Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač vs. ventilátor

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Zesilovač vs. ventilátor

Zdravím. Podařilo se mi vyřešit problém s vysokým zahříváním zesilovače v klidovém stavu. Bphužel, když se vyřeší jeden problém, objeví se druhý, o kterém jste předtím nevěděli. Jedná se o to, že jsem včera zkoušel pouštět do jedné reprobedny cca. 50W sinusového výkonu na frekvenci 50Hz. Reproduktory to zvládaly suverénně, chladič zesilovače (resp. toho konkrétního kanálu se dvěma komplementáry) se po slabé hodince zahřál až na nebezpečných 100°C, poté jsem test radši ukončil-samotný pasivní chladič tedy na uchlazení zesilovače nestačí. Mám tu krabici se spoustou ventilátorů, navíc, zesilovač má pro nějakou svoji část zajištěno stabilizovaných 24V, takže při předřazení dvou 3W odporů se 100ohmy není s provozem ventilátoru sebemenší problém. Jenže, jak asi tušíte, po připojení ventilátoru se ve zvuku začne značně projevovat-jednoduše je v reproduktoru slyšet. Je mi jasné, že celý tenhle problém bych vyřešil přidáním malého nízkovýkonového trafa a napojením ventilátoru na něj, ale nejdřív bych se tenhle problém pokusil vyřešit jiným způsobem. Neví někdo, jak se toho otravného rušení zbavit?

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Zjisti, kudy to leze, pomůžou obvykle nějaké RC a LC filtry, větrák navíc dát pryč od citlivých obvodů.

Web

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Mno, větrák je v podstatě nějakých 30cm od předzesilovače a ostatních obvodů. Stačí ho pouze zapojit a je tu problém. Relátko bohužel nepomohlo. sad

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Přemosti větrák elytem cca 220-1000uF, paralelně k němu keramiku 22-47nF s krátkými vývody, a do obou přívodů před to celé dej tlumivky na feritu.

Web

(upravil little 31. 8. 2008 10:24)

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Sendy: Děkuju za radu, ale tohle řešení bohužel není stoprocentní. Sice se rušení znatelně ztlumilo, ale furt je tam z části slyšet. Elyt: 1000uF, keramika 22nF, Dvě tlumivky na feritovém jádru.

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Mezi větrákem a filtrem co nejkratší dráty, když tak ještě pořádnou kompenz tlumivku. Zkus jiný větrák, některé dělají bordel neskutečný. Já musel k jednomu (průměr 160, nenahraditelný) přidělat nakonec dost složitý 3 příčkový filtr. Nemáš ty tlumajzny moc malé a nebo přesycené ?

Web

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Mezi větrákem a filtrem je drát dlouhý cca. 15cm. Větráky jsem zatím zkoušel dva, oba měli zajímavou značku-schválně ještě vyzkouším SUNON. Tlumivky jsem vypájel z PC ATX zdrojů, řekl bych, že jsou poměrně velké, zda jsou či nejsou přesycené Ti nepovím...

(upravil redyuri 31. 8. 2008 10:43)

Re: Zesilovač vs. ventilátor

ešte môžeš použiť klasický 7812 stablík, spolu s navrhnutým filtrom

Web

Re: Zesilovač vs. ventilátor

presne stabilizator to uplne vyresi. presne ten stejnej problem  jsem mel:-)

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Tak mi to naopak v některých aplikacích rušení zhoršilo.

Web

(upravil sinclair 31. 8. 2008 11:10)

Re: Zesilovač vs. ventilátor

Možná by byla vhodnější LM317T a děličem nastavit potřebné napětí na vrtuli-nemusí se snad točit naplno. Stábl se musí blokovat taky, na vstupu 100uF+100nK, adjust taky 100nK a výstup 10u+100nK.
Taky je dost možné, že ten zdroj napětí 24V je měkký, je filtrovaný RCčleny a pulsní úbytky na filtračních podélných odporech způsobují tohle rušení. Najít jiné napětí, nebo vzít přímo z vývodů filtračního kondu, na kterém to napětí 24V ss vzniká nejdříve.

Web

Re: Zesilovač vs. ventilátor

jo, niečo také

Web

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač vs. ventilátor

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£