Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Není tak to úplně sem, ale nechci zakládat nové vlákno.
Vysvětlím situaci. Pracuju na zesilovači, který bude plně digitální. Bude mít digitální vstupy, ale také analogové, které se zdigitalizují. Jenže mi nestačí jen regulace hlasitosti, kterou nabízí DAC, ale potřebuji také úpravu signálu v podobně basů, výšek a případně balance. Předem jsem zavrhl jakékoliv obvody, které toto dělají analogově. Potřebuji něco plně digitálního. Nějaký DSP procesor, který bych zařadil do cesty digitálnímu signálu před DACem (I2S, DSP, RJ, LJ...) a se kterým bych komunikoval přes nějakou sběrnici (SPI, I2C..to je jedno) pomocí které bych reguloval basy, výšky a stereováhu. Jen s DSP nemám žádné zkušenosti a nevím, jak něco takového naprogramovat, tak se ptám, existuje něco takového, už naprogramovaného? Předpokládám, že asi ne.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

jediné co mě napadá, je se podívat po servisnim manuálu nějaké lepší televize ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

kup si tohle:
http://www.minidsp.com/onlinestore/deta … t?sef=hcfp

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

trochu se vrátím k původnímu DAC vs napájecí zdroje. Vzhledem k rychlému proudovému výstupu by si analogová sekce +5V PCM1794 zasloužila kvalitní diskrétní stabilizátor, že by něco jako http://waltjung.org/PDFs/Low_Noise_Powe … rcuits.pdf

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

M a K: Díky, v TV to asi nenajdu, tam tohle řeší právě v analogové cestě, případně mají vlastní DSP. Po tom mini jsem koukal, ale není to to, co hledám.
L: Myslíš, že to bude mít nějaký zásadní vliv oproti tomu REG102?

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

ten reg102 je as slušnej stabík..Já to myslel spíš do budoucí (mé) verze, kterou bych rád udělal tak, aby tam bylo co nejmíň nedostupných special součástek což ten reg102 je.. a na druhou stranu takovej LM317 nebo 7805 se tam nehodí..diskrétní stabík s levným OZ by mohl být dobrým kompromisem

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Dohnalíku gratuluji k úspěchu, jsem rád že to funguje. Už se nemůžu dočkat,až taky něco zkusím spíchnout. Nejhorší z diplomky už snad mám za sebou,už jen jedna zkouška a hurá drtit státnice:/  Mám chlapci otázku. Myslíte,že by se dala k tomu nějak dobastlit regulace hlasitosti ještě na digitální úrovni?

(upravil luta 13. 4. 2012 22:52)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

jen ne na digitální úrovni..sundáš si tím rozkmit z DAC - využití bitové šířky slova..zhoršíš dynamiku, odstupy,.... lepší je až za DAC přímo u konce tj zesilovač či preamp mít pot nebo od TI jejich volume šváby s SPI řízením..

to máš nějak brzo ty státnice smile ..já teprv doprogramoval soft do hw.. odevzdávám až 21.5. mezi tim ještě projekty a zkoušky

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

No jo, máš pravdu, mně to nějak v zápalu nedošlo:) Se máš, já nad diplomkou strávil celý minulý týden, odevzdávám to 9. května, ale chtějí to mít v rukou už dřív. Zkouškový mám do 17.5, ale už mi chybí jen jeden zápich, který je v pohodě a jedna zkouška,to už se poddá,samotný státnice mám 4. června. Kdy státnicuješ ty? Bych potřeboval na tu diplomku taky ještě tak 14 dní, teď se to dělá narychlo a je to naprd. Ikdyž zjistil jsem,že ikdyž jsem měl na to skoro rok, nešáhl jsem na to dřív než před Vánocema, a to jen aby se neřeklo big_smile

(upravil Dohnalik 14. 4. 2012 0:34)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Počkej, takže když reguluju hlasitost DACem přes SPI, tak se ochuzuju o rozkmit?
Jinak díky a pracuju na CS8416 ovládaný právě přes SPI (Atmegou a programem psaným v C), celkem usilovně, protože jsem šikula a DIR přišel...ehm tak trochu k úrazu smile

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

když je to digitál tak určitě.. hodnota úrovně je zakodovaná dig. číslem o 16 - 24 bitech.. sundáš zesílení podělením dig. čísla..sundáš si také rozsah a rozlišení..

peedros: no já mám diplomku rozdělanou už od podzimu.. vývoj sw pro MCU  mi trval od Vánoc a ještě to zcela není hotové.. doufám, že brzo začnu psát text

