Vlákna: 18
Příspěvky: 1 278
Registrace: 2007
Bydliště: Praha-Holešovice
23. 3. 2009, 10:10
(poslední úprava: 23. 3. 2009, 10:11 | MethMan)
hanzs napsal:Ja osobne bych uzavrenou urcite nedoporucoval - zbytecne se clovek okrade o 8dB(!) na cca 100Hz a driv se taky v uzavrene prekona xmax...
A s temi prikony bych to taky neprehanel, myslim, ze nejakych 800W bude dost pri kteremkoliv deleni... Nejde na to koukat jenom z pohledu SPL na 100Hz a výchylka na 100Hz. Ač výrobce uvádí, že jde o univerzální design, myslím, že je reproduktor navržen zejména jako střed. Jako středobas už tak skvělý nebude. To nejlepší od něj jde očekávat při DF 300-400Hz. Vem si kolik budeš potřebovat basových reproduktorů ke 102dB středu. Má pak smysl 12MI tahat za každou cenu dolů? Nebude lepší pustit basové výš? S uzavřenou ozvučnicí budeš moci použít strmější výhybku a tak méně tepelně zatěžovat střední pásmo nebo do něj dodat větší příkon/mít větší rezervu v SPL. ... Jen můj názor a jiný úhel pohledu obecně.
Vlákna: 9
Příspěvky: 689
Registrace: 2007
MethMan: nevim jake budou basove bedny, pokud hornoveho typu, nejde je poustet vys nez cca 100Hz. Deleni 300-400Hz bych taky vubec nedoporucoval zvlast ve spojeni s velkym prikonem, protoze pak bude mala vychylka a neuchladi se.
A pokud to bude mit BR bude to univerzalnejsi muze to pripadne hrat i bez subu aspon nejak, kdyz to bude uzavrena tak vubec...
Vlákna: 24
Příspěvky: 1 077
Registrace: 2007
Bydliště: Praha
12" stred? hmm, to som este nevidel. 12" sa dokonca pouzivaju ako subwoofre, napr. EAW, ci Renkus Heinz.
Uzavretu nie. Vyhoda vo zvuku ziadna, akusticky tlak mensi. Nic, v com by malo zmysel o tom uvazovat. Jedina moznost, ked to bude uzavreta je, ak sa to nalozi do horny.
Tahat basy hore tiez nema velky zmysel, podla toho aka konstrukcia, zvyknu uz bucat, hlavne, ak su to horny.
Ani v BR niet co riesit, kedze na Xmax sa s tou Beymou dostaneme az pri 900W s delenim na 120Hz.
O.i. BR ozvucnia podpori vyzarovanie nielen na 100-130Hz, ale az do vyse 200.
Ked sa oreze napr. na 200Hz, kde vychylka je ledva 1mm a nasoli sa tam 450W na jeden, tak to zhori. Ani pri este vyssom oreze napr na 300Hz, sa do toho neda pustit viac, uz vobec nie 450W a teda celkovy akusticky tlak uz aj tak nebude vyssi. Okrem toho dvojica dava 134dB s 900W, treba tam vobec viac?
Vlákna: 18
Příspěvky: 1 278
Registrace: 2007
Bydliště: Praha-Holešovice
Vojta1985 napsal:. Předpoklad je že k tomu budou používány 15-ti palcový suby. ........ Celý by to bylo řízený nějakým speaker managementem.
Moc vám děkuju. Vojta ... A já ti taky děkuji DJ, ale je mi to tak nějak jedno.
Hanzs: že bude univerzálnější souhlas, ale co za tu univerzálnost platíš? Máš poměrně novátorský přístup - používejme reproduktory co nejníž to jde lépe se uchladí.
Vlákna: 9
Příspěvky: 689
Registrace: 2007
MethMan: no vychylka s chlazenim souvisi... na tom neni nic moc novatorskeho...
Vlákna: 0
Příspěvky: 107
Registrace: 2007
Jméno: Jan Banach
Bydliště: Přelouč
Prostě uzavřenka je v tomto případě nevhodná, klidně si to zkus. Většina PA subů se dělí na 100 Hz a níže, málokterý hraje přijatelně nad 100 nebo 120 Hz, představa dělení na 300 Hz je mylná, tím už nabouráš i zpěvy. Z mého porovnání 2*12" v uzavřené a basreflexové ozvučnici je výsledek jasný, pokud se to má natáhnout až ke spodkům. U kopáku to bude vcelku jedno, ale např. u basy tam prostě budeš mít díru, a nebo budeš nucen basovky popotáhnout alespoň k těm 120 Hz (nebo výše). A nebo to přidat na ekvalizéru, ale to je nesmysl.
Já ti s tou uzavřenkou rozumím, ale tady to nebude pro dobro věci, v hifi by to bylo v pořádku, basreflex má být přece u basáku a ne u středáku, že.
Jinak by mě taky zajímalo, čím se za tu univetálnost platí.
