Re: Postavme si flaškostroj...

ahoj, sešly se mi tu dva výstupáky z music 130 (4x EL34 / 8Ohm) chtěl bych pro ně najít využití a postavit zesilovač, nicméně chtěl bych místo 4 EL34 mít 2x KT88, pokusil jsem se změřit impedanční převod těch traf a vychází mi to 3KOhm / 8Ohm, KT88 ale co sem tak koukal potřebujou 4KOhm, moje otázka zní, jakej za těchto podmínek vytahnu výkon ze dvojice KT88 při napájení 500V, případně co se dá udělat aby to vyšlo na 100W / 8Ohm ?
Další otázka, kde nejlevnějš seženu KT88 (kromě JJ) ?
Dík.

(upravil Wili 1. 11. 2022 13:26)

Re: Postavme si flaškostroj...

Ak chces lacne jedine bazar alebo ebay. JJ su relativne lacne priamo u vyrobcu pretoze cena odpoveda kvalite. Pripadne mozes skusit otial(to budu mozno lepsie ako tie slovenske big_smile) https://www.tube-town.net/ttstore/tubes … kt88-6550/

Najlepsie su samozrejme ruske Tungsol alebo EH ale kvoli vojne je s ruskymi elektronkami problem...

Prevodovy pomer tesla trafa pre 8R vyvod je 17,5:1 tj Raa je okolo 2,44k to je idealna impedancia pre KT88 pri napajani okolo 400-450V. Tych 500V mas pevne danych zdrojom alebo si si to len tak vymyslel k tym pomyselnym 4k vystupakom? Kazdopadne ak by to bolo 500 naprazdno tak v zatazi ti to klesne na 450, pri napajani oboch kanalov aj menej... ak mas tvrdych 500V tak pouzi KT120

V suvislosti s napajacim napatim a impedanciou vystupaku by bolo dobre tiez vediet ako chces zapojit koncovy stupen, ci to bude trioda alebo pentoda alebo ultralinear? (UL mozes spravit, su tam na to odbocky v 1/3 primaru)

Re: Postavme si flaškostroj...

aha, dík, no těch 500V sem jen tak střelil, síťový trafo nemam, to si nechám smotat, minimálně žhavící, jak vyřešim to anodový napětí ještě nevim přesně, celkem se mi nechce tam dávat obrovský trafo, který bude muset bejt dvonásobně předimenzovaný kvůli mizernýmu účníku kvůli usměrňovači...

Ctěl bych je mít zapojený v pentodovym režimu s pevnym předpětím

Já tu teď nemam navijcí předpis k tomu trafu, je to 1/3 od středu nebo od konce ? a i kdyby, 1/3 od konce stejně neni moc vhodná pro UL, nebo to neni tak kritický ?

(upravil PB 1. 11. 2022 16:01)

Re: Postavme si flaškostroj...

Podle /https://frank.pocnet.net/sheets/084/k/KT88_GEC.pdf
Je pro Ua 560V
          Ug2 300V
        Raa = 4,5 k  !!!
       Pout  = 100W
        pevné předpětí

(upravil DaVidsob's 1. 11. 2022 17:00)

Re: Postavme si flaškostroj...

no právě, jestli to Wili nepochopil tak, že tam chci dát čtveřici KT88, to by potom vyšlo, ale já tam chci dvojici...

Ad1:
teď koukám na navijecí předpis a má venku vyvedenou třetinu z konce i ze sředu, možná by se dalo ještě nějak rozdělit to zpětnovazební vinutí L2, L6, L10 a přidat sériově k primáru, třeba do uzlu 2 a 6, ale to by jednu polovinu navýšilo ze 460 na 530 závitů, to moc neni...
https://i.postimg.cc/P5cByB7m/v-stup-k.png

(upravil Wili 2. 11. 2022 1:52)

Re: Postavme si flaškostroj...

