(upravil Henri 20. 3. 2016 21:04)

Re: DIY DAC

-

(upravil Wili 28. 3. 2016 15:25)

Re: DIY DAC

Minuly týždeň mi dorazil konečne toroid tak som skúšobne pokábloval DAC s elektrónkovým bufferom. Pre začiatky a testovanie som si kúpil DAC s AK4399 + PCM2706. Je to napájané s LM317 + LT1085-3.3 mám to na jednoduchej doske z ebayu, kde som vykuchal 80% vecí na doske a osadil kvalitné kondenzátory s vyššími kapacitami a foliáky Wima. Na doske ostal len jednoduchý VF filter (1k5 a 1n5) a otiaľ rovno ťahám symetrický signál na vstup elektrónkového bufferu, ktorý som spomínal na predošlej strane. Zvuk je nepopísateľne lepší oproti všetkému čo mám doma takže som veľmi rád. Nemám ale veľmi s čím porovnávať takže môj názor je skôr veľmi subjektívny a treba ho brať s rezervou smile najlepšie mi zaťiaľ hrala zvukovka ktorá je v Macbooku pro, ale toto DAC je asi o 10 levelov vyššie. Oproti bežnému shitu ala integrovanej zvukovke Realtek čo mám v desktope je to ako z inej planéty a je pre mňa až nepochopiteľné ako výrobcovia môžu dávať do PC tak hrozný odpad...

Teraz k bufferu, správal sa presne ako zo simulácie, kľudový prúd pre E88CC je 10mA, napájacie napätie je presne 220V na anóde hornej elektrónky v záťaži. Čo sa týka elektrónok tie sú tepelne nadimenzované s dostatočnou rezervou, u stabilizátorov aj keď sú pomerne veľké chladiče sú riadne horúce (cca 60st.) ale tepelne stabilné, odpory v RC členoch sú na 2W tiež sa fest hrejú takže 0,6W obyčajné by tam určite zhoreli...

Na vstupe do bufferu som doma nemal v zásobách väčšie kondenzátory ako 1u tak to bolo trošku chudobnejšie na basoch, takže je potrebné fakt osadiť veľké aspon 3u3 alebo lepšie ešte viac. Prípadne spraviť spätnú väzbu s vyššími hodnotami odporov, ale to by sa neoplatilo na úkor jemne zvýšeného šumu.

Čo sa týka zvuku z bufferu testoval som na elektrónkovom sluchatkáči s 6N5S na DT990 a síce som využíval len polovicu symetrického signálu zvuk bol nepopísateľný! fakt paráda, musím si teraz objednať nejaký AK4495 alebo ES9018 s XMOS U8 a posunúť sa zase ďalej a porovnávať pretože toto spôsobilo dramatickú zmenu v celom zvukovom reťazci k lepšiemu. Skúšal som zo zvedavosti napojiť 250R slúchadlá aj priamo medzi symetrické výstupy z bufferu a celkom to vládalo krmiť aj sluchádlá napriamo (akoby mostíkové zapojenie) ale basami to nestačilo, neviem či nízkou kapacitou na vstupe alebo jednoducho nízkym prúdom, to ešte budem ďalej testovať. Tiež ešte chcem skúsiť na výstup zavesiť tesla vajíčka pre porovnanie ale nebolo na nič dosť času, tak snáď si ho v dohľadnej dobe nájdem.

Ešte mňa osobne veľmi zaujímalo ako to bude so šumom a brumom. Takže zatiaľ som to nemeral papierovo ale uchometricky brum žiadny a šum tiež žiadny a to mam fakt slúchadlá s celkom ostrými výškami... mám pocit že mne viac šumí v ušiach bez slúchadiel akoby šumel dac/buffer big_smile

Mimochodom ešte mi napadlo spraviť druhú verziu s niečím ako "broskie" mu follower ktorý by využíval obidve polvlny, ako unbalancer pre tých čo by symetriku nevyužili...

ak bude zase nejaký update napíšem wink

Re: DIY DAC

hezky wili...ja dnes shodou okolnosti testuju dalsi levnou cinskou desku,uz nekolikrat zminovanou kombinaci xmos a AK4495,vubec nic jsem na ni zatim netunil,pouze pripojil trafo a dal lepsi opamp...s lampama na vystupu se mi to libi vic,ale ze studijnich duvodu jsem se rozhodl poslouchat par dni takhle...

Re: DIY DAC

diky smile

Inak chcem sa opytat ak to spravne chapem tak AKM DAC potrebuju pre coax a optiku este doplnkovy prevodnik (napr. WM8805) a ES9018 uz tento obsahuje priamo zabudovany v sebe?

Pretoze vsimol som si ze pri tych AKM cipoch je stale este USB modul + extra prevodniky pre coax a optiku ak su vyzadovane ale u ES9018 vidim casto ze tam maju len USB modul a aj tak to ma este coax a optiku bez nejakych dalsich rozsirovacich obvodov....

