(upravil dawsoo 21. 8. 2016 20:55)

Téma: Repráky Monacor

Zkusím založit tenhle spešl dred na monacory kde by se mohly shromažďovat informace o měničích kerý kdo měl možnost mít v prackách...důvodem je snadná dostupnost v ČR a přiměřený ceny...ne každej chce podstupovat riziko s nákupem z venku... tak tedy začnu tyhle jsem měl v ruce,poslouchal je stavěl z nich a měřil:

RBT-95 - malinkej levnej páseček vhodnej na hrátky a poznávání co jsou pásky zač... není vůbec špatnej na měření i zvukově, ale podmínkou je dělení nad 5,5k strmým filtrem... klasikou druhým řádem vidím jeho použití jako supertweeter dělení 8-10khz, zkreslení je logicky dole opravdu dost vysoký ale nad 8kHz je už na/nad úrovní dobrejch kalot. Jedinný k čemu by šel asi rozumně přifařit je monacoráckej SPH-102KEP.
DT-300 - rozumnej vejškáč s dobrým poměrem výkon cena vhodnej do 2p na nízký dělení 2,5k s WG-100 i na 1900Hz.
DT-25N- malinkej neodym se slušným zvukem vhodnej do apolita a dělením kolem 3kHz
DT-80 - Pokus ale s dobrým výsledkem, relativně rovná a čistá vejška s hornou a vysokou citlivostí dobrý řešení z hlediska osy Z s jednoduchou vyhýbkou 2.řád nad 3k dobrej výsledek.

SPH-225C - Jako basák dole nic výraznýho,ale jako dolní střed bude výbornej snadno se s ním pracuje.
SPH-170C - velmi slušnej středobas jak do 2p tak i lépe do vícepásma jako nižší střed kde bude při dělení 250/300Hz - 1-1,8kHz excelovat.

zajímavý mě příjdou ještě tyto,jen tipuju podle toho jak vypadaj papírově a fyzicky a někerý chci časem i zkusiti:

DT-101SK,DT-107,DT109,DT-105,DT-99,DT-254,SPH-102KEP,SPH-170,SPH-176,SPH-165KEP,SPH-135KEP,SPH-100C,SPH-275C,SPP-225,SPH-300AD.

promáznutý mý  OT

Update 2016:
Aneb nečtěte to jsou to starý již neaktuální věci a Monacor je dnes již vzhledem k nezastoupení v ČR poměrně dlouho již zcela nezajímavej.

Není co dodávat...

(upravil MaBat 2. 9. 2008 14:00)

Re: Repráky Monacor

No, když nad tím přemýšlím, vlastně ani moc nevím, co je cílem tohoto vlákna. Kdybys tak dawsoo přiložil nějaký svoje měření a názorně nám na nich ukázal tu korelaci s poslechem, a s tím, co jsi výše napsal, to by byla jiná... smile

(upravil dawsoo 2. 9. 2008 14:21)

Re: Repráky Monacor

Matbat:
Pokud bude zájem a pošlou sem něco i ostatní (výměna informací oběma směry) tak no problema dám sem něco časem... Nebudu jen já tím jedinným průkopníkem co nakoupí měniče a ostatní čekají co z toho vyleze... což jistě chápeš. big_smile Ne vše lze zcela jednoduše změřit ne vždy měření koreluje zcela s poslechem. Cílem tohodle vlákna je výměna zkušeností s touhle málo probádanou značkou.

Není co dodávat...

(upravil MaBat 2. 9. 2008 14:02)

Re: Repráky Monacor

Mám 4ks SPH-135KEP. Můžu sem dát měření, ale to je asi tak všechno - nevím, co bych o nich měl víc říkat, krom vyloženě subjektivních dojmů, ani jak to měření komentovat. Prostě chybí zkušenosti, mít v prackách repráky ještě neznamená mít zkušenosti... možná mít v prackách desítky repráků, pak snad smile

Edit: je mi to jasný...jenže pořád tu ve vzduchu visí cosi jako předkládání vlastních nepřenosných a jinak neaplikovatelných závěrů...což může být jistě zajímavý, ale poučný jen minimálně.

