Re: Kapacitátor

nojo, ale kde sezenes tak maly skrety?

Re: Kapacitátor

vyda svuj naboj jen v pripade,ze nastane pokles o 0,1V a to v radove milisekundach,coz bezna baterie nedokaze vydat takoveto mnozstvi energie v tak kratkem case.pozor:pouziva se to jen u koncovych zesilovacu s vykonem vetsim nez 1000W rms.pod tento vykon baterie bohate staci.

Re: Kapacitátor

Valiante, to cos tu napsal je mantra autohifistů, kteří ví absolutní prd o čem mluví. Něco jako, když víc plandající basák znamená větší basy a rozdíl mezi zesilovačem 500W a 700W je 200W a 200W je sakra kravál u mě, noné, to muší bejt znát.
šmarja. Proč by to běžná baterie nedokázala? Kruci vy už jste fakt ztratili i tu poslední špetku soudnosti? Zjisti si, co je to ESR, jaký má vliv, jaká je kapacita klasické baterie a její zkratovací proud. Jestli ti přijde, že trvá dlouho, než elektron dolítne od baterky za delší dobu než se vzpamatuje kapik - zvlášť při tak malinkatém poklesu napětí. A mimochodem - proč vlastně vyrovnávat tak minimální pokles napětí? (Podle tebe pod 0.1V) a těch 1000W? To jsi si určil podle toho, že se doporučuje 0.1F na 100W a klasické kapíky mají 1F, viď. smile

Začněte přemýšlet. To, co je nejužší roura v systému baterka - vedení - zesilovač není ta baterka a jejíc neschopnost dodat "rychle" proud nebo podobné nesmysly, ale MĚNIČ napájení autozesilovače z 12 nesym na +-XXV symetrických pro pohon konce. To samo o sobě znamená, že tento měnič bude limitem I KDYBY JSTE PŘED TEN ZESILOVAČ DALY VŠECHNY KAPACITORY SVĚTA a docílili nulového poklesu napětí při plném odběru zesilovače.

Byl někdo ze zdejších autohifíků přítomen instalace kapacitoru, kde po jeho připojení a nabití byl patrný nějaký měřitelný nebo objektivně posouditelný vliv? Já to nikdy nezažil. I když se mi samozřejmě majitel dušoval, jak to má "víc páry na basech" je znát, "že tomu teď nechybí ta, woe, šťáva, jako".

Otázky do pléna:
1000W je nějakých 80A při slabších 13V. Jak dlouho dokáže kapik vyrovnávat úbytky v řádu desetin V?
A má to při omezené kapacitě kondenzátorů za měničem smysl?

(upravil Iridescent 18. 5. 2007 13:11)

Re: Kapacitátor

Boramyr: 0,001 ohmu? Takže když k baterce připojim na zkrat drát, tak okamžitě shoří? A taky bude rozdíl mezi plně nabitým a ne až tak úplně nabitým akumulátorem. Prostě nevěřim že normální olověnej akumulátor vydá proud několik kiloampér.
Valiante: ta milisekunda by ti byla víš na co? Nejde o rychlost, ale o to aby neklesalo napětí s proudem.
Michal: otázka zase pro tebe: Jakou kapacitu mají kondenzátory ve zdroji běžnýho zesilovače a jaký úbytky musí dodávat jakou dobu?
A doplnění : ESR= Equivalent series resistance , tedy česky vnitřní odpor...
Jean: cože?

Re: Kapacitátor

Na kilowat? Prásknu třeba 2x50. Což je desetina toho "kapacitoru". Jenže při jakém napětí. Pro 1000W do 4 ohm je napájení kolem 100V, což je proti 12V palubním celkem rozdíl.

A řeknu to znovu. Jaký smysl (i kdyby ten kapacitor srovnal napájení do latě) to má PŘED měničem?

Ty nemáš v autě startér? I blbej elektrickej posilovač řízení třeba v Peugeotu207 bere v plným tahu přes 40A. A tady vím o čem mluvím, pracuju v tom. Startér mnohonásobně víc. A má s tím baterka nějakej problém? Respektive - vyřeší tenhle problém kapacitor?

