Re: DIY DAC

Hrajes i pres lampovej zesilovac s vystupnima trafama?

(upravil Dohnalik 22. 2. 2013 11:43)

Re: DIY DAC

Bordel co se dostane do té zvukovky udělá svoje smile
Tak jsem teď ty DACy poslouchal přehazoval. AK je lepší na výškách a středech, PCM jednoznačně na basech. Prostor mi přijde lepší na tom AK. PCm má sharp filtr a AK slow rolloff, ale to je myslím jedno, protože rozdíl mezi něma nepoznám.

Re: DIY DAC

Já jsem teď do toho mého DACu s levným AKčkem a 3-mi zdroji sigma dal konečně toroid místo těch všech trafíček a násobičů co tam byli. Anodové napětí usměrněno diodama, za tím pouze 3x6,8uf MKP (každý bypass 0,1uF RIFA MP) v cestě dvě tlumivky 20H. Anodové zdroje samostatné pro každou lampu. Žhavení zatím společné a AC. Sigmy taky každá své samostatné vinutí trafa.

Když zapnu koncák a preamp, slyším do cca. 20cm od výškáče v opravdu tiché místnosti lehký šum, brum neexistuje. Když až po té připojím DAC (volume mám už nastaveno na vyšší poslechovou hlasitost) nezmění se NIC. Žádný brum, rušení a šum nepřibude.

Změřit by mě to i zajímalo, ale mám jen ntb, externí zvukovku žádnou, tak že i kdybych to uměl nezměřím bohužel nic.

Re: DIY DAC

Petře tohle bude vidět i na té integrované. Pokud máš CDP, šupni do něj CD generátor, výstup z DACu do line in a měř. Do vstupu doporučuju sériově alespoň 1k a dvě 4V7 zenerky antisériově za odporem na zem - ať si neodkouříš vstup.
Pro přehled jak to vypadá si můžeš nejdřív udělat loopback, ať víš jaký je pozadí.

(upravil luta 23. 2. 2013 12:57)

Re: DIY DAC

já to myslel spíše nejdřív měřit zda je vše OK a pak porovnávat.. Psal jsem to lehce ožralej smile .já dal teď do výroby druhou verzi DPS DAC s PCM1794 a asynchronním USB, která bude už doufám finální.. vývoj započal prakticky po první DPS na podzim, tedy je to vcelku doba.. ono mě to stálo taky fůru času a přemýšlení, ale doufám, že jsem si ji vypiplal k dokonalosti smile rád dělám věci po svém..

Web

Re: DIY DAC

JJ tak je to jak to ma byt...uz jste nekdo zkousel porovnavat vliv ruznych zpusobu propojeni mezi receiverem a chipem?
1.moznost dratem
2.moznost odpory cca stovky ohmu
3.moznost keramika cca 1nF
4.optoizolator

kombinace techto zpusobu dava dalsi nepreberny pocet moznosti....:-))) mereni zdar....u nas 40 cm snehu,ani nevylzu z baraku ven...

(upravil luta 23. 2. 2013 13:11)

Re: DIY DAC

to je dost obecna otazka.. pokud je to mysleno jako propojeni mezi dvema DPS kablikem, pak nejlepe bufferovat vystup receiveru a tahat I2S prokladanou s GND..pokud i MCLK tak nejlepe pouzit BNC konekturky na VF.. a impedancne prizpusobovat..tedy vzdy aspon seriove odpory za bufferem a mrknout na hrany na nejakem hodne rychlem osciloskopu (200MHz+).. optoizolace - zvlast pokud pres ni jde i MCLK - urcite ne.

Web

Re: DIY DAC

myslel jsem to konkretne na tu desku z eBay,propojeni mezi receiverem CS a DAC chipem AK4396....v originale je pocitano s ctyrmi odpory 100R...propoji-li se odpory,kondy nebo jen dratem pri kazdem z techto lze zaznamenat urcite zvukove rozdily....da se tyto zpusoby zkombinovat...

(upravil luta 23. 2. 2013 13:29)

Re: DIY DAC

odpor + kapacita cest a vstupu = RC člen.. omezení spektra obdélníku.. zakulacení hrany atd.. a s vyššími hodnotami taky fázový posun.. jediné co bych od toho očekával je menší VF bordel do DACu..menší vyzařování VF do okolí..možná omezení nějakého zvonění ..přece jen tam lítá 10 - 20 MHz na MCLK.. kus drátu či kondenzátor tohle neudělá..kondenzátor udělá dělič k vstupní kapacitě + kapacitě spojů, ale vzhledem k pF vs nF mě nenapadá teď přínos.

