(upravil dawsoo 9. 3. 2023 10:00)

Re: DIY DAC

Jako ať si každej poslouchá a staví co jeho jest,ale ať aspoň svoje snakeoil povídačky neprezentují jako technické a laboratorně ověřené ,když neukáží ani jedno reálný měření těch svých cenově přepálených leč technicky bezcenných krámů.

Stačí vidět reakce když někdo ty jejich výtvory někdo veřejně konfrontuje a změří... viz  ten můj odkaz výše např. Zrovna dneska jdu po nemoci zas do práce a ve volných chvílích budu restaurovat do původního stavu CDP po napadení jedním z lampizátorských prasat,kterejm bych za ty poničené pcb a často znehodnocené přístroje nejraději zpřerážel hnáty..

Není co dodávat...

(upravil kotel 9. 3. 2023 16:27)

Re: DIY DAC

Ok, AI by bylo zbytečné. SoX to zvládně v pohodě.
Pokud chci udělat upsampling mimo DAC (na základě toho, že to údajně žádný chip neumí tak dobře, jako software), tak s tím musím počítat při návrhu desky, protože do PCM1794A nenacpu víc jak 200kHz (respektive PCM1792A pro softwarové řízení). Takže jsou 2 možnosti: 
upsamplovat předem vše na 176.4kHz / 192kHz se zapnutým filtrem v DAC, který si to upsampluje ještě 8x. Takže fs bude 1,4MHz / 1,5MHz.
Nebo upsamplovat předem rovnou na 1,5MHz s vypnutým filtrem v DAC. Analogový filtr za IV má stopku na 1MHz, takže nad touto frekvencí bych to chtěl mít. Samotný DAC udělá z 44.1kHz jen 352kHz, což je málo. Vyšší fs dává operák v IV bez problému, takže nevidím důvod mít v DAC zapnutý ještě další pochybný oversampling a filtr. Viděl jsem několik nezávislých měření na osciloskopu v režimu vypnutého filtru s oversamplingem mimo DAC a nevidím v tom žádný problém. Simulace vypadají také ok. Nelze samozřejmě nasimulovat přesný výstup z DAC, ale alespoň obdélníčky.

(upravil dawsoo 19. 3. 2023 21:48)

Re: DIY DAC

Kterak se vyráběl pravej hajent v devadesátkách:

Denon DCD-S10 CD s DF SM5845 Alpha processing ,v režimech CD i DAC měří zcela stejně obojí -6dBfs bez ditheru 4xPCM1702-J. big_smile
https://1iq.cz/img/tgH6W/Ab6c5.png

Nejlacinější srajda Denon DCD-615 s DF SM5841BP jen seřízenej promazanej a opravdu jen s mírně uklizeným napájením bez hodin a dalších úprav leč vybíranými DACy použité CD s -6dBfs bez ditheru
https://1iq.cz/img/tgH6W/nqaZ7.png
Ručně vybíraný PCM-61P-K od BB
https://1iq.cz/img/tgH6W/zv8Sd.png
Ručně vybíraný AD1860N-K od ADI

Když tak nad tím přemejšlim tak si říkám zda by nestálo za to udělat nějakej bordelizační plugin,kterej zasviní pásmo podobně jako tyhle oldschool výtvory. Aby to hrálo "hezky analogově" ....nostalgie je sviňa a asi už rozumím tomu šílenství a návratu ke špinavýmu hifi,s lampovými výstupy jsem taky koketoval někdy před 20 lety a na ucho to bylo určo zajímavý a lepší než sračky co jsem měl tehdy k dispozici,leč mohu k tomu říci jedno "s vlastním poznáním a vývojem jsem své názory průběžně přehodnocoval" škoda že nemam uložený třeba nějaký měření přes pásek či z LP z měrný desky z preampu, to je teprve hardcore pokoukáníčko.

Ale zpět k interpretaci zobrazeného: S-10 zní na první poslech "bohatěji" avšak s různými nahrávkami i na sračce bednách furt tak nějak stejně,malej denonek hraje sušeji leč s každou nahrávkou jinak, netroufám si odhadnout zda by majitel S-10 byl nebo nebyl v přímým porovnání rád,ale já mam vcelku jasno, ta 615 tu S-10 "opravdu překvapivě" zejména na komplexnější hudbě jednoznačně přejela jako fíka.

Toliko k slavným R2R zejména PCM1702 mě teda zatím nikdy vůbec nepřesvědčily (ano proti TDA 1541 podivnosti je to lepší ale...) neb rozptyl je u parametrů u R2R obecně fakt obrovskej a ani předražená K verze není o moc lepší,toliko k tomu že prej  že žebříky nedělaj bordel narozdíl od deltasigmy v pásmu. Ten Drahej denon oproti malýmu má vcelku složitý napájení pro analog a digitál zvlášť.

