(upravil luta 7. 4. 2012 21:17)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

good smile budeš dělat nějaká měření?

Web

(upravil Dohnalik 8. 4. 2012 16:32)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Tak, zdoj jsem ještě nedodělal, nebyl čas, snad se k tomu dostanu dnes. Nechal jsem přes noc DAC vypálit a před chvilkou jsi na pozici I/V převodníků osadil LT1364. Opravdu si nemůžu vynachválit ten zvuk. Bez jakýchkoli korekcí nebo ekvalizerů - přes potenciometr rovnou do koncáku, který je provizorně zatím LM4780. Zejména se mi líbí výšky, opravdu perfektní, oproti creativce je tam docela slušný rozdíl...hudba je detailnější plnější...znáte to. Také mi přijde, že se zlepšil stereofonní obraz. Od Pink Floydů, přes Green Day, Nickelback, Nightwish až po elektro a trance...vše mi přijde podané naprosto perfektně a bez potřeby jakkoli dále upravovat zvuk.

Je docela důležité si dávat pozor na zemní smyčky a vše pořádně zemnit, jinak jen svítí LEDka error smile Digitální část napájím z USB a přesto jsem nezaznamenal absolutně žádné digitální rušení nebo šum. Ani s citlivým reprákem není nic slyšet. Odstup tedy bude naprosto dostačující. Rád bych to vše poměřil, abych to měl černé na bílém, bohužel nemám na čem. Vstup mojí zvukovky nebude žádný zázrak, byť bych to informativně proklepnout mohl.

Přehraje všechno do 96 KHz, „přehraje“ i 192 KHz, ale je potřeba ve Windows odškrtnout, že tut frekvenci SPDIF zařízení nedokáže přehrát smile. ASIO ovladače nemám, jedu přes ty windowsácké, jelikož jsem mezi nimi a ASIO nepoznal rozdíl a stejně je nějak nemůžu donutit k SPDIF výstupu. Rozdíl ve zvuku jsem však poznal po nainstalování tohoto, nepoznal by to snad jen hluchý. Nastavení DIRu mám na I2S výstup s 512 fs, PCM na I2S a mezi Sharp/Slow jsem sluchem nepoznal žádný rozdíl. Také mě překvapilo, že když jsem na DIRu nastavil formát dat 24 bit zarovnané vpravo, PCM hrálo stejně, jen s vyšší hlasitostí smile Když jsem u té hlasitosti, lze ji regulovat přímo z OS.

Celkově mě DAC velmi příjemně překvapil, naskočil prakticky na první šup a za ty prachy hraje famózně, musím doporučit. Jako další mám v plánu postavit převodník s CS8416 v SW modu, ovládaný přes SPI a pokusím se z něj vyčíst údaje o datech... Také jsem chtěl zkusit AD1853, nebo 2x AD1955, každý zvlášť v monu.

//co se týče toho nažehlování, asi napíšu návod na web, mám celkem dost postřehů na co všechno si dát pozor, pak i bez použití nějakých speciálních folií dosahuju solidních výsledků.

(upravil luta 8. 4. 2012 16:44)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

no to rušení slyšet nemusíš. Mě například hrálo PCM2902 dobře ikdyž jsem ho měl hrozně stahnutý v mixeru na hlasitosti. Jak jsem připojil 60MHz škopek tak jsem se zhrozil smile sinus tam fakt nebyl. Teď jsem si s tím po pár letech zas hrál protože mám konečně na čem zobrazit signál..

To zarovnání dat vs hlasitost bude tím, že když mu to zarovnáš opačně, doplníš nuly na konec rozsahů místo na začátek a ošidíš se tak o plný rozkmit..

JInak díky. Já se budu držet PCM1794 a DIR9001.. ten mcu vyhodím do pryč smile už aby na to byl čas.. zatím mám rozkreslenou 2 vrstvou DPS s maskou a prokovy.. na I/V sekci mám v plánu zkusit LT1122 a nebo pak precizní OPA827 (využiju starý samply) a do diferáku ty doporučené LT1028..analogovou sekci udělám taky v THT 0204, ty smd odpory by mohly ovlivnit vlastnosti I/V sekce