Re: DIY DAC

ano je to tak...ES9018 muze pouzit pro SPDIF i bez receiver chipu...u ekonomicke verze ES9018K2M z DIY HK funguje  opticky digitalni vstup...kombinace receiver DAC chip je z hlediska zvuku velmi dulezita...Lampizator na te kombinaci postavil uspech svych DACu...
pokud nutne nepotrebujes SPDIF tak je vyborna kombinace xmos AK4495 na te levne cinske desce...

(upravil kudlibabka 30. 3. 2016 12:57)

Re: DIY DAC

Dnes jiz posloucham s lampovym vystupnim obvodem,anodovou tlumivkou naladovana 4P1L v triode...mnam,mnam,mnam!

Re: DIY DAC

Kudlibabka neskusal si nahodou "unbalancer" ako broskie? Tusim ze si to sem kedysi davnejsie posielal, teda neviem ci to bolo priamo to konkretne zapojenie alebo podobne, ale zaujimal by ma tvoj nazor na zvuk takehoto obvodu v porovnani s niecim obycajnym co vyuziva len jednu polvlnu zo symetriky.

Je to nieco ako u-follower ale s tym ze je signal privadzany do hornej triody aj do spodnej symetricky a vystup je nesymetricky odoberany zo stredu.

http://www.tubecad.com/2010/10/07/Broskie%20Cathode%20Follower.png

(upravil kudlibabka 31. 3. 2016 17:25)

Re: DIY DAC

ne nic takovyho jsem nezkousel...pomalu delam na balanced verzi se ctyrma 4P1L,budu pouzivat jednak pro balanced PP koncak a jednak pro SE...z hlediska zdroje je balanced verze vyhodou ikdyz se pouzije jen jedna faze at uz pozitivni nebo negaticni - podle konstrukce zbytku retezce,to uz jsme nekde probirali...

Re: DIY DAC

v patek probehl porovnavaci test myho zbastlenyho DACu s 4P1L na vystupu vs. tovarne vyrobenyho  DACu v cene 12K USD a predzesilovace v cena 8K  USD na aparature za 40K USD...bastl nezahanben a po nekolikerem poslechu stanul na pricce nejvyssi...byl jsem blahem bez sebe a odmenil se par sklenickama  skotsky...trnita cesta k vrcholu...

Re: DIY DAC

Měl bych jeden začátečnický dotaz na vás zkušené:
Mám předzesilovač Dispre 2 2015 a notoricky známý, již trochu historický modul DAC 2396 od ljmaudia. Můžu vynechat OZ na výstupu DACu a připojit výstup z chipu přímo na Dispre? Chci tím ušetřit za další zdroj.

Re: DIY DAC

kontrolna otazka, je nutne aby bola digitalna zem s analogovou priamo spojena pod AK4495 ako je v datasheetu? ma nejaky prinos ju izolovat trebars feritom? diky...

Re: DIY DAC

Ahoj všem ,
nevím jestli to patří do toho tématu ale měl bych prosbu jestli někdo nemáte ovladač k tomuto DAC :

http://www.ebay.com/itm/32BIT-768K-XMOS … SwBLlVRuwU

nějak to nemůžu rozchodit ve WIN 7 .
děkuju moc za rady a pomoc

Re: DIY DAC

Neskusal si pisat predajcovi? S hocijakym Ti to fungovat nebude, musi pasovat PID a VID.

Re: DIY DAC

http://jlsounds.com/drivers.html

(upravil Dohnalik 4. 5. 2016 9:43)

Re: DIY DAC

Hash napsal:

Měl bych jeden začátečnický dotaz na vás zkušené:
Mám předzesilovač Dispre 2 2015 a notoricky známý, již trochu historický modul DAC 2396 od ljmaudia. Můžu vynechat OZ na výstupu DACu a připojit výstup z chipu přímo na Dispre? Chci tím ušetřit za další zdroj.

Not really. Měl bys tam hromadu VF bordela. Dispre jde však upravit tak, aby fungovalo jako diskrétní výstupní filtr. Jenže to není tak úplně jednoduchý jako to propojit káblíkem.

Kuky: propojení zemí feritkou to akorát celý zhorší. Měl bys mít po celé zemi co nejnižší impedanci a s feritkama je třeba být opatrnej.

Re: DIY DAC

Kuky: Země spojit u DACu, jak píšou v katalogovém listu. Vysvětlení, proč je to lepší, je tady ADI The Data Conversion Handbook . Ani ground plane u DACU nemá smysl nějak dělit nebo rozřezávat.

Web

Re: DIY DAC

Dohnalik, Lukaso: Diky hosi, nejak ma trapil fakt ze je ground plane natvrdo spojena pod AK4495 a kde je k nej uzemnena ci digital tak aj analog cast ale je to dle datasheetu takze s tym nebudem spekulovat

Re: DIY DAC

Dohnalik: Díky za info.

Re: DIY DAC

Kuky: Ono to máš stejně jedno, protože ten čip nemá dostatek GND pinů. Všechny digitální vstupní signály (celý I2S, případně nějaký control, MCK atd..) se musí vracet často přes jedinej, ve vyjímečných případech více, GND pinů z čipu. To znamená, že se na čipu vzájemně ovlivnujou. To má mnooohem větší vliv, jako nějaký spojení GND pod čipem.

Re: DIY DAC

Dohnalik: na tom nieco bude...