Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 118]

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Tak trochu jsem doufal, že se pán z Luhačovic projeví jako chlap a za svůj příspěvek #10 se omluví.

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Zdá se, že jsme v tomto problému došli koncensu.
Objednávám u admina další rundu piva:
Problém je následující - co udělá se zesilovačem určeným na souměrné napájení - napájení sice souměrné, ale o nestejných velikostech? Ať si rozumíme - máme zesilovač určený k napájení dejme tomu +-40 V. Napájíme jej napětím +42 - 38 V. Nebo taky naopak...
big_smile
(pokud se adminovi nelíbí - žádná runda nebude - toto může být smazáno )

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Tak určitě budeš mít nesymetrickou limitaci, což je dáno rozdílnými napětími.
Zbytek záleží na vnitřním uspořádání, co všechno je stejnosměrně opřeno o zem - může se ti rozhodit ofset.

U většiny moderních zesilovačů předpokládám že se nic zvláštního nestane, záleží o kolik budou rozdílné.
Pracovní bod musí držet ve větším rozsahu napájecích napětí.

V podstatě se tohle stává u každého zesilovače který má dva usměrňovací můstky a vinutí na sobě. Kdy vlivem vysokých odběrů a nestejných vnitřních odporů vinutí se rozhodí jejich svorková napětí.

(upravil Bobeš1 15. 5. 2010 23:54)

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Jak vypadá "napájení sice souměrné, ale o nestejných velikostech"? To je divná souměrnost.

Souměrné znamená stejné velikosti, ale opačné polarity. "Ale to je proto, že větší polovina z Vás nedává pozor"!

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Ja ako to tu sledujem, mám odzačiatku dojem, že celé toto bolo mierene ako útok voči Leošovi. Očividne bolo jedno kde je pravda,  i keď v tomto prípade je uplná pravda nie tá jeho. A to Bobeš dobre vedel, a len tu chcel Leoša ponížiť. Žial bohu toto je choroba snad všetkých dnešných for. Bobeš mu mohol napísať majl s presným teoretickým vysvetlením a nebol by žiadný problem, a ani toto vlákno o "Ničom"

toť moj nazor

Web

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

joži
Ale prečítaj si, ako Leoš reagoval (príspevok 10, myslím..). Proste sa unáhlil, bol zbytočne hrubý a vulgárny, vôbec nerozmýšľal nad tým čo tvrdí, nie že by to nevedel...Dosť si o to koledoval svojím jednaním...Prečo nenapísal on mail Bobešovi, ale to ventiloval takto?

(upravil babakus 14. 5. 2010 9:15)

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Jistě že to bylo už od začátku myšlené jako "útok" vůči Leošovi. Bobeš1 našel chybu co Leoš udělal a tak mu to, podle "na hrubý pytel patří hrubá záplata", chtěl dát patřičně sežrat. Nedivím se...

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Jen kdo je bez chyby může po něm hodit kamenem...
Já se dívám na věc čistě jako na technický problém a jeho řešení a věřím, že jsou zde i další s pohledem podobným.
Pokud při tom používáme hrubší výrazivo - i to může k věci patřit.
Kdo se zde však jen chce vyžívat v napadání někoho dalšího, o tom platí citát v jednom z mých příspěvků

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Nevím, mě přijde Bobšův dotaz slušný a zvídavý...zato Sinklérova reakce, jak už bývá zvykem, taková není ani náhodou..

Web

(upravil NNNTomas 14. 5. 2010 15:53)

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Sice už víme jak "zdroj" funguje. Ale závěr, i po třech stránkách diskuze, je pro mě pořád stejný, jak Sinclair tvrdil - trafo se stejnými délkami vinutí je pro zesilovač vhodnější.

Nejsme literární, pravopisný, ani výchovný kroužek, tyhle "věci" by nás měli zajímat - a né hledat záminky jak někoho nasrat/ shodit a myslet si, že mi tím ješte povyroste péro.

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Velmi poučná diskuse. Jak je vidět, někdo může tvrdit faktické nesmysly, a pokus uvést věci na pravou míru je brán jako útok na veřejného činitele.

Kdyby na tu chybu v sinclairově textu upozornil někdo jiný než Bobeš1, jak byste reagovali?

Nebo je v pořádku na sinclairovy omyly neupozorňovat?

Web

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Tahle otázka ale byla položená, i přesto že Bobeš znal odpověd. Nebo myslíš, že né?

