(upravil zuki 27. 6. 2010 12:15)

Re: Transiwatt120...

No, byl to jen odhad, že reprák se nebude chovat jako R....  A snad by ani neměl ... 

O tom, že ten paralelní R je blbost to je jasné, o tom ta moje připomínka nebyla... Jen se mi nezdálo jen těch 10% vlivu....já si to snad někdy změřím....

EDIT - ještě krátce- mě to na simulaci (stejné sch v Simetrixu) na skokovou změnu sice dalo na náběžné hraně cca 5ms proud sice jen o 7,5% menší, ale delší dobu cca 50ms o cca -35% méně.... ( a zdroje nemají náběh skokový, ale taky s T>5ms, čímž náběžný proud poklesne...), ale za mě už tímto konec diskuze mimo téma...

Re: Transiwatt120...

Takže jsme se shodli na tom, že dávat paralelně k repráku topný element 47R je hovadina.

Dhamane, myslím že si to měření můžeš ušetřit.

Web

(upravil danhard 27. 6. 2010 12:44)

Re: Transiwatt120...

Jednoduchej startovací obvod :
z napájení dělič kond 50u/70V - odpor 4k7 - odpor 470R na zem
z odporu 470R přes diodu KA206 otvírat bázi KU611

Re: Transiwatt120...

danhard napsal:

Jednoduchej startovací obvod :
z napájení dělič kond 50u/70V - odpor 4k7 - odpor 470R na zem
z odporu 470R přes diodu KA206 otvírat bázi KU611

..škoda, že jsem něco takového nepoužil cca pžed 27 léty u alternativy TW, které jsme používali v bigbítu na začátku 80-tých roků smile
http://audioweb.cz/uploads/thumbs/84_x-700.jpg
Tehdy na dvou těchto zesilovačích byly pověšeny čtyři Jamba s reproduktory Gauss 5842 /Proline 400W, 101dB/, a právě nejvíc mě na tom rozčilovaly ty rázy při zapnutí/vypnutí zesilovačů. Řešilo se to obvykle tak, že se nejdříve zapnuly zesilovače a pak zasunovaly reprokabely.
Schéma verze TW viz:
http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=66730#p66730

Re: Transiwatt120...

chcem sa spitat ohladom diody medzi bázami koncových trandov, bo podla schémy TW140 je tam KY132 inde som vydel 1N5408 alebo vprípade TW120 dioda bola vynechaná, tak by som rád vedel co tam možem dat, co by tam bolo lepsie ?!

Re: Transiwatt120...

Obyčejná křemíková dioda je tam víceméně na hovno, je tam jen proto, že to Janda kdesi obšlehl.

Web

Re: Transiwatt120...

tak ju teraz mam použit alebo vynechat ? zmení sa nieco na parametroch ci na zvuku alebo nie

Re: Transiwatt120...

Dej místo ní kus drátu, nic nezkazíš

Web

Re: Transiwatt120...

Lepší jedna dioda než nic. Koncák v TW (řekněme si to upřímně) pracuje bez jakéhokoliv předpětí vlastně ve třídě C, budič přejkonává "mrvý region" svým OLG a svou SR, dioda tomu "mrtvýmu" regionu trochu pomůže. Mně se osvědčila seriová kombinace 1N400x a schottky 1N5817, obě v tepelném kontaktu s výkoňáky. V této konfiguraci to už je na prahu otevření a zvuk je přece jen trochu lepší.

Na druhou stranu chápu i Leošův postoj, zvuk je stejně takovej jakej je, z řady jiných příčin, takže to zlepšení nakonec není tak stěžejní, jak by se zdálo.

Rozhodni se sám. S diodou a schottkynou to je lepší ale stále ne dobré.

Web

(upravil Hordek 28. 6. 2014 11:46)

Re: Transiwatt120...

.

(upravil cyberspy 2. 7. 2010 20:32)

Re: Transiwatt120...

prosím vedel by mi niekto poradiť, neviem prečo ale stále keď pridám hlasitosť odpaľuje  mi odpaľuje T303 - je úplne horúci a keď pustím hudbu mi to chrapčí

Re: Transiwatt120...

Hordeku, tu Engelovinu jsem měl v rukách - myšlenka možná dobrá, ale provedení už horší. Nějaký člověk z netu se na mě obrátil s tím, že to na konci osadil Toshibama a naprosto beznadějně to hoří a kmitá smile, že Ondro smile.
Byl to ten model 1205A "s ultimativním nastavením klidového proudu" a třema párama na konci. Přitom to měl velice hezky udělané, i na pohled, ale bohužel to nefungovalo - ale ono se to tak říká, že čím blbější sedlák, tím větší brambory....:-)
Přitom v původním schématu byly předepsány 4MHz MJčka ať už v kovu nebo plastu, to je fuk - dotyčný ale zřejmě chtěl ušetřit, nebo mu to nějaký blb poradil, tak tam dal Toshiby, které-co si budem povídat-jsou o polovinu levnější něž MJLka.
Darlington BDX33 je sice možná nezničitelný, ale taky pěkná svině líná, což se dokonale podepsalo na "ultimativním" zvuku hlavně na výškách, typické sypání písku na hrbatej plech...
Regulace klidového proudu sice funguje, ale takto, jak je to provedeno, to nemá šanci být stabilní a také že nebylo. Nechal jsem to ze studena pěkně vytopit a jenom ochrana zdroje zachránila zbytek. Udělá-li se to jako násobič Ube, je to daleko stabilnější, ale stejně to vandruje a pro velké výkony to není vhodné.

