Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

bobobrod napsal:

Divím se že se zatím neozval ani jeden z muzikantů. Že by hráli jen harmonicky?

..ne, zvláště po půlnoci už hrajeme dost falešně, přímo úměrně požitým alkoholickým nápojům big_smile

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Betaron - asi jsem příliž velký purista, když mě na pohon Koss Porta přijde načisto málo stomiliamérová 6E5P, a to má strmost i proud podstatně větší než 6N1P. Mám je jako white kaskádu ve sluchátkáči.

( Ať tu jen nelaškujeme - ale přece jen mě to nedá: zkusili jste po půlnoci obrátit polaritu beden?  )

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

A to jsi na tu změnu zvuku přišel papírově nebo jsi provedl poslechové testy těch dvou obrázků z 23-ky?

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Papírově na to přijdeš snadno. Provedeš-li matematickou analýzu těchto zrcadlových funkcí zjistíš, že jsou složeny z různých harmonických. Vzhledem k tomu že ty funkce nejsou stejné, musí být přece i jinak slyšet. Chce to jen trocha vyšší matematiky.
Pokud máš generátor který něco takové umí vygenerovat tak si to stačí pustit do sluchátek. Méně chápavým doporučím zesilovač a reproduktor. Uslyší stejný rozdíl jako ve sluchátkách.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

A jak poznám, že jde fáze správně? smile

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Spravil som aj ja pokus. Použil som program, ktorý doporučil Opamp.. nahrávka
http://leteckaposta.cz/420482096
Konkrétne čas 5:45   s nástupom kopáku sa mi ten javí pri otočení fázy o 180 viac prezentný...je taký pevnejší..prehral som si to asi 50x a stále som to tak počul tak dúfam to nieje len psychika smile.. ale trvalo mi kým som našiel nahrávku kde niečo počuť.
Prehrával som to z NB cez slúchadlá SONY MDR-CD480

(upravil Sendy 18. 10. 2010 22:19)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Bobobrod, tenhle signál, a taky inverzně otočený, jsme používali na pár testů. Rozdíl mezi normálním (na fotce) a invertovaným byl na ucho nulový - u běžného tranzistoráku. Jiná věc ovšem byla u lampového Ampegu - myslím to byl V6B, ve kterém tyhle signály vyvolávaly zřetelné lítání DC složky.

http://s4.postimg.cc/bgutgw4zd/891_test_gatesine_detail.jpg

Web

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Slezl jsem 36 schodů do sklepa a udělal na generátoru zrcadlově obrácené obrazce, ale pravděpodobně nemyslíme totéž, protože zvuk je úplně stejný.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Jo, tento signál znám, někdo ho měl na test CD ( nevíte náhodou někdo kde to bylo? ). Taky dobrý signál na kontrolu fáze. Pustíš na vstup, a čekáš jak vyleze na výstupu.
Znít akusticky by měl stejně tak i onak, je to přece harmonický signál, pokud si to ze školy ještě pamatuju.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Tenhle signál není z CD, je generovaný hardwarově, za 2-4 půlperiodama je klidně pár set framů klidu. Takže to moc harmonické není. Co bys chtěl, poslouchat Diracův impulz ?

Web

(upravil GeorgyBoy 18. 10. 2010 22:41)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Je dost na hraně tvrdit, že u klasické stereo nahrávky je "rozestavění muzikantů" v prostoru, spíš a o to jistěji bych to tvrdil u binaurálních nahrávek.

Zní vám tyto signály stejně?

http://www.uloz.to/6239663/200hz-0deg-400hz-30deg-wav
http://www.uloz.to/6239662/200hz-180deg … 150deg-wav

bobobrod: Harmonické signály jsou jenom sinus a cosinus. Signál, co uvedl Sendy je periodický.

Edit smile
http://www.uloz.to/6239847/sendy-wav

(upravil reeb 18. 10. 2010 22:40)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Je to marná, zbytečná snaha...pokud tady amatéři zpochybnují zkušenosti a vědomosti Kazzatele, BVA, Bobabrod (Ing.Borýsek)...

Ze začátku jsem myslel že si děláte prdel, vždyt tohle jde jasně a jednoznačně slyšet (pravda u některých nahrávek víc). Pokud to neslyšíte mluví to o rozlišení vaší sestavy, uší nebo mizerných nahrávek..

Web

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

"Pokud to neslyšíte mluví to o rozlišení vaší sestavy, uší nebo mizerných nahrávek.."

