(upravil dawsoo 22. 3. 2023 0:38)

Re: DIY DAC

Já ti nevim,bedny dac i zesilovač jsem postavil,nebo jsem se alespoň minimálně dosti úzce na takových věcech podílel na dostatečné úrovni na to, abych si udělal vcelku jasnou představu o tom co je dostatečně kvalitní implementace a co je jen obvodářská onanie a co jsou jen různý skrytý druhy inspirace big_smile Bohužel vím až příliš mnoho o věcech o kterých se nemluví a nemyslím že je uplně rozumné se tady pouštět do podobných debat smile Neb co je možná top pro tebe nemusí být pro jiné že.

Jsme ve vlákně TOP DIY DAC a od dob Luty a různých překopávek číny se tu nic moc zajímavého neobjevilo,což je jistě škoda. Porovnat základní sadu měření lze i na dálku, neb měření je na netu vcelku dostupné a tak nějak topping je na tom na měření lépe že, což když se podívám na ceníček, tak by tomu tak být myslím asi uplně být nemělo že big_smile

Takže naopak zajímal by mě protiargument, pokud bych vzal základ toppingu jak je a dodal k němu kvalitní zdroje a lepší robustnější výstupní část,tak kde je potenciál pro zlepšení větší když už nyní měřený parametry hovoří jasně? O tom jakej je rozdíl v ceně snad netřeba psát...

Není co dodávat...

(upravil mechanik 22. 3. 2023 0:40)

Re: DIY DAC

Myslím že až doma budeš znovu mať seriozne bedne tak budeš znieť zase inak... Naposledy sme spolu hovoril ohladom tranzistorov na rôzne pozície a nuanciách... Ono to platí stále.

(upravil dawsoo 22. 3. 2023 0:41)

Re: DIY DAC

Já jsem konzistentní stále,jen máme asi dost jiné představy o tom co je nekompromisní řešení a co je dostatečně kvalitní řešení smile

Nekompromisní tu z toho co jsem viděl je pouze oktodac,je mi líto smile

Není co dodávat...

(upravil mechanik 22. 3. 2023 0:44)

Re: DIY DAC

Inak o tom toppingu si písal že znie mizerne ale že je to možno tým že z toho lezie bordel a tvoj aktuálny koncák má bipolárny vstup. Podarilo sa identifikovať meraním nejaky bordel čo by z toho toppingu išiel? Alebo nájsť dôvod prečo sa ti zvuk nezdal?

(upravil dawsoo 22. 3. 2023 0:57)

Re: DIY DAC

To chci právě zjistit a čekám na Cosmos abych viděl dál a více a hlavně na čas se tomu pověnovat. Není nic co nelze vyřešit,pokud není tedy vše blbě už v základu,což tady není a pak když se zná příčina to nemusí to stát desetitisíce a hrát si na tajnej jadernej výzkum big_smile

ps: v jiným vlákně jsem dal i odkaz na jinej výzkum D10D ,kterej mý podezření spíše potvrdil než vyvrátil, ale dle očekávání s odezvou 0 takže tak.

Není co dodávat...

Re: DIY DAC

Ak to chceš racionálne postaviť na meraniach tak ten DENON by mal po pripojení toppingu merať asi s nejakym značným zhoršením na výstupe alebo nie?

(upravil dawsoo 23. 3. 2023 10:51)

Re: DIY DAC

Jakej denon? D10D = xlr verze toppingu = stejná co má BV kterýho jsem se na to ptal, zda to měřil nebo ne když mu to blblo.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 38#p398738
Ty CDP byly myšlený jen jako odstrašující příklady kudy fakt dneska už opravdu ne. big_smile A demonstrace toho že drahej vintage R2R neznamená nic (4xpcm1702 vs 2xPCM61).

Accuphase DC-91 je už slušnej ale 16ks PCM63K ? jen ti brouci jsou za 100k. lol
https://www.stereophile.com/content/acc … asurements

edit: Ta AP1 ze stereophile je stejně sračka když to po letech člověk vidí.

Není co dodávat...

(upravil mechanik 22. 3. 2023 1:51)

Re: DIY DAC

Zle si to pohopil smile Myslím koncák čo používaš za tým toppingom, pardon.

