Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 8)

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 8 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 148]

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Stannol je výrobce a dělá desítky slitin, plněné desítkou tavidel....

Web

(upravil hranatybraska 1. 7. 2008 16:16)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Když jsem  měl poprvý zapájet desku bezolovem, tak jsem myslel, že se poseru. Přišlo mě to jak nějaký bláto. Vůbec s tím nešlo pájet. Ale po půl roce mám bezolovo radši než olovo. Prostě jsem se s tím naučil. Teplotu to chce tak někde kolem 370c, v žádným případě ne  400 a vejš, tak se to přepaluje a je to v hajzlu. Nejdřiv si malínko cínu nanýst na hrot pájky, udělat cínovej můstek na desku, protože tak se dobře prohřeje, a teprv pak přidávat další cín. Není potřeba žádnej tlak, cín nádherně proteče. A je potřeba používat adekvátně velkej hrot k tomu co se pájí.

Crashpc: Není divu, když to smažíš na 400 a vejš.. no a nebo máš nekvalitní hroty.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Tak počkáme 20 let a když se to bezolovo nerozpadne, tak s nim taky v klidu začnu dělat smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Tvrděj, že vydrží. Uvidíme. smile My máme v práci olovnatý zakázaný (německá firma zabývající se fotovoltaikou). Ináč doma mám taky eště zásoby klasický pájky.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

U nás v práci je cínová vlna nastavena na 300°C a pájí se bezolovnatou pájkou, vomrknu co je to za výrobce a typ. Jinak sám osobně pro domácí použití jsem zásoben myslím dostatečně - cca 10kg.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

hranatybraska: ja pajim v rozmezi 380 az 415 stupnu. vse v nejlepsim poradku. podle toho co. Jenze kdyz prijdu v praci k pajce, a vidim jak se tam ten hrot 6 hodin smazil na 450 stupnu, tak je samozrejme hotovo....

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Ja nastesti bezolovem pajet nemusim, ale dokud to pujde, tak se tomu budu branit. Krom ekologie (a to jestli vubec) v tom nevidim zadnou vyhodu. Nekolikrat jsem si PbFree zkousel a des. I bezolovnate pasty a s nimi zapajene PbFree soucastky jsou hnusny jak prdel, strasne malo to navzlinava.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Tím co se pájí u nás v práci je SAC305 a dá se s tím krásně pájet normálně s nastavenou pájkou jako na olovnatou pájku.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

SAC305 má tuším teplotu tání kolem 219 st.C, na rozdíl od SnPb eutektiky, která má pod 188. Ovšem horší je, že zatékavost téhle pájky je horší, což každého nutí šponovat teplotu výš. Ale zdá se, že to bude jedna z použitelných pájek.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jsme s ní taky v práci spokojený, jen by to chtělo někdy víc tavidla..

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Přesunuto z jednoho bazarového vlákna:

Elox napsal:

I když je to zřejmé z fotky, tak by se slušelo zdůraznit, že je to bezolovnatý cín.
Což je sice ekologické, ale práce je s tím příšerná...

Anti napsal:

Elox:Nebyl bych tak kritický.Podobnou "cívečku" jsem dostal od kamaráda.Je sice kapánek náročnější na práci,nicméně pořád se mi s tím slušně pájí.Není to jen o tom obsahu olova.

staffy napsal:

Absolútne nechápem potrebu pájkovať  DIY bezolovnatým cínom, veď je to zverstvo.

Dohnalik napsal:

Tohle bezolovo by se mělo používat jen na servis a opravy bezolovnatě pájených spojů, jelikož opravy olovnatou pájku (i přes odsání původní pájky), je velice nespolehlivé. Vytvoří se z toho hrozná slitina, a velice špatně se vytváří mezimetalická vrstva, která je základ každého dobrého spoje.

Bezolvnaté pájení není tak hrozný, pokud se použije kvalitní reflow a pasta, pájet ručně bezolovnatě nové výrobky je směšný, náročný a nespolehlivý.
Nicméně olovo powa...mám tu takové pěkné klubíčko NASA i ESA approved olovnaté pájky, k tomu ještě schválené tavidlo ala ROL0 a ROL1 kalafunu...líp už to pájet nejde smile

elipsa napsal:

Od rozpáleného hrotu to pěkně čmoudí a si přiznejte kolik jste toho za život nadejchali. Jde o zdraví.

Dohnalik napsal:

To co čmoudí je flux, ne pájka a dopad na zdraví z vdechnutí mají obě pájky stejné (za předpokladu stejného fluxu). Samozřejmě to člověk nesmí žrát a musí si po pájení umýt ruce.

Nevím jak moc tady kazíme kšeft, spíš jsme to upřesnili pro nějakýho nebožáka, co tomu nerozumí, chce začít s elektronikou a když si koupí tohle, tak s tím zase rychle švihne. Já bych si to menší klubko klidně koupil, kdyby to nebylo tak silné. S čímkoli nad 0,6 mm už se nepájí tak dobře. Jako mez beru 0,7 mm.

djsteve napsal:

Vždy záleží na tom čo spájkuješ. Mne sa vždy pri opravách osvedčila stará kolofoniová spájka 1,5 mm. A tá nezamenitelná vôňa to sa dnes už len tak lahko nenájde smile)

Hazys napsal:

Tá nezamenitelná vóňa ti tak akorát zasere plíce.

djsteve napsal:

Vôňa ešte nikomu plúca nezasrala. Naštuduj si čo je to chemicky vôňa resp zápach   a čo škodlivé splodiny.

Tady můžem pokračovat...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Je zřejmé, že debata, která se rozjela, do prodejního vlákna nepatří. Ale varování, že se jedná o bezolovnatou pájku měl napsat sám autor inzerátu, protože hrozí, že někdo méně zkušený se nachytá na nízkou cenu a ten šmejd koupí.
Takže to zkusím ještě jednou, prosím dál to nekomentujte, ale taky nemažte a nepřesouvejte.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Tak to já mám nějaký super bezolovo,protože mě se s tím pájí vcelku dobře.Je to sice o něco horší než klasika s olovem,ale na obyčejné pájení je to paráda,protože takové balení alespoň něco vydrží.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Máte někdo nějaký dobrý tip, kde koupit olovnatý cín za rozumnou cenu. Cca 1 kg. Za případné linky děkuji.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jestli to je ještě aktuální…držím si stálé zásoby pro osobní potřebu aspoň 10 kilo, můžu vždycky něco pustit. Na krámě stojí kilo tak 900, dám to rozhodně levněj…

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Rozhodně levněj, to je kolik přesně? Stejně tak jaký je složení tý pájky, jaký typ tavidla a jaké je ho tam procento?

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

je to 63/37 nebo 60/40, tavidlo nemám ponětí, je to celkem jedno, stejně je potřeba vždycky použít tavidlo extra. Dlouhodobě používám z kilovýho kluba s procentem antimonu, už jsem toho odpájel aspoň 40 deka big_smile

Mám 100 g za 79 a kilo třeba, co já vim, za 600.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jestli vždycky musíš používat při pájení nějaké přídavné tavidlo, tak to tě lituju... tak si teda komfort nepředstavuju, to je návrat k socíkovským výrobkům 70. let.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Kam jsem to zase vlez big_smile To tvoje pájení musí teda vypadat…

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Spíš ta tvoje pájka musí vypdat, když nemá ani přídavný tavidlo, který by fungovalo.

Příspěvky [21 až 40 z 148]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 8 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£