Když sem dám to měření, řekneš k tomu něco málo, pokud z toho bude něco vidět?

(upravil dawsoo 2. 9. 2008 14:22)

Re: Repráky Monacor

MatBat:
Pokud to bylo v bedně známejch rozměrů a bez vyhýbky (aby se vyloučil vliv) nebo i jen raw venku tak se dá něco vypozorovat...(peaky,jejich vejška a Q,a hlavně i jejich počet a průběh) podstatný je i třeba subjektivní hodnocení charakteru zvuku třeba i v porovnání s něčím co je obecně známý a z čeho se hojně staví. Jinak právě ty subjektivní dojmy si myslím že ač se třeba lidi styděj to říci nahlas jsou odst důležitý pro druhý kteří třeba o tom daným měniči uvažujou.. sem s tím neboj se vlka nic nebo klidně pošta.. mě to třeba zajímá dost.

Není co dodávat...

(upravil pistole 2. 9. 2008 17:12)

Re: Repráky Monacor

Monacor se celkově jeví jako firma s množstvím slušnejch repráků , některé mají jedinou slabinu - Blbou značku na etiketě , kdyby na tom bylo napsáno třeba vifa nebo seas nebo eton tak by po tom mnozí skočili bez váhání.
A samozřejmě se potom o to hůř nabízejí projekty s takovýma měničema...
Jinak velmi chválím jejich bižuterii zvláště terminály na zesíky , cinche atd..
Taktéž cívky a kondenzátory velmi kvalitní . Bohužel kondy jsou děsně drahý. U cívek mi vadí jedna věc a to je ten samopájitelnej lak takže pozor na přehřátí.

Re: Repráky Monacor

Davide, jestli teda můžu, tak bych taky přidal zkušenost s firmou Monacor.

Carpower Predator6/4- auťáckej midbass, kickbass kterej umí ve dveřích fakt kopnout. Solidně zpracovanej, robustní reprák s karbonem. Jak je na tom se středama, to nevím. Poslouchal jsem ho jako kick na spodku třípásma. Hloubky na předku poměrně dostačující, s přehledem usupluje sub. Nebavím se samozřejmě o 20Hz. Nevýhoda je, že to není DIN rozměr, tudíž je potřeba mu připravit živnou půdu v podobě pevný instalace do dveří.

Carpower DT-284 - Auťácký hedvábný vejšky. Moc příjemný, nesyčí, žádná agrese a tak. Převálcujou v klidu kdekterý tzv. lepší car hi-fi vejšky v několikanásobně dražších komposystémech. Horší je to se zabudováním, pro šikovný ruce ale opět není problém.

DT-25N - Jako David nahoře, za ty prachy výborná vejška, neúnavná, neagresivní, dá se poslouchat dlouho v kuse. Výhodu vidím především v malým rozměru, vejde se všude.

SP-200X - můj současný širokáč, slušně zpracovanej, za dobrou cenu a pro mě fakt výborným zvukem. Moc důvěry nebudí jen relativně slabší plech koše. Při x-max 1,6mm ale brutální kroucení zřejmě nehrozí. Dost jsem se ho natrápil různýma úpravama, přesto věrně slouží a doufám, že ještě dlouho bude.

Spokojenej jsem byl i s dalším sortimentem od Monacoru, od kabelů k zesům, šroubků a různý jiný bižuterie, nikdy to nebyl ojeb.

Prezentuji pouze svůj osobní názor, bez grafů a technických podkladů. Třeba to někomu k něčemu bude.

