Vlákna: 3
Příspěvky: 16
Registrace: 2013
21. 2. 2013, 23:11
(poslední úprava: 21. 2. 2013, 23:14 | ntdrt)
Zdravím,
měl bych jednu otázku ohledně výkonu dnešních výrobků. Před pár lety jsem si splácal nějaké dva obvody od TDA (možná 2051, už netuším), k tomu splácal dvě bedny (asi 80l, 30cm bass). A naměřil krásných 45W pro každý výstup. To jen pro představu, jaké mám měřítko.
Postupem času jsem začínal potkávat různé 5.1 sestavy s ohromným výkonem, například http://www.alza.cz/logitech-z906-d226021.htm. Když vemu to co mám doma, těch 90W, tak si doslova neumím představit, jak bude hrát tato sestava s 500W. Více jak 5x větší výkon a to všechno doma?
Jsem ale mírně nedůvěřivý, jelikož jsem za svůj život neviděl žádné domácí kino, co by dokázalo to, co ty dva brouci od SGS-Thomson. A ještě mě trochu nesedí cena a hlavně velikost reproduktorů, subwoofer s průměrem 20cm a 165W? Nevím...
Proto se chci zeptat, co si pod těmito čísly představit. Těchto 500W RMS je něco jako 500W P.M.P.O.? Nebo opravdu z toho zařízení vystupuje 500W?
Vlákna: 119
Příspěvky: 2 873
Registrace: 2007
Jaké má zařízení příkon? Mělo by míthodnotu uvedenou na zadní části subwooferu případně zesilovače. Tuhle hodnotu poděl dvěma a máš REÁLNÝ RMS výkon, který zesilovač v ideálním případě dokáže dodat do reproduktorů.
Vlákna: 3
Příspěvky: 8
Registrace: 2012
Mají příkon ani ne 130 W...
Vlákna: 43
Příspěvky: 951
Registrace: 2009
22. 2. 2013, 0:41
(poslední úprava: 22. 2. 2013, 0:46 | Jan16)
PMPO = Pět Milisekund Před Odpálením
...je to čínská nic neříkající pyčovina
Citace:Mělo by míthodnotu uvedenou na zadní části subwooferu případně zesilovače. Tuhle hodnotu poděl dvěma a máš REÁLNÝ RMS výkon, který zesilovač v ideálním případě dokáže dodat do reproduktorů.
... a ještě pronásob účinností běžného čínského zesilvoače, tj cca 0,6. Pak ti vyjde, že ta sestava papundeklových repráků dá stěží 2x 30W. A to je realita. A to když vyjde těch 2x 30W, to jseš na tom eště dost dobře. Známej si pořídil úžasný digitální rádio (DAB) za asi 6,5 papíru. A šíleně nazuřenej, když zjistil, že to má akorát 2x2W.
8" reprák si poradí i s 200W (jsou takový), ale určitě to nebude ten bambusovej reprák z čínský sestavičky za 2 tisíce.
Vlákna: 119
Příspěvky: 2 873
Registrace: 2007
Výborně a pravdivě napsaný!
Vlákna: 12
Příspěvky: 1 096
Registrace: 2010
Ono to asi nebude celkem pmpo atd. Těch 500W RMS bude spíš součet všech teoretických RMS výkonů koncových zesilovačů pro jednotlivý repro. Prostě katalogová hodnota použitýho švába na konci. A tenhle výkon by to asi bylo schopný dát v případě, že by tomu odpovídal i napájecí zdroj. Aby to tedy celý bylo reálný, musel by výkon zdroje mít nějakých 800-900W...což je celkem masakr. Že by to ale pak potřebovalo i patřičný chlazení, o to je zbytečný rozepisovat.
V praxi to pak dopadá asi tak, že výkon satelitů je vb lepším případě tak 5x10W a nějakých 30-40W pro subwoofer.
Vlákna: 11
Příspěvky: 244
Registrace: 2010
Jméno: Tibor
Bydliště: Nové Zámky
22. 2. 2013, 11:33
(poslední úprava: 22. 2. 2013, 11:35 | Tipi)
Existuje niekoľko teórii čo vlastne to POMPO znamená, možno raz dávno bol odvodený od nejakej reálnej hodnoty, ale v dnešnej dobe je to už iba "parameter" typu "papier znesie veľa". A RMS postihol rovnaký osud (teda čo sa týka bežnej spotrebnej elektroniky) Ale dnes je to už tak... napr. taký kontrast u LCD monitorov, kde bez problémov napíšu také hodnoty kontrastu, ktoré by sa nedali namerať ani medzi supernovou a čiernou dierou... a takto by som mohol pokračovať.
