Re: Drevena dyha

FilipAudio: Na tvoje doporučenie som zohnal lepidlo Soudal 67A. Ako hodnota lisovacieho tlaku je uvedené 2-3 kg/cm2. Keď mám stenu veľkú 30x100 cm, tak lisovací tlak mi vyjde hrozivých 9 ton. Neviem presne koľko tlaku vyrobí jedna svierka, na takých slabších doma mám údaj 75kg. Ale keby to bolo aj 200 kg, tak ich budem potrebovať 45 ks!!!! Alebo ako je to naozaj? Nezvlní sa dýha keď dám všetky čo mám, teda 10ks?

Re: Drevena dyha

Mám ty velká česká ztužidla, jsou modrá a jedno stálo cca 300 Kč.
Na takhle velkou používám 6 kusů a je vše v pořádku, také jsem přemýšlel jakou sílu asi tak vyvinou, když to utáhnu co to jde, myslím si, tak 500Kg, ovšem realita může být ůplně jiná. Hlavně to nenechej ztažené moc dlouho, mám vyzkoušeno jako ideál 1,5h, ale i 1 hodina je dost.
Tohle lepidlo je fak nejlepší jaké se mi dostalo do rukou a že jich bylo, hlavně jde perfektně obrousit, a na PA reproboxy je výhodná jeho vodostálost.

(upravil bubuxin 26. 4. 2008 22:46)

Re: Drevena dyha

Ja mám trošku slabšie ztužidlá, ale robí sa s nimi dobre. Dotiahnuť idú fest, skúsim.Len Soudal mi dal zabrať, nakoniec som ho objavil v..... (aby mi ho miestny nevykúpili) ale v 250g balení....

Lepidlo vyskúšané, funguje parádne. Len na natieranie som použil zubatú stierku a až príliš veľa lepidla mi vytlačilo. Stačí štetec ako písal FilipAudio.

Re: Drevena dyha

Uvažujem nad tým, že ako dýhu použijem 1mm hrubú balzu. No, uvažujem, dnes som kúpil asi 1,5m štvorcového. Má aj trošku kresbu, síce málo výraznú, ale mne sa taká asi najviac páči. Navyše minimálne odberné množstvá v mojom okolí sú na moje pomery obrovské. Myslíte, že balza je vhodná? Kamarát z nej kedysi robil model subaru imprezy 1:8 a bola super, ale neviem ako sa zachová pri namazaní celej strany. Je to mäkká drevina, bojím sa, že sa z nej stane vlnostroj. Valím zháňať lepidlo..

Re: Drevena dyha

Výbornej nápad-balza-skoro mi teď při jídle zaskočilo smile

Re: Drevena dyha

Stephunku, neblázni, bude to strašně náchylné. I když to desetkrát přelakuješ, stačí ťuknout a bude tam díra.

Re: Drevena dyha

Dokken, len sa neutop lol
Ja úplne rozumiem a chápem, vlastnosti balzy sú mi už dlhšie známe. Dá sa premáčknuť aj prstom, ale je famózne dostupná a lacná, akonáhle reprá doolepujem, a postavím na stojany, už s nimi nepohnem, navyše ich budem dvíhať za čelnú stenu, je to blbo predstaviteľné ale je to tak. A hrooooozne sa mi páči. Skúšobne som si dnes prvýkrát v živote podyhoval asi 10x30cm šprclík na hranu, 2xnalakoval a 2x prebrúsil a balza je podstatne tvrdšia. Holt treba dávať pozor. Takisto som prišiel na to, prečo je chemoprén vhodný len z jedného hľadiska, presne ako som tu aj čítal..Mám dobre našliapnuté, do týždňa by to malo byť tongue

Re: Drevena dyha

Hehe,nechápu co tě vede k použití měkký balzy.Existuje mraky dřev,který maj stejnou kresbu.Ale natluč si sám,co tady lidi nevyšpekulujou.

Re: Drevena dyha

Na tu balzu hod jednozlozkovy polyuretan na podlahy, to by malo byt hodne tvrde.

Aky je rozdiel medzi Soudalom a Duvilaxom?  Duvilax vraj nieje dobry pre PA, lebo vibraciami krystalizuje a spoj praska.

Re: Drevena dyha

To je fajn nápad Komár, dnes som dal na skúšobné polienko tretiu vrstvu laku, je to lepšie, ale tú balzu asi neochráni nič. Nabil som si držku, teraz už len dávať pozor..
U Soudalu sa píše, že je vodostály..kdežto duvilax neviem.

