půlek zemí pod wagosvorkama...naznačený spojení je z hlediska funkce navíc i zbytečný....

U wago svorek není žádý spojení obou půlek zemí je to pouze přívod středů vinutí od trafa.
Odmysli si vše kromě žlutých čar co jsou na PCB.

Z mého pohledu 233 není ideálně-správně............

Web

(upravil marda 22. 5. 2013 23:00)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Ty tubo sis svojí tvrdohlavostí vysloužil spolupráci s P. D. banana

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

mechanik napsal:

Zaujímalo by ma, aký význam má medzera medzi bodom E a F? je to kvôli nabíjacím prúdom kondenzátorov...?

jj je to takzvaná "špinavá" = E a "čistá" = F zem........................

Web

(upravil danhard 22. 5. 2013 23:22)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

233 není to správný ořechový smile
222 bylo relativně lépe.

Minimalizovat plochu i impedanci špinavé zdrojové země (kvůli mag. vyzařování, čili smyčky v nabíjení kondů vůbec) a na ní se připojit v jednom bodě čistou výstupní zemí.
Pokud se připojíš na kontaminovanou zdrojovou zem ve dvou bodech, tak budou vůči sobě mít rušivé napětí, pokud je dále spojíš do smyčky, tak se do ní bude nízkoimpedančně to rušení vyrovnávat, nabíjecí proudy ti prolezou částečně do této smyčky.

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

kazzatel: Díky!
Teď jsem se vrátil z hospody, kde jsme to řešili s kamarádem Inženýrem elektro, který mi to dopodrobna odůvodnil a snažil se vysvětlit. Ideální ale není v elektrotechnice skoro nic, takže zas mi o něco málo svítá i když to svítání je zalito několika výtečnými pivy. Ještě tedy pár dotazů.
a) Předělat podle žlutě naznačených čar od mechanika, nebo akceptovat řešení viz 233 s jakoby indukční smyčkou kostry???
b) Je opravdu tak bezpodmínečně nutné, aby přívody od kostry byly od každého hlavního filtračního kondenzátoru stejně dlouhé?( úbytek na případné delší cestě - nevyrovnanost vybijecích proudů jednotlivých kondů)
c) Jak to řešit s tou ochranou, kterou prostě někam nacpat musím a jinam mi ani vzhledově ani jinak nepasuje.
d) Rád bych to pochopil, proto možná trochu bojuju a chci vás věci znalé vyprovokovat k diskusi.
Stejně mě to nedá a předělám to, aby to bylo zde akceptovatelné, ale musí to být prosím realizovatelné v daných rozměrech.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Informace už máš. CO je OK už si musíš zhodnotit a rozhodnout sám............

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Neříkej mi že už se ti tam nikde nikde nevleze destička ochran s 16A relé která má třeba 75x47mm (mám takový tisták)

Web

(upravil PavelTl 23. 5. 2013 10:53)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Zkusím taky přispět názorem.
Nakreslit ti to nedokážu, ale snad to pochopíš z popisu:

1: Zruš celou horní vrstu jak ji teď máš a přívody k usměrňovači udělej zespodu
2: pod středem usměrňovače si vytvoř uzel z nějž vše hvězdicově povedeš
3: přehoď svorky zdroje tak, abys měl GNG uprostřed a postranách ~ , tyto pak spoj a přiveř do uzlu zprava uprostřed
4: propoj - horních kondenzátorů a přiveď je do uzlu zprava zeshora
5: propoj + spodních kondenzátorů a přiveď jo do uzlu zprava zespoda
6: propojené GND výstupní svorky přiveď do uzlu zleva zespodu
7: Tím máš vyřešenou špinavou zem, takže z uzlu vytáhni doleva nahoru kousek cesty jako čistou zem.
8: Tuto čistou zem už můžeš dále rozvětvit ke vstupu, zpětné vazbě a dalším součástkám.
Výsledek pak bude vypadat asi takto:

Čistá zem                            - kondenzátorů
                           střed        přívody od trafa
zem k výstupu                     + kondezátorů

9: případné volné místo zleva uprostřed pak můžeš využít pro tažení země k ochraně

Není to ideální řešení, ale pokud chceš mít uprostřed tu ochranu, bude asi nejschůdnější.
Zkus se nad tím zamyslet a porovnat to s tím co ti radí ostatní.