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

No a co? Mnozí tu odpověď evidentně neznali (Tebe nevyjímaje), takže to přispělo k osvětě. Nyní již aspoň část audiowebu ví, jak funguje můstkový usměrňovač.

Web

(upravil babakus 14. 5. 2010 17:20)

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Prostě spolu budou kucí válčit no. Ten nemusí toho a ten zas toho. Bobeš našel chybu co udělal Sinclair a tak si chtěl vychutnat vítězství jako odplatu za Sinclairovy urážky. A vedlejším produktem byla oprava chybné informace v poučném článku.

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

A tím bychom to snad už mohli uzavřít, ne?

Web

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

To BV, já to chápem, sice nepoznám Leoša dlho, ale poznáme sa osobne. Já viem že reagoval unáhlene. Vieš možno vtom čase ked písal ten 10ty príspevok bol " naštvaný" ak riešil nejaký problém alebo možno pol podráždený s vážnejších príčin. Uvedomujem si že ako leoš vystupuje na Nete, ale v skutočnosti je s Ním úplne iná reč. Ťažko ho súdiť prečo tuna reaguje tak ako reaguje, ale naozaj to nie je zlý a zákerný človek, o tom sa mohli mnohí presvedčiť.

Ale súhlasím s tým, že Bobeš si chcel takto kompenzovať urážky na jeho osobu. Nedokážem odhadnúť ako by som reagoval ja na jeho mieste.

Web

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Veřejně se omlouvám Bobešovi za svou prudkou reakci. Reaguju tak sice dosti často, ale zpravidla pouze na lidi, kteří na mě nastoupí konfrontačním stylem.

V mém článku chyba není, vážení. Pokud pracujete s transformátory kolem 100VA a kapacitami okolo 10G, tak rozdíl v "pajdání půlvln" na výstupu zesilovače není až tak patrný, popřípadě nemusí být díky silné nfb patrný vůbec.
Jiná je situace u transformátorů okolo a přes 1kVA, kde už nelze spoléhat na to, že "se to na kýblech nějak srovná".

Nechcete mi doufám nikdo tvrdit, že pokud mám výkonný transformátor se sekundáry vinutými na sobě, tzn. s rozdílnou délkou drátu a rozdílným vnitřním odporem, tak připojením usměrňovače a kondenzátorů se to "čáry máry fuk" srovná a je to úplně jedno? Jedno to rozhodně není, mám to ověřeno u výkonných zesilovačů s transformátory, které byly takto vinuty a proto jsem to do zmíněného článku vepsal. Výsledkem nesymetrie zdroje může být podle druhu zesilovače jen ss ofset, ale v každém případě je to zkreslení, protože obě poloviny zdroje mají být, ale nejsou symetrické.

Věřte, že nemám sebemenší potřebu valit někomu klíny do hlavy, tím méně začínajícím amatérům, kteří se v problematice až tolik neorientují.

Web

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Leoš, žiadna nesymetria nevznikne...Len každý druhý "zub" pily 100Hz na filtračných elytoch  pri záťaži bude nižší, ale stredná hodnota DC bude v obidvoch vetvách rovnaká. To skutočne urobia kondenzátory a mostík. Nie je to žiadne "čáry máry", je to fakt. Sekundárne vinutia nebudú zaťažené rovnako, zvlnenie bude trochu vyššie , to je jediný dôsledok. Rozhodne to nemôže byť príčinou ofsetu na výstupe konca, ani skreslenia, len sa o nárast zvlnenia oproti "ideálnemu" trafu (0,5-1V?) zníži možný rozkmit na výstupe konca.
Extrémny príklad je, ak jeden sekundár odpojíš (= nekonečný vnútorný odpor jednej časti sekundáru), stále bude výstup symetrický, ale len jednocestne usmernený.

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Leoši... Ty si děláš srandu, to snad není jinak možný...

Vždyť ty tady tvrdošíjně hájíš totální nesmysl jako jistý včelař z Rožnova... Proboha!

Web

Re: Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Chlapi, co vás tak sleduju, asi by bylo dobré kdyby si každý ke svému povídání namaloval obrázek.
Z toho jak diskutujete se pozdává, že jedni si obhajují trafo s různými odpory sekundáru a vyvedeným středem a druhá skupina uvažuje dvě sekundární vinutí různých odporů, ale každé napájející jen svoji polovinu výstupního napětí. V každém případě jde o různé výsledky. Ujasněme si pojmy nebo se tu budeme mydlit porád dokola.

Příspěvky [61 až 80 z 118]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Napájecí zdroje zesilovačů - souměrné

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£