Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 10)

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 186]

Re: DPA380

Mezizemnimu odporu se vyhnout viz.

http://pmacura.cz/dpa386.html

Web

Re: DPA380

V době vzniku ideje těchto zesilovačů ( vycházel jsem z publikací mého vzoru Erna Borbellyho ), tj. před cca čtyřiceti léty se mezizemní odpor standardně používal. O hladinách rozlišení, dnes běžne používaných, se průměrnému konstuktérovi ani nezdálo ( Audio Precision byl teprve v hlavách několika profesionálů ), takže babrání se v rozdílech zkreslení v řádu tisícin nám tehdy ani nenapadla na mysl.
Odpor deset ohmů je elegantní a jednoduché řešení na rozdíl od onoho chuchvalce součástek, nalepených na vstupním konektoru, což je dnes běžné řešení, užívaném i konstruktérskými profíky, kterým asi připadá zbytečné se něčím tak banálním jako je estetika provedení se vůbec zabejvat...

Re: DPA380

mezizemny odpor velmi zalezi akym sposobom je implementovany. Da sa to domrvit tak ze lezu 50 a 100hz nasobky ale da sa to aj s excelentnym odstupom. Je ale potrebne vediet dobre prepojit zeme a pripadnu 1. triedu ak je pouzita. Sam mam viacero zosilnovacov s medzizemnym odporom a nikdy som nemal 50hz takto vysoko.

Skusal som aj meranie kostry na vstup, kostra na zdroj k elytom, medzizemny odpor s, bez, atd... 1 aj druha trieda, a ak sa to zapoji fakt dobre su rozdiely minimalne resp. v medziach chyby merania.

(upravil PMA 27. 1. 2022 16:42)

Re: DPA380

Běžný uživatel by se neměl otravovat s tím, co jak propojí. Mělo by to být idiotensicher. Takže jednoznačně všude symetrické propojení, bez přihlouplých výmluv.

Wili napsal:

mezizemny odpor velmi zalezi akym sposobom je implementovany. Da sa to domrvit tak ze lezu 50 a 100hz nasobky ale da sa to aj s excelentnym odstupom. Je ale potrebne vediet dobre prepojit zeme a pripadnu 1. triedu ak je pouzita. Sam mam viacero zosilnovacov s medzizemnym odporom a nikdy som nemal 50hz takto vysoko.
.

Je to vždycky kompromis navíc u DPA v desítkách případů s katastrofálními následky, když ten odpor shořel. Případů bylo popsáno víc než dost (ještě Lopuch) a sám jsem tu několik takto postižených strojů měl. Přijde mi, že tohle forum žije v době někdy tak před 40-ti lety a nic nového neakceptuje. I bastl by se měl někam posouvat a ne žít v době kamenné.

(upravil mechanik 27. 1. 2022 17:07)

Re: DPA380

PMA napsal:

Přijde mi, že tohle forum žije v době někdy tak před 40-ti lety a nic nového neakceptuje. I bastl by se měl někam posouvat a ne žít v době kamenné.

Hlavne že ste ešte nedávno do nebies vychvalovali to Ačko extreme s hromadou meraní kde boli za desatinou hádam 4 nuly big_smile Mali ste to pri počúvaní pripojené symetricky? smile Tušim ste tam mali len klasicky operák na vstupe...

Re: DPA380

ved pisem ze problem je v implementacii, staci aby ten odpor mal vacsie puzdro a zvladol pripadne spicky, ja pouzivam 2W a ten zvladne ovela viac ako klasicky maly... zalezi ako sa to prepoji, ak je vsetko zapojene dobre nie je v naslednom prepojeni komponentov ziadny problem.

Neobhajujem toto riesenie, a neviem ako je urobene v DPA ale su situacie kedy to bez toho nejde...

Re: DPA380

On ten 10R tam mel uz Leach smile

Web

(upravil laco 27. 1. 2022 18:37)

Re: DPA380

Aj symetricke prepojenie sa da pakazit,  napr pin1 problem
PMA, vies nam ukazat ako treba spravne pospajat zeme pre koncovy zosik v triede I ? Vstup bal + unbal. Ako prepojit pgnd sgnd s kostrou ?

(upravil kazzatel 27. 1. 2022 18:16)

Re: DPA380

V TYA mám s tímto odporem paralelně malej varistor a je klid, žádnej odpor ještě nepřehořel...ale nechci tenhle odpor obhajovat, ale vadí mi ty chuchvalce součástek, který vypadají jako když je tam konstruktér dobastlil až dodatečně, ačkoliv o tomhle problému věděl už dávno, jen na něj jaksi zapoměl...

Re: DPA380

ale su situacie kedy to bez toho nejde...

Ide, vždy.. Samostatné sekundáry (trafo s dvojitou izoláciou..) alebo trafo pre každý kanál (dual mono), signálová zem na vstupe spojená s krabicou cez cca100R//100n. A správna topológia zeme v rámci kanálu.

Re: DPA380

takto ano smile ja myslim ked je to roztahane a mas spolocny zdroj smile

Re: DPA380

A prečo to robiť blbo, keď to ide aj "normálne"...