Precitaj si toto:

https://www.valvewizard.co.uk/pp.html

potom pozri na toto co som ti nakreslil(graf bez biasu):

https://i.postimg.cc/8JQCphvv/kt88.jpg

a potom si precitaj este toto ak by si chcel upravovat vystupak, mozno to bude mozne a mozno nie, uvidis sam:

https://www.elektrolab.eu/blog/vacuum-t … a-tube-amp

Ak by si dal do serie s primarom 100V vinutie dostal by si 1724 / 79 = na 8R odbocke tj. 21,8:1 = 3k8 trafo toto je ale za predpokladu ze upravis trafo a chces vysoke napajacie napatie. Mne sa osobne ale nepaci honit lampy na viac ako 500V s vysokym Ra, je to problem z viacerych dovodov: izolacnych vzdialenosti v patici, JJ shitty lampy to nemusia prezit, vystupne trafo to snad prezije ak budes mat dobru spatnu vazbu. Ak by si to chcel bez nfb tak bez zataze by si mohol prestrelit vystupak (mozno). Schvalne sa pozri na ten graf vyssie ak mas napajanie 560V kam az pojde anoda ak grafy dvihnes vyssie do AB triedy...

Preto ako som radil vyssie ak by si hnal lampy na nizsom napati a s vyssim prudom vsetko by fungovalo. Tie vykricniky vedla 4k5 v prispevku od PB by bolo dobre pripisat aj k napajaniu 560V.

Ak by si siel na nizsom napajani nemusis upravovat vystupak. Zaroven by nebol problem z nich dostat vysoky vykon. Ak planujes zavadzat spatnu vazbu vystupny odpor dalej klesne a nizsie Raa len prospeje. Nasimuluj si to alebo prepocitaj

Ak este kt88 nemas, najjednoduchsie by bolo pouzit kt120 smile a nemusis robit kompromisy

(upravil PB 1. 11. 2022 18:13)

Re: Postavme si flaškostroj...

Willi: ten graf je pro jednočiinné zapojení z toho odvodíš Ra a nikoliv Raa. Pokud chceš ze 2 KT88 dostat 100W musíš použít napětí kolem 560V.

(upravil Wili 2. 11. 2022 14:15)

Re: Postavme si flaškostroj...

neni, je to pocitane pre 1/2 a 1/4 Raa

Ci z toho pojde dostat az 100W to asi ne, narazi na Ik max a rozkmit. Rozhodne sa ale vysledny vykon odvija od napatia a impedancie, ci to uz lampa potiahne je druha vec a KT podla mna v pohode. Osobne si myslim ze 400V a 2,5k Raa bude fungovat.

Podla grafu vyssie je 0V mriezka na Ipk cca 400mA a 80V tj. ak by mal napajanie 400V (v zatazi) a rozkmit (2x{400-80}) 640V tak to je 450Vrms. Pri prevode 17,5 cca 25Vrms do 8R ~ 80W ?

Samozrejme idealne by bolo prerobit 100V sekundar na dalsi primar aby tie lampy netrpeli a nahnat vyssie Raa ale zalezi ako to trafo vyzera a ci je to proveditelne. Pripadne ako som pisal kupit KT120 a je po probleme big_smile

Re: Postavme si flaškostroj...

nebo rovnou KT 170 viď big_smile i ty KT 120 sou strašně drahý, zase tolik do toho projektu sypat nechci, jedna KT120 vyjde jako dvě KT88 od JJčka a jedna KT88 vyjde jako dvě EL34... nejlevnější bych měl, to osadit EL34-kama, ale mě se líběj ty KT88...
S těma 80W bych se snad možná i spokojil...

Re: Postavme si flaškostroj...

Tohle téma mě zaujalo, protože mám výstupní i napájecí trafa z Music 130. Pokud by se použily originální napájecí trafa, tak s původním zdrojem - zdvojovačem - dávají 500V. Nebo by se daly použít anodová trafa z AUJ 620, která mám také k dispozici, ty dávají podle dokumentace střídavyých 293V  při 220V na primáru, ale na straně primáru jsou ještě dvě 10V vinutí, takže by se s napětím na sekundáru dalo hýbat. Nad celým podnikem se ale vznáší otázka, v čem je přínos použití dvou KT88 oproti čtveřici EL34? Menší zkreslení? Vzhled?

Re: Postavme si flaškostroj...

pro mě prakticky jenom vzhled a pocit víc cool, síťový trafo si nechám smotat, ale rozhodně nebudu jeho výstup rovnou usměrňovat a filtrovat kondem, dám za něj normálně aktivní PFCčko, kde si pak trimrem nastavim výstupní napětí jaký budu chtít, s tim by mi na celej zesilovač mělo podle mě stačit 200VA trafo, což ve verzi toroid bude hrozně malý, rozhodně menší než výstupák

Re: Postavme si flaškostroj...