Web

(upravil Dohnalik 14. 4. 2012 0:40)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

To nevím, jestli je to digitál...Takže i když reguluju hlasitost v PC? Hmm, to je pěkně... big_smile
Strana 9, co na to říkáš? http://www.analog.com/static/imported-f … AD1853.pdf

(upravil luta 14. 4. 2012 9:12)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

mkrni hned na blokovy schema. ATTEN/MUTE je hned na digi straně před interpolátorem což je jasné (zbytečně by za interpolátorem dělil víc hodnot).. Pokud bys nedělil hlasitost digitálně, potřeboval by si buď proměnlivou analogovou referenci nebo více kroků  DAC než 24 bit...nebo na výstupu analogový modul něco jak PGA u DAC s napěťovým výstupem.

A iI kdyby to bylo hned analogově i dokonce hned za DAC, tak si tím prostě zhoršíš THD+N..  Vždy je dobré zvednout signál z DACu už na I/V (DAC nebudit na -60dB protože krmím sluchátka ale mít to třeba na -12dB) a úroveň si sundat až v zesilovači / sluchátkáči atd...

Btw: když mrkneš na parametry tak samozřejmě vše je uváděné pro 0dB, protože jinak letí parametry DAC do kytek..

edit: ten AD1853 vypadá, že umožňuje změnit jedním krokem IREF o 50dB takže jakási analogová regulace právě pomocí změny reference na druhou hodnotu tam asi bude

Web

(upravil Dohnalik 14. 4. 2012 15:25)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

https://lh5.googleusercontent.com/-dTGGWXrSipk/T4l6p8s8RwI/AAAAAAAABsE/N0owJ9Z2coc/s640/cs%2520deska.jpg
Doufám, že mám hotovo.

(upravil luta 14. 4. 2012 21:43)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

to je ten AD1853 ? ohledně digi zpracování zvuku mrkni na tohle http://www.strasil.net/index.php?text=predzes .. je to ale staršího data..budu se na to muset šéfa poptat smile ani se mi nepochlubil smile

Web

(upravil Dohnalik 15. 4. 2012 1:03)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

To je CS8416 řízený přes SPI. Chci použít AD1852 (AD1853 s napěťovými výstupy) do takového malého zesilovače k televizi. Na koncích Leach, kompletně řízené MCU a právě hlasitost jsem chtěl regulovat takto.... Nevím, myslíš, že to bude nějaká velká katastrofa?
Jinak díky, to co jsi poslal vypadá jako to, co hledám. Jen použít trochu kvalitnější A/D, D/A, ale ten signálový procesor je přesně to, co hledám smile
//tak ono už ho TI nedělá a nahrazen je obvodem s docela rozdílnou funkcí...

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

tak místo thd+n 0.0005 budeš mít třeba 0.05 (jen příklad)..jinak se velká katastrofa nekoná smile

tak to je škoda, že se nedělá.. koukal jsem na to jen letmo, ale vypadalo to, že to byl DSP all in one s napáleným softem od výroby

Web

(upravil luta 16. 4. 2012 17:10)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

při hledání vhodných lin. stabilizátorů jsem narazil na tento link http://hifiduino.blogspot.com/2010/03/c … inear.html
překvapil mě velice levný obvod LM723 a jeho nízký šum (jako jeden z mála má vyvedenou referenci pro RC filtr)..dalším kandidátem je LT1763, který se občas objevuje v některých DAC..Popř diskrétní stabík s OZ typu OP27 apod.

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

trochu mi stále vrtalo hlavou, proč některým subjektivně znějí dobře ultra rychlé potvory v I/V části. Věděl jsem, že strmost hrany při změně hodnoty D/A převodu je značná, ale neuměl si to dát až tak moc jakož primárně vývojář/programátor embedded do souvislostí..

Tento článek mi mnohé osvětlil http://www.essex.ac.uk/csee/research/au … lifier.pdf

diskretní I/V část vypadá jako zajímavé řešení...ale bude potřeba ještě hodně studia a pročítání diyAudia..

dávám to tu případně pro zájemce o tuto problematiku..pokud to tu jen spamuju a nikoho to nezajímá tak si to nechám příště pro sebe wink

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Vůbec nespamuješ, každá litareatura dobrá. Já se na to vrhnu, až dočtu to, co jsi posílal dříve. Diskrétní I/V část je na mě zatím moc, zůstanu u operáků smile