(upravil dawsoo 2. 9. 2008 16:20)

Re: Repráky Monacor

Junglist.
Super... o tom to je jsou to nějaký hmatatelný zkušenosti

Matbat:
Písni něco k těm 135KEP slyšel jsem kdysi SPH-165KEP s Titanovým DT-25TI v hotovce a nebylo to špatný ale je to už dlouho...vcelku mě zajímá obecně žlutej kevlar od Monacorů jak na tom je klidně čistě subjektivně.. Já pak až budu doma přidám víc povídání k tomu co jsem napsal nahoře.A SPH170C a DT-80 i nějaký to malý měření  Já chci jít 100% do SPH-102KEP už jsem se rozhodl..s HD3P to je asi jedinnej čtyřpalec kde vím že to bude spolu makat rozumně.. tak jen jestli to není vyloženě bída už při rawtestu třeba nebo nějaký anomalie při propísknutí.

Není co dodávat...

(upravil Jarous 2. 9. 2008 20:07)

Re: Repráky Monacor

Tak, za sebe mohu dát info k SPH-135KEP, SP-165KE, SPH-300KE, MSH-115, SPH-212 - poslední dva jmenované, jsou podle mne špička nad těmi kevlary i když mají oba "jen" plechový, ale velice solidně zpracovaný koš, kde kdo by na ně plival a mám pocit, že všichni je rovnou přehlíží !
SPH-135KEP - velice hezký ušák, žlutá je sexy, kevlar je poměrně měkký, nedá se to srovnávat s uhlíkem, přesto drží tvar, nekroutí se, phaseplug je fortelný, koš je velice masivní, na raw testu se jevil zvukově vělice příjemně, hraje poměrně vysoko, nebál bych se jej dělit někde mezi 4-5kHz, dobře a univerzálně použitelný jako středobas/střeďák. Má poměrně nízkou Fs, hezky s ním vychází transmission-line nebo cca 7L bassreflex. Měření koresponduje s tím, co udává Monacor.
SPH-165KE už Monacor nemá v nabídce, je to předchůdce dnešního SPH-165KEP, který má navíc phaseplug, o zpracování platí vše, co u předchozího měniče, ideální měnič do BR dvoupásma, který dokáže hrát slušně odspodu i v malým objemu, má větraný magnet, kupoval jsem je kdysi kolem 1700Kč/ks.
SPH-300KE - masakrální 12" ve velkým objemu dokáže podat bez problému nejnižší fundament i bez EQ jejímž jsem nepřítelem, perfektní zpracování koše a membrány, ovšem, naprosto hnusný lem na okraji koše, chce ho to montovat zevnitř, nebo si nechat vyrobit krycí kroužek, můj kandidát do všekevlarový bedny.
MSH-115 - asi nejlepší střeďák, co jsem měl kdy v ruce, je to plecháč, citlivý, membrána je papír pokrytý pravděpodobně grafitem - je jemně drsná, tuhá, uchometricky se jeví velice příjemně, chára ve středním pásmu absolutně rovná, ještě že mám kamaráda, co mi Monacory půjčuje smile
SPH-212 - osmička ze stejné sorty a zpracováním, jako zmiňovaný střed, na raw testu mimo bednu dokázal zahrát poměrně čistě a hluboko, možná někdy v budoucnu bych spíchnul nějaký to třípásmo a dva tyhle na spodku, zajímavý by mohl být i 10" z této řady SPH-265 (půjčím a poreferuji).
Edit: ještě k tomu kevlaru - je na omak měkký, jinak membrána jako celek, je celkem tuhá.

(upravil dawsoo 13. 9. 2008 5:06)

Re: Repráky Monacor

měření SPH-170C v bedně nahoře moje dole checkovy:
Zajímavý je pozorovat vliv bedny a zatlumení na chaáru...

http://img183.imageshack.us/img183/8956/screenshot004nq4.th.png

koment: tohle jsou pekelně rovný měniče v pracovním pásmu zvukově neutrální a pěkný čistý a přesný středy

dále tu mám DT-80 v porovnání s tweeterem kerý byl původně v triangle... názorně je vidět co napáchá debilní umístění repráku v bedně symetricky přesně na stejnou vzdálenost od horní a bočních hran "aby to vypadalo hezky" ten monacor je v horně tak proto je ta difrakce podstatně mělčí... zvukově je ta bedna díky jinýmu možnýmu ladění uplně jinde i když na měření to vypadá hodně stejně ve výsledku...


http://img93.imageshack.us/img93/9351/screenshot003cn8.th.png

koment: sledujte co dělá fáze big_smile

PS: tak se vytaste panáčci vy s nějakejma grafama ať je na co koukat big_smile

Není co dodávat...