A nebo naopak, reebe, to je ti doufám jasný. Na to, abys prokázal opak, bys musel vynaložit podstatně větší úsilí.

(upravil zuki 18. 10. 2010 22:56)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Bobobrod #85: Ze školy si toho asi už moc nepamatuju, ale chceš mi říct, že když připojím ke generátoru repráček a pak mu prohodím vývody, že generátor to pozná a začne generovat signál z jiných harmonických (viz první dva řádky #85) ???

To, že to možná uslyším jinak, přece neznamená že generátor generuje z jiných harmonických, nebo snad ano? Nebo, že by v matematice násobení osy y číslem -1 vedlo k jiným funkcím? Vždyť ta polarita y je asi jen úzus, že...

EDIT: skoro bych řekl, že i na PC bedničkách mi příjde první signál 200Hz...+30deg takový hutnější...  hmm
nebo, že by právě proto že je to na PC bedničkách...

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Reebe, jestli je to tak jasně slyšet, tak to snadno doložíš nějakým seriozním výzkumem, kterých u takové jednoduché, jasně slyšitelné věci musí být plný net. Kupa literárních pramenů bude jistě taky k mání.

Web

(upravil reeb 18. 10. 2010 23:12)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Věř si čemu chceš..já nikoho přesvědčovat nehodlám. Čas jde strávit mnohem užitečněji nebo příjemněji. Nedivím se že někteří rezignovali psaním na fora..

A uznávám, narazil jsem na to už s kamarádem, Ing. elektro, spoustu vecí neslyší (kabely ap.) přestože jiná skupinka posluchačů rozdíl jednoznačně pozná. Tedy někdo slyší trávu růst a jiný je hluchoň ...

Sendy, kristepane, jaké výzkumy, to nemáš doma nějakou solidní nahrávku aby sis to ověřil? Třeba s kopákem? Poslouchal bych ale hudbu ne nějaké signály z generátoru.

A nemotal bych do toho mizerne CD playery (s ještě mizernějším sluchátkovým výstupem/dvojitý OZ/) a flaškové sluchátkáče které jinak zkreslují..a vůbec

Web

(upravil Sendy 18. 10. 2010 22:52)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Rozhodně budu věřit víc svým smyslům, zvlášť když pracují v souladu s tím, co se píše v knihách moudrých lidí, než nějakému reebovi.
Reebe, laskavě si přečti co už jsem napsal, experiment s více figuranty jsme dělali dost dávno a nebudu ho znovu opakovat.

Web

(upravil MaBat 18. 10. 2010 23:21)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Reebe, jedinej důvod, pro kterej mi moh v tuhle chvíli někdo rezignovat na psaní do tohodle vlákna, je dotčenost z toho, že se někdo pokouší věcně zpochybnit jeho víru. Solidní základ to totiž stále nemá. Snahou by mělo být něčeho hmatatelného se dobrat.

Pak nad tím samozřejmě jde prostě jen mávnout rukou, vzdáním zájmu o věc. Což jistě není nic špatnýho, neřku-li přímo prospěšnýho a pakliže tě prostě nebaví se tím zabývat, není důvod tu dokola kázat to samé.

(upravil reeb 19. 10. 2010 9:43)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Narážel jsem na pány Dudka , Macuru a jiné..zde, na slovanetu i jinde.

Sendy, nevím jaký jsi měl vzorek posluchačů, aparaturu, nahrávky, poslechový prostor..

Jen jsem se chtěl podělit o svou zkušenost..Předpokládal jsem, že pokud máte doma aparát který zahraje pravo-levý i předo-zadní prostor nějakou změnu uslyšíte...

Jinak souhlas s PMA:

"S absolutní fází a její slyšitelností je to stará známá věc (testy jsme dělali nejednou, jde to velmi snadno). Nicméně komponenty by fázi otáčet neměly, pokud to NAD dělá, tak je to pěkná prasárna.

Pokud to na tom audiowebu neslyšeli, tak šlo asi o dost mizerné zařízení, nebo opravdu špatné postavení beden v akusticky mizerném prostoru."

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 102#118102

Web

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Znovu zopakuji - kotel sejmutý zdola kontra kotel sejmutý overheadem - prosím o odkaz na zvukařskou příručku, kde by byl pokyn "v tomhle případě okamžitě přefázujte šavli, jinak bude mít posluchač při poslechu psotník".

Web