(upravil lakatospejslos 16. 3. 2011 12:19)

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Taky si myslím že jeden kontakt 16A bude bohatě stačit v elmetech d 2000 je taky jeden kontakt 16A a výkon to má 500w/8ohm,800w/4ohm a 1200w/2ohm.

Re: Použítí tranzistorů mj21194

takže vyskúšam variant s tesláckou ochranou a budem sa to snažiť celé miniaturizovať (rozmery DPS)
to bude ale na dlhšie...

Re: Použítí tranzistorů mj21194

R12 stačí 1W, ale na tomhle místě honiči zkreslení 0,000xx% použijí watáž větší. Pokud se tento R příliš ohřívá, tak může měnit ve zmíněných 0,0% hodnotu (v rytmu hudby)...

Nevím, zda máš ověřené knihovny, ale ten 1W R12 mi příjde stejný jak ostatní 0,6W odpory. Kondíky - elyty na 60V (asi 220uF/80V) mi příjdou taky celkem malé... Na těhle místech nejsou vhodné žádné miniatury... a i přívod např. k C17 je tenká "nítě". Pokud použiješ polovodiče do 4MHz tak snad. Pro rychlejší tranzistory jsou tyhle dlouhé a tenké spoje příliš indukční a může to dělat (pro někoho) nepředvídatelné věci.

Re: Použítí tranzistorů mj21194

zuki: ďakujem za postrehy!
toto zapojenie je kvazikomlementar, takže nemá zmysel riešiť R12  (je v púzdre 0309 RM10 - preto sa Ti to nezdá...)

elyty musím skontrolovať podľa skutočnej vzorky - doladím, spoje upravím

rozmery DPS podstúpia "diétu" aby bola kompaktnejšia...

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Dolaď, uprav, a ty dvouwattové rezistory tam dej. Zvýší to i spolehlivost. Nebo to "po Dudkovsku" poskládej z více paralelních kusů 0207 0,6W.

Web

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Ty rekuperačky BA159 bych nahradil rychlejší SF38  nebo aspoň robustnější BY399.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Ondro tam nejde o wattáž, ale o tepelnou setrvačnost...
BA159 stačí, v lepším případě BY299.

Web

Re: Použítí tranzistorů mj21194

nalimko33, R31 máš blbě hodnotu.

Re: Použítí tranzistorů mj21194

neměla by tam být 0R1 ?

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

(upravil sinclair 17. 3. 2011 18:25)

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Na místě R31 by měla být hodnota max. 0R15, větší hodnota sice ten kvazoš trochu víc srovná do latě, ale zas se tam zbytečně protopí...Vrábloši tam měli tuším 0R18 a už tak to byl slušný hajcung, je potřeba si uvědomit, že tím odporem švihá celý proud koncového stupně, rozhodně bych na toto místo nedoporučoval běžnou bílou 5W drátovou kostku, ale slušný odpor, třeba Vishay G204 /7W/, k dostání pod označením RD7-G204 běžně v Ecomu. Ostatní drátové odpory budou stačit RD4-G202 /4W/ rovněž z Ecomu.
Ecom nemá zatím eshop, proto je potřeba si stáhnout jejich program Ecom, pak skladový soupis ve formátu .xls, tam si podle označení a hodnoty vyhledat skladové číslo a podle něj pak napsat objednávkový mail. Jsou tam i orientační ceny bez DPH, sedmiwattový odpor Vishay G204 stojí myslím třináct kaček.

Těch peněz nelitujte, běžné bílé drátové kostky prodávané součástkovými giganty jsou při mírném přetížení nespolehlivé a uhořívají.

Web

Re: Použítí tranzistorů mj21194

No především by měly být v obou větvích té nadproudovky odpory stejné, resp. se stejným vlivem.

