(upravil 7tech 25. 9. 2008 20:07)

Téma: Tlumení podle impedanční křivky

Snažím se odhadnout správné tlumení BR bedny podle změn na impedanční křivce. Větší změny v tlumení na hotové bedně by byly v mém případě obtížné. Zajímají mě vaše zkušenosti a názory. Nemůžu totiž měření porovnat s poslechovým testem. Pro ilustraci pár snímků. Popis je vždy pod obrázkem.

http://7tech.czweb.org/public/imp1.gif
Žlutá křivka je reproduktor volně ložený, zelená po vestavění do bedny s běžným 40mm tlumením po stěnách. Je dobře vidět ladění BR na 42Hz. Hrb kolem 140Hz přisuzuji stojatému vlnění v bedně a samozřejmě bych se ho rád zbavil. Podle jejích rozměrů by měl být vrchol spíš kolem 160Hz, ale když připustím, že se vlna může odrážet uhlopříčně, případně se zvuk zpomalí ve vrstvě tlumení, tak by to mohlo odpovídat.

http://7tech.czweb.org/public/imp3.gif
Žlutá křivka je výchozí tlumení bedny a představuje zelenou křivku v předchozím grafu. Zelená je nové měření po zatlumení okolí BR otvoru, které bylo původně volné. BR se podladil a nižší hloubku sedla přisuzuji snížení jakosti rezonátoru. Níž se posunul vrchol stojatého vlnění, příčinu moc nechápu. Napadá mě jedině to, že v přidaném tlumení zvuk zase ztratil nějaký ten čas. Jedná se o štěrbinový bassreflex a zatlumoval jsem dno bedny, tedy jednu ze stěn, na které stojačky vznikají. Vrchol Fs reproduktoru prakticky zmizel. Že by bylo přetlumeno?

http://7tech.czweb.org/public/imp2.gif
Žlutá křivka je opět výchozí tlumění. Zelenou jsem naměřil po po vložení tlumící přepážky přibližně do dvou třetin výšky bedny. Prakticky jsem k oběma stranám výztuhy přiložil tlumící desku. Došlo tedy k úplněmu uzavření otvorů tlumícím materiálem. Co mě potěšilo, zmizely stojačky na 140Hz, což je frekvence, která se tlumí špatně. Leč, ladění BR se úplně rozplizlo, takže předpokládám, že jeho vliv bude velmi malý.

Bohužel jsem si neuložil křivku při nezatlumené bedně. Napravím to, až budu slepovat druhý kus. Ladění BR bylo zcela jistě o několik Hz výš.

http://7tech.czweb.org/public/imp5.gif
Tady je hezky vidět, jak malý vliv má tlumení při stěně na stojačky při tak nízké frekvenci. Zesílil jsem tloušťku tlumícího materiálu krátké stěny ze 4cm na 12cm. (Protilehlá stěna je bez tlumení, tvoří štěrbinový BR.) Hrb na 140Hz klesl jen minimálně. Zato je to znát na sedle BR. Přestože je metr daleko.

Re: Tlumení podle impedanční křivky

7Techu, stojatý vlny se nejlíp tlumí uprostřed bedny, ne na stěnách. Já bych toporučil tlumit i tam...

(upravil 7tech 25. 9. 2008 20:42)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

To jo, ale vidíš, co to dělá s jakostí BR? Jde úplně do kopru! Viz. třetí graf. Ještě to zkusím tak, abych neuzavřel otvory v přepážce.

Re: Tlumení podle impedanční křivky

zkus zatlumit jen druhou polovinu bedny než tam kde je BR. Je fakt škoda, že do nemůžeš dělat během poslechu, obávám se, že bys preferoval více zatlumenou verzi.

(upravil check 25. 9. 2008 21:23)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Ta bedna je celkem velká a BR je od repra dosti daleko že? Ono se to BR potom už nemusí chovat nejen jako BR. Navrhuji sundat tlumení z méně důležitých míst a dát ho 1/4 lambdy od stěny (strana kde vzniká stoják) co nejdál od BR.
Tlumení zkusit stlačit na menší než volně ložený objem.

Web

(upravil 7tech 25. 9. 2008 21:25)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Rád bych zlikvidoval ty stojačky, ale aby zůstal BR funkční. Jen vědět, kde je ta správná míra.

Edit: BR je asi 10 cm od okraje membrány. Takže poměrně blízko.

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Můžeš zkusit změřit s ucpaným br, jestli to ten 140Hz zub ovlivňuje. Tuším, že by nebylo barné mít v bedně šikmou přepážku, aby nevznikaly klasické rezonanční vidy.

Web

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Napiš co je to za bednu, objem a rozměry bassreflexu. Obávám se, že to se stojačkama nemá co dělat a na vině je sám nátrubek. Vypadá to totiž na "první rezonanci nátrubku", ta je tím menší, čím menší je ten druhý peak, postupně je to hezky vidět a na druhém obrázku se to dvojpíčí hezky kopíruje.

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Taky mám podobný pocit, proto jsem to chtěl ucpat.

Web

(upravil 7tech 26. 9. 2008 14:27)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Bedna má čistý objem cca 125 litrů, vnitřní rozměry 373mm x 373mm x 1020 až 1120mm (šikmé dno). Dno současně tvoří stěnu štěrbinového bassreflexu. Rozměry štěrbiny jsou 373mm x 57mm a délka je 40mm. Jestli si právě klepete na čelo , tak je to tím, že WinISD i LspCAD mi vypočetli, pro 45Hz ladění, délku štěrbiny na 12cm podle katalogových TS, podle změřených TS na 11cm. Ve skutečnosti jsem ale musel přepážku úplně vyhodit, protože i samotná tloušťka stěny stačí na to, aby byl BR na 42Hz. Jakmile bednu postavím na zem a přidám lištu na zaoblení horní hrany, budu pod 40Hz. Pravděpodobně štěrbinu zvýším, ale mám tam jen 12mm rezervu a to ještě na úkor zaoblení.

http://7tech.czweb.org/public/imp6.gif
Žlutá křivka je s funkčním BR, zelená je s ucpaným BR.

http://7tech.czweb.org/public/br.jpg
(Bez čelní stěny)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

První rezonance BR bude hodně vysoko při takhle krátkém BR. Prostě sundat tlumení ze stěn ke je k prdu a nacpat ten konec bedny, který je nejdál od BR a vzniká na něm stoják nebo vycpat prostředek bedny.

