Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 9 z 53)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

  Stránky: ««« 1 ... 7 8 9 10 11 ... 53 »»»

RSS

Příspěvky [161 až 180 z 1,053]

(upravil Dohnalik 31. 10. 2012 1:09)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Měření loop, co to sakra je?
https://lh4.googleusercontent.com/-wBtuQKXNKsE/UJBcdIozI9I/AAAAAAAACJk/nJtJ3Pjies4/s1440/loop%2520xonar.jpg
Co dělám špatně? Na té zvukovce jsou 4 PCM1796, nemyslím si, že by z toho lezl takovej bordel.

(upravil luta 31. 10. 2012 9:47)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

stáhni pro začátek generátor o 6dB a zkus to znova..možná ti limituje vstup karty...zapni misto peakhold linear pruměrování

pokud má ta karta stejně jako dx relatka, tak zkontroluj zda nemáš vstup prepojen na mic in. ja mam mic,line in,aux jeden jack a měřím na line in.

pak zkontroluj si zda máš u generátoru vypnutý dither a zda máš v audio devices či kde zapnutou 24bit rozlišení karty..tim to není ale nastav to tak kvuli srovnání s mym měřením.

Web

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Dohnalik, skus spojit IN & OUT bez spojenia zeme, je dost mozne ze sa tam nieco indukuje.

Ale vyzera to dost podobne ako skreslenie jittrom, no pri loopbacku pouzivaju tie prevodniky predpokladam rovnake hodiny, takze jitter by tam nemal byt.

(upravil Dohnalik 31. 10. 2012 18:20)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Toš tak...
https://lh5.googleusercontent.com/-SMrTl9qUs1I/UJFNuLkLHrI/AAAAAAAACKA/G6ceGXTK8Oo/s1280/xonar%2520-6db%2520loop.jpg
Stáhl jsem generátor o 6 dB, nastavil jak jste řekli a přešmikl zem u loop káblíku. Ta zvukovka má mikrofon a line-in odděleně, mám tam nastavený vstup. Není to ono, furt je tam dost bordela a když přepnu samplovačku na 48KHz, tak se mi tam objeví úžasnej les harmonickýh. Jak změřit odstup ADC? Jenom zkratovat vstup?

//-2dB jsou prakticky to samý, jen trochu slezlo zkreslení.

(upravil luta 31. 10. 2012 19:11)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

to už je lepší ale máš to na 24bit ? nekecaj do toho windows s jejich mixerem a bitovou hloubkou?

Web

(upravil Dohnalik 31. 10. 2012 19:35)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Neměly by. Je to na 24 bit.
//samozřejmě že kecaj...ten win mix je taková sračka...
//odstup samotného ADC je celkem brutus, s tím už se asi mšřit bude dát smile Ale v loop mám strašnej bordel, zkusím si s tím trochu pohrát  hodím to sem
https://lh5.googleusercontent.com/-Iorh1kARHoA/UJFf8ECT3VI/AAAAAAAACKc/n-zAlKlTwgk/s1280/V%25C3%25BDst%25C5%2599i%25C5%25BEek.jpg kde se tam ten bordel bere?

https://lh3.googleusercontent.com/-sxUzKkQUzdo/UJFhEbvAiTI/AAAAAAAACKk/C5JbrYPl8Uo/s1280/ADC%2520noise.jpg
Tady je ADC bez signálu, myslím, že slušný...

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

řekl bych spusť to ve wine v linuxu ať se obejdou windows ..ale smile

Web

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Mám to v plánu, asi nahodím debian.

(upravil luta 31. 10. 2012 20:38)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

zkus prošmejdit ten xonar ovládací panel driveru a také dobře nastavit pro danou sample rate jak vstup tak výstup v panelech windows..bohužel na windows vs zvuk nejsem odborník smile

vzhledem k tomu že těch -6dB je pěkných bych řekl že si přehulil vstup ADC.. mě to taky limituje ale trochu jinak.. přirozeněji

nahoď pozadí ADC se samplovačkou 192k

Web

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

No momentálně mi Debian už asi 10 minut rozděluje disk smile, pak to snad nahodím až z linuxu.