Edit: v tom co máš teď nakresleno se mi nelíbí nabíjecí proudy tekousí ze spodní svorky GND trafa k horním kondenzátorům + proudy tekoucí z horní svorky GND trafa ke spodním kondenzátorům. Dlouhá cesta navíc nějak napojená na čistou GND může způsovovat brum 100Hz.

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Kurva co se to tady rozmohlo za termín ? Máte ánung vo čem mluvíte a PROČ tomu tak je ? Špinavý mohou bejt akorát fusekle a ne elektrotechnickej pojem.....

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

dirty power ground ?

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

To je nějakej vodkaz, Vašku ?

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

V mém případě je to jen papouškování toho co někdo zveřejnil. Mám obecnou představu proč, ale nedokážu to změřit ani jinak dokázat.

Jestli to správně chápu, tak filtrační kondenzátory se nabíjejí za provozu po velice krátkou dobu. Přičemž čím větší hodnota kapacity, tím větší náboj uchovává, tím nižší je na ní pokles napětí při zátěži, tím kratší čas na nabití a tím užší a tedy vyšší proudová špička. Navíc díky spínání usměrňovacích diod si ani nedokážu představit její tvar. Velký proud i na zanedbatelné impedanci vytvoří pár mV rušení. To je zanedbatelné u zdroje.
Ale už není zanedbatelné v řádech mV vstupního signálu.  Proto se musí země pro nízkou úroveň signálu brát z jednoho místa, sice budou zarušené, ale všechny stejně. Kdyby se vzali z různých míst byla by každá zarušená jinak a rozdíl v zarušení se tak přenese do signálu.
To by dokázal za určitých podmínek splnit i původní návrh, ale když tam vidím ten závit jímž tečou vysoké nabíjecí proudy, nemám představu co způsobí. Takže proč to dělat nedobře, když můžu lépe?

Prostě popisuji tím co mě napadlo. Nemám FEL, takže odborné termíny neznám.

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Myslel jsem, ze se to tak pouziva.
http://www.users.on.net/~glenk/grounding/grounding.htm

(upravil hcrevize 23. 5. 2013 12:45)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Podívejme se co k tomu píše Douglas Self v knize: Audio Power Amplifier Design Handbook
str.437


The positive and negative rail reservoir caps will be joined together by
a thick earth connection; this is called Reservoir Ground (RG). Do not
attempt to use any point on this track as the audio-ground star-point, as
it carries heavy charging pulses and will induce ripple into the signal.
Instead take a thick tee from the centre of this track (through which the
charging pulses will not flow) and use the end of this as the starpoint.

Rail decoupler capacitors must have a separate ground return to the Reservoir
Ground. This ground must not share any part of the audio ground system,
andmustnotbereturned to the Starpoint.

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

andmustnotbereturned

hezky slovo smile

(upravil hcrevize 23. 5. 2013 13:08)

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

kazzatel napsal:

To je nějakej vodkaz, Vašku ?

Podívejme se co k tomu píše Bob Cordell v knize: Designing Audio Power Amplifiers
str.358
This arrangement keeps those dirty high currents away from the main star ground and keeps them from corrupting it.
An important concept is to have dirty currents circulate locally and be resolved before
they are passed to a ground node involving other circuitry.

Never use steel hardware to fasten together the elements of a star ground.
This arrangement keeps those dirty high currents away from the main star ground and keeps them from corrupting it.

Takže opět špinavé proudy ala špinavá zem.......

Web

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Plytký termín popisující nedostatečně chování některých jevů bez dostatečného pochopení příčin, sorry....a přitom vše je tak banální....

Re: LEACH (nejen) Thermal Trak

Myslím že Cordell ani Self nepatří k těm co by nepochopili příčiny a jevy s tím související.............

Web