Ale nechcem ta oberať o čas. Toto sú vyčerpávajúce internetové plky. Osobne to asi všetko ide prebrať rýchlejšie. Musím sa už na tie AW plky vyprdnúť big_smile

(upravil dawsoo 22. 3. 2023 9:57)

Re: DIY DAC

Jo takhle,no zesilovací zařízení jsem zkoušel 3 různé (vše obyč nic kvalitního jen ten poslední snese přísnější měřítko) z toho jeden byl velký špatný Denon PMA-707 (čistá signálovka jen s přepínačem a volume,třída B), jeden dopadl lépe JVC-AX330 (delší signálovka s elektronickým přepínačem a mnohem lepší topo v bias řízené třídě AB) a u třetího jsem pozoroval významné subj. zlepšení. Vše porovnávací metoda proti jinému objektivně horšímu zdroji signálu,který ale tímhle netrpí ... velmi pěkně hrál jen koncák z integráče yamaha A-720 (jen volume vše ostatní odpojeno má pěknou topo,vysoké SR a J-fety na vstupu a ZDR) z toho empiricky usuzuji že subj vnímané rozdíly tam činí různá interakce a je poměrně významná a tak se chovají většinou věci co nemají zcela zvládlé nadakustické složky a výstupní obvody. Tak proto možná i část hifistů kde si to nesedne se zařízením za tím u D10 reportuje zvuk jak z perdele. big_smile Setkal jsem se s tím nejednou a tohle je poměrně typický chování, takže chci jen napsat že minimálně tuším kde hledat a jak to vyřešit. Pro začátek řádně odfiltrovat či nahradit ten mizerný zarušený smps pro analog,vyměnit výstupní sériový odpor z 20R pro nebufferovanej operák na příznivější hodnotu 47-100R. Což není nic co by stálo těžký peníze a nešlo urobit relativně snadno za předpokladu že člověk ví co dělat.

Není co dodávat...

(upravil mechanik 22. 3. 2023 15:50)

Re: DIY DAC

Som zvedavý ako ten tvoj topping bude vyzerať za pár mesiacov smile Podla mna tam pomeníš čo len pôjde smile Každopadne tie low noise o ktorých si písal sa ti tam budú dávať tažko. Dnes sú všetky lepšie regulátory v púzdraoch ako MSSOP a má to 8-10 vývodov. V eagle som k tomu dával pady s izolačnou vzdialenostou asi 0,12mm. Miniaturizácia ide dosť proti tuningu smile Sám som sa pri MSSOP10 sekol s rozostupom a keď som to zistil tak som tú dosku dal vyrobiť radšej znovu big_smile

Nooo, som zvedavý. Ak sa do toho znovu dáš smile Bedne, koncák a zvyšok smile Každopádne súhlasím v tom že díky bohu Lynx L22/Juliu do PCI a word clock z DACu už netreba...

Skús si s tým ESS zohnať nejaky čínsky modul s I2S vstupom a pred to daj nejaky XMOS s asynchronnym audiom. Budeš mať viac priestoru sa s tým pohrať. Vybrať nejaky modul s DIP8 pre výmenu OZ a podobne... Tiež potom nemusíš riešiť ten predražený USB izolátor ale dáš si tam nejaky na I2S alebo kúpiš moduly kde už je... Teda aspoň ja si myslím že by to pre teba bolo ideálne smile Ak tam čínan neurobí na doske vyslovene prúser tak tie ESS budú merať všetky viac menej rovnako dobre.

(upravil dawsoo 22. 3. 2023 18:44)

Re: DIY DAC

Jojo modulků už jsem si ozkoušel dost,vše je ve vlákně levná čína.

kdybych se nedejbože pustil někdy do něčeho svého,jakože nevidím žádný důvod proč bych to dělal, tak věř že vím kde konzultovat big_smile
https://www.audiopraise.com/projects/in … -xmos-evb/

Jinak to opravdu až tak moc fakt neprožívám, vidím to ryze pragmaticky a reálně tak že "lepší čína" kterou na alíku fakt běžně neuvidíš, už má už teď našlápnuto zadupat celou garage a rádoby hajent scénu do země.

Západní trhy bohužel nejsou už dávno pro hifi zajímavý,je to uplná okrajovka a marginál, proto to je jak to je a nikdo opravdu schopnej se do takovýho dobrodružství fakt už moc nepouští. Ti nejlepší se nechaj vždy pak časem pokud u toho vydrží raději zaměstnat, než riskovat neúspěšnej projekt kterej beztak nemá bez zavedený globální značky nebo extrémní technologický nadřazenosti moc šancí. Taková je bohužel smutná realita. Ano jsou vyjímky, ale to je opravdu u nás ve středu evropy opravdu veliká rarita. smile

Není co dodávat...