Na 2x100W (no dobře, 2x80W) výstupního výkonu 200VA trafo? a žhavení z jiného trafa? a napájení budičů? nebo to bude monoblok? Nějak mi to nevychází, i když je to PP.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Jako dobrej pomměr cena/výkon vidím 6L6GC od JJ

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

tak žhavení sebere 50W a klidový proudy asi 140W, to je stálej odběr necelejch 200W, zbytek se dá brát z krátkodobý přetížitelnosti trafa nebo z kondenzátorů a tim že bude za trafem PFCčko bude to trafo maximálně využitý...

Re: Postavme si flaškostroj...

to trafo kratkodobu pretazitelnost bude mat nulovu pretoze ono uz pojde vkuse na 100% a ty od neho v spickach popytas 200%. Toto funguje ciastocne u tranzistorovych zosilnovacov kde je kludovy odber 10% vykonu trafa a spicky to trafo v hifi prezije. Ale to 200W trafo ti zhori, ak by som aj nebral do uvahy teplo tak velmi velmi velmi by ma zaujimal zvuk toho 200W trafa pri 100% zatazeni. Aj ten najsamlepsi audio toroid bude pri 100% odbere dost vrieskat... ak odhliadnem od poddimenzovania tak tu musis pocitat aj so znacnym Ta (temperature ambient), u takto vykonneho lampaca je v okoli dost teplo, ak by si bral do uvahy aj provozne podmienky do 30stupnov v lete, tak stale vsetko bude vypecene na minimalne 50+, trafo so svojim vytazenim a generaciou vlastneho tepla + okolia sa proste na tutovku upece.

Na 2x80W lampaci mam 400W trafo a po 2 hodinach je tak horuce, ze na nom ledva udrzim ruku. Na druhom 2x120W mam 530W a ten je na tom tepelne trochu lepsie smile a to nepustam hudbu nahlas...

pklime, vzhlad a efektivita, usetris na zhaveni a kludovom prude celkom dost

(upravil DaVidsob's 3. 11. 2022 22:16)

Re: Postavme si flaškostroj...

no jo, ale ty za tim trafem máš pravděpodobně jem usměrňovač a filtrační kondy nastavený třeba na 5% zvlnění, takže je účiník uplně v hajzlu, tenhle režim nelze porovnávat se stavem kdy bude za trafem PFC.
No zatim je to jen v rovině kecání, ještě nemam skoro nic...

Je fakt, že s teplotou síťových traf u lampovejch zesilovačů sem měl vždycky problém, nejhorší ale je, že jejich dnominální provozní teplota těch 90° klidně může v pohodě bejt...

Re: Postavme si flaškostroj...

Wili: o vzhled mi tolik nejde, chci použít šasi z modulů AUJ 620. Nestačila by tedy o něco levnější 6550 od JJ? Má také menší baňku a na šasi by se lépe vešly do původního umístění po EL34.

(upravil DaVidsob's 4. 11. 2022 12:49)

Re: Postavme si flaškostroj...

kolik s dá vytahnout se dvouma 6550 ? Jinak jakej je problém koupit jednotlivě nepárovaný elektronky ? je to asi o stovku dražší na kus když jsou to párovaný dvojice nebo čtveřice, to se párujou jenom podle klidovýho proudu nebo i podle strmosti ? Různý klidový proudy by mi nevadili když budu mít  u každý trimr, a s tou strmosti, jak moc se může lišit ?

Jinak teda koukám, že KT88 od JJ stojí buď 1250 kus nebo 5400 párovaná čtveřice a Mullard 1890 / 7005.
Tak teď jde o to, jak je to s životností, jestli JJčko má poloviční životnost co Mullard a stojí 3/4 ceny Mullardu, tak na ně chcát... Jakou máte zkušenost vy ?

Re: Postavme si flaškostroj...

co takhle pouzit 4ks 6P3S na kanal...kus se da koupit za cca 100kč NOS a zvukove budou urcite lepsi nez KT88 JJ,mam vyzkouseno v jednocinnem zesilovaci...ty rusky fake Mullard jsem nemel moznost testovat,ale tipoval bych,ze to bude podobny...

(upravil DaVidsob's 4. 11. 2022 14:49)

Re: Postavme si flaškostroj...

nepoužitejch sovětskejch 6P3S mam asi 9, ale ty tam dávat nechci, nelíběj se mi a když už se s tim zesilovačem budu srát, tak aby do něj šly koupit lampy i za 20 let...