Samozrejme človeka napadne podľa čoho sa vlastne dnes má vyberať elektroniku. Veľmi dobrým základom je obyčajný selský rozum - veď sám si došiel k záveru, že ti to akosi nesedí. Čiže nemusí byť človek odborník na to, aby mu došlo, že napr. nejaké "domáce kino o výkone 500W" v cene 100e, nepodá rovnaké výsledky ako nejaká "obyčajná" Hi-Fi aparatúra s "rovnakým" (alebo aj nižším) výkonom ale za cenu 2000e.
Celkom dobrým vodítkom môžu byť recenzie, ale tie sú už tiež dosť skreslené. Jednak nízkou odbornosťou recenzentov a hlavne nátlakom zo strany výrobcov - veď ja asi jasné, že ani jeden výrobca by nepožičiaval svoje výrobky portálom, kde o jeho výrobkoch napíšu čistú pravdu... Užitočnejšie zvyknú byť diskusie pod recenziami, ale tie môžu byť silne moderované a samozrejme len málo ľudí napíše niečo negatívne na svoj čerstvo zakúpenú elektroniku... Čiže tu zas treba vedieť čítať medzi riadkami.
U mňa to už dospelo do takého štádia, že výrobcom uvedené parametre úplne ignorujem, lebo až na mizivé výnimky uvádzajú totálne nezmysli!
Vlákna: 1
Příspěvky: 71
Registrace: 2010
Bydliště: Praha 5
Na zadním panelu výrobce uvádí toto:
INPUT: 220-240V ~ 50Hz 550mA
Tomu by se dalo i věřit a zhruba od toho odvodit to ostaní - viz. předchozí příspěvky.
V manuálu se je uvedeno:
Total watts (RMS): 500 watts
- Subwoofer: 165 watts (6 ohms, at 52 Hz, at 10% THD)
- Satellites: 335 watts RMS (5 x 67 watts per channel {4 ohms at 3.85kHz, at 10% THD})
No čistá krása !
Vlákna: 12
Příspěvky: 1 096
Registrace: 2010
220V/550mA...což je u 230V sitě nějakých cca 125W...když odečteme účinnost nějakýho EI trafa, tak výkon zdroje je 100W...což by zhruba odpovídalo těm 5x10W satelity + 30W subwoofer.
Měl jsem párkrát rozebraný podobný záležitosti. Často tam bývají osazeny TDA7294 a jejich deriváty...proto jsem napsal, že teoreticky by ta sestava ten výkon byla schopna dodat. Jenže zdroj...jenže chlazení...
Vlákna: 4
Příspěvky: 252
Registrace: 2007
Téměř se ostýchám sem psát. Dnešní specifikace výkonu nemůže být jiná než před téměř 100 lety, v takto primitivní fyzice či elektrotechnice se za tu dobu nic nezměnilo, stačí si tedy přečíst libovolnou elektrotechnickou učebnici nebo příručku. To co se změnilo je na pováženou: internet připouští naprosto zjednodušená až nekvalifikovaná vyjádření kohokoliv o čemkoliv. Na příklad litle-výkon je polovina příkonu. To samozřejmě není pravda, protože skutečný výkon je funkcí příkonu jen částečně, záleží na třídě v níž zesilovač pracuje a na dalších parametrech. Je to vlastně jedno, protože množství suverenních polovzdělanců je přímo úměrné rozšíření internetových fór. Tak jde o to se něco dozvědět nebo o nezávislý pokec?
Vlákna: 1
Příspěvky: 717
Registrace: 2010
Bydliště: Praha 4 - Nusle
Nevím, jak před 100 lety mohl byl definován výkon audio zesilovače, když se žádný nevyráběly.
Vlákna: 5
Příspěvky: 230
Registrace: 2009
Definice littlova je sice hodně zjednodušená, leč v podstatě (pro dané účely a ve třídě zařízení, o kterých je zřejmě řeč) správná. Nepředpokládá v této cenové kategorii zřejmě provoz ve třídě D, G, H a podobně. Pokud bychom definici chtěli maximálně upřesnit při zachování obecné platnosti, můžeme říct, že trvalý výkon musí být vždy menší, než příkon zařízení. A to bez ohledu na třídu, ve které zesilovač pracuje a jeho parametry.
Vlákna: 1
Příspěvky: 344
Registrace: 2011
Jméno: Rostislav Foret
Bydliště: Dimitrovova 23, Svitavy
Tedy mi toto téma pomalu berete z pusy. Před 14ti dny mě oslovil bratránkův 13ti letý syn a že by chtěl k PC reprobedny 2x 150W. Mě polilo horko nejdříve, ale pak jsem mu vysvětlil, co to vlastně je ve skutečnosti 150W. Ještě že bratránek je taky muzikant. Bratránek má doma ve zkušebně hlavu 100W Marshall a bednu osazenou 4x 75W. Pochopil to docela rychle, ale je to právě ta názorová ukázka toho, jak to oblbne lehce. A ve finále? Půjčil jsem mu starou NZC421 a k tomu TESLA bedýnky a rámusu je jak na půdě, tak i ve sklepě.