(upravil luta 31. 10. 2012 21:46)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

si to mohl spustit z nějakého live-cd/usb

Web

(upravil Dohnalik 31. 10. 2012 21:48)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Mechaniku už pěkných pár let nemám a flashku mám pomalou big_smile Ono stejně chci alespoň částečně přejít na Linux.

Tak to vzdávám, debian se není schopnej nainstalovat a live fedora spadne. Ubuntu je sračka, to jsem vyřadil hned na začátku...
Jdu to zkusit změřit.

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

já udělal ještě nějaká měření vf na osciloskopu.. Není to zcela ideální, ale mě to stačí.. Co se týče návrhu DACu, udělal bych to asi znova lépe, ale příliš se mi nechce platit další vývoj

ještě se pokusím časem ověřit vf znova na Ghz spektráku na ústavu, ale kdy to bude nevím.. audio pásmo změří každý, ale zajímavější je chování vf

Web

(upravil luta 6. 11. 2012 17:55)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

nějaké měření na mém osciloskopu i se zobrazeným vf bordýlkem co mi z toho leze http://luta.7u.cz/imgLinks/audioweb/sdrwidget/scope/ vf by mohla být vlastnost delta sigma a noise shapingu

Web

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Pokusím se rozvířit tyto klidné vody jelikož mám pocit, že to tady nějak umřelo. Dlouho jsem přemýšlel jak na některé příspěvky zareagovat a jelikož jsem udělal určitý progress ve svém kutění, tak bych asi i já potřeboval ujasnit některé věci. wink Myslím si, že moje "výtky" napomůžou případným zájemcům jasněji specifikovat svou představu o takovém modulku. Rozhodně nevnímejte mé dotazy a návrhy, že se chci přiživit nebo se stát konkurencí. Takové ambice rozhodně nemám.

DJ_Rix napsal:

-Potřebuju modul co z něj poleze jak I2S i s hodinama (abych si mohl vybrat-buď rekonstruovaný hodiny nebo externí)
-Aby z toho lezl i SPDIF signál ,abych mohl krmit i věci s SPDIF vstupem (když to budu chtít jen jako transport USB/SPDIF)

Moje představa o takovém modulku, že bude mít i hodiny. Bez hodin je ten transport velmi problematický. Důvod uvedu níže. Transport do SPDIF je asi otázkou preferencí daného uživatele.

Dohnalik napsal:

S oscilátorkama přímo na desce taky problém není, ale zhoršuje to (nezanedbatelně) parametry, čím blíž DACu a čím čistší napájení ty oscilátorky mají, tím lépe, když to hodíš někde půl metru od DAC napájené z USB tak parametry půjdou dolů.

V této věci si nejsem moc jistý. Nevidím jediný důvod proč by to mělo zhrošovat nějaký parametr. Viz níže.

Takže když budu vycházet z toho co jsem zjistil tak DAC, který používáte ve svých aplikacích používá k provozu tyto signály.
LRCK - Někdy také uváděn jako WS (Word select). Určuje pravý a levý kanál
DATA - Data putující z trasportu do dacu
BCK - Hodiny. Mnoho publikací uvádí CLK.
SCK - Master Clock. MCLK. Toto firmě TI opravdu ujelo. Byl bych velice rád kdyby se jednotliví výrobci domluvili na jednotném značení, protože to zbytečně vede k mylnému vyložení k čemu to či ono slouží. sad

Na příkladu STM32F4xx uvedu jak taková komunikace transportu a DACu může vypadat. STM32F4xx má vstup, který se nazývá I2S_CKIN. Pokud nechcete používát interní PLL závěs a chcete těžit z výhod velmi přesného časování tak to je přesně ta věc, která Vás musí zajímat. Sem přivedete signál z externích hodin. STM32F4xx pak na základě těchto hodin přesně odčasuje všechny signály potřebné pro I2S (včetně Master clocku). Proč to zde uvádím? Tato věc by byla trošku v kolizi s tím co tady bylo uvedeno a to, že hodiny musí být co nejblíže DACu. Právě naopak, hodiny musí být co nejbíže kontroléru. To jestli se hodiny rozjedou po cestě do DACu je věc druhá. Ale musíte vzít v potaz, že DAC nepracuje pouze s Master Clockem (MCLK), ale i s ostatními signálama, které musí být s Master Clockem ve fázi. Udělal jsem jednoduchý pokus a to, že jsem schválně připojil hodiny bez ohledu na závěs na vstup MCLK DACu a udržet to ve fázi s STM32F4xx bylo velmi problematické, protože si trošku každý žil svým vlastním životem. sad