A proto říkám-vyserte se na diody v TW140, nahraďte je kusem drátu, nemá to téměř žádný přínos, Ondrovy experimenty s diodami se mně osobně vymstily už několikrát. Jedna dioda je tam naprd, dvě už jsou moc a pokud se rozhodnete pro jednu klasickou+schottky, je třeba vybírat z mnoha kusů, Schottky diody mají kus od kusu rozdílné přední napětí a rozdíl pár desítek mV může způsobit vzrůst proudu koncovým stupněm o desítky mA. Přidáme-li k tomu mizernou tepelnou vazbu, je na průser zaděláno.

Zkrátka a dobře, nechte Transiwatta tak, jak je. Ony i ty "divný" KU611-KU612 na budič se dají koupit skoro kdekoliv za pár korun, tak proč si komplikovat život, když na koncovém stupni s kapacitní vazbou na zátěž už toho stejně moc dalšího nevymyslíte.

Web

(upravil Hordek 28. 6. 2014 11:46)

Re: Transiwatt120...

.

Re: Transiwatt120...

KU601/602 a KU611/612 jsou zcela identické tranzistory, lišící se pouze pouzdrem a vnitřním tepelným přechodovým odporem. Jinak to NENÍ spínací tranzistor, i když je tak značený /jiné značení podle tehdejších norem možné nebylo/. Je to zcela univerzální rychlý tranzistor, což potvrzují dobrým zvukem i kvazikomplementární koncové stupně v rozhlasových přijímačích Tesly Bratislava /Synkopa tuším a ještě asi dva typy/, v Přelouči osadili konce magnetofonů B100 rovněž KU611 a byly nezničitelné.
To jen Vlčkové a podobní idioti dávají do TW na tohle místo chcíplý darlington, jeden umělec /cestuje to po webu/ tam dal dokonce místo KU611 tranzistor KD337 nebo KD607. Podezřelý těm hloupým lidem mělo být už to, že s KD337 to kmitá tak, že to potřebuje masivní Boucherot /Aury, řada TW120 a TW140 Boucheroty nepotřebuje, jsou stabilní/.
Dobré opatření, které mám vyzkoušeno a postupně budu aplikovat do všech sbírkových strojů, je náhrada KC507 /musí mít Uceo nejméně 70V/ tranzistory KSY62A nebo KSY62B, vybranými na betu a Uceo.
Zavádět klidové proudy u koncových tranzistorů v zapojení Transiwatt je hovadina, to zapojení prostě tak bylo navrženo a 70dB zisku zavřeného v hlavní nfb účinně eliminuje přechod z dodávky výkonu do zátěže z A budiče /dolní koncový tranzistor má částečně otevřený přechod E-B proudem ss smyčky zpětné vazby/ na koncové tranzistory. To zapojení má svůj charakteristický zvuk, který jde částečně změnit volbou výstupních elytů a částečně kmitočtovou kompenzací 1. stupně s KC509.
DF to má až do saturace koncových tranzistorů výborný, taktéž SR je výborný a je nejméně trojnásobkem vnitřně a tvrdě kompenzovaných konců s IO.
Jak už jsem tu kdysi napsal, kouzlo TW tkví v jeho jednoduchosti, dobrém zvuku a možnosti jej postavit jedním nebo dvěma hrábnutím do šuplíku, tedy skoro zadarmo. Transiwatt s MJLky už jaksi není to pravé ořechové...

Web

(upravil Hordek 28. 6. 2014 11:45)

Re: Transiwatt120...

.

Re: Transiwatt120...

mám dotaz, dostalo se mi do ruky odprásknuté TW120, byli odprásknutý konce a po výměně za náhrady BD 711 a BD712 a KU612 se rozehrál, ale asi jen na 20min potom BD vybouchly, tak jsem to celý prošel, vyměnil konce a znova. Nemůže to dělat větší beta KU 612? Ostatní součástky jsou původní a OK včetně elitů. Druhý kanál má původní konce a je bez problémů. Jen pro info zátěž mám 8 ohmů.

Re: Transiwatt120...

Nechápu, proč tam cpeš BD711/712 bůhvíodkud, když KD607/617 se dají normálně koupit. Stačí jen nebýt línej a trochu projít net.
Pokud odejdou v TWčku konce, většinou to načne i KU611 a s ní svázanou KC507.

Web

Re: Transiwatt120...

Zdravím, keď už sa tu bavíme o Transiwattoch. Mám doma 4 páry KD607/617 a zopár kusov KU612. Podarilo sa mi zohnať v podstate zadarmo toroid 50V 315VA (aj keď jeho pôvod radšej ani nechcem vedieť, ale to je vedľajšie), ktoré má len jedno sekundárne vinutie. Otázka znie: Je veľmi na hovno šialený nápad postaviť si taký Transiwatt 2x2 kanály v mostíku?

Re: Transiwatt120...

vapno92: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=12286

Re: Transiwatt120...

Ahoj
Mas to uz vzskusane? A co hra to ako? Som zvedavy.. na TW a Azry mam nostalgicku slabost...:)


dhaman napsal:

Ahojte... otrepana tema, ale potrebujem low cost stereo zosik k malym bednickam k PC, tak som sa vrhol na TW120:
Rozmery DPS 100x150 [mm]
Uchytenie tranzistorov na chladic rovnake ako pri DPA223

http://pictureup.cz/thumb/verejny/19371937board.png
http://pictureup.cz/thumb/verejny/16891689tw120.jpg
http://pictureup.cz/thumb/verejny/16041604schema.png

eagle
transiwatt_120_se.zip

Ked to postavim dam vediet...
!! pozor neodskusane !!