Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 14)

Audioweb.cz » Muzika ♬ » Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

  Stránky: 1 2 3 ... 14 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 266]

(upravil 4fitness.cz 25. 1. 2009 10:03)

Téma: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Tady budeme vkládat návod pro začátečníky k programu Foobar 2000 od A do Z, u kterého se spousta z nás věří, že je co do kvality reprodukce nejlepší (nastaví-li se dobře)

kapitoly:
1) stažení
2) zprovoznění
3) rozchození ASIO
4) zapnutí upsamplingu
5) ladění blbůstek jako: nastavení pauzy mezi songy

tak hurá do toho, těším se na Vaše příspěvky

V průběhu jsme zjistili: a) Visty můžou dělat problémy (Johnyn to na konci 2.str. řeší)
                                  b) ne každá zvukárna to zvládne  s ASIO4ALL. Doporučuji Esi Julia, nebo Prodigy HD2, Sanyo, EMU, možná Xonar a nejnovější Creativy
                                  c) novější verze Foobaru můžou dělat neplechu - nejde nastavit králíčí převzorkování

Web

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Kapitola 1) Stažení

Do vyhledávače zadáme: http://www.foobar2000.org/

U :   Latest version: 0.9.5.5 klikneme na:    ° Download. Dále vybereme Installer 2.72MB
Proběhne stažení do námi zvoleného umístění.

Spustíme uložený: foobar2000_0.9.5.5.exe a proklikáme se instalací.
Po nainstalování a prvním spuštění se nás program zeptá jaké chceme rozvržení oken přehrávače. Začátečníkům doporučím rozložení, které je jednodušší a neubírá systémové prostředky vizualizací ( to jsou asi první dvě z nabídky) Tato nastavení lze kdykoliv později změnit ve: View / Layout / Quick setup

Web

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Kapitola 2) zprovoznění

Přehrávač jede, takže není co zprovozňovat. Nepoznáme ale moc veliký rozdíl mezi winampem.. Vrhneme se tedy na rozchození ASIO..

Web

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Kapitola 3) rozchození ASIO

Většina lidí, kteří mají kartu s podporou ASIO o tom asi bude vědět a proto jim netřeba nic vysvětlovat. Jejich ovladače ASIO podporují a proto do Foobaru stáhnou pouze volitelnou součást pro podporu ASIO v tomto přehrávači.
Do vyhledávače zadáme: http://www.foobar2000.org/
A zmáčkneme vpravo v seznamu: Optional Components
Ze seznamu níže najdeme ASIO support a ve sloupečku Download klikneme na Link. Tím by se nám zazipovaný dll soubor měl stáhnout do umístění, kam běžně ukládáme stažené soubory. Přesvědčíme se o tom a rozbalíme jej.
Tento rozbalený. foo_out_asio.dll je nutno vzít a přemístit do složky, ze které jej Foobar bude číst. Je k tomu určena typicky: C:\Program Files\foobar2000\components
Nyní už jen nastavíme použití ASIO v přehrávači.. o tom níže.

Drtivá většina lidí se SoundBlastery podobnými spotřebáky nemá podporu ASIO ve svých ovladačích. Proto by si měli tuto podporu zajistit stažením z adresy http://www.asio4all.com/  některou z verzí (beta verzí). Exe soubor spustit a proklikat se instalací…

Nyní pro obě skupiny uživatelů je společné nastavení použití ASIO v přehrávači Foobar:

Přehravač je zapnutý. Vstoupíme do: File / Preferences. A zde ve složitějším stromě klikneme na: Output / ASIO Virtual Devices. Objeví se nám okénko seznamu, ke nic nebude. Dole proto stiskneme tlačítko: Add New. Nahoře v rolliště by měl být název nějakého ASIO zařízení, pokud ne, vybereme ho. Dáme OK a tím je virtuální zařízení hotovo. Potom se ve stromové struktuře (Output / ASIO Virtual Devices ) vrátíme o jedno výše – tedy klikneme na Output a v rolliště vybereme naše ASIO virtuální zařízení, které jsme si právě vytvořili. Stiskneme dole tlačítko Save All, potom Close a jsme hotovi! Můžeme začít přehrávat hudbu, která nám už vždycky ve Foobaru půjde přes ASIO. Nyní by už měl být uchem znatelný rozdíl oproti jiným přehrávačům.

