Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Zajímalo by mě, jestli je nějaká korelace mezi výstupním rozměrem případně úhlem driveru a chováním na výškách. Např. některé BMS mají 1°, některé přes 20° a DE250 pokud si dobře vzpomínám 15°.
Protože co jsem prozatím četl, tak na podání nejvyšších frekvencí se podílí hrdlo, pak nižších profil zvukovodu a až nejnižší vyústění.

(upravil MaBat 17. 11. 2013 15:18)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Můžete tleskat, je hotovo, velké OSWG jsou na světě (vnější průměr necelých 50cm, tj. cca 19"):

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/2_p1030180.jpg

(upravil Zorg 17. 11. 2013 16:51)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Mňam!

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Parádní kousky... yikes

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Pecka!

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Moc pěkný, jenom jsem zvědav na výsledek 15" vs 18" z desek

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Já taky.

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Moc hezké, výsledek  by mě též dost zajímal.

(upravil MAD_BOXs 18. 11. 2013 22:25)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

A takhle nevině to začalo......květen  2011

http://www.loudspeakersoft.com/forum/uploads/39_p12608730.jpg

(upravil MaBat 19. 11. 2013 8:14)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jo, to byl tehdá 7" ke kalotě.
Ty velké se totiž měly udělat hned smile Dnes už je jasné, že cokoliv menšího nemá valný smysl dělat.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

MaBat napsal:

Ty velké se totiž měly udělat hned smile Dnes už je jasné, že cokoliv menšího nemá valný smysl dělat.

Ono chce všechno svůj čas, pokud by tady nebylo 2,5 roku vlákno o RpM, tak nevím, nevím...
Ostatně i Ty jsi byl ve věci skeptickej (někdy 10.2011):

15" + 15"?
To bys byl první. A možná i první v Evropě.
Moc ale nepředpokládám, že by se ještě někdo přidal.

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Odhaduju, ze tehda by byl hlavnim duvodem nezajem zdejsiho osazenstva. Ostatne i dnes o to neni nejak moc zajem (coz se divim). Za sebe doufam, ze 15+15 bude dlouhodobejsi, respektive finalni reseni. No a uz se tu resi varianta s 21" basem. Neni to sranda? smile

Web

(upravil MaBat 19. 11. 2013 19:03)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Já bych býval rád udělal 15" už tenkrát, co se tu objevil jzagaja a dělaly se první kousky z laminátu - 12" byl tehdy kompromis, chtělo to víc kusů, aby se stačila cena (která byla BTW prakticky stejná, co teď za tyhle 15"). To bylo ještě dlouho před RpM.

S tím, že zájem o takové bedny není a nikdy nebude velký, nijak nepolemizuju, to je evidentní. Nepochybně jen pár lidí na to bude mít místo, potažmo ochotu okolí to snést...



- Co k té 21" plánujete za driver, jestli to není tajné? Protože tam už to s 1" půjde dost na krev a větší s sebou nese nemalé komplikace, prakticky to pak nejde rozumně jinak, než přes aktiv (v principu nic proti tomu).

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Hlavnim duvodem je myslim velikost tech beden. Vsem se to zda moc velky a co teprv drahe polovicky tech vsech? big_smile Jinak pro me je nejdulezitejsi, jak bedna hraje a tahle koncepce je pro me zatim nejmensi kompromis.

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

A to jsi slyšel jen 10" WG...

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

BlackRider napsal:

Vsem se to zda moc velky a co teprv drahe polovicky.

oproti RpM1 budou už jenom o pár cm širší smile

Web

(upravil MaBat 19. 11. 2013 17:55)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Objem ale bude menší (nemluvě o Basstlově monstru). Dneska už bych to nedělal ani tak velké, jako RpM1. Je to opravdu zbytečné a v podstatě to nic reálně nepřináší - basy pod nějakými 40-60Hz je opravdu nevyhnutelné řešit přímo pro danou místnost, jinak to nedává moc smysl. A větší fyzická šířka se dá IMO ještě docela dobře maskovat zmenšením dalších rozměrů a třeba i postavením beden na podstavec, připadají mi tak menší/lehčí.

(upravil rotr 19. 11. 2013 18:01)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Dobrou cestou by mohlo být  "yodovo vejce" - bedna 50x95 s kulatejma rohama na noze , počítám že s 35 hloubkou by mohl objem 120-130 litrů stačit

ne úplně dotažené, ale pro inspiraci http://www.lautsprecherbau.de/Magazin/L … 00964,5913

Web

(upravil BlackRider 19. 11. 2013 18:06)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Pro mě velikost bedny není nějak důležitá věc, takže toto neřeším (jinak ale dle TS dávám basovým reproduktorům spíše menší objem). Ale zdálo se mi z některých zdejších reakcí, že by to mohl být "problém".

Jo, slyšel jsem pouze  RpM 1.. smile

Edit:
Ještě k rozsahu směrem dolů - 45 až 50 Hz na -3dB mi stačí.

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

S dnešními cenami zesilovačů, DSP a kvalitou použitých basáků se při použití na doma stává objem do značné míry irelevantní věcí - stačí opravdu relativně málo.