Re: DPA380

Ať nezakládám další téma, zeptám se zde. Vytáhnul jsem další ležák ze skříně, kmitající moduly DPA380. Desky jsou od TT. Na výstupu cca. 10MHz 3Vpp. Zkoušeno jak na lab. zdroji 2x30V, tak na trafu, po usměrnění 2x50V + 2x10V pomocné napájení. Obojí stejné chování.
Osazení: Malé BCxxx asi philips, na vstupu momentálně BC Diotec, ale byli zde i j74/k170. Dále Sanyo A1540, C3955 (100% origoš, velice tvrdé nohy, roky staré), budiče MJE15032, 15033 Onsemi (EZK), na foto už nahrazeny farchaild KSA1120/KSC2690. Konce Vishay 640/9640 (bez N), opět EZK. Servo LF411, zkoušen i MAE411. Kompenzace nejnovější 82p-470R.
Zde na foto už jsou v boucherotu metaloxidy, původně jsem tam měl drátáky, to bylo někde zmiňováno jako možný problém, nicméně výměna nic nevyřešila. Výměnou budičů a těch drátáků se výstupní amplituda kmitání snížila, ale kmitá si to dál.. Neporadí někdo co zkusit?

https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18192/18192642_55521bab4bd24653b08c841baeb70027/images/380_1.jpg?ver=0
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18192/18192642_55521bab4bd24653b08c841baeb70027/images/380_2.jpg?ver=0
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18192/18192642_55521bab4bd24653b08c841baeb70027/images/380_3.jpg?ver=0
https://img37.rajce.idnes.cz/d3701/18/18192/18192642_55521bab4bd24653b08c841baeb70027/images/380_4.jpg?ver=0

Re: DPA380

Špatně vidím, nebo pod tranzistorama nejsou slídové podložky?

Re: DPA380

xhibit: Jak máš udělanou zpětnou vazbu ? U 380 jsem to vždy musel upravit na seriovou kombinaci R+C.

Re: DPA380

to microlan: Vidíš dobře, podložky nejsou jelikož je to vše v celoizolovaných pouzdrech smile.
to DJ_Rix: Nic jsem neměnil, vše je dle origo schématu. Mám ještě dvě komplet hotové 380tky, jedna má desky fox audio, druhá od kohouta, tak že obojí origo od P.D. Osazení stejné krom těch sanyo, místo nich KF469/470, bez jakýchkoliv úprav a šlape to jak hodinky.. Co teda konkrétně zkusit?

(upravil DJ_Rix 3. 1. 2023 19:26)

Re: DPA380

Já ale nevím, jak ty desky upravoval TT, jestli vůbec nějak. V EC máš BC, ty jsou celkem pomalý, může klidně kmitat i jen EC. Ale pokud se budu bavit o originál schéma, tak je to C13, ten jsem vždycky musel nahradit R+C místo samotnýho C. Co tam máš teď ? Jak je to s mezizemním odporem ?

Re: DPA380

Jo ty myslíš C13 který se vždy uváděl jako kompenzační.. Tak tam mám kombinaci 82p-470R, ne dle origo schématu, to kecám..
Mezizemní je klasika 10R, ale zkusil jsem ho proklemovat a nic se nezměnilo, vstup zkratován.
No a právě že ty desky od TT jsou víceméně stejné jak origo, až na usměrnění hlavního napájení, jsou tam dva můstky a země traf jsou spojeny až po usměrnění. Dle P.D. je to zbytečné, akorát větší ztráta na můstcích. Zkoušel jsem i toto obejít, jen lab. zdroj a napájení připojit na filtrační elyty, zas beze změny..
Právě že netuším kde to může kmitat, ani jak to odhalit..

Re: DPA380

Dpa380 az tak dobre nepoznam, ale co som videl z googlu schemu… skusal si doladit RC kompenzaciu na kolektoroch diferaku? Co tam mas teraz?

Inak okrem toho vidim ze tam mas cosi nastrkane do dosky cez piny s dlhymi nohami, tie nohy by som rozhodne skratil na minimum.

V starej scheme je ku gatestopperom nejaka rc kompenzacia ktora nebola pouzita, to sa pouziva podla druhu pouzitych fetov alebo nie je vobec potrebna? Neskusal si zvysit aspon hodnotu gatestopperov co to spravi?

Re: DPA380

Schéma je třeba zde: https://sjostromaudio.com/dudek__files/DPA380_1.pdf

RC kompenzaci diferáku myslíš R16+C7 a R17+C8? Mám tam 220R+470p dle schématu, C jsem zvýšil o 1n co jsem měl zrovna při ruce, beze změny. To co mě tam tak čouhá jsou právě ty vstupní trandy diferáku, teď na zkoušku BC546/556, byli tam jfety J74/K170, ty měli zkrácené nohy na max. ,opět záměna žádný vliv. Oproti schématu jsou akorát místo D5,6 a D7,8 červené LED.

Stejné koncové IRF mám v dalších 4 modulech které chodí ok, dokonce jsou ve dvou asi i ze stejné série. Ta kompenzace u gatestopperu nebyla nikdy třeba. Gatestoppery případně zvýšit na kolik?

Teď jsem ješte zjistil jednu věc, klidový proud má být cca. 270mA u celého zesu. Když ho snížím na asi 140mA kmitání ustane..

Příspěvky [101 až 120 z 186]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 »»»

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£