(upravil mechanik 22. 3. 2023 18:56)

Re: DIY DAC

To že niektoré veci z číny niesu zlé je jasné. Skôr to vyzerá že sa snažíš sám sebe nájsť dôvod pre čo už nič nestavať. Pretože to píšeš takmer v každom príspevku smile Je tu DIY audio com a mnoho ľudí čo sa snažia robiť veci bez ohladu na trh. To že si rezignoval nie je dôvod aby to urobil každý.

(upravil dawsoo 23. 3. 2023 10:19)

Re: DIY DAC

Naopak,tím spíš mi příjde nesmysl trávit moře času něčím co již nikam moc dál nevede... když to vezmu natvrdo,co je dnes lepší výrazně než czap,vytuněný yamahy s THD a dalšími parametry co dnes nemá skoro nic a 4p boudy s revelatorama osazený ve své době bez kompromisů? V digitálu  není už moc daleko k fyzikální hranici,analog má svý daný limity a součástková základna rychle mizí,reproduktory tam nějaký prostor ještě je, ale k čemu, když většina lidí je nemůže z principu použít optimálně v poslech prostoru... a nejsou masivněji k dispozici hires zdrojové soubory, které dokáží kvalitní řetězec plně využívat? 

Ono když dosáhneš v čemkoliv nějakýho maxima který považuješ za dostačující,tak se budeš muset rozhodnout co dál,zda nějak pokračovat "závodně" a nebo říci ok jsem tam a žít dál svůj život ...a život fakt není o žádným blbým obsedantně-kompulzivním fetiši jménem hifi. 

Vláken kde je vidět že to jde do kopru je všude v diskusích po celým světě čím dál více a jen mi příjde srandovní, že jsou ještě lidi co si naivně myslí, že to někdy v tomhle ohledu bude nějak lepší, tak já říkám už dlouho že nebude,neb ten trend kvantity a ekonomiky na úkor kvality tu jede už minimálně 30-40 let a přesně to byl i v devadesátkách důvod proč jsem začal se já tím sám zabejvat,neb na trhu nebylo nic co jsem si mohl dovolit a zároveň mě to neuráželo.

Přesně díky tomuhle dnes číňan předvádí to samý co tehdy japonec = zlatá doba hifi byla v 70-80 letech min století,tak to prostě je. Nnarodil ses možná buď v blbou dobu nebo sis vybral blbýho koníčka mechaniku,takže pokud tím žiješ, místo filozofování co kdo a proč jak má,neztrácej čas a raději se pověnuj sobě a dodělej ty svý věci a ukaž všem a hlavně sobě, že ten tvůj čas a finance za to stály. smile lepší radu ti dát nedokážu.

Já to mam nyní  tak, že mi příjde nejzábavnější dolešťovat ty lepší polotovary od číňana,nestojí to ve výsledku vůbec moc času a ani peněz,vše je víceméně hotový a legrace se užije uplně stejná jako s dražšíma krabičkama,jen s nepatrným rozdílem, že když člověk šlápne vedle, není ztráta bolestivá a jako velkej bonus je, že se u toho netřeba tvářit až tak moc "hyfystycky vážně"  lol

Není co dodávat...

Re: DIY DAC

2dawsoo: vidím to takto: založíš kroužek technické tvořivosti mládeže (s podporou z magistrátu), v Práglu snad pár klučíků, co si chtěj hrát s pájkou najdeš, ti budou podle tvého zadání tunit levnou čínu na objednávku (přece nebudeš manuálně pracovat sám!) = "private only-DIY DAC manufacturer" pro segment nebohatých hifíků s diagnózou audio-nervosa (těch je vždy dost) ve starém duchu Rational/Audio II, tj. za málo peněz hodně muziky => všichni budou spokojení smile

(upravil dawsoo 23. 3. 2023 11:21)

Re: DIY DAC

kal:
To by byl super nápad akorát že v Práglu obecně je už spíš problém že klučíčci s pájkou v ručce budou raději spíše vypalovat do dřevíčka či jiného greenfriendly matroše nějaké pěkné ozdobné tvary či novodobá hesla a netřeba ani neekologického cínu a kalafouny lol

Já určitě nikdy neměl jako primární cíl nějaké ambice vydělávat na nebohých hifistech,jen si myslím že by bylo fajn se trochu oprostit od těch sraček, kdy každý i obyč obvodový řešení obecně známý, se nazývá sofistikovaným know-how (když je to spíš často velký How-No). Je dobře že lidé se ptají a chtějí alespoň nějaké komparativní důkazy pro různá zaručená tvrzení,protože jednoduše poznání je nepřenosné. Obětí různých podvodníků a manipulátorů bylo již víc než dost.