Web

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Jede tento program Foobar 2000 i na Vistach 64?

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Já bych řekl, že ho tu někdo na Vistách měl - Jestli to nebyl Johnyn. Zeptej se, či pohledej. Já mám XP.

Web

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Kapitola 4) zapnutí upsamplingu

K tomuto budeme potřebovat stáhnout další volitelnou součást Foobaru. Konkrétně budeme stehovat SRC = Secret Rabbit Code. Umístění http://www.mega-nerd.com/SRC/fb2k.html
Stáhneme foo_dsp_src9.zip a umístíme rozbalený soubor: foo_dsp_src9.dll do stejného umístění jako předchozí ASIO soubor, tedy většinou sem: C:\Program Files\foobar2000\components.

Pak upsampling nezbývá než nastavit ve Foobaru. Postup je následující: File / Preference a ve stromě klikneme na DSP Manager. V pravém sloupci seznamu bychom měli mezi jinými vidět: Resampler (Secret Rabbit Code). Na něj dvojklikneme, aby se nám přesunul do levého sloupce aktivních součástí. Zatímco je tedy v levém sloupci označen modře (v bloku), klikneme na tlačítko nad ním: Configure selected. V první rolliště necháme co tam je (Best Sinc Interpolator)  a ve druhé rolliště zvolíme takovou frekvenci, která nám pojede. To znamená procesor ji bude stíhat a zvuková karta ji bude podporovat. Čím vyšší číslo, tím lepší vzorkování ale také vyšší zátěž pro procesor. Většinou se setkáváme s úspěchem při 176400Hz a nebo nižším 96000Hz.
Vybereme, dáme ok. Dole v tabulce Save All (možná ani není nutné) a můžeme začít poslouchat hudbu. Hudba je nyní přehrávána až ve 4násobné vzorkovací frekvenci, což byste měli bez problému zaznamenat poslechem jako líbivější a detailnější přednes. To že upsampling funguje poznáte také při sledování systémové zátěže  - zátěže CPU. U jedno jádra by se měla pohybovat jen při přehrávání hudby od 30 do 60 %. U dvoujádra od 8 do 30 %.

Web

(upravil 4fitness.cz 14. 9. 2008 21:21)

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Pozn. podle některých kapacit v oblasti má budoucnost právě a jedině softwarový upsampling, který už nyní podává podstatně lepší výkon než hardwarové upsamplery. Pozn2: výhodou přehrávání z PC je absence jitteru, nevýhodou však může být rušení zdroje či jiných komponent PC. Do budoucna se snad toto povede vyřešit opravdu kvalitními externími zvukovakami za přijatelnou cenu. V současné době takové nejsou. (jsou jen levné a dražší šmejdy)
Pozn3. Jako nejlepší volba podle tohoto fóra a možná i podle jiných diskusí jsou: Onkyo SE-200, Prodigy HD2, Juli@ (Julia) a E-MU 1212 a 1616 v pořadí jak jsem je uvedl

Web

(upravil Johnyn 14. 9. 2008 19:30)

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Ano, na 64bit Vistach (já tedy zkoušel W2008 server, ale je to to samý) jede. Funguje i na 32bit/64bit Ubuntu ve Wine.
Jinak do seznamu karet bych doplnil i Onkyo SE-200, bohužel používá origo VIA drivery, který neumí ASIO. Ale Asio4all funguje, nicméně to podle mě neni třeba.

edit: Zkoušel jsem ten rabbit resampler a na 192KHz mi to vytěžuje obě jádra C2D na 25%, což je celkem dost.

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Ahoy, to odpovídá při tomhle vzorkování to u dvoujádra méně nebude. Ale záleží na co potřebuješ plný výkon..  Onkyo zařadím. Dá už se sehnat v ČR?