ADI je mírně lepší než BB i zvukově. Jak by řekl mjr. Haluška to su krásné prasce že? Zkoušet bypasnout dig filtr a změřit před a po a pověsit sem někdy zkusím taky,ale ne u věcí co mi neříkaj pane smile Tipuju že to bude vypadat ještě "lesnatěji" jak ta S-10.

takže ring volný hoši lol

edit:
Opravuju a restauruju doprasenýho kenwooda DP-7090, kde je těch PCM1702 rovnou osum 4+4 s dobrými DF kenwoodí KAN5 + SM5843S2 je to určo lepší než ta S10, ale jsou rozdíly v THD spektrech mezi kanály, což jen potvrzuje mizernou konzistenci R2R daců obecně. Pokud člověk chce stavět z něčeho podobnýho ultimátní DAC, tak bude muset utratit hodně peněz a vybírat z hodně kusů minimálně s podobnými spektry. Grafy dodám až vyměním laser...

Doplněný Kenwood DP-7090 vrácen do originál stavu z výroby jen patice a jiné nové blokovací C.
https://1iq.cz/img/tgH6W/RfeD2.png
0dbfs z CD

Není co dodávat...

(upravil mechanik 12. 3. 2023 16:22)

Re: DIY DAC

To som zvedavý na ten kenwood s PCM1702. Dosť som s tým R-2R čipom chcel postaviť vlastný DAC kde by boli moderné operáky, regulátory a všetko...

Kúpil by som nejaky pokazený player na tie PCM1702 s tou verziou s najnižším THD smile

(upravil dawsoo 12. 3. 2023 16:57)

Re: DIY DAC

Se podívej tady na ten denon tam jsou 4 (2+2) PCM1702-J což je vyšší a již velmi drahý grade a Káčko není o nic moc lepší. Ta 5. harmonická je hnus. Dobrej chip je tak 1z10 až 20ti. Na R2R zabudni pokud nejsi milionářu a neseženeš aspoň 50ks či 10-12ks K grade na výběr. Proč myslíš že accuphase dělali ty věci s 16ks 1702? big_smile věděli moc dobře že je to lacinější než vybírat 1z20 ks. To smetí bych uměl odstranit v klidu,vím v čem je problém naprosto přesně (upravoval jsem již hodne podobných strojů), ale THD bohužel ne, to je dáno nepřesností těch R2R žebříků uvnitř a každej jednotlivej čip má jinej zcela individuální průběh spekter. smile a že jsem si hrál dost viz inzerce... big_smile

Není co dodávat...

(upravil mechanik 12. 3. 2023 17:41)

Re: DIY DAC

Aj tak by ma R-2R zaujímali, minimálne z výskumného hladiska smile Pretože je to uplne iná konštrukcia. Možno niekedy big_smile S THD asi ktovie čo urobiť nepôjde, až na ten výber z viac kusov ale inak by bolo zaujímavé to počuť s crystekmi rovno do čipu, kvalitnými regulátormi a kvalitnými OZ namiesto tých dobových čo sa používali a sú dávno prekonané...

(upravil dawsoo 12. 3. 2023 17:45)

Re: DIY DAC

tak si kup čínana za pár korun a pohraj si s PCM56 (61)  třeba lol rozdíly mezi 16-18-20bit budou na ucho 0. Má to krabičku a nějakýmu volovi co slintá nad tédáčkama to jako lepší variaci téhož prodáš dycky big_smile
https://www.aliexpress.com/item/1005002248404065.html?
Malovat si pro to vlastní desku si nejsem jist zda za to stojí... tahle technologie je prostě již dávnou minulostí.

Není co dodávat...

(upravil mechanik 12. 3. 2023 17:46)

Re: DIY DAC

Z tej dosky sú použitelné len tie čipy big_smile Ak vôbec odpovedajú datasheetu...

Písal som si s ľudmi čo sa DACmi zaoberali do velkej hlbky a nevideli to tak jednoznačne ako ty smile

(upravil dawsoo 12. 3. 2023 17:58)

Re: DIY DAC

Ale vůbec ne na 16bit to stačí tak jak to je i se 78xx a 79xxkdyž uděláš čistej zdroj... víc opravdu netřeba.
To jak to vidí jiní do různé hloubky mi je vcelku jedno,ptal ses mě na můj názor a já ti ho jen řekl big_smile Vždy je třeba si uvědomit že ukázaná platí,vše ostatní jsou jen kecy na internetu big_smile Takže si to zkus sám,do té doby to ber tak, že prostě nevíš nic neb jsou to nepřenositelné věci.

Není co dodávat...