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Uvidím, 60MHz škopky máme ve škole, jenže bych to tam musel dotáhnout i s počítačem, tam nejspíše nic se solidním SPDIF koax výstupem nebude, možná pár integrovaných zvukovek smile S tím zarovnáním dat máš asi pravdu. Jen doplním, že jako výstupní filtr a převodník sym na nesym mám LME49720. Hrály slušně i na I/V pozici, ale přijde mi, že LT jsou hlavně v těch výškách lepší.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Je šance to zapájet klasickou, mikropájkou? PCM1794A stojí asi 500kč bez pošty a nerad bych ho hned odpravil, odpájeno mám toho celkem dost ale SMD jsem nepájel, jo vlastně jednou a to jo jsem zmršil smile asi je to nějaký speciální postup? ten DAC bych si rád postavil.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

divnypocit: Pájení je jednodušší, enž by se mohlo zdát. Dalo by se to snad i trafopájkou smile Já to udělal tak, že jsem rozlil cín po všech nožičkách a pak jej odsál tímto knotem 1mm, očistil od kalafuny (důležitá věc, některý tavidla jsou dost vodivá) a hotovo. Co se týče toho PCM, mám jej ze samplů.

(upravil luta 8. 4. 2012 16:51)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

divnypocit: jo v pohodě zaletuješ smile a když ti to nepůjde koupíš ten odsávací pásek drátu a ten ti odsaje přebytečnej cín (odsávačka je u smd k prdu).

edit: Dohnalik mě předběh ale vidím, že na to jdem stejně big_smile

mimochodem ty LT1364 mají dost vysokej input bias proud.. nevím zda to nějak neovlivní tu I/V sekci..přece jen 8mA / 2^16 či 2^24 jsou dost malý proudy..ale možná jen plácám..tam by se hodily OZ s řadem input bias pA až nA

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Hmm, máš pravdu, nejspíš to nebude nejlepší, každopádně to hraje skvěle smile Zkusím se kouknout po nějakých jiných rychlejších operácích s nižším input biasem, pokud budou.

Jelikož už mám ověřenou funkci, dávám zde k dispozici Eagle podklady (schéma a deska) k DIRu a PCM.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

to bude chtít OZ s JFETy na vstupech..

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

To vidím na ty LT1122 jak ty, škoda, že jsou single. Existuje jejich duální verze?

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

bohužel asi neexistuje..ale zcela jistě to nevím.. A zda se hodí do I/V sekce ještě taky nemám odzkoušeno..leccos se jim nelíbí. onehdá se mi rozkmitaly v bufferu smile Já to právě budu osazovat všude singlama.. To LME49720 v I/V hraje tak špatně?

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Vůbec ne, ale ty LT mi přijdou o chlup lepší. Nevím, možná už slyším trávu růst...

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

vyhledej si LT1122 tady na AW. najde Ti to příspěvky od dawsaa jak testoval v HS-DAC různé OZ.. je tam i LME49710 což je single od LME49720 předpokládám..

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Vím, na to jsem už kdysi narazil. Quart tam myslím psal, že mezi LME a LT nepoznal rozdíl...

(upravil DJ_Rix 8. 4. 2012 17:38)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Kluci v I/V mám toto:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm6171.pdf

Za ním mi sedí LME49710,obojí se dělá v duálu (LM6172 a známý LME49720=LM4562),tedy není problém to použít i v tomto DACu.
Ondro,více lidí už psalo že se jim 49710/49720 v I/V neosvědčil,myslím že tu někdo i vysvětloval proč tomu tak je.....

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Sakra, aby se to nerozkmitalo, je to rychlý jak... Ty máš HS DAC, jestli se nepletu, že?

(upravil luta 8. 4. 2012 18:05)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

ten LM6171 má zas hodně vysokej input bias 2uA .. podle mě se do I/V nehodí, ale třeba mi to někdo vysvětlí, že se pletu..třeba ten OPA827 má 10pA a TI jej doporučuje do 16 - 18bit systémů.. LT1122 má od 75 pA

Web

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Asi o to až tak nejde....

Jinak jak jsem říkal,dost ho na pozici I/V chválí,já ho mám v HSDAC taky s LME....

http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=188305#p188305

(upravil Dohnalik 8. 4. 2012 19:40)

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

Tak jsem tam hodil zase LME a poslouchal...hrají dobře, ale po tom, co jsem tam vrátil LT nastal ten zvuk, který se mi tolik líbí. Přijde mi, jako by pásmo bylo roztaženější (ne širší), mezi tóny a nástroji větší rozestupy...zkrátka u mě je na pozici I/V LT1364 vs LME49720 jasný vítěz LT. Jsem zvědavý ještě na ty LM6172, případně LT1122 ve finální verzi.

//BTW je normální, že mají odhadem tak 60°C? LME jsou chladnější.

Re: DIY DAC s CS8416 a AD1853

to zjistíš až to hodíš na škopek ale obecně LT maj větší kliďák tak víc topí. Stejně tak ty LT1122 topí asi 50°C když jsem to měřil..

Web