Re: Kapacitátor

takže 0.1F při 100V nebo 1F při 12V, tedy ve výsledku ten samej náboj. Až na to, že kapacitor nemusí vyrovnávat tak velkej rozdíl.

(upravil Boramyr 18. 5. 2007 14:51)

Re: Kapacitátor

Iridescent : Zkus to, a nedoporučuju ho při tom držet v ruce, jinak máš postaráno o pěkné tetování. Psal jsem řádově 0,001R nikoliv právě 0,001R rozdíl je snad jasný. Ale samozřejmě uznávám, že si tak dobře nepovede každá. Pětkrát zmrzlá a stokrát dobíjená mrcha s polorozpadlými deskami bude opravdu jinde.

Jo a prdim na to. Existují věci které kdekoliv a kdykoliv vyúsťují ve stále tutéž debatu, ať už je to kapík, hifi kabely, uzly na přívodní šňůře nebo stovka dalších pitomostí. Všechny ty debaty začínají, probíhají a končí úplně stejně, a hasne to stále na tom samém : konkrétní čísla nikdo nemá. Všichni melou více či méně jen svoje dojmy. Už jsem takových četl dost abych věděl, že se opět nic nevyřeší.

Edit  : Něco k zamyšlení smile Náboj je sice obdobný, ale energie v tom 0,1F/100V je 7x vyšší.

Re: Kapacitátor

A proto já jen Iridescentovi doporučím, aby si vzal půl metru 1,5mm2 měděného drátu, rukavice, brýle a zkusil s ním zkratovat zdravý, nabitý 55Ah akumulátor. Pokud to přežijí ruce a rukavice, tak potom ať udělá totéž s kapacitorem třeba i 10F. Drát se ani neohřeje.
Nemá nick Iridescent něco společného s iritováním a pubescentem?

Web

Re: Kapacitátor

dvomi 12V autobatériami v sérii som už videl zvárať oblúkom smile smile

Web

Re: Kapacitátor

ne nemá

Re: Kapacitátor

Sinclair: V jakých hodnotách se pohybují hodnoty kondenzátorů ve zdrojích přímo v zesilovačích za měničem? Myslím od laciných krámů až po nějaký už opravdu třeba dle Vás kvalitních.

Re: Kapacitátor

2Michal:jen jsem citoval navod ke kapacitoru.nic vic.je to tam tak napsane.omlouvam se.

(upravil Crashpc 18. 5. 2007 17:25)

Re: Kapacitátor

Haah. na cca 60Ah baterce lze s přehledem roztavit volně ložený 17ku klíč. uplně se rozstříkne.
Proud od baterky k zesíku doběhne okamžitě (30m za 100 nanosekund pokud jsem dobře počítal) Myslí si tu někdo z vás že je schopen rozeznat uchem rozdíl 100 nanosekund od 1 nanosekundy? (kdyby byl kondík hned u zesíku)
obzvláště když v zesíku budou určitě horší "brzdy"? já bych se bál odlišovat i milisekundy.....

další konstatování pokud počítám. 1F by se měl při počátečních 12V vybít za 2ms asi při 40A proudu. to by mohl být proud který pomůže udržet zesík na nohách s plnym výkonem. Jsou tu ale dva problémy - musel by se vybít domrtě, ale když napětí klesne jen o 1V tak se nevybije ani desetina, a druhá věc, že klasickej "tuc" bas, trvá 50ms, někdy i daleko dýl, nehledě na subwoofer testy sinus 30Hz trvale big_smile, takže by to opravdu mělo být prospěšné asi jako plivnutí do Jezera kilák*kilák..... Na autohifi sem se o tom hádal s jedním prodejcem co má v autě celých 5Farad, a tak jestli budu mít čas, zajedu k němu a poslechnu.

//edit3: souhlas s boduardem - trpajzlíci sou malý svině,  proto jich musíme mít hodně.... utrhnu si držku smíchy.

Re: Kapacitátor

Nejvíc mě pobavili ty Michalovi trpaslíci s pytlíkama a se sčotem. To jsem se fakt zasmál. 1A

A ještě teda k věci. Kap jsem taky kdysi v autě měl, ale je úplně k ničemu.  Taková je moje zkušenost.