Během svého experimentování jsem přišel na jednu ne zrovna příjemnou věc a to, že ne každý DAC podporuje 16bitovou datovou délku. Jelikož Luta neměl s rozcházením sebemenší problém (tipuji) tak tvůrci softwaru (jeho modulu) s tímto počítali a automaciky posílají 32 bitů a zbytek doplní nulama. Toto je velmi praktické a člověk se tím automaticky vyhne podobným problémům, které jsem zažil. Samozřejmě je nutné, aby DAC podporoval 32 bitovou datovou délku.

Další věc na kterou jsem přišel, že přítomnost MCLK v ničem nevadí DACů co nepodporují MCLK (Master Clock). Proč to uvádím? V softwaru co mám k dispozici je možnost tuto věc vypnout. Tato informace může být užitečná pro jedince, kteří na svém DACu MCLK marně hledají.

Tak a teď do mě. big_smile

Web

(upravil Dohnalik 13. 11. 2012 23:01)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Většina DACů se dá do 16bitové hloubky přepnout, osobně neznám ani jeden jediný, který by se nedal. A 32 bitová délka slova je, pokud vím, dána specifikací sběrnice I2S. Hodiny se umisťují co nejblíže DAC z důvodu toho, že vlivem kapacity zbytečně dlouhého spoje se může deformovat ten krásný obdélníček, co leze z těch oscilátorů, co jsme koupili za těžké prachy. smile To, že do kontroléru jdou už ne zrovna skvěle tvarované obdélníky nevadí, on přesto sesynchronizuje I2S a drobné odchylky mezi MCLK a ostatními signály si DAC sám srovná interními obvody (D flip-flop či přímo nějaké posuvné registry) aby odpovídaly náběžné hrany signálu MCLK. Když to uděláš naopak bude to naprd. Když budeš oscilátorky napájet z USB, bude to naprd. Když budeš tahat vysoké frekvence MCLK signálu dlouhými kabely s velkou kapacitou do DAC, bude to naprd. smile DAC bez převzorkování jsou úplně jiná kategorie, ty na jitter zase tak náchylné nejsou, pokud vím.

(upravil luta 14. 11. 2012 0:28)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

že se srovná MCLK s I2S daty v DACu přes vstupní obvody už pověděl Dohnalik

formáty i2s jsme tu řešili tak před rokem smile ono se ten DAC dá taky různě nakonfigurovat, ale ano mám obě propojky FMT tuším do GND a tedy standard I2S formát

co se týče MCLK, je potřeba si uvědomit, že ten řídí delta-sigma převod. Synchro na I2S data je důležité také ovšem fáz. posuv mezi nimi (pokud není proměnný) tak není na škodu (i ten IL717 má zpoždění).. Jak vidíš tak mi to hraje a toto jsem před návrhem také teoreticky dost řešil a naštěstí se ukázalo, že to fakt funguje na první DPS.. datasheet PCM1794 říká, že pokud se MCLK vs wordclock I2S nerozjede o víc jak 6 clk tak je to v poho. Za hodiny hraní se mi to ještě nestalo.

Jinak si myslím, že DACy bez převzorkování jsou na jitter hodin právě náchylnější.. ale možná se pletu.. moc jsem se o ně nezajímal..

Btw je pěkné, že nepotřebuješ MCLK u DACu bez převzorkování, ale o to lepší stabilitu musíš mít na hodinách I2S, tedy zase potřebuješ zdroj stabilních hodin..

