Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » aula (Fostex FE206E)

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 42]

Téma: aula (Fostex FE206E)

  • Určení: Širokopásmové sloupové reprosoustavy

  • Datum realizace: Červenec 2008

  • Orientační cena: 12500Kč

  • Technická data: Ozvučnice horn, (šxvxh) 372x1118x520mm, Příkon 30W, Citlivost 97dB, Impedance 8Ω, Plocha hrdla 189cm², Plocha ústí 1155cm², Obvod ústí 1.37m, Překližka 18 mm, Hmotnost 58kg

  • Autor: aula

Úvod
Tento projekt se od ostatních zde uveřejněných poněkud odlišuje. Ať už počtem měničů v ozvučnici, ozvučnicí samotnou, či absencí výhybky. Ano, myšlenka jednoho reproduktoru, který si poradí s celým akustickým pásmem, může vyznít šíleně, nutno ale dodat, že stála i u zrodu hudební reprodukce. Má ale vůbec smysl se jí zabývat v dnešní době?

Konstrukce
Typů ozvučnic pro širokopásmové reproduktory Fostex je na internetu relativně velké množství. Snad to moc nepřeženu, když poznamenám, že občas se jedná o doslova šílené konstrukce. Jen namátkou zmíním známější z nich: Jericho horn, Voight-Pipe, Frugal horn, BIB (bigger is better) a v neposlední řadě také hornové ozvučnice doporučované přímo výrobcem měničů. A právě pro tuto variantu jsem se rozhodl i já. Nezvolil jsem však ozvučnici pro typ FE206E, jak by se očekávalo, nýbrž pro FE208EΣ, která má lepší podání spodní části spektra.

Každá ozvučnice je postavena z 34 kusů břízové překližky o síle 18mm. Boční a zadní stěny jsou zdvojené, dno a přední plochy zpevnilo vnitřní žebrování. Kompletní výkres naleznete zde.

Při konstrukci jsem postupoval tak, že jsem si nejprve složil bok (ze tří kusů), na něj jsem přilepil předem poskládané dílčí části: hořejšek s otvorem pro reproduktor, vnitřní rádius, dno s předním spodním dílem, zadní stěnu s reprosvorkami, pak přes to druhý bok a nakonec dodělat "nožičky" ze 4 dílů. Upevnění reproduktoru zajišťují zápustné matice a inbusové šroubky M5.

Jako povrchovou úpravu jsem zvolil polomatný lak a nelituji toho. Lesklý by nevypadal asi moc "věrohodně" a naopak matný by působil až moc usedle. Vrstvy jsou celkem tři. Nakonec už zbylo jen zatlumit ozvučnici. Pro tento úkol jsem použil vatelín zmačkaný na polovinu až třetinu svého normálního objemu. Vystlal jsem jím prostor za reproduktorem, hrdlo horny, dno a spodní přední část mezi žebry. Co se týče množství, tak je potřeba takové, aby z horny "nevylezlo" nic nad 300-350Hz.

Zvuk
Ze všeho nejdřív bych chtěl říct, že ne vždy jsem stavěl širokopásmové konstrukce, takže nějaké to ponětí o vícepásmech mám a to s výhybkami jak pasivními, tak aktivními. Nyní už ale k meritu věci. Největší šok (v dobrém slova smyslu) pro mě bylo podání prostoru, takový jsem ještě nikdy nezažil. Vím, že "širokopásma" jsou tímto známá, ale dokud se to neslyší, tak se přesně neví, co se tím myslí. Ještě poznámka k basům. Co čekat od osmipalcového reproduktoru s výchylkou 1.5mm? Asi žádnou slávu, že? Pomůže tomu ta zadní horna? Ano, a dost! Před stavbou jsem si říkal, že v případě potřeby nebude problém o doplnění subwooferem pod 100Hz. Ale ta potřeba není, číselně bych to odhadl na 55Hz bez většího poklesu a pak mírné klesání (ne jako u BR).

Závěr
V úvodu jsem položil jednu otázku. Já na ní odpověď nalezl. Tento článek, ač je pln mých subjektivních názorů, jsem se snažil napsat tak, aby na ni nalezl odpověď i čtenář, proto nemá cenu zde tu mojí uveřejňovat.

http://s19.postimg.cc/8gej0hgtr/aula1_01.jpg http://s19.postimg.cc/48jqrqfe7/aula1_02.jpg http://s19.postimg.cc/86bluvrlb/aula1_03.jpg http://s19.postimg.cc/tu0k5brzj/aula1_04.jpg http://s19.postimg.cc/pm5rwkqjz/aula1_05.jpg http://s19.postimg.cc/wqnl5lxtb/aula1_06.jpg

Re: aula (Fostex FE206E)

Po dlouhem čase konečně něco jiného v tom dobrém smyslu.A zpracování to je věc názoru a vkusu,každý tady na foru ho máme jiný takže to hodnotit nebudu.Ale věřím že to dalo dost práce.Za tu dřinu za jedna.

