Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Zdravím, měl bych tu opět jednu víceméně teoretickou otázku. Pokud vezmu nějaký obyčejný zesilovač s STK41xx tak si nemůžu nevšimnout toho, že v klidu v podstatě vůbec nehřeje (a to je klidový proud cca. 100mA na kanál). Pak vezmu nějaký obyčejný zesilovač (třeba s koncovým stupněm tvořeným 2SC3281 a 2SA1302) a opět zkoumám zahřívání. Klidový proud tohoto zesilovače je okolo 15mA na kanál a přesto hřeje jako s*ině, jenže to by přece neměl. Pokud má zesilovač malý klidový proud tak se přece v klidovém stavu (bez jakéhokoliv signálu na vstupu) nemá skoro vůbec zahřívat (v tomhle konkrétním případě). V klidovém stavu se zesilovač zahřívá společně s masivním (pasivním) chladičem takovým způsobem, že se na něm dá ztěží udržet ruka. Ptám se tedy zda je tohle u diskrétně řešených zesilovačů normální, nebo se jedná o nějakou chybu v zapojení, kterou je nutno odstranit? Předem díky za odpovědi. smile

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Možná blbost, ale nekmitá to? To by odpovídalo a ten kliďák se mi zdá nějak nízkej ne?

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

No mě se zdá taky hodně nízkej. Kmitání by se myslím projevilo i určitým druhem zkreslení, nebo se pletu?

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

No podle mě je to nějaké divné, pri běžném provozu je můj zesík celkem chladný. A jinak jak jsem si hrál s OZ tak měli 50 stupňů (asi to kmitalo) a taky se to neprojevilo slyšitelným zkreslením.

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Já jsem si hrál pouze s hlavním OZ, ale to je jedno. Už před touhle výměnou hřál stejně jako nyní. sad

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

littlovo perpetum mobile 15mA * 100V = 1,5W a presto se hreje  chladic jako svine.
Asi je neco jinak little.

(upravil little 27. 8. 2008 18:02)

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Určitě je něco jinak a já se omlouvám, že tu zase píšu kraviny. smile

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Jak se vlastně ten klidový proud zesilovače měří? Možná něco dělám špatně. sad

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Meraj úbytok napätia na emitorákoch, vypočítaj prúd ktorý nimi tečie. To pri nevybudenom zosilovači.

Web

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

kurpelm, takhle zmeris klidak koncu, co tam vytopi budice nevidis.

(upravil pistole 27. 8. 2008 19:13)

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

pomocí ohmova zákonu přece....
I=U/R , měříš úbytek napětí na známem odporu , u zesilovače obvykle na emitorových odporech.......
Výkonová ztráta je potom Pz = Iq * Un *2 * n
kde n je počet párů koncových tranzistorů a Un je napětí na šínách
jo a přidat to samý na budičích...akorát tam se ten proud neměří tak jednoduše...

a pokud jsou ještě nejaký jiný trandy pověšený na chladiči ... ale tam bývá ztráta obvykle zanedbatelná...

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Mockrát díky pánové. smile Jakmile budu mít čas, pokusím se tu hodnotu změřit a opravit těch nesmyslných 15mA. wink

Re: Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Třeba takové LM3886 má "kliďák" kolem 60mA a teda jako hřejeto.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Klidový proud zesilovače a jeho vliv na zahřívání koncových stupňů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£