Pokud obor nemá uplně umřít je třeba se vrátit se ke kořenům, kdy tenhle koníček byl o racionální míře a adekvátnosti,zábavě a radosti,sdílení poznatků a informací ale i otevřený diskusi a pohodě a ne o stressu,prachách,egoismu přeměřování pimpásků a hádkách či různých formách guerilla marketingu zainteresovaných .... smile

Není co dodávat...

Re: DIY DAC

tvůj myšlenkový postup je naprosto správný a předjímá dobu, kdy budeme pro číňany dobří už jen jako pěstitelé zemědělských plodin...Evropany čeká práce na čerstvém vzduchu - Zetory zase vyjedou! smile ... přeju hodně radosti nad "leštěním" levných krabiček, jejichž úkolem je rekonstruovat propečený biftek z mletého masa smile smile

(upravil dawsoo 3. 4. 2023 14:25)

Re: DIY DAC

I ze značkových prastarých digi mašin se dá vyrazit víc,nikdo to nechtěl tak jsem si pohrál a jemně pošolichal a hraje to na dědka vcelku pěkně.
Default Probox 9
https://1iq.cz/img/tgH6W/wUu4q.jpg

Repas komplet kvalitní kondíky a odstranění konstrukčních chyb DAC Probox 9 (osazení operáky a pod je stejné a původní)
https://1iq.cz/img/tgH6W/8zM5F.png

Druhý kanál aby to bylo komplet
https://1iq.cz/img/tgH6W/v6fUW.png
CS8412CP+CS4328KP+NE5532+SSM2142 (používali stejnou sadu kdysi i např California Audio labs), kam se serou nějaký R2R PCM1702. big_smile

Chci jen ještě doplnit že krmeno bylo digitálně optikou z juliny.A měřeno M-Audio AP24/192 která je nativně symetrická a osazení HW identicky s juli.

Není co dodávat...

Re: DIY DAC

Žes tím tuningem vyčistil spektrum a padesátku, tomu rozumím, čímž neříkám, že to nedá práci. Ale jak jsi stáhnul tu druhou harmonickou, to bych docela rád věděl.

(upravil dawsoo 25. 3. 2023 12:33)

Re: DIY DAC

Jooo kouzlo vždy tkví v detailech smile Klesly všechny harmonický jen to není na první pohled vidět neb je těsně vedle nějakej imd či spíš md bordel co vypadá jako složky THD. Topo zapojení se schematicky neměnilo, chtěl jsem zachovat původní ráz, pouze stačilo odstranit klasické typické nedostatky (ošetření věcí okolo klíčových obvodů = mizerie přítomná v 90% zařízeních) ,to je přesně to co mě vždy bavilo nejvíc a ještě jsem to snad uplně nezapomněl. Než se crcat s nějakým bastlením od nuly (moc práce,nákladů  a času) tak raději přeleštím "polotvar". škoda že nemam screen třeba toho denona DCD-615 před, to byl ještě mnogem větší masakr. big_smile Nebo DAC za stovku,tam taky myslím že je to znatelný.

Kdybych chtěl u tohohle dacu udělat pořádnej tuning tak bych třeba vložil ještě nějakej DIG fitr a hlavně překopal napájení DACu (ten je mimochodem na deltasigma starocha velmi dobrej)  a hlavně napáječku a jiný blokování celýho analogu a nahradil CS8412 v patici v redukci subboardem něčím lepším co umí 24bit a aspoň 96k.

Ale tady to fakt nemá cenu, deska je typickej čistě inženýrskej produkt, práce někoho co nevěděl o obvodářké kázni v audio nic moc ,ne nepodobný jinejm skvostům v rádoby haj kategorii = (dvoustranka s pokusem o prokovy leč krom vlastního dacu, žádný rozlitý země,dlouhý vlasově tenký cesty bez signál symetrie,titěrný pady a hlavně uplně blbě země a pod) což byly i důvody tý 2.harm a smetí všude o padině a násobcích nemluvě. Na to že to byla studiová záležitost a bylo to v době vzniku i docela drahý,tak to mohli v Audiodesignu udělat trošku líp,min aspoň na úrovni těch pár úprav co jsem udělal já a výrobní náklady by se nezvedly o prakticky o nic..

Multitone Probox 9
https://1iq.cz/img/tgH6W/sVd6Z.png

řekl bych že docela dobrý na prastarej dac.

Není co dodávat...

Re: DIY DAC

Dorazil mini DAC board z vychodu:
https://eu.zonerama.com/buggeroff/Photo … duplicates