Re: Drevena dyha

soudal až tak dokonale vodostály nie je

Web

Re: Drevena dyha

Na balzu som totálne zanevrel, kto by chcel asi tak 1m štvorcový v 10cm prúžkoch, pošlem poštou. Od výborného známeho som získal bezvadnú dýhu. Vzor kučeravý javor. Mám hotovú jednu bočnicu, vyzerá to skutočne parádne. Má prekrásny odlesk. Akurát sa mi polovička pohla a jemne vyskočila nad okraj druhej, zrezal som, podotrel lepidlom, znovu stiahol a je to v poriadku..Snáď to už viac nedokurvím:lol:

Re: Drevena dyha

Panove, dal jsem se dyhovani podle popisu od Filipa (jedno odpoledne i asistoval). Jde to dobre, mel jsem z toho vetsi strach. V porovnani s navodem nejsem vybaven sverkami, tak to stahuju pasama s racnou, coz zdaleka nevyvine takovy tlak. Presto je vysledek uspokojivy, jen problem je predni stena, kde jsou otvory pro menice. Vlivem ruzne roztaznosti suche a mokre dyhy to dela problemy a uz mam nocni muru az budu pokracovat na druhe bedne.

Re: Drevena dyha

Ja som diery frézoval až po dýhovaní. Bočné steny som sťahoval svierkami, ale najlepší výsledok je na vrchnej strane. Tú som lisoval hydraulickým lisom opretým o strop pivnice. Vrelo doporučujem.

http://img34.picoodle.com/data/img34/3/8/29/t_P1060818m_c36de44.jpg

Re: Drevena dyha

Bubuxin-doporučenie sa hodí pre panelové domy, pri našej mäkkej omietke by sa zrejme vytvoril priezor k horným susedom.
Ak sa dyhuje čelná stena, je určite vhodné frézovať diery až po nalepení a zaschnutí. Ja som mal diery hotové predtým. Po odňatí zvierok boli miesta nad dierou zvlnené, no všade inde sa drevo krásne chytilo. Dokonca aj 2mm medzierka medzi dierami. Dyha sa dala pekne do obla orezať ulamovacím nožom. Pri dýhovaní mi nastali trochu kuriózne situácie, vzhľadom k tvarom aké mám-to mi prebleslo hlavou keď som zbadal bubuxinov obrázok..
http://img32.picoodle.com/data/img32/3/8/29/t_lilym_89cc6c1.jpg

Re: Drevena dyha

Aké kuriózne situácie? Pochváľ sa. Ináč bedničky na foto vizerajú pekne.

Re: Drevena dyha

Tie tvoje sú veľmi pekné, dosť dobre si neviem predstaviť lepenie tak veľkých plôch-najmä rovné odrezanie takej dlhej hrany. Máš kobercové pravítko?
Bolo to moje prvé dyhovanie, takže som bol dosť predposratý. Ale nakoniec som zistl, že tá dyha nie je až taký strašiak, ako sa mi zdalo. Aby mi jedna oblina dokonale sadla, musel som ju dotláčať, podkladať, napínať a bandažovať a všetko to vyzeralo takto:
http://img27.picoodle.com/data/img27/3/8/29/t_krkolomm_7666424.jpg

(upravil bubuxin 30. 8. 2008 21:36)

Re: Drevena dyha

Tie na foto bol môj tretí pár. Prvé som lepil Duvilaxom a podcenil zaťaženie (katastrofa), druhé Chemoprénom. Tie držia, len niekde sa dýha odula (asi zle natreté). Tretie Soudal 67A (ale stačí aj Duvalax) a veľa svierok. Ja som mal 10 stolárskych a hlavne treba ich stiahnuť čo to dá. Mne až praskla koža (nie mozoľ) na dlani. Stolár mi povedal, že to celkom ujde, ale že to nie je rovné ako z lisu. Tak ma napadlo, že sa predávajú hydraulické lisy s rámom. Nešlo by ich pár (3-4) použiť na lisovanie väčších plôch? Ako? Jeden lis na začiatku, o kus ďalej ďalší, atď.
No a na rezanie hrán jedine dýhorezka. Trošku trvalo kým som to zohnal, ale na dýhu nie je nič lepšie.

Re: Drevena dyha

Lepil som taktiež soudal67, najprv som si myslel že to nezoženiem, v drogériach vôbec nebol. Potom som bol nakupovať potraviny v Tescu, omylom som sa dostal do uličky s farbami a bohajeho-v poličke tam som ho našôl. Pílka na dýhu-kúpil som ju, a ľutujem to. Všetko som odrezal ulamovacím nožíkom za 35,-. Po 10 rezoch som vždy kúsok ulomil.Ani raz som tú pílku nepoužil, asi ani nepoužijem.
Ad lisovanie, mne skôr pri doťahovaní prasklo zápästie a prišiel som takisto na to, že aj papierová páska sa pri zalisovaní len 2 svierkami viditeľne vtlačí do dyhy a je to vidno až po nalakovaní. Ako som písal, boli to moje prvé dyhované bedne, tak som pár vecí zanedbal, odflákol. Napríklad vybrúsenie dyhy dp hladučka. A to som si myslel, že som ich robil poctivo lol
O tých hydraulických lisoch neviem, nikdy som ich ani len nevidel.

Re: Drevena dyha

dýha sa mi najlepšie rezala chirurgickým skalpelom, samozrejme včas meniť nástavce

Web