(upravil BlackRider 22. 9. 2013 12:42)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jinak schody ze zadní strany zvukovodu mi nevadí, klíďo bych tak udělal všechny kusy. Gravírování není krátkodobá záležitost, a co bude zabudováno v bedně neřeším...

18soundy budeš popřípadě brát odkud?

Zatím se nejvíc přikláním k tomuto basáku (L15P400), s "neskutečně lineární frekvenční odezvou" big_smile

Web

(upravil MaBat 22. 9. 2013 12:54)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Pokud, tak odtud: http://www.lean-business.co.uk/eshop/18 … -2108.html

Ten profil ti pošlu dneska večer.
Schody tam budou určitě. Jde o to, že to nebude kulatý, ale obdélníkový. Teď ještě čekám na Míru (MadBoxs), co k tomu řekne.

(upravil BlackRider 22. 9. 2013 15:27)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Díky.

Co tento? Jen další návrh... Jen jestli ta citlivost není už moc malá. Zase při pasivní výhybce by nebyly potřeba tak "kravský" cívky na basech...? A vzhled taky nic moc.

90 litrů basreflex:
http://oem.ciare.com/ik_files/catalogo/img/370_diagramma_web.jpg

Další varianta:
80 litrů basreflex:
http://oem.ciare.com/ik_files/catalogo/img/419_diagramma_web.jpg



Jinak s touto značkou nemám špatný zkušenosti.

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Těžko říct smile

- Máš to v mailu.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jestli jsem to dobře pochopil, tak výsledek bude vypadat nějak takto:
http://s16.postimg.cc/nuu4jgojp/sestava.png
S tím, že jednotlivé desky nebudou kulaté, ale čtvercové. Čili asi obráběno pouze z jedné strany..

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jo, tak nějak.

(upravil BlackRider 30. 9. 2013 22:05)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Aby se to trošku pohnulo, objednám reproduktory. Aspoň si přesně oměřím basák a pustím se do kreslení čelní desky.. smile

Driver tedy DE250?

Basy nakonec budou RCF L15P400.

Web

(upravil Zorg 30. 9. 2013 22:44)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jak moc bude vadit, že i celkem nízkodělitelná DE250 se bude dělit ještě tak o 250Hz níž než by bylo zdrávo?
Co tenhle http://www.prodance.cz/protokoly/BMS4554+ME90.pdf ?

A proč to RCFko?

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Protože se mi jeví jako nejvhodnější asi z 10-ti kandidátů a už mě nebaví pořád dokola spekulovat, jestli a o kolik je lepší ten, či ten.. Rozdíly nejsou nějak zásadní. Tento mi vyhovuje - má mírně nižší citlivost a bedna bude stačit kolem 80 dm^3 čistého vnitřního objemu. Demodulační kroužky a 4" kmitka je při domácím použití pouze bonus. smile Nevím, jak to dál "okecat".

Počkám ještě na vyjádření Marcela ohledně DE250. Měl jsem pocit, že zvukovod je šitý na míru pro DE250.

Web

(upravil MaBat 1. 10. 2013 9:04)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Jo, driver bude DE250, popř. cokoliv srovnatelného s výstupním úhlem okolo 15°. RCF L15P400 se mi aspoň podle měření z Prodance zdají už docela brzo rezonující.

Jinak Míra už nad tím seděl, něco má rozkresleno a promyšleno. Zatím můžu vzkázat, že tentokrát už to bude slušný "masakr".
Možná to jen bude ještě celkově trochu jinak, a asi zase kulatý - mělo by to tak prý být jednodušší, tak uvidíme. Každopádně do chvíle, než to bude hotové, bych bedny nekreslil, natož řezal.


Zorg: a jak jsi na to přišel?

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Proto jsem se ptal, že nevím; jak se na nižší dělení bude tvářit ten driver? Předpokládám dělení 700-800Hz..

(upravil MaBat 1. 10. 2013 9:58)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Ptal ses "Jak moc bude vadit, že i celkem nízkodělitelná DE250 se bude dělit ještě tak o 250Hz níž než by bylo zdrávo?
Ta se ptám, jak jsi došel k tomu, co je pro daný driver zdrávo?

Je to takhle vyzkoušené a problém s tím opravdu není. Dělit se bude 800 - 900Hz, níž ne.
Pro ještě nižší dělení bys potřeboval větší membránu, ne primárně průměr vyústění. A krom toho taky samozřejmě větší zvukovod.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Proto jsem to napsal do kurzívy, tipoval jsem podle grafů, že už pod 1000Hz padá jako hruška, nevěděl jsem nakolik tomu pomůže/kolik vydrží příkonu s tímhle větším zvukovodem než na kterých jsem ho viděl měřený.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Vydrží smile Příkon tu není limitující.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Ještě odbočka, při browsení mě zaujalo tohle, vím že tu o tom byla jednou zmínka: http://bmsspeakers.com/fileadmin/bms-da … curves.jpg
Je to fakt jen zbytečně drahej kanón na vrabce? - lidi na německých fórech a na dyiaudiu to zavrhovali kvůli zkreslení. AFAIK nikdo jinej podobnou machrovinku nevyrábí...

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Nevím, pokud to bude mít problémy, jako že nějaký asi jo, tak nelineární zkreslení to nejspíš nebude. Musel bych to dostat do rukou, abych si sám udělal představu, jak se to chová. Spousta věcí na úrovni driveru se dá řešit. Problém je, že není moc na čem to vyzkoušet, musel by se udělat "ostrej" velkej zvukovod s 2" hrdlem a to je celý jen kvůli vyzkoušení trochu drahá legrace. A zas nemá IMHO smysl dávat to k 15" basáku, když na to stačí DE250 za pětinu. A cokoliv většího je momentálně mimo moje obzory všedních dnů, byť nějaké nápady mám...

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Ta rezonance by se myslím měla projevit zvlněním na impedanční charce, je tak? Bohužel na prodance měřej jen do 1kHz. Podle RCF datasheetu je to zvlnění ~ na  1500 až 1600 Hz, ale chtělo by to "přiblížit". Každopádně to unáhlit nechci, zkusím se ještě porozhlídnout.

Web

(upravil MaBat 2. 10. 2013 8:18)

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Ne nutně. Ono obecně těžko soudit podle cizího měření. Ideálně to mít všechno k vyzkoušení. Osobně mám výborný zkušenosti s 18soundem, tak věřím tomu. RCF neznám, třeba to je dobrá volba, jinak ten reprák vypadá výborně. Tak jako tak, nejsou to věci, se kterými už by nešlo nic dělat a které by měly fatální vliv na výsledek.

Jen podle toho měření na Prodance se mi to až tak nelíbí, ale jak si to prohlížím, nebude to podle všeho úplně košer změřené. Takže těžko říct. Podle impulzní odezvy tam má necelých 9ms do odrazu, přičemž graf fr. char. má od 45Hz (~22ms), což by naznačovalo, že to je vliv odrazu a to by bylo samozřejmě k ničemu. Ono bohužel ani 9ms není v tomto případě dost, aby to věrně zachytilo chování toho basáku. To je holt omezení dané měřením ve stísněných podmínkách.

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Znovu jsem hledal co nejvhodnější 15" bas v dané cenovce a pořád se mi nejvíc pozdává 15P400. Asi už není co řešit. Na čem jsem stejně budu vědět, až si repro oměřím..

Web

Re: Výroba 12" a 15" zvukovodů

Na zvukovodech se dělá. Teď je třeba nechat tomu ještě chvíli.