Re: DIY DAC

Ahoj, vsem preji vse dobre v prave zapocatem roce kone a jak jsem slibil, udelal jsem par obrazku cinske sady 2xAK4399. Deska dela co do materialu dobry dojem, navrh uz trochu kulha, blokovani AK není moc chytre, ale da se zlepsit. Taky vedou jejich napajeni pod jednim AKckem, coz se da taky odskrabnou, přizemnit a přemostit. Nabizeji k tomu i trafa toroidni Talema nebo R cinska. Po tom co jsem videl, jak tady trafa motaji, je lepsi si pouzit svoje. Krabice je pekna, hlavne povrchova uprava předního panelu. Zapomnel jsem nafotit sloupky, srouby a takovou tu drobotinu kolem. Nafotil jsem ale zato ridici panel a desticku USB. Az to spichnu, dam vedet, jak to hraje. Je to na Ulozto pod nazvem AK4399.rar

Re: DIY DAC

Díky, je to úžasnej studijní materiál na téma "Jak se to nemá dělat"...

Re: DIY DAC

To smetí použitejch součástek a pajců v sadách big_smile Kdyby alespoň popracovali na té výstupní části sad

(upravil SunYang 31. 1. 2014 15:20)

Re: DIY DAC

Jo jo, plne s vama souhlasim. Podivnost, jako spousta podobných desek. Pro me je to jen moznost si osahat AK4399 v mono rezimu a ten kamarad stejne nema na vic. S pajcama to zas tak zly neni. Elna for Audio a Silmic II vyrobene v Thajsku jsou na mistnim trhu levny a jsou lepsi nes soucasna zoufala produkce, která je sice skoro zadarmo, ale naprosto k nicemu. Mam nastesti velke množství puvodnich Japonských Elna Cerafine (a nejake ty Black Gate), všech moznych hodnot a to je jiné kafe. Pouzite na spravnem miste zvukove dobře. Prestoze je nekterym uz třeba 40 let, kapacita i svodovy proud zcela v norme. Jako jeden pripad, kdysi jsem poridil velkou krabici puvodnich Cerafine 2200uf a jednu jinou krabici (spis torzo) 4700uF na 63V. Vzhledove vypadaly naprosto strasne. Odreny az beda, na krabicich a prokladech bylo znat, ze to snad bylo i několikrát zatopene. Kontakty ale bez vyrazne oxidace, po vycisteni jsem všech skoro 500 ks peclive premeril, kapacitne ani jeden nebyl pod -10% a ani jeden nevykazoval vetsi svodovy proud. Renovoval jsem je, coz u spousty horsich kondenzatoru dost pomaha, ale u nich se uz velke zlepseni neprojevilo. Merenim jsem z nich mel spis pocit jako z tantalu, jdou do mnohem vetsich kmitoctu, kam uz soucasne ani nedohlednou. Jen jeden mel po brutalnim zachazeni natolik zdeformovane vyvody, ze jsem ho vyradil ze souteze. Na krabici sel rozlustit datum vyroby, jestli si dobře vzpominam tak 1972. V te době se jeden prodaval za cca 50USD, coz bylo nemalo penez. Ale když se chce, tak to jde. Podobne mam stare tantalove odpory atd., které byt nevypadji moc pritazlive, jsou porad funkcne paradni. To ze tam davaji pouzite stabiky me az tak zily nerve. Je to kvuli tomu, ze soucasna produkce, presunuta do Ciny, stoji za velke h. Pouzivam hodne pouzitych soucastek a mnohe jsou na tom tak, ze nove tezce nestihaj. Pro ty kluky by bylo pohodlnejsi a levnejsi koupit soucasne stabiky, za to se na ne nezlobte. Velka divnost je v blokovani tech AKcek. Pozivaji ROE 47uf/10V, veril bych, ze asi i prave. Kdysi sem prislo na trh velke množství (mozna zkrachovala fabrika) a stále jsou k mani pomerne levne. Meril jsem vnirni odpor při 100Hz a je hrozne velky, pres 3 Ohmy. Navíc nazpátek tazeny přes centimetr dlouhy zaporny vyvod (jsou axialni) bude mit indukcnost jak krava. Ptal jsem se toho manika, co sadu dodava, a ten tvrdi, ze mu na této pozici hraly nejlip. Tezko rict. Udelal jsem velkou sondu soucasnych polymer kondenzatoru SEPC a lepsich a dostanu se na vnitrni odpor tak 500x mensi, pouzdro prumer 5mm a tak s minimalnima vyvodama muzu az hodne blizko chipu. Ale jak by to hralo v porovnani s tema ROE nevim. No AKckum napajim primo na vyvody C0G 10nf ty ROE strcim radej do supliku, pridam nejake feritky co doporucil Luta, kondenzátory s malym vnitřním odporem a uvidíme. (Neda se vypnout ta jazykova korektura? Pisu bez diakritiky a ono si to tam občas něco prihodi, omlouvam se, nemam cas to opravovat.)

