Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač /gain/

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Zesilovač /gain/

Ahoj, situace je taková, že zesák do auta má vstupní citlivost 400mV-4V a já na něm chci přehrávat hudbu z MP3 přehrávačů/mobilu, které mají slabý výstupní signál, takže bych potřeboval postavit jednoduchý předzesilovač.

podmínky - napájení z 12V (autobaterie)
dal bych k němu ještě stereo-potenciometr na regulaci hlasitosti

Jak mám postupovat, kde hledat informace? Je to složité, nebo třeba stačí jeden IO a kondík? smile

Díky.

Re: Zesilovač /gain/

Nastav tu citlivost na autozesu naplno a mp3kou to spolehlivě vybudíš. Každý mp3 player dává při plném volume a nezatíženém výstupu nejméně 500mV. A výstup mp3ky v tomto případě zatížený vůbec nebude, protože vstupní impedance každého autozesu je nejméně 20kOhm. Vyzkoušej také různá nastavení zvuku /rock-pop-normal/, při některých režimech dává výstup výrazně víc. A baterka Ti vydrží v té mp3ce nejméně šestinásobek doby, než při provozu se sluchátky. Vyzkoušeno.

Web

(upravil mekky 19. 8. 2008 13:09)

Re: Zesilovač /gain/

sinclair: tak jsem to zkusil (v telefonu kompletně ekvalizér naplno), celkem to i hrálo, to se musí nechat smile ale přecejen bych si rád postavil takový předzesák - některé nahrávky jsou nahrané potichu, kdo ví jaké přehrávače na tom budu používat a chci si něco vyrobit, ať se nenudím.

PS: a ještě bych se chtěl zeptat, Sinclaire, jestli nevíš, co dělá u tohoto zesilovače:
http://www.aukro.cz/item402298140_autoz … _4050.html
přepínač BASS BOOST. Jestli to zesílí stejnou měrou nízké frekvence, nebo to udělá hrb, a nebo je to nějaký dynamický kompresor (což by se do auta i mohlo hodit).

Re: Zesilovač /gain/

Pokud si dobře pamatuju, tak ten BASS BOOST udělá asi +10dB hrb na 35Hz, nic víc, nic míň.

Re: Zesilovač /gain/

Už to možná chápu - pokud nastavim LEVEL poťák naplno, tak při 400mV na vstupu by na výstupu měl být plný výkon (za předpokladu sinusovky s plnou amplitudou na vstupu) a při LEVEL na minimu je plná amplituda až při 4V. Je to tak, že?

Ještě jsem nepočítal s tím, že v autě budu mít subwoofer připojený zmůstkovaně, a že ten carpower by měl být citlivější než ARN.
Tak jo, s takovou by to snad bude stačit i bez předzesáku.

Re: Zesilovač /gain/

Ano je to tak.

Re: Zesilovač /gain/

Pro zajímavost - měřil jsem 50Hz sinusovkou s plnou amplitudou výstupní napětí:
komp - 0,7V
foun (SE W810i) - 0,35V
foun (s kompletně vybuzeným ekvalizérem naplno) - 1V

(upravil jik 20. 8. 2008 10:45)

Re: Zesilovač /gain/

Označení "foun" (PHONE písmem) se používá v audiotechnice pro gramofon. Než jsem si všiml toho SE W810i, tak jsem nechápal. A pro doplnění - PHONES se používá pro sluchátka.
Jinak - v autě mám autorádio se vstupy pro linku a taky musím mít hlasitost mp3 přehrávače naplno a přesto ještě nějaký ten decibel chybí.

(upravil BigDrobek 22. 8. 2008 15:43)

Re: Zesilovač /gain/

jiku neoznačují se náhodou vstupy pro gramofony nápisem PHONO namísto PHONE? smile

(upravil sinclair 22. 8. 2008 18:23)

Re: Zesilovač /gain/

mekky, to jsou údaje jak z prdele. Čím měřeno, s jakým vstupním odporem, v jakém tvaru /rms nebo pp?/...
Pravdu má zcela výjimečně BigMac. smile
U linkových vstupů autorádií je to kapku jinak, tam je počítáno s napětím nejméně 0,5Vrms z discmana apod., autozesilovače mívají maximální citlivost na plný výkon lepší, než je udáno v papírech, nebo na panelu, zpravidla je to okolo 250mV rms, přepnutím na můstek dochází podle výrobce a zapojení ještě paradoxně ke zvednutí citlivosti.

Web

Re: Zesilovač /gain/

OT: BigDrobek: Asi je to tak jak říkáš, to je jedno...

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač /gain/

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£