Re: Repráky Monacor

DT-75 nikto neskusal? Zvukom je velmi podobny s DT-300 len je tam trosku vacsi problem s fazou, DT-300 hraje subjektivne trosku ostrejsie, predsalen je 75ka klasicky textil.

Velmi zaujimavy je SPH-165 na velmi kompaktny subik napr k PC.
SPH-210 je dobry bas do mensieho 3pasma.
SP-6/100PRO vid. projekt. - rychle stredobasy pouzitelne aj v aute a s vyssou citlivostou.

Zo sortimentu Monacor som mal 3druhy srubiek, tlmiaci material, penove tesniace pasky, rozne foliove a bip. kondiky, nejake cievky, 3 rozne basreflexy, nejake plastove terminaly a i. Tie terminaly boli z najlacnejsich, tak ten plast tomu odpovedal, inak so sortimentom tiez nemam problem.

(upravil Zorg 3. 9. 2008 8:02)

Re: Repráky Monacor

Davide, ad. ten pěknej grafík 170Céček, pod 400 ten propad, to už je místnost?
Jinak pořád platí, že bych chtěl zkusit 135KEP, zatím to nehrotím, ale... Kdybych je dotáh a nechal ti je doma na hraní, jestli máš chuť a nějak ti to pomůže?
A se 102kou + ty fajnový supertweetry ti děsně fandim - bude doufám vbrzku k slyšení na stmeláči wink

(upravil dawsoo 3. 9. 2008 8:22)

Re: Repráky Monacor

Zorg:
Jo to je bafflestep a místnost,s vyhýbkou je to jiná káva viz ten projekt s 27TDFC co má teď snad spokojenej OPAMP,s těma kep-kama  není probléma pokud je budeš mít aspoň v páru můžeme testnout spolu (rawtest,zkreslení a měření venku i bez bedny) jak si stojej oproti jinejm dražším pětačtvrtkám...


Ještě k dalšímu sortimentu:
Kondíky MKT a MKP = velmi slušný malý tolerance nízká indukční složka (nedělaj chvost nahoru nad 40kHz jako třeba MKT ES Ostarava)
Kondíky Bipolár = po Elko Glatt z Intertechniku asi nej bipoláry co znám a za hubičku (chovaj se jako obyč MKT...dlouhodobě nedokážu říci jak se budou chovat)
Cívky = ok tolerance rozumný, ceny podobný jako u konkurence (prodance,dexon)
Terminály,konektory = rovněž bez jakýchkoliv problémů

Není co dodávat...

Re: Repráky Monacor

nevim, jestli tady david chce i otazky, takze to kdyztak nekam presoupnete. zajimalo by me, jestli jste nekdo nedelali s DT-28N. predpokladam, ze bude dost podobny otrochu mesimu braskovi. nejvic by mi pomohlo srovnani s necim proflaklym, treba se seasi 27TFFC.

Re: Repráky Monacor

Tak jsem dneska dostal do pazour DT-300. Je v Jimmyho dvoupásmovkách s ARN6618, výhybka je jen simulovaná, bohužel ne měřená. Docela příjemně mě překvapil a i když úplně nahoře to holt není ono tak jsem si ověřil že na to na co je obvykle uvažován je to řešení. Za ty prachy je to v pohodě. Nicméně já už mířím výše...