(upravil Dohnalik 31. 1. 2014 19:50)

Re: DIY DAC

Typickej čínskej návrh DACu, prostě hnus. Hlavně to blokování má u AK4399 ohromný vliv...
Taky by mě zajímalo, proč jsou tam vždycky LT někde nechutně vytáhlý z nějakýho taky podobně nechutnýho zařízení...je to snad u každýho tohodle kitu.

Re: DIY DAC

recyklace....:-)

(upravil SunYang 1. 2. 2014 17:39)

Re: DIY DAC

Jak jsem psal, situace na mistnim trhu je nasledujici. Daji se koupit levna LMka lokalni produkce. Za zhruba 15x vyssi cenu original od Linearu, ale i tak hrozi podvrhy. A asi na ctvrtine ceny jsou vypajene kousky z pristroju renomovanych zahraničních znacek, u kterych je jeste velka pravdepodobnost, ze ve sve dobe vyrobci pouzivali dobrou kvalitu. Pro prodejce sady by bylo jednodussi koupit pajcy, u kterých se to da navíc spatne poznat. To ze jde pro nej mene schudnou cestou je mi spis sympaticky. Tak jak tak je lepsi zdroj z diskrétních soucastek, ale zase vic práce a cena jinde.

Re: DIY DAC

chlapi skvele vlakno, planoval som DAC, USB to I2S cez Xmos modul a na to PCM1704 z pavouk.org ... no rad by som skusil to AK4399, nasiel som zaujmavy komplet na ebay ako inak http://www.ebay.com/itm/NEW-XMOS-AK4399 … 20d672ab3f stalo by to za to zajednat ?

Re: DIY DAC

Zkus hádat smile Ten návrh je čistá katastrofa, je pak úplně jedno, že tam je 4399... nějakej DAC za 30Kč by hrál stejně.

(upravil xmarek 26. 2. 2014 22:47)

Re: DIY DAC

Na foru avmania si to icotech852 pořídil tak se ho můžeš zeptat.
Ke kvalitě se nebudu vyjadřovat. Neslyšel jsem to a zas takový expert, abych to od stolu sepsul nejsem. wink Jinak na XMOSu je poměrně zdařilý transport WaveIO a k tomu nemám jediného křivého slova. Mám to doma a hraje to na můj vkus velmi slušně.

Web

Re: DIY DAC

Cena odpovídá kvalitě... Ten návrh je velmi slabý. Je mi těch čipů líto, když vidím co s nimi ti čínani dělají...

Web

Re: DIY DAC

v com je iny, cinan od Vasho navhrhu ? dalo by sa to trochu opisat ?

(upravil Quart 27. 2. 2014 11:24)

Re: DIY DAC

V tom, že číňan toho moc o tom co dělá neví a nevěnuje tomu takovou pozornost. Pro ně je důležitá kvantita, ne kvalita. Je potřeba to ještě víc rozepisovat? smile

Web

Re: DIY DAC

Proste kvalita prevodníku je daná návrhom plošného spoja a ten zase vedomostami konštruktéra...

Re: DIY DAC

Lukasz Fikus hodnoti dulezitost casti dacu takto:
What we found is that the chip-set sound is: 10 % DAC chip choice, 50 % receiver chip choice, 20 % receiver-DAC connection interface and 20 % power supply construction. Yes, the DAC chip choice - from worst case to best case scenarios could affect only 10% on the subjective scale of sound quality.
Spravne navrzeny PCB je samozrejmosti...

