(upravil Jan16 13. 12. 2012 0:19)

Re: 150W Leach v4.5

BigDrobek: Každopádně jsi mě nakopl si o tom na netu konečně něco najít.
Tady jsem našel zajímavou literaturu ke studiu: http://doc.utwente.nl/14149/1/t000000d.pdf Doporučuju pročíst. Já tam vyhledal jen podstatné údaje o principu G a H, je to tam krásně vysvětlené, nyní už přesně vím kde je rozdíl.

(upravil Nitram 13. 12. 2012 1:36)

Re: 150W Leach v4.5

nj uz jsme gfakt OT ale..

jj hezky, dikes, mas u me plus bod !! ja kouk zas na tohle

http://pandatron.cz/?632&tridy_zesilovacu

je jasny ze to co pouzivam (D-class s tou "filtr less" BD modulaci) je ve skutecnmosti S-class.. (ja zustanu u oznaceni D jinak mi nikdo nebude rozumet) to co navrhuju je G-class - tedy zmena vykonu misto zmeny hlasitosti (ztlumenim) na vstupu, a ta fakt nejnarocnejsi regulace v realnym case primo podle konkretniho audiosignalu je H-class smile

POKRACOVANI ZDE: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 85#p258385

...a dal uz zas jen piskomiluv Leach  wink

(upravil Jan16 13. 12. 2012 0:56)

Re: 150W Leach v4.5

Ano, už s OT navrhuju taky skončit smile

Přesto si dovolím zareagovat, aby to bylo viditelné: Ten článek z pandatronu, je ukradený z od Martina Olejára z elwebu. Český internet se z většiny hemží jen kopiemi kopií, a tak nedá běžnému člověku moc práci si udělat přehled, kdo vlastní originál.
Z toho důvodu výše jsem si také už téměř odvykl na českém netu cokoliv hledat. Google poslední dobou ani nikde nenabízí "hledat pouze česky" (nebo to tlačítko nikde nevidím), takže to sype rovnou většinou anglicky, nevadí mě to.

(upravil Yeayer 13. 12. 2012 11:39)

Re: 150W Leach v4.5

No jako jediný co jsem provedl tak je že jeden trand má asi o 3cm delší dráty než měl v plastbedně, ostatní je mají buď stejné nebo i kratší. Tak já vrátim tu zpětnou vazbu zpět jak má bejt, dneska pojedu koupit ty slídy místo keramik a - napište mi prosím, čím bych měl nahradit trandy v diferáku (ty MPSA56 a 06), ale ať je mají v GESu big_smile... Je tam předzes s TL061, napětí je +-13V (obě zenerky 12V, ale jedna má 13.1V a druhá 13.6V). Potom to zkusím co to bude dělat. Poslední věc co mě napadla - koupit origo konc. trandy co tam maj bejt.

(upravil Jan16 13. 12. 2012 12:14)

Re: 150W Leach v4.5

Šílenče, naco tam budeš cpát ty slídy MICA ? Ztráta peněz, zvuk to rozhodně nezlepší (jak si možná někteří myslí, nezlepší to v podstatě nic, leda teplotní závislost kapacity mají menší). Pokud tam máš keramiky na 500V, nech je tam. Slídou nic nevyřešíš.
Trandy v diferenčáku by možná vyměnit šly, za BC546B.  Ale jak tam uděláš takovou změnu, bude potřeba rozvrtat i zbytek zesilovače a vyházet i zbytek těch MPSA. Téměř jistě se pak bude muset trochu hýbat i s kompenzacema, jelikož ty BCčka jsou i rychlejší. Pak už to ale bude úplně jiný zesilovač a ne Leach. NECH tam být ty tranzistory, jak tam jsou. Řešením by bylo, dát tam  koncové tranzistory, jaké tam patří, nebo nějaké s přiměřeně stejnou rychlostí. Dva páry nových koncáků tě ale vyjdou na 3-4 stovky, které jednak ještě navíc ušetříš tím, že se vykašleš na zbytečný slídový kondíky a místo nich nakoupíš zásobu  500V keramik od pár pF do třeba 100pF, abys mohl v budoucnu laborovat s kompenzacema.   A co se týká koncových trandů, pokud jsi ochotný investovat, kup nějaké vhodnější konce.  Já bych spíš šel cestou překompenzování zesilovače. Mohlo by taky částečně pomoct zatlouct přímo koncové trandy na chladiči, mezi CB jim dát nějakou keramiku (řádově nF) a zpomalit je tak. Bez měření tam natupo střílet hodnoty kapacit nejde. Muselo by se to všecko přeměřit na osciloskopu, co to dělá.

Re: 150W Leach v4.5

Jan16: Nono, na slidu mi nesahej ac souhlasim, ze je to placebo. Spise mne tam trochu desi 'předzes s TL061'. Proc zrovna TL061 pred takovyhle zes? Prijde mi ze pak uz je temer jedno co je za tim, jestli Leach nebo LM3886 napr.

Re: 150W Leach v4.5

Na slídu ti nesahám, jen se držím faktů, že to nic "hmatatelně" nezlepší. Pokud má někdo peněz dost a ty slídy se mu tam líbí, tak ať si je tam dává.
TL061 vyměnit alespoň za TL071.
061 je pomalý slimák, na audio nepříliš vhodný. Navíc pokud jsme to dobře pochopil, Y. tam chce instalovat vyhybku pro sub, takže tvrzení, že kdyby tam dal NE5534 nebo nějaké OPA za 100Kč že z toho půjdou lepší basy, si prosím nechte pro někoho jiného. Obávám se, že nikdo z vás by tam rozdíl ušima nepoznal.