(upravil mechanik 12. 3. 2023 17:59)

Re: DIY DAC

Každopadne dík za merania, aj názor smile Tá S10 je vlastne DCD3000? Aké tam vôbec použili operáky? Verím že tie zdroje tam urobili lepšie než v nižších modeloch ale používať kdekolvek či už na analog DACu alebo digitál 78xx, 79xx a 317, 337 je dnes uplne mimo. Rovnako tak im podobné regulátory s iným označením... Proste tie playery sú dnes už mimo...

Kvalitný regulátor má na 1MHz vyššie PSR než tie 317/337 na 10kHz, neporovnatelne nižší šum a feedback pin. Ale verím že vieš ako z tých 78xx/79xx, 317/337 vytiahnuť maximum smile Ja už by som ich dnes nikam nedal. Dokonca som to nedal ani na napájanie relé v predzosilňovači big_smile Pretože ich tam mám asi 32 a malo to hrozný drop out...

(upravil dawsoo 12. 3. 2023 18:12)

Re: DIY DAC

Nic není mimo pokud se bavíme o 16 bit záznamu na CD s DR 96dB. S 24bit je to teoretických 144dB tam už jsme poněkud v jiných číslech že? Je nesmysl cpát ultralow noise obvody do srajdy co to nevyužije. Jedinné co lze sundat je SNR paralelním řazením a pomoci si obvody co "domýšlí" či jinak dopočítávají chybějící informace. Taková je realita ať se to někomu líbí nebo ne . Sám můžeš vidět že zdvojená 20bit pcm 1702 oproti jednoduché pcm61 nemá žádný přínos v reálném světě a to s o dost horším zdrojem a obvody okolo u laciného modelu.kde stačilo jen pár drobností.

S těmihle principiálně limitovanými blbinkami dacy hodiny zdroje, jsem si hrál minimálně 15 let,další hrátky byly pak s příchodem DSD a Hires PCM u DVD-A , tak si skromně myslím že trošku povědomí co z čeho lze vymáčknout myslím mám. Nemyslím to zle,jen mi příjde blbost se zdržovat a zabejvat věcma co jsou dávno pryč.

Není co dodávat...

Re: DIY DAC

Reálne si pamätám že DCD3000 v kombinácií s HSDACom ktorý mal tiež mizerné napájanie a práve myslím tie vymenované regulátory lupal keď som zapol svetlo vo vedlajšej miestnosti. Dnes som lupanec nepočul pri akomkolvek spotrebiči. To mám stredovýšky 102db a hlasitosť som ešte nedávno reguloval výhradne digitálne v PC. Každý si môže použiť čo chce ale analogová časť DACu má nulové PSR a keď môžem kúpiť lepší regulátor tak nepoužijem starý univerzál čo sa nehodí poriadne na nič.

Re: DIY DAC

https://www.aliexpress.com/item/1005002248404065.html
To je nějaké DoDo ?
Že tam na té desce půlka součástek chybí ...

(upravil dawsoo 12. 3. 2023 19:01)

Re: DIY DAC

HSDAC hrál obstojně jen na 16/44 a byl to první pokus TT o diy digitál tady.proč tomu tak bylo je vidno i v datashetu k AD1853 smile Je fajn se taky podívat na dobu vzniku (původní název s CS8412(4)? znají pamětníci jako topdac TT) kdy tu většina ještě tahala kačera a byl tak max možná první amplion že big_smile  Nicméně měl jsem kdysi od Tomáše taky jeden svůj, doma otestoval změřil a prodal dál... stačil slušně udělanej obyč zdroj, zablokovat napájení u CS8416 a kompromis Operáků od Linear a nic takového se pak již nedělo. S těma regama nesouhlasim ty nemaj primárně řešit RF ale hlavně LF a stabilizaci,existuje něco jako prefiltrace a za reglem se o zbytky RF stará geometrie dps a blokování vhodnou C filtrací u každého obvodu. Tohle je přesně o tom že mladí konstruktéři bez praxe s obyč obvody ví o podobných technikách prd a všude rvou jen drahý brouci s minimem okolních součástek. sad

Principiálně základy třeba tady:
http://www.acoustica.org.uk/t/3pin_reg_notes1.html
http://www.acoustica.org.uk/t/3pin_reg_notes2.html
http://www.acoustica.org.uk/t/3pin_reg_notes3.html
http://www.acoustica.org.uk/t/3pin_reg_notes4.html
https://tangentsoft.com/elec/opamp-linreg.html

ad ta čína:
Součástky co tam chybí nejsou k funkci třeba big_smile Je to polotovar pro různý NOS lampový hračičky, neb neobsahuje externí iv a lpf,ale používá svůj vnitřní. Je to základní datasheet zapojení podobný jako má ten denon dcd-615 kde je aspoň slušnej DF. A že je to poněkud drahý? No je proč by nebylo když je po takových věcech poptávka big_smile
https://www.aliexpress.com/item/1005002 … cJgfvteauw

Není co dodávat...