(upravil SunYang 27. 2. 2014 14:39)

Re: DIY DAC

Ahoj, také se pripojuju ke kritice zminenych cinskych desk. Na druhou stranu, pro nekoho, kdo si neumi udelat lepsi, se to da trochu povylepsovat. Výrobce asi netvrdi, ze je to kdoví jakej Hi-End, spis nizkorozpoctove reseni. Taky muzou poslouzit jako prkynko pro pokusniceni.
Ludlibabka: pochopil jsem, ze stejne jako ja, patris ke spokojenym uzivatelum Squeezeboxu. Po precteni Lukasovych doporuceni ve me hloda jeden napad. Obejit vliv receiveru a jeho interface primym (mozna pres opticke oddeleni) pipojenim I2S z SB na 4399. Oscilatory SB Touch nestoji za moc, ale oproti Duetu mají samostatny multiplexer rizeny z procesoru SB. Tak bych postavil kvalitni oscilator primo u DAC cipu, prepinal ho timto signálem a hodiny dotáhnul nazpátek do SB. Zajistila by se naprosta synchronicita a přitom nevnasel zadny další jiter. Kvuli vzdálenostem asi v jednom boxu, samostatne kvalitni zdroje, dobre stínit SB, 2 AK4399 v mono modu a treba tebou doporučovanou E182CC s poctivym zdrojem na konec. To by snad mohlo zvucet celkem slusne. Co si o tom myslis?

Re: DIY DAC

Ted momentalne na SQbox nehraju,odpociva ve skrini...ja jsem v nem menil i hodiny,po vymene to bylo zvukove lepsi,tedy predstava prostoru a lokalizace jednotlivych zdroju zvuku ze jakoby zpresnila...tebou navrhovany reseni neumim uplne posoudit,ale urcite to bude super...lampovou cast muzes udelat i s 6N6P...ta je zvukove vyborna za maly peniz...jinak z dvojitych triod doporucuju ECC40,E182CC,E80CC nebo ruskou 6H8C Melz /metal base/,zajimave hraje taky treba PCC88 s katodovym odporem cca 3K a bez katodovyho kondenzatoru,prestoze podle datasheetu ma byt cca 10mA a v tomhle zapojeni je jen 1mA,stoji to za vyzkouseni...

(upravil mechanik 28. 2. 2014 0:14)

Re: DIY DAC

No ked to zle navrhne tak THD môže ísť hore kludne o 2 desatiny.

EDIT: dve desatinné miesta

(upravil SunYang 27. 2. 2014 20:58)

Re: DIY DAC

Myslis dve desetiny procenta? Tak takovou prasarnu snad nezmastej ani Cinani. Pamatuju si jedno trochu specificke mereni modre desticky AK4396,co je Kudlibabka taky pouzival. Na puvodni desce jsem osadil jen to nejnutnejsi a dal trochu lepsi blokovaci kondenzátory. Diferencialni vystup (bez OZ) jsem narval do jednoho hybridního zesilovace v mustku 2x200W (signal pripraveny na PC poslany pres Squeezebox). Ten zesik ma vlastní THD+N na 30Hz 0.005% (při 20W). Pokud jsem ho budil z toho AKcka tak THD+N celkove bylo 0.012% a to jsem se s tim netrel, nestineny kabely, napajeni z laboratorních zdroju... Ale jak rikam, je to na jedne frekvenci a za hodne specifických podminek. Jen ze mi to utkvelo v pameti. Ovsem dobry zvuk není jen o THD ze, a male blbosti v navrhu muzou byt ve vysledku hodne vyznamne.
Abychom jen nenadavali na Cinany, coz tak udelat neco po nasem. Jelikoz ma kazdý trochu jiné chute, navrhoval bych systém modulu. Napr. DAC cip s preciznim blokovanim jako jeden modul. Kdo si da za to modul s operakem a kdo flasky by byla svobodna volba. Podobne zdroje, vstup, oscilator... Slo by tak porovnávat vlivy jednotlivých casti a ne, jak se to často dela, porovnávat třeba cipy v uplne nesrovnatelnych podmínkách. Nepusti se do toho někdo z pokročilejších kolegu? Teda asi ne ti co sami delaji komercni DAC, to by asi byl konflikt zajmu co?

Re: DIY DAC

Chalani kto z Vas navruhuje slusne DAC vstup usb a spdif ? bez operacneho zosilnovaca.