(upravil MaBat 24. 9. 2008 18:21)

Re: aula (Fostex FE206E)

Líbí se mi to, překližka je krásnej a autentickej materiál. Má to duši.
Zvukově to bude kompromis, jako každý jednopásmo a i z toho popisu je IMHO trochu cítit jakási potřeba obhajoby smile Však to znám. To není kritika, mám doma taky jednopásmo a pořád váhám, jestli se ho zbavit, nebo ne. Ze začátku jsem si myslel, že už nikdy jinak, ale časem a s odstupem toho nadšení prostě ubývá...

Hezký. Co k tomu máš za zesilovač?

Re: aula (Fostex FE206E)

Davide, můj názor už znáš, ale ještě jednou: nádhera, moje krevní skupina, pěkně zpracovaný hafo materiálu a v neposlední řadě exotická koncepce. Dobrá práce! A vevnitř vypadají stejně dobře: http://img233.imageshack.us/img233/2279/img0451jo4.jpg

Re: aula (Fostex FE206E)

Veľmi pekné. Jednoduchý dizajn, ale klobúk dole pred presnosťou.

Re: aula (Fostex FE206E)

Takhle to má vypadat, ne nějaká sračka vokousaná laminát. Já překližce fandim, taky ji hodlám použít.

Re: aula (Fostex FE206E)

Konstrukce jako taková se mi vůbec nelíbí, nevím proč, ale přípomíná mi to ohrádku pro králiky. smile Možná že to hraje více než dobře, ale já jsem spíš na "vícepásmové" projekty. Zpracování ozvučnice je ale perfektní.

Re: aula (Fostex FE206E)

Páči sa mi to, hodnotím za jedna. Fostexa som už počul, a asi to bude streďák do môjho budúceho projektu.

Web

(upravil dejv111 24. 9. 2008 20:51)

Re: aula (Fostex FE206E)

Pěkné! smile Ale dokázal bych si představit tuto ozvučnici v barvě sloní kosti s extrémně lesklým lakem...a ozdobené zlatými doplňky...to by byl luxus smile

Re: aula (Fostex FE206E)

pekný projekt wink

Re: aula (Fostex FE206E)

Chtěl bych to slyšet, třeba v porovnání s Jaroušovými TB a nějakým slušným 2p..pěkně v klidu, ne jako posledně na srazu, kdy jsem byl polohluchej lol

Re: aula (Fostex FE206E)

Moc hezký, pokud se zdá málo basů, je potřeba tomu dát čas, určitě si to ještě sedne, moje první širokopásmo se rozehrávalo půl roku a několikrát jsem změnil objem tlumení, tím se tomu dá hodně pomoci, FE206E jde slušně hluboko, xmax i když je "relativně" malá, se při takové citlivosti, jen tak nepřekročí, navíc tohle není BR ani uzavřenka, repro se chová úplně jinak.

Re: aula (Fostex FE206E)

mě se to líbí, ale ta spotřeba dřeva... smile

(upravil babakus 25. 9. 2008 8:35)

Re: aula (Fostex FE206E)

No co ušetříš na reprákách a vyhýbce, můžeš nacpat do materiálu na bednu.

Pěkný projekt, moc se mi to zamlouvá.

Re: aula (Fostex FE206E)

Takze to je uplne crossover-free, bez jakychkoliv uprav prirozene chary toho menice, na surovo menic?

Re: aula (Fostex FE206E)

Doma bych to nechtěl.

Web

Re: aula (Fostex FE206E)

Jestli je to bez filtru, tak potěš, chtělo by to trochu srovnat. Takhle to musí hrát hůř jak školní rozhlas big_smile

Re: aula (Fostex FE206E)

To nevíte, že součástky ve výhybce by degradovaly zvuk, hlavně to úžasné podání prostoru?

Web

(upravil Jofi 25. 9. 2008 19:27)

Re: aula (Fostex FE206E)

Frank: ukaz nam akeho spacovania dreva si schopny Ty. Chcel by som to vidiet

K projektu, mne sa paci aj ked ja nie som priaznivec takychto konstrukcii, ale paci sa mi to. No zvukovo netusim ako to moze hrat, este som nikdy taket nieco nepocul.

Re: aula (Fostex FE206E)

Dobrá práce. Dal bych ale nějakou ochranu před reproduktory. Přeci jen banánový papír ,je stále jen papír.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 42]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » aula (Fostex FE206E)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£