Jinak ARNko jsem po dobu zápůjčky vyhodil a narval jsem tam ARZ668 a bylo to o něčem úplně jiném. Já vím že to nebylo simulováno na něj ale vzhledem k tomu že výhybka je neměřená a vzhledem k tomu že ARZ668 je jeho pradědeček nebylo moc co zkazit. To je reprák ještě z doby kdy Tesla uměla. ARNko je proti tomu hnusný bahňák. Tak na nějaký bum-bác-cink. Davide tys tenhle reproš (ARZ) v ruce asi neměl ale možná bys koukal co dovede v téhle kombinaci (na to že je to Tesla). Zatímco ARN vyvolával mračení tak ARZ jsem vydržel poslouchat celý zbytek večera. Fakt škoda že vyrábí místo něj takové shity. A na kombinaci ARN + něco už nebudu raději ani myslet.

Konec story.

(upravil dawsoo 10. 9. 2008 0:27)

Re: Repráky Monacor

DT-300 je polotovar.... dá se o moc ještě vylepšit.... ale i v základu je to super laciná vejška... pokud to nahoře není ono tak je špatně vyhýbka a hlavně umístění na bafflu.. zrovna vršek pásma má na svou velikost poměrně pěknej pokud se použije správně.. jako lacinější alternativa dřívěji oblíbenýho Audaxu TW034X0 pro specifický použití s většími středobasy či střeďáky dobře použitelný...

Není co dodávat...

Re: Repráky Monacor

Já tu výhybku nedělal. Kdybych to dělal já tak bych už stepoval u tebe před barákem se zátarasama a čekal na změření. Já na ten Audax koukám už hodně dlouho ale stejně asi dojde ještě na konzultace s tebou ohledně té třístovky. Mohl bys tady alespoň něco napsat ohledně toho co se s ním dá provádět? Kromě nacpání do WG-300?

(upravil dawsoo 10. 9. 2008 0:34)

Re: Repráky Monacor

Thales:
To je mi jasný ,proto jsem to napsal.... Koukni pro začátek třeba k troelsovi... ten ho použil se dvěma SPH-176 a WG300 a úprava je pěkně zdokumentovaná...myslim že speciálně tobě se ten projekt bude určo líbit.. smile Citlivý cenově dostupný a špičkově odladěný bedničky... co víc si přát...

http://www.troelsgravesen.dk/C17_II.htm

Není co dodávat...

Re: Repráky Monacor

Jo, koukal jsem na to už před časem ale zatím jen jedním okem, ještě jsem to pořádně nečetl. Docela se mi to líbí smile Já prostě koukám po dvou typech beden - malých kde se jednoduchými prostředky dá vyždímat co nejvíc a nebo pak takový hovádka ve stylu když už tak už. Zatím bohužel jen koukám a jen se těším až se někdy dostanu k tomu abych to nějak rozjel. Vymyslel jsem X kombinací které bych si rád vyzkoušel čistě pro radost a abych se na tom něco naučil než že bych si je chtěl trvale nechat. Snad se tu za čas sejdeme a já budu moci povědět že už mám také něco za sebou a ne jen plnou hlavu myšlenek.

Re: Repráky Monacor

dawsoo:
troels nakoniec nepoužil SPH 176 ale vifa C17, na monacorácke stredobasy sa len chystá.

ináč, jeho stránky s DT300 som už prelozil zhora zdola, mám totiž tento tweeter a už som objednal aj WG300. zatiaľ ho mám v bedni s ARN150-73, imroviz. výhybka, ale na môj vkus hrá veľmi príjemne. meraniami Vám sem neprispejem, nemám ich ako urobiť.

týmto dredom ste ma nahlodali a hlavne Jarouš s radou MSH resp. SPH (115, 130, 175...), kombinácia použitých stavebných materiálov týchto meničov mi je totiž sympatická a podľa charakteristiky veľmi sľubná. vážne o tom začínam uvažovať, len s výhybkou by bol trošku problém, potreboval by som pomoc wink