Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Doporučuju zkoušet v cplay, tam se fáze změní klikem na jediné tlačítko.

Na vestavěných repráčcích v notebooku (nic jiného zrovna nenmám k dispozici) je rozdíl na hranici poznatelnosti, pokud je.

Web

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

"Na vestavěných repráčcích v notebooku je rozdíl na hranici poznatelnosti"

Bosou nohou škádlíš kazzatele, opame? smile

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Ne, jen jsem cítil potřebu se fundovaně vyjádřit smile smile

Web

(upravil MaBat 18. 10. 2010 17:49)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Tak zatím jediná nahrávka, na které si myslím, že jsem schopný nějaký rozdíl identifikovat, je tato. Ale třeba tady už ani ťuk. Každopádně pokud to mají být takovýhle rozdíly, tak to jsem dál naprosto klidnej smile A opravdu jsem si dal tu námahu a prošel toho desítky a desítky a přepínal a přepínal...

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Je to slyšet na nahrávce od nahrávky. Nejsnáze si všimnete efektu, že jeden buben kope víc než druhej a při invertování se to prohodí, všímejte si rozdílů hlavně šlapák versus rytmičák, pak se ještě mění prostor jak už zde uvedli jiní, ale je to opravdu hodně závislé na nahrávce.
Mám tu D/A převodník Parasound DAC1500 a má ivertování fáze.
V manuálu je to přesně popsané.

http://www.parasound.com/pdfs/vintage/dac1500om.pdf

Plno jiných přístrojů má tlačítko na ivertování fáze.
Zrovnatak DA převodníky myslím tím teď přímo součástku (integrovaný obvod) jsou většinou vybaveny nejenom kvůli tomuhle invertováním signálu.

(upravil MaBat 18. 10. 2010 18:37)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

"Don't be discouraged if you cannot hear the difference - not everyone can identify absolute polarity"

To beru. Neprokazuje to samozřejmě samotnou slyšitelnost absolutná fáze, ale tlačítko, které může na zvuku něco změnit, to je bezesporu.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

téměř bezproblémově je změna fáze poznat na nahrávce sólového kytaristy ( samozřejmě klasika ) - při obrácené fázi je kytara taková jakoby méně výrazná, bez lesku a drajvu.
A stejně tak ve většině případů je jinak prostor - tak jakoby před bednama a hůře se v něm orientuje. Při správné fázi sedí muzikanti na svých židlích...
Uvědomte si taky, že se tu bavíme o změnách tlaku. Zvuk jsou prostě změny tlaku vzduchu....

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

"Nenechte se odradit, pokud nemůžete slyšet rozdíl - ne každý může určit absolutní polaritu"

To beru taky - já tu změnu neslyším (a nestydím se za to).

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Hm, tak rozdíly, které jsem si předtím myslel, že dokážu vnímat, jsou pryč smile Dál nevidím smysl se něčím tak nicotnýma vrtkavým zabývat. Pro mě to pravděpodobně zůstane v rovině pověsti, nebo jsem také jen "nebyl vybrán".

(upravil NNNTomas 18. 10. 2010 19:26)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

"A stejně tak ve většině případů je jinak prostor - tak jakoby před bednama a hůře se v něm orientuje. Při správné fázi sedí muzikanti na svých židlích..."

A jak poznám kde maj muzikanti židle? cool

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Tak to vypadá že na tomhle foru jsou samí hluchoni lol

Web

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Sou-li muzikanti na svých židlích, tak asi hrají a vše je OK. Nejsou-li na nich, tak zřejmě camrají někde po prostoru a pravděpodobně budou mít i jiné starosti než pořádnou muziku. Není-liž tak?

Jak tak nad tím přemýšlím, našel jsem asi nejlepší řešení. Když už musí mít každý muzikant svůj mikrofon, tak proč by nemohl mít taky svůj zesilovač a reprák na svém místě u mě v poslechové místnosti....???

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Mě by jenom zajímalo, jestli vy dva brodští kominíci jste na něco přišli.

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Popravdě celá tahle kauza mě posadila na zadek. Na začátku bych si za svým názorem že je to jedno (za předpokladu že se zapojí obě bedny stejně) stál tak,že bych se nechal i upálit.:) Teď už nevím co si mám myslet.:D

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

..tož myslím, že mohu zůstat zcela klidný a více se nevzrušovat problémem signálu s obrácenou fází u HiFi sterea;
K porovnání bylo: CD player Technics SL-PS670A (bohužel nic lepšího než SL-PS770A už nemám) s vestavěným sluch. zesil., tranzistorový sluchátkový zesilovač (14 tr.) – fáze zachovaná, triodový sluchátkový zesilovač – fáze proti vstupu otočená. Sluchátka HD-595. Testovací CD: Cassandra Wilson – Traveling Miles, jazz, vesměs vše čistá akustika…

http://s4.postimg.cc/71sxp3qd5/84_sluchatkove_zesilovaee_test_faze.jpg

Mnohočetným přehráváním prvního songu, několikanásobným poslechem přes jednotlivé zesilovače – nemohu říci, že by se měnila lokalizace nástrojů. Jisté je, každý z těchto sluchátkových zesilovačů má svůj specifický zvuk, přičemž ten triodový s obrácenou fází mi zní nejlibozvučněji smile

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

a už jste si někdo zkusili vygenerovat nějaký neharmonický signál ala #23 a poslechnout co to udělá?
Divím se že se zatím neozval ani jeden z muzikantů. Že by hráli jen harmonicky?

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

bobobrod: a ty už bys taky mohl konečně pochopit, že u poslechu ustáleného stavu nemá smysl o absolutní polaritě uvažovat jinak, než jako zdroji různých harmonických produktů.

(upravil bobobrod 18. 10. 2010 20:45)

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Betaron - prosímtě jakou impedanc mají ty sluchátka?
Že je krmíš 6n1p-éčkem. Jeho proud je nic moc.

( protože je dotaz mimo téma, dovolím jej adminovi později i s odpovědí smáznout )

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

50 Ohm, 6n1p paralelně spojené systémy, výkon je více než dostatečný...

Re: Fázové poměry celého systému - výsledný zvukový obraz

Chce tady někdo snad tvrdit, že muzikanti hrají jen harmonické tóny?