(upravil Yeayer 13. 12. 2012 16:41)

Re: 150W Leach v4.5

Jan16: zuki mi zase radí vyměnit to za ty BCčka že by to stačilo (všechny MPSA) a že ty MPSA jsou mršiny tak já nevim... Tak tam místo těch slíd dám pořádný keramiky no. Jak jako předělat kompenzace? jakože vyměnit skoro všechny součástky na desce? No tak jako zatím zkusím bez předělávání vyměnit ty MPSA za ty BC a zkusím co se s tím stane no.
E: operák vyměněn za TL081

Re: 150W Leach v4.5

MPSA jsou mršiny . souhlasím. Klidně to vyměň: Celý diferák i zdroje proudu u něj, vyměnit za BC546B/556B.  Datsheet těch mršin MPSA v hlavě nenosím, ale bude to něco s ft 50MHz, ty BCčka mají 100MHz. Tudíž zase si bez přeměření zesilovače koledujeme o výprask. To už se nám ten Leach začíná hezky zrychlovat. Dvakrát rychlejší diferenčák, 7x rychlejší konce na dlouhých špagátech,... To s původníma kompenzacema nemůže chodit dobře. Přeměřit!
Co máš osazeno v rozkmitovém stupni?

(upravil Yeayer 13. 12. 2012 16:53)

Re: 150W Leach v4.5

Jan16: V rozkmitovém stupni mám 2N3440 a 2N5416. No jako prostě tam ty BCčka dám a jako myslím si že problém v těch 100MHz nebude, zejtra už s tím zajdu k zukimu a tam se zjistí vše.
E: http://users.ece.gatech.edu/mleach/lowtim/part3.html s rychlostí těch BC problém 100% nebude, protože tam autor uvádí že se daj použít i MPS8099 a MPS8599 a ty maj 150MHz smile

Re: 150W Leach v4.5

ja som dával do vstupu BC546/556 a ide to bez akejkoľvek zmeny kompenzácií. Akurát musíš trandíky otočiť bruškami opačne. Majú iný pinout ako MPSA

(upravil madeindoma 13. 12. 2012 18:02)

Re: 150W Leach v4.5

ad #116 od Nitrama

Stereo to je přece 2x jednokanál smile Jen mi příjde takový naprd na 1 kanál bušit všechny ty korekce a vyhybky. Sice beru že to dělá jako univerzálku ale na párty s jedním reprákem asi nepůjde, chodí se alespoň se dvěma smile Ale co je to jeho první lepší zes tak ať to stojí za to.  Za chvilku bude stavět buď druhý anebo stereo smile

Jinak pro Y. Mám navržený a postavený aktivní LP filtr. Jestli bys měl zájem možno ti poslat matrici DPS a rozložení součástek. Neměl jsem to nikdy na měření, ale poslechově to na SW bylo slušný. Přeladitelný to je myslím od 80 do 400 Hz.

(upravil Yeayer 14. 12. 2012 0:34)

Re: 150W Leach v4.5

madeindoma: ale to není na párty, to je na doma smile. Na párty mám PA bedny s 2x200W zesem.
E: ha, Všechny MPSA jsem vyhodil oknem (doslova big_smile) a zapojil tam BC546/56. Když připojim sign. kabel do mobilu tak tam není ani nejmenší brum, ale když do pC tak to celkem dost brumí, ale to bude tím že je tam integr. zvukovka a ještě k tomu je tam 5m prodlužka big_smile. Co se týče zisku - zpětnou vazbu jsem vrátil zpět jak má bejt, akorát na předzesu mám zisk 9 a podle hudby si "DOVOLUJI ODHADNOUT" že tam bude tak 80-100W. Což je docela dobrý už smile. Každopádně ty BCčka udělaly svoje, a hlavně už to k**** hraje asi od 20Hz! Konečně z něj mám pořádnou radost ^^
E2: a co je na tom to nejhorší? že po zapnutí i bez připojení singálu je chladič tak do dvou minut naprosto vařící, to už je o spáleninu, je to už přímotop, takže mám podezření že to kmitá jako blázen...

Re: 150W Leach v4.5

pískomile, hoď to na škopek a uvidíš.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: 150W Leach v4.5

Millano: jojo , to udělám... Ten trand s nejdelšíma drátama  je běhěm 20s vařící že se na něj nedá sáhnout... a trafo se mi rozteklo...

(upravil madeindoma 14. 12. 2012 21:21)

Re: 150W Leach v4.5

Trafo se rozteče snad jen v hlubokém přetížení ne? smile Hoď foto jsem teda zvědav ja to vypadá smile Schválně zkus zkrátit kabely.

Re: 150W Leach v4.5

Tak proud do tranzistoru 2SC3546 je 1,33A a zesiluje celou záp. nap. větev, tudíž kmitá jako blázen (ten s těmi nejdelšimi dráty), v útery to u zukiho změříme na škopku... No trafo se rozteklo doslova, na spodní straně je takovej plastovej zelenej kroužek a ten se roztekl a takovej ten "silikon" uprostřed či co toje tam trochu vytekl... No prostě jsem nebyl doma a strejda asi 2 hodiny si pouštěl hudbu a a ten trand při tom kmital takže to trafo bylo asi hodně přetížen ý.. No každopádně je to selý šotaně no,,,

Re: 150W Leach v4.5

OT: no s takovym strejdou potes prdel ze delas jen NF elektro a nehrajes si treba s chemii nebo nechovas jedovaty hady big_smile

Re: 150W Leach v4.5

Nitram: no dovol big_smile pustil si hudbu a šel lakovat práh tak nekontroloval teplotu toho zesu big_smile

Re: 150W Leach v4.5

Příště na to dej radši nějakou cedulku s nápisem: Zapnout až o půlnoci na Silvestra! big_smile