Vlákna: 18
Příspěvky: 1 278
Registrace: 2007
Bydliště: Praha-Holešovice
Dochází k menšímu nedorozumění, protože každý polemizujeme trochu nad jinou věcí. Mám na mysli využití 12MI spíše jako středu, ne nutně jako 2x12" fullrange. Pokud vychází dobře DF na 200Hz, ať je klidně tam. Proč by tzv. subbasové reproduktory v přímovyřazujících ozvučnicích nemohly dosáhnout ke 200, 300Hz? Evokuje to sice poněkud zastaralý koncept 3-pásma, ale odpovídá mému pochopení toho co výrobce v datasheetu 12MI píše: Designed for HQ mid-freq reproduction. Reproduktor s cívkou přesahující 1,5 mm přes nástavec a s tak vysokým magnetickým tokem v mezeře který je stejný jako u horších driverů není středobas, ale opravdu spíše klasický střed. Odhaduju, že i průběh mg. toku podél mezery bude velmi sevřený a mimo mezeru bude velmi prudce klesat. To jsou i důvody proč jsem navrhoval uzavřenou. S konstatním příkonem má pod Fr konstantní výchylku. Využití povoleného příkonu, resp. ponechání využitelné rezervy je v rozporu s rozšířením pásma dolů, kde budeš limitován výchylkou i při použití BR pokud nebudeš používat velmi strmé filtry. Nevidím proto přínos využívat 12MI v BR94Hz, v tom ten reproduktor dobrý nebude a je dost jiných, pro tento účel lepších a levnějších. Netvrdím, že to je nepřijatelné, ale přijde mi to trochu jako z nouze ctnost.
Vlákna: 19
Příspěvky: 69
Registrace: 2007
Bydliště: Jaroměř
Pánové, to jsem rád, že vás tato diskuze takto zaujala :-)
Celá koncepce toho mýho PA-čka bude že spodky budou dva kousky na stranu 15-ti palcovejch subů (B&C) v horně dělenej s těma 12MI100 někde na 100 až maximálně na 120 HZ a navrch přijdou dvoupalce kde děličku očekávám někde od jednoho kila až možná po dvě. Tolik jenom pro ůplnnost :-) Fakt jsem z toho všeho co tu píšete zmatenej bo nevim co si teda mám vybrat. Spočítat ten BR bych už asi zvládnul, ale nevim kam a proč to naladit, já to v těch grafech nevidim. A možná že by si mi líbil graf ale určitě na tom bude něco blbýho, čemu vy rozumíte ale já bohužel ne.
Vojta
Vlákna: 24
Příspěvky: 1 077
Registrace: 2007
Bydliště: Praha
Ja by som to riesil ako BR v spolocnom objeme 50L, ladene na 100Hz. 4x trubka D=10cm, dlhe 11cm alebo 2x D=14cm a L=7,5cm.
Totiz konstantna vychylka uzavreteho boxu nas vobec nemusi zaujimat, vychylku chceme mat co najmensiu taku, aby nesla cez Xmax. S uzavretou to ma zmysel delit na 150-160hz, inak tam bude diera medzi pasmami a doladzovat to s EQ alebo Q Xoveru to vyznam nema, lebo vychylka znacne narastie. Delit horny na 160 je naopak blud.
S BR satom delenym na 120Hz/12dB nebude problem ani na full kotol a vychylka nepojde ani 0,5mm nad Xmax, keby bolo 18dB, tak nepojde ani 0,4mm.
Driver treba 2", delit asi 1700Hz, podla toho aky bude, totiz stredobasy dokazu na full spravit az 134dB a to uz nie kazdy driver utiahne.
Vlákna: 35
Příspěvky: 2 792
Registrace: 2007
Bydliště: Bílina
Vojto, toto je ta diskuse, která je všeobecně přínosná. Dva odlišné názory, inteligentně technicky obhajované.
Jinak pokud bys nějakému termínu nerozuměl, napiš si. Nikdo učený z nebe nespadl a poslední pansofista (člověk, který obsáhl všechny současné vědy) by prý J.A.Komenský.
Dva 15" horny na stranu by mohly být vcelku vyhovující minimum. Driver by mělo být pořádná potvora, to co máš zmíněno v návrhu diskutujících, je podle mne vyhovující minimum (pasující k těm basovým hornám). Ekvivalent ke středobasům je něco jako BC DE 700-750, 900-950, RCF ND 3020, 3030, ale budou se všechny při širší horně dost "potit". Ovšem je fakt, že pak by vznikla soustava na sály pro 500 lidí.
Vlákna: 19
Příspěvky: 69
Registrace: 2007
Bydliště: Jaroměř
Něco podobnýho mám v ůmyslu koupit jako DE750 či něco podobnýho ob Beymy. Ale rád si od vás nechám poradit. samozdřejmě velkou roli hrajou jako obvykle peníze :-)
Vlákna: 24
Příspěvky: 1 077
Registrace: 2007
Bydliště: Praha
Od Beymy CP850 je taky nezmar klasik. Stihala by aj CP755, ale asi radsej 2" CP750.
Vlákna: 9
Příspěvky: 689
Registrace: 2007
24. 3. 2009, 16:39
(poslední úprava: 24. 3. 2009, 17:01 | hanzs)
No vzhledem k tomu, ze suby jsou na horne, tak je celkem jasny, ze ty 12" musi byt v BR... coz je konec diskuzi mezi uzavrena vs. BR...
Methman: koukam, ze si taky vytrhujes z toho datasheetu jen co se ti hodi do kramu... kdyz dal v popisu je uvedeno, ze je to low-mid repro vhodne jak dvoupasma, tak do tripasma...
Vlákna: 18
Příspěvky: 1 278
Registrace: 2007
Bydliště: Praha-Holešovice
15"horna, 2x12" střeďák a 2"driver - hmm, neplatím to.
Hanzs - Nevytrhuju nic co se mi hodí do krámu, jen čtu co je tam opravdu napsáno - je významový rozdíl mezi tím co je "key feature" a "designed for..." oproti "design allows it to be used as...".
|