(upravil mechanik 12. 3. 2023 19:33)

Re: DIY DAC

Sú na trhu regulátory čo majú PSR okolo 120db na 100Hz, to PSR na 1MHz a 10MHz je len bonus. Výhodou je feedback pin. Výhoda je aj extremne nízky šum. Vidím tieto dobré regulátory vo všetkých kvalitných projektoch. 317/337 tušim klesá PSR od 1kHz vyššie. Už si to presne nepamätám. Tieto lepšie regulátory sú práve určené na citlivé prevodníky a k napájaniu hodín. Myslím že s LM317/337 som urobil všetko čo sa dalo, vrátane tých malých kapacít pri deliči a podobne a s doskami si vždy dávam mimoriadne záležať.

Inak mám tiež skúsenosť s rušením zo siete ktoré sa modulovalo do analogu DACu. V dobe keď som tam mal horší regulátor... Audionet, soulution a každý skutočne dobrý výrobca stojí práve na dobrých zdrojoch.

Čo sa týka DACu od TT tak som ho mal tiež a rozhodne nechcem kritizovať. Bol to proste prvý počin v HiFi "vodách" v CR a SR a je logické že dnes je mnoho lepších projektov...

Asi je to tu aj tak OT, každopádne díky za merania, názor, aj k tým R-2R DACom. Aj ak by som vo všetkom nesúhlasil tvoje názory si vždy rád prečítam smile

(upravil dawsoo 12. 3. 2023 20:09)

Re: DIY DAC

Naopak je to dobře ,chybou by bylo slepě souhlasit bez pochybností. Píšu někdy asi v zápalu moc příkře,ale výsledkem má bejt diskuse a případně další experimenty,nikoliv dohady. Problém je že u některých věcí se již prostě naráží na limity použité technologie což u těch nej R2R je právě max těch 17-19bit při masivním paralelním řazení ,díky nekorelovanýho vlastnímu šumu a vnitřního rušení v obvodech .Což už nějaká LM či 78-79xx nezhorší pokud je udělaná implementace slušně s přídavným RC filtrem. A jak jsem již dál za polovinou života,tak mi příjde nesmyslný se zabejvat věcmi co nemají perspektivu a který už jsem zkoumal dříve,když je tu mnoho nových lepších možností. smile Ten kenwood je udělanej na svou dobu opravdu dobře je to v podstatě zapojení accuphase DP-65 (lineární diskrétní low noise zdroje s Operákama ,diskrétní oscilátor hodin apod) nejslabším článkem jsou právě ty PCM1702 z toho co jsem zkusil narychlo změřit. Toho kenwooda jen jinej kus samože jsem dřív měl s tuzinkem s opa627 jako svoje CDP a až do siria a juliny byl jako hlavní referenční stroj na poslech.

Není co dodávat...

Re: DIY DAC

dawsoo: jj, datasheety čte málokdo a pak nadávaji, že LM317/337 je k prdu
Nemluvě o znalosti tohoto: http://www.tnt-audio.com/clinica/regula … ce1_e.html

(upravil dawsoo 12. 3. 2023 21:35)

Re: DIY DAC

Ono i dříve byli pěkní brouci,jen je nikdo neznal a nepoužíval ač nestály vůbec moc a parametry měli pamparádní např.:
M5290 +-5V digi
RC4195 +-15V analog smile

Něco i pro lampioňáky:
https://www.aliexpress.com/item/32792331378.html?

Není co dodávat...

(upravil mechanik 12. 3. 2023 21:50)

Re: DIY DAC

rvx73, no pardon ale používam regulátory kde je 30 stránok len k správnej aplikácií regulátoru. Informácie ako nakresliť dosku a podrobne rozobrané aké použiť dielektriká a aký to má vplyv na parametre... Tiež je tam rozobrané ktorý tak z 10 a viac pinov k čomu je určený... Takže že by som nevedel použiť 317/337 si nemyslím smile Dosť ľudí na fore k tomu dávalo blokovanie z kondenzátorov s príliš nízkym ESR a regulátory kmitali pretože na tie kondenzátory neboli určené. Neviem či to náhodou nebola nejaka vec od Dudka.

dawsoo, to je v pohode, dík za názory smile a merania toho kenwoodu si určite rád pozriem smile

(upravil rvx73 12. 3. 2023 22:52)

Re: DIY DAC

mechanik: však to taky nebylo na Tebe ... asi před rokem si mi stěžoval kamarád (vzdělán v oboru) že mu LMka kmitaji, přesto že zdroj osadil tím nejdražším materiálem, tak jsem si to vybavil. A těch prasečin měl na desce víc ... holt teoretické vzdělání není vše