Jinak všude používám odpory 33-68R ihned za výstupem bufferu, či čehokoliv dalšího

Web

(upravil Quart 23. 2. 2013 23:20)

Re: DIY DAC

Jak bys luto buferoval I2S? Jinak souhlas s tím co píšeš měření je pro ověření správné funkce důležité. Uchu se může líbit kdeco smile

Web

Re: DIY DAC

Dostatečně rychlým logickým prvkem smile

Re: DIY DAC

Kdo se blbě ptá... Zajímá mne jaký hradlo by pro tuhle aplikaci luta doporučil smile

Web

Re: DIY DAC

jak píše Rix. Pro LV-TTL třeba 74LVC125, ale zase z toho nedělat vědu smile Pro MCLK bufferování pak např. SN74LVC1G125

Web

(upravil kudlibabka 24. 2. 2013 12:03)

Re: DIY DAC

Quart:Uchu se může líbit kdeco
Jo,treba hudba...
Co se mereni tyce,nejsem takovej ignorat,abych si myslel,ze se da udelat DAC mez mereni apod....chtel jsem jen upozornit na to,ze pro vyhodnoceni zvukovych kvalit navrzeneho zarizeni je ve finale nejdulezitejsi hodnoceni zkusenyho posluchace prip. posluchacu.Nic vic nic min.Z vasich prispevku pro mne vyplyva,ze to vidite stejne,ale tim ze jste narozdil ode mne konstrukteri,kladete vetsi duraz na mereni a teoretickou cast...pro mne je dulezity konecny zvukovy projev,takze v pripade desky s AK4396 jsem dal na tip,ktery jsem dostal ze spolehlivyho zdroje a sel do toho...i pres hlasy skeptiku,kteri ovsem tento chip nikdy neslyseli...tezko clovek uveri,ze chip za 30kč i s postovnym hrave prehraje konkurenci za 50ti a vicenasobnou cenu...preju radostny prozivani bastleni ,navrhovani i poslouchani...kudlidedek

(upravil Dohnalik 27. 2. 2013 21:38)

Re: DIY DAC

Tak jsem dnes porovnával můj sluchátkáč vs. fiio E10 na AKG K701 a K240 mkII. I nahluchlej po koncertu jsem vyposlouchal, že můj sluchátkáč pro mě osobně vyhrál smile Má vyrovnanější pásmo a lepší podání prostoru. Fiio naopak víc basuje a má kapku uječenější výšky, celkově je zvuk takový měkčí a možná rozplizlejší, nebo něco na ten způsob - to bych dával za vinu asi napájení a výstupnímu operáku. Chtěl jsem je poměřit, ale zapomněl jsem si zvukovku smile
https://lh5.googleusercontent.com/-ob1pUqkeDpU/US5ZfCga1HI/AAAAAAAACmg/LZXXXDRPgdU/s912/DSC_7969.jpg
Teď ho jenom dostat do krabičky.

Re: DIY DAC

Dohnalik napsal:

I nahluchlej po koncertu jsem vyposlouchal

Začněte to bát vážně nebo to nedělejte vůbec proboha.... roll

(upravil Dohnalik 28. 2. 2013 11:50)

Re: DIY DAC

Nech si svoje rady pro někoho jinýho, měl jsem tam možná napsat po včerejším koncertu. Slyšel jsem už normálně, jen jsem měl mírně zalehlý jedno ucho.

(upravil DJ_Rix 28. 2. 2013 12:12)

Re: DIY DAC

TY jseš pako, předvádíš tady ty svoje zbastlený krámy a snažíš se o nějaký hodnocení, změřit to nemáš čím, posloucháš to po koncertě se zalehlýma ušima a děláš tady hodnocení jak kterej šváb hraje dobře mad  Jediný štěstí je, že tohle vlákno a tebe asi nebere vážně téměř nikdo.

Re: DIY DAC

Bůže můj, se zalehlým uchem jsem poslouchal jednou a to ještě porovnával něco, co tu nejspíš nikoho nezajímá. Já jsem si vědom toho, že jsou to zbastlený krámy, ale to neznamená, že to musí nutně hrát na hovno. Měřit mám čím, mám xonara D2, jenže nemám na čem, mám jenom ntb. A o porovnáváni toho, kterej šváb mi hraje dobře to snad je, ne? Už dělám na normálním DAC, se zbastlenýma krámama jsem skončil, potřeboval jsem si ošahat jak to pořádně funguje, abych si nenechal udělat desku za litra a mohl ji vyhodit...

(upravil DJ_Rix 28. 2. 2013 12:53)

Re: DIY DAC

Ale jo, fandím vám co jste se do toho pustili, protože jsem strávil spustu času komunikací s lutou a taky díky vlastní zvědavosti a probírali jsme to i osobně, mám jakési povědomí o tom, co vše je potřeba zohlednit při návrhu slušného dacu. Ty jsi se do toho pustil taky, v zásadě bych proti těm tvým bastlům nic neměl, v rámci ověření že dané zapojení funguje to dělám podobně, ale proboha když něco testuju, tak v podmínkách porovnatelných mezi sebou a tak aby to k něčemu bylo. Jakou si myslíš že má vypovídající váhu test provedený se zalehlým uchem ? Já sám vím po náročném dnu v práci, po delší cestě autem, po absolvování hlučné činosti (práce s flexkou, řežání dřeva atp) že v tomhle stavu nemůže člověk testovat a hodnotit zdaleka nic...