Re: Kapacitátor

2Valliante: To je v pohodě. Jenže jsi u toho působil, jako by sis za tím stál a byl to tvůj názor. To je všechno. Proto jsem tak vystartoval.

Re: Kapacitátor

crashpc: jak si se dopočítak l tem 40A? 1F je z definice kapacita, při který se kondenzátor při napětí 1V nabije nábojem 1C. A 1C je 1A po dobu 1 sekundy (tedy ampérsekunda). Takže při 12V mi na 2ms vychází proud 6000A.

(upravil Crashpc 18. 5. 2007 20:36)

Re: Kapacitátor

1A a 1V a 1s dávají 1Farad. 12V a 0,0833A na jednu sekundu by měly taky dát jeden Farad ne? tady si podle mě udělal chybu. přepočítej si to na těch 2ms a vyjde tě 41,66A ty truhlíku. a to fakt jen na 2ms při vyždímání kapacitoru až na 0V. Pokud bych bral to že je vybíjení kapacitoru lineární (není, v neprospěch hudby) tak za klasický 50ms "tuc" by ten kapacitor vydal trvalý proud 0.138A (při poklesu palubního napětí o 1V). Na to že je občas potřeba i 100A je to docela hodně blbý big_smile

kresli si to - heh sem si vzpoměl jak nás učitel ztrapňoval u tabule, a když sme nevěděli a stáli jako truhlící tak řikal: "tim černym na to bílý" big_smile

(upravil Iridescent 18. 5. 2007 20:55)

Re: Kapacitátor

Jeden farad je kapacita při který se kondenzátor napětím 1V nabije nábojem 1C.
1 coulomb je náboj, který způsobí proud 1A po dobu 1s.
Kde ti z toho vychází 0,08333A na 1s???

A slovo truhlík mě od tebe mimořádně uráží.

Takže postupně:
1F se při 12V nabije na 12C.
12C=12A po dobu 1s
12A/0,002=6000A při 2ms
12A/0,05=240A po dobu 50ms

Kde si ty přišel k těm 41A respektive 0,138A?


Jo už asi chápu kde děláš chybu, i když se mi tomu nechce věřit: čim vyšší napětí, tim víc se pochopitelně kondenzátor nabije, ne naopak!

(upravil Boramyr 18. 5. 2007 21:23)

Re: Kapacitátor

Nekorektní je už předpoklad vybíjení konstantním proudem. Celej tenhle příklad je tak umělý a zjednodušený, že moc velkou hodnotu mít nebude. Pro reálnou zátěž není problém si dopočítat přechodovej jev, ale měnič zesíku bude něco podobného jako spínaná zátěž s regulovanou střídou. Nic hezkýho.
Napadlo tu už někoho (kromě sinclaira) že pokles napětí v palubní síti pro slušný zesík neznamená pokles výkonu? (pár TDAček není slušný zesík) Pro solidní spínaný zdroj to nepředstavuje žádný problém. Když klesne napětí na primární straně, tak pro zachování sekundárního napětí prostě  bude brát větší proud. Pokud už jede na limit svých možností a není toho schopen, tak má zesík poddimenzovaný měnič a nezachrání ho nic. V takovém případě by pokles z 13,5V na 12,5V odpovídal poklesu výkonu na 12,5^2/13,5^2 = 0,86 = -0,66dB Gratuluji!

Co se týče těch milisekund, tak 2ms odpovídá asi tak praskanečku kterého si všimnete v tiché pasáži, úder do bubnu bez dozvuku má dobrých 25ms.

(upravil Crashpc 19. 5. 2007 5:31)

Re: Kapacitátor

Iridescent: nene 12V při 1Ampér po dobu jedné sekundy dá 12Faradů. V tom je ten problém. už tady: "1F se při 12V nabije na 12C." vidím problém....
Boramyr: ano, psal jsem že to tak není, že to dopadne v reálu ještě hůř big_smile
to s těma milisekundama jsem tu teky řikal smile
to s tim dobrym mněničem mě nenapadlo smile