Web

(upravil xmarek 14. 11. 2012 9:35)

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Krásně jste se do mě pustili. big_smile Aspoň ta diskuze bude mít nějaký smysl. wink

@Dohnalík: Možná většina, nicméně zrovna PCM1794A to očividně neumí. Zkoušel jsem s tím psí kusy až už jsem si myslel, že jsem udělal nějakou chybu v designu  (pominu kvalitu smile), protože jsem byl snad jediný co řešil podobný problém. Když se mrknete na stranu 16 manuálu pro PCM1794 tak pro I2S Philips tam je obrázek pouze pro 24 + cosi. STM32F4xx umožňuje posílat data ve formátu: 16-bit data packed in 16-bit frame,  16-bit data packed in 32-bit frame, 24-bit data packed in 32-bit frame, 32-bit data packed in 32-bit frame. Bohužel ten první to neumí a za žádného boha se mi nepodařilo ho přesvědčit o opaku. MSB justified standard (left justified) jsem taky zkoušel a dopadl jsem stejně. LSB (Standard Data Format, right justified) jsem nezkoušel. Podle obrázku to asi 16bit podporuje. Otázkou je jaký standard používáte vy? Já se držím I2S Philipsu (možná taky námět pro diskuzi).
Jestli jsem to správně pochopil tak vy ten signál posíláte na dvě strany? Je to tak? Pokud ne, tak máte v podstatě jedinou možnost jak vyrobit hodiny na straně kontroléru a tím je PLL. Další věc, že totálně zahodíte MCLK, které jde z kontroléru. Napájet oscilátory z USB je pochopitelně hloupost, nad touto možností ani neuvažuji.

@luta: Je možné, že se to tady již řešilo. Bohužel v té době jsem ještě nevěděl, že nějaké I2S existuje. big_smile A fórum celé projeté ještě nemám.
Nepopírám nutnost MCLK pouze jsem chtěl poukázat na to, že např. v případě STM32F4xx je s touto možností počítáno. A to jednak pro PLL, ale i pro velmi přesné časování, které je nutné pro odběr dat z DMA=>I2S. Když jsem nastavil frequenci přesně podle PLL tak to taky nevykazovalo žádné extra velké problémy. Ale jak jsem zmínil je docela možné, že posíláte ty hodiny na dvě strany (zas tak jsem ten Váš návrh nestudoval).
Co se týče DACu bez převzorkování tam taky netuším. Ale upřímně mám k dispozici jediný kousek (TDA1543) a ten zas tak extra kvalitní asi nebude. Jen tak naokraj, teď jsem zjistil (z datasheetu), že ta mrdka malá umí pouze 16bitů. sad
Btw. přesné hodiny potřebuji i u DACu bez MCLK o tom se s nikým nepřu. wink

O.T.: Už mi dochází proč ten malý parchant (TDA1543) hrál a PMC1794A ne. A ten šváb na diskovery kitu očividně 16bitů pro I2S Philips taky umí.
See: "The serial port operates in standard I²S, Left-Justified, Right-Justified, or DSP Mode digital interface formats
with varying bit depths from 16 to 24." Každopádně v určitým okamžiku jsem z toho uděla šmoulí hudbu. big_smile

Když už jsem se tak krásně rozjel takový dotaz na závěr. Taky Vám ty LT1028 tak hřejou? Nemám zkušenost s těmito OZ takže je to pro mě celkem překvapení. I když 55° asi nebude tak moc.

Web

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

ano mclk jako ref. hodiny jdou nejprve do DACu a pak přes izolator IL717 do MCU a ten generuje i2s ktere jde zas pres IL717 do DACu.

vetsina LT hreje. mrkni jaky maji v datasheetu odber. ted pokud ti na osciloskopu nekmitaji.  ja tam mam ted na test osazene lt1363 a jeste chci zkusit lt1122 a lme49710 ktere ale v dipu nemam.

omlouvam se za diakritiku. pisu ze saliny

Web

Re: Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Podle toho co jsem se díval tam nějaké to odpadní asi teplo bude už k faktu, že to napájím +/-15V. Na osciloscopu jsem ty šváby ještě neměl, ale kdyby se rozkmitaly tak to asi uslyším ne?
Nevím proč, ale od té doby co jsem pár věcí při programování (jedna blbost pro ARMy) poslal do křemíkového nebe jsem na vyšší teplotu něčeho trošku alergický. sad

O.T.: Tu diakritiku neřeš, mě taky věčně někdo mr** za pravopis. big_smile

Web

Příspěvky [161 až 180 z 1,053]

  Stránky: ««« 1 ... 7 8 9 10 11 ... 53 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Anketa: Asynchronní USB -> i2s modul

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£