Re: Použítí tranzistorů mj21194

A kurva... tady jsem se na něco vykašlal. Tak abych to napravil: Ten můj koncák je skutečně vrábelský konec s dvěma diferenčními páry, díky topologii plošňáku jsem si dovolil ho maličko rozvázat, aby běhal rychleji. Keramika 47p mezi kolektorem rozkmitu a neinvertujícím vstupem byla v definitivní verzi stažena na 33p, ovšem TK795, tj. typ na 250V. Rozkmiťák nejdřív KD140, posléze MJE15031 bůhvíjaký pajc, ale o to ani nejde -- je podstatné vysoké Uce, velká fT a nějaká beta. Na mém schématu je pozměněný obvod řízení klidového proudu pro zasazení tranzistoru přímo do vinglu s koncovými tranzistory, použil jsem KC507 v silikonové bužírce, protože se mi tehdy nějak nedostávaly termistory. Pokud si ještě pamatuju, dělal jsem nějaké změny v RC členu mezi kolektory vnějšího diferáku, ale kromě tendence k rozkmitání jsem ani na škopku ani poslechem nezaznamenal výraznější změnu. Chtěl jsem ještě nahradit trandy v budiči (KD239/240) něčím rychlejším, ale nějak mě to přestalo bavit -- začal jsem si hrát s Tigrem. Při troše snahy se to dá nacpat na půlku eurokarty, tj. 100x160mm. Plošňák mám, ale kreslený ve Ferdovi Mravencovi s tím, že se musí ručně dokreslit body pro vývody pouzder TO3. Plošňák kreslený vyloženě podle schématu, zemnič tažený středem a šíny po stranách. Víc si nepamatuju, je to už pár let a dokumentaci si nedělám. Dva takové konce odehrály bez defektu mnoho akcí, pokud si pamatuju, jeden výpadek byl způsoben prohořelým a protaveným relé v ochranách (čínských 15A) a druhý mojí pitomostí, protože jsem po čištění a nějakých změnách v zesilovači nedotáhnul vingl k chladiči -- přesto zesilovač střelil až nad ránem, když byli všichni zralí do postele.

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Mně vrábelský konec v Multisimu s MJEčkama na místě rozkmitu, proudového zdroje a budičů kmitá jako prase a není to k zastavení. Dál jsem si s tím nějak nehrál, není času, ale dejte si na to pozor, na místa budičů by to asi chtělo nějaké 3-4MHz typy a to samý na místo rozkmiťáku a proudového zdroje, jinak by se zřejmě musely úplně jinak udělat kmitočtové kompenzace.
Hlídání klidového proudu násobičem Ube je v pořádku, drží to kliďák dobře. S termistory je otrava a ne vždycky jsou k sehnání v požadovaném provedení a hodnotě.

Web

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Já taky říkám, že jsem se zarazil u toho rozkmitu. Jednak mi nebylo jasný, proč by v proudovém zdroji musel být rychlý tranzistor, jednak jsem se v případě budičů bál právě toho rozkmitání.

(upravil nalimko33 20. 3. 2011 14:49)

Re: Použítí tranzistorů mj21194

ďakujem všetkým zúčastneným za pripomienky.
EDIT

Re: Použítí tranzistorů mj21194

teď mě napadlo, bylo by lepší, kdyby výstup na repro byl připojený k pohyblivému kontaktu, zem připojit na klidový kontakt a na spínací výstup zesu ?  V případě poruchy, by relé rozeplo a zkratovalo reproduktory a vytažený oblouk na zem ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Použítí tranzistorů mj21194

lenže v prípade poruchy iba v ochrane by si výstup pripojil na zem! takto je to lepšie...

Re: Použítí tranzistorů mj21194

Nalimko máš to hezky navržené, doufám že dílo zdárně dotáhneš do finálu;

teď když se tak na to dívám – přepínám mezi schematy a návrhem desky, porovnávám styl, provedení – je tvůj návrh dost podobný BA-200 smile, ale tak ono je to pořád v podstatě na jedno brdo. Ty tam máš rychlejší budiče, sic zatlučené kondiky 220pF. U BA-200 jsou budiče BD243C/244C bez těchto kompenzací. Rozměr desky u BA je 158 x 102mm…

Re: Použítí tranzistorů mj21194

ďakujem Milan!
o BA200 toho veľa neviem (jeden pár som kúpil cez inzerát, ale ešte ho nemám doma) - toto je maximum čo sám dokážem... uvidíme aká bude odozva "majstrov"...

Re: Použítí tranzistorů mj21194

nalimko33, já jen jstli sme se pochopili dobře,
repráky  jsou při vypnutém zesilovači připojeny na zem, po zapnutí zesilovače jsou s prodlevou odpojeny od země a připojeny k výstupu zesilovače. V případě kdy střelí konec, relé se rozepne a vytáhne oblouk, cílem je ochránit mnohdy několikanásobně dražší reproduktory, proto se reproduktory odepnuté od střeleného koncáku připojí na zem ( relé ma několikanásobně lepší spínací skopnosti než-li rozpínací ), máš v napájení pojistky - ty splní svou funkci tak i tak, neřeš jak dopadne relé , to se bude muset zřejmě vyměnit, osobně považuji za primární ochránit připojené reproduktory...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web