Web

(upravil Johnyn 14. 9. 2008 20:53)

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Ano, koupil jsem jí v ČR, nicméně byl to stejně individuální dovoz z jp (na krabici bylo amazon.jp).
Tak ten resampler má při 192KHz problém s některými FLACy, prostě se zvuk seká sad  176,4KHz jede v poho. CPU to nebude, zkusim zjistit, čím to je. Jinak všechny mptrosky i APE v poho.

(upravil Zorg 18. 9. 2008 10:13)

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

http://pctuning.tyden.cz/index.php?opti … 5#comments

nesmejte se tem mejm komentarum, sam o tomhle vim hovno...

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

perfektný návod. všetko som na svojej audigy SE rozchodil bez problémov. rozdiel vo zvuku fakt počuť smile

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Díky smile  Proč se nepodělit. 

to Johnyn: O FLACu vím. Dělá to i WAW. Já mám problém se 176 a 192KHz. Jinak všechny ostatní vzorkovačky ok. U ostatních formátu OK.

(pokud potřebujete akcelerované HD video, tak zde zase pomohli jiní mě :  http://www.extrahardware.cz/forum/viewt … ;start=475 )

Web

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Ak mám spustený foobar2000 používajúci ASIO a spustím aplikáciu, ktorá ASIO nepoužíva, tak je bez zvuku. Musím zatvoriť obidve aplikácie a až potom spustím tú druhú aj so zvukom. Nedá sa to nejako obísť?

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Já když zkusím ve Foobaru nahodit ASIO tak mi přestane jít zvuk. Všechno se tváří OK jen zvuk z toho prostě neleze. po navrácení do původního stavu musím restartovat. Nekede mi ani ASIO které umí ovladač ke kartě ani ASIO4ALL. Smolík.

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Thales: sice tomu prd rozumím, ale uvádělo se, že ASIO je je vychytávka pro nahrávání. Při samotném poslechu jsou nám nějaké latence ukradené a ASIO nebo KernelStreaming by mělo poskytnout stejný efekt. Kdyžtak mě někdo opravte.

Jinak jsem Julču vyměnil za Audiotraka HD2 (mám pro ni vuyžití jinde a HD2 má vestavěný sluchátkáč, občas používám) a má jinak řešený ovladač - master hlasitost tam jde napojit na utilitku VoluMouse. Nemám preamp, jen aktivní budky (případně ty sluchadla), takže jsem vždycky musel regulovat hlasitost v ovládacím panelu JulaPan, teď už nemusím, jen stisknu Alt a vrtím kolečkem myši.

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

marcin a Thales: začněme vylučovací metodou. Jaké máte zvukárny?  Pokud to nejsou aspoň nějaké Creative, tak je možné, že vněkterých případech ASIO4ALL nerozjedeš.. Thales ty píšeš, že tvoje zvukárna umí ASIO rovnou? Tak by ti ho měl Foobar nabídnout v Output pri vytváření ASIO Virtual Device - a to ještě bez instalace ASIO4all. Zkusil jsi to ještě před nainstalováním ASIO4all? Můžou se navzájem bít!

Web

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Lada: Podle mě je ASIO ku prospěchu i při poslechu, ne jen při záznamu. Jde totiž o to, že když máš aktivní ASIO, vyhne se signál běžnýmu mixeru kterej je fujovatej (zbytečně převádí signál z 44,1KHz na 48KHz), a jde to přímo přes ASIO (celou cestu od zdroje po zvukovku je zachována frekvence 44,1KHz). Kernel Streaming je, defacto, to samý v bleděmodrým.

Re: Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

No vždyť píšu, že na poslech by mělo být jedno, jestli KS nebo ASIO - tedy pokud někomu ASIO nechodí a KS jo, tak by o nic neměl přijít. Někde o tom tlachali na slovanetu, ale na rychlo se mi to nepodařilo najít.

Příspěvky [1 až 20 z 266]

  Stránky: 1 2 3 ... 14 »»»

Audioweb.cz » Muzika ♬ » Software pro nejkvalitnější poslech hudby Foobar 2000

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£