Vlákna: 4
Příspěvky: 252
Registrace: 2007
PB0305: Já si to pamatuji, ony nebyly audiozesilovače, ale výkon, příkon atd už byl. O to přece nejde, snad se domluvíme na fyzice a elektrotechnice. Pokud ne, tak jsem tady úplně zbytečně. Ale mě to už nepoškodí.
Vlákna: 12
Příspěvky: 1 096
Registrace: 2010
Honza63: My se tu ale nebavíme o tom, co je RMS, ani jak se standardně měří. Jde o to, co si dneska výrobci a prodejci napíšou na ty svý krámy a co je vlastně skutečnost. Nevím o kom si tady konkrétně psal Ty, ale tady je určitě každýmu jasný, že příkon je vždycky menší, než výkon. A jelikož si nejsme jisti, v jaký třídě ty zesilovače pracují, tak bereme do úvahy B-čko...účinnost takovýho zesilovače je tak do 65 procent. Při příkonu 130W tedy výstupní výkon nebude větší, než 85W. Ale i kdyby ty zesilovače byly i v nevímjaký třídě, 500W RMS to asi na výstup nedá...
Ostatně, Jan16 to už napsal přede mnou.
Vlákna: 43
Příspěvky: 951
Registrace: 2009
Honzo63, jestli tu hodláš obhajovat komerční ftákoviny typu PMPO, tak tě odtud asi poženou rychle pryč... Lidi tady na foru to PMPO nějak moc nemají rádi, a já taky ne.
Vlákna: 5
Příspěvky: 124
Registrace: 2010
Jméno: Laco Š.
Bydliště: Sečovce
22. 2. 2013, 22:31
(poslední úprava: 22. 2. 2013, 22:31 | lacos)
Domáce kino SONY s výkonom 400W má vzadu na štítku písaný príkon 80W.  kde sme sa to dostali?
Vlákna: 119
Příspěvky: 2 873
Registrace: 2007
22. 2. 2013, 22:49
(poslední úprava: 22. 2. 2013, 23:00 | little)
Honza63: V drtivé většině případů dnešních zesilovačů použitých v PC spotřební elektronice se používá třída AB (případně lehce do Bčka), proto tu little mluví o nějaké polovině maximálního dodaného výkonu zesilovače do zátěže v závislosti na výkonu zdroje. Moje příspěvky jsou zjednodušené do polopravdy, ale je to jen z toho důvodu, že se nacházíme v části určené pro začátečníky a navíc nemám celej den, abych tu popsal všechny jednotlivé třídy, nehledě na to, že si to může najít kdekoliv na internetu. Nehodlám tu spekulovat nad konkrétní hodnotou, když v tomhle konkrétním případě nevím vůbec nic o příkonu zdroje, teplotní kapacitě a provedení chladiče, použitém integrovaném obvodu...
Toho polovzdělance si prosím nech pro někoho jiného, je dost dobře možný, že jsem toho za svůj život zvládnul víc než ty. Ten suverénní polovzdělanec má za sebou studium na elektrotechnický průmyslovce, práci jako konstruktér i servisní technik pro světové společnosti o kterých si můžeš leda tak nechat zdát, šmoulo.
Příště, než tu začneš házet hnůj na ostatní, zkus to tazateli nejdřív vysvětlit po svém. Kritizovat dokáže každý...
Vlákna: 1
Příspěvky: 71
Registrace: 2010
Bydliště: Praha 5
23. 2. 2013, 13:45
(poslední úprava: 23. 2. 2013, 13:45 | Katchabba)
Dobrá tedy, tak ať má Honza radost, buďme trochu konkrétní:
http://soundnews.ro/2011/05/29/logitech-...h-version/
Podle té recenze je v tom krámu spínaný zdroj a zesilovače ve třídě D. Ovšem, jak známo, dokonce ani tyto technologie nedisponují zázračnou účinností přes 300% ...
Vlákna: 4
Příspěvky: 252
Registrace: 2007
Jan 16 - já nic jiného než elektrotechniku a fyziku neobhajuji ani neuvádím, tak mně, prosím, neodsuzuj za něco co v mém textu vůbec není.
Litle - nechtěl jsem se Tě dotknout, odpusť mně. Můj odsudek byl na všedovolující volnost internetu a obecné zneužívání této vlastnosti.
Ke zjednodušování se přikláním, myslím si ale, že by právě pro začátečníky bylo vhodné podmínky zjednodušení uvádět.
|