Web

(upravil 7tech 26. 9. 2008 14:42)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Ty stěny jsem polepil víceméně pro dobrý pocit. Zdá se, že tlumení stěn nemá na křivku významný vliv. Jakmile ale vložím tlumení do prostoru mezi přepážky, impedanční minimum v sedle BR vyskočí nahoru a někdy i vymizí.

http://7tech.czweb.org/public/imp7.gif
Tohle je zatím nejlepší kompromis. Hrb se trošku "rozmáčknul" smile a BR snad ještě funguje. Volně jsem tlumením vyplnil prostor mezi nejvzdálenější přepážkou a stropem bedny. Musí se tam ale nechat otvory, při úplném zaplnění jde ladění do háje.

Potřeboval bych slyšet názor někoho, kdo ví, jak má křivka při správném tlumení vypadat.

(upravil dawsoo 1. 10. 2008 15:04)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Já to hodlám řešit např. takto:

L26RFX/P v 73l BR laděn na 26Hz cca...
Schválně co se vám víc líbí za průběh...? simulace s pasiv vexlí nahoře klasika dole to samý ale s el. kompenzací...

http://img151.imageshack.us/img151/3257/bezrlcklasikapasivfn8.th.pnghttp://img151.imageshack.us/images/thpix.gif http://img151.imageshack.us/img151/103/srlcrh8.th.pnghttp://img151.imageshack.us/images/thpix.gif

Není co dodávat...

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Hezké, ale k čemu je to dobré?
(Já řešil zatlumení bedny, tohle je něco jiného.)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Noo, tak takhle pro mě vypadá chára s nedostatečnym objemem pro daný repro... Jinak, kompenzace při pasiv dělení je nutná vždycky. No nemám pravdu? smile

(upravil dawsoo 3. 10. 2008 0:10)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

7tech:
Tohle je výhoda pasivu že to jde doladit přesně a na míru měnič bedna tlumení mech a tlumení el. = když třeba žádný objem a ladění není třeba ideální nebo nevychází dobře... ty řešíš defakto nepřímo to samý ale čistě jen na akustický straně měchanicky big_smile protože na elektrický to nejde.Nebo jsem to blbě pochopil a chceš tlumit jen z hlediska stojáků ? Ladění objemů CC i BR,jejich zatlumení hraje roli pro výsledné Q soustavy jako celku tj reprák v bedně, aby byl výsledek opravdu dobrej neradno to podceňovat i když to tak nevypadá tak je to poměrně kritický na přesnost a to jak v pasivu tak i v aktivu.U aktivu se spíše stává že je "přetlumeno" a hraje to pak subjektivně jakoby hodně ploše a bez dynamiky. Důvodem proč jsem dal ty screeny a nacpal jsem to sem je ten že výsledek je stejnej jak když je to v aktivu... tzn reprák napřímo k zesu s Rout pod 0,001R s filtrem se stejným průběhem s operákama. Navíc když něco podobnýho použiješ tady i ty tak se výrazně uůleví zesíku protože bude makat v tom pásmu do impedance podobající se čistě rezistivní zátěži.

Frantrax:
Objem je tak akorát pro tu L26 je to o jedinném vyvážit tohle všecko: Qts měniče,bednu,její zatlumení,ladění BR ... to jak bude dole hrát určuje impulska a právě průběh na dolním konci pásma... kdybych to dal do 94l a ladil BR na 20,5Hz  tak by to hrálo chcíple a bas by byl jak když boucháš víščím o co big_smile ... je to to samý analogicky jak když třeba kompenzuješ vejšku bez FFL tak,aby se chovala třeba za vyhýbkou jak má... přesně a právě pro tyhle opomíjené a podceňované "maličkosti" většina lidí neumí udělat pasiv dobře.. a proto plošně převládá myšlenka že aktiv je spása.ale bohužel ne pro měniče s hrbama nebo  nízkejma Q. Na výsledný cháře a zvlnění včetně dokonalýho sfázování stojí a padá výsledek jak to dopadne.Na aktiv ještě není ta pravá doba... chyběj dostupný kvalitní a plně parametrický DSP.Pro opravdu špičkovej výsledek je každá aktivní zkreslující součástka (laciný 16/24bit bit DSP s lowend DACanama nebo v analogu operáky a filtry z nich) aktiv jsem dělal jeden zakázkově a dost jsem se navztekal aby to bylo porovnatelný s pasivní verzí (fáze,hrby definovanej průběh a kompenzace bafflestepu) ve výsledku.

Není co dodávat...

(upravil check 3. 10. 2008 9:55)

Re: Tlumení podle impedanční křivky

Pokud se to Davidovi dole sejde s módem místnosti nebo ziskem, jako že odhaduju, že ano, tak to bude rovnější než se zdá. Co si myslíte, ty L18 mají taky na frekvenci ladění pokles jako kráva, jenže vyrovnávají to hned tři módy, takže s to tak hrozné není a leckdo mi basy pochválil. Todle Ladění zkrátka do velkých místností pře 40m2 není, ale v takových bydlí málokdo.

Web