Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 8)

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

  Stránky: 1 2 3 ... 8 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 148]

(upravil ondra Ch 18. 6. 2008 7:54)

Téma: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jaké máte zkušeností s bezolovnatými pájkami? Já byl nucen v práci pájet s pájkou sice stannol, ale leadfree a prostě to absolutně nešlo, páječku jsem musel nastavit na 400 stupňú celsia aby se mě vůbec podařilo pájku rostavit, spoje vypadají hrozně, matná barva absolutně to ve mě nebudí důvěru, zase nám byrokrati v Bruselu znepříjemnili život, nakoupím do zásoby olovnatou pájku alespoň na 20let.....
Já tuhle pseudoekologii uplně nenávidím, je to stejné jako biopaliva....

Byla to pájka 95.5% Sn, 3.8%Ag, 0.7%Cu.....

Web

(upravil Crashpc 18. 6. 2008 7:55)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

jojo, dělaj ukrutný tlaky a chtěj bejt strašně cool. Kéžby jim to aspoň přidalo na prestyži, ale ono je to opravdu k hovnu.

Bezolovnatá pájka je daleko tmavší, takže pokud máš dobrý smáčení i tvar, neboj se ničehož nic. Já pájím taky kolem 390-400 stupňů. to snad ani jinak nejde. ostatní bez rozpaků 450 stupňů, ale to už se jim do dvou dnů zkurví hrot. Spíš si vem nějakej tupější, a nauč se pájet přesně. Sice ti to bude připadat jako kdyby měl bagr v myší díře vylovit semínko máku, ale časem se to poddá. špičatý hroty prostě nejsou to ono.

(upravil ondra Ch 18. 6. 2008 7:59)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Kreši pájím už skoro 20 let, myslím si že pájet umím, ale s tímto svinstvem mě to postě nejde, donesl jsem si olovnatou a hotovo....

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Na robotickejch (hrot i mekke svetlo) kde jsem delal se z gustem domluvila jakasi "vyjimka", protoze jakoze "automobilovy prumysl" a "bezpecnost predevsim" a jede se porad na 60/40.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

ondra: ještě zkus vícero druhů pájek, ale chce to hold pevný nervy.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Ve firmě co jsem dělal se dělají průmyslové věci a všechno se to pájí olovem. Pouze na výslovné přání zákazníka se to dělá bezolovem ale nepamatuju si že by to někdy někdo chtěl smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Kdysi jsem koupil půl kila "lead free" Fluitin 1532. (cca 600,- Kč) Přestože by měla tát při 225´C, je to hnus, netaje to, nespojuje se. Doufám, že za mého života bude klasická pájka stále ke koupi.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

PbF je naprostá katastrofa, speciálně při servisu. Má to o hodně vyšší teplotu tání, přičemž ale materiál desek a pojivo zůstaly stejné, desky dostávají pěkně po prdeli a někdy je možno na takovém spoji bez poškození pájet jen jednou.
Strašně blbě se to odsává ze spojů, uspokojivě to jde jen odsávacím lankem a to je ještě třeba dávat sakra pozor na odloupnutí fólií.
Naprosto největší katastrofa je letování PbF součástek PbF cínem. Nechytá to, na stuďáky je zaděláno téměř permanentně a nic neřeší ani kaluže tavidla okolo.
Jestli můžu doporučit, vyhněte se tomu obloukem. Pro prodej olovnatých pájek zatím ještě platí výjimka zvaná "servis", takže jsou relativně ještě dobře dostupné. To ale za dva roky nemusí být pravda a tak doporučuju /i přes vyšší počáteční investici/ předzásobit se třeba Crystalem 505 nejméně na dobu, po kterou se ještě elektronikou hodláte zabývat.
Třeba Sendy tvrdí, že ještě není třeba bít na poplach, ale jak tak sleduju aktivity EU, tak to opravdu za pár let nemusí být pravda. A může se klidně stát, že za oněch pár let bude Pb pájka výrazně dražší oproti PbF, jestli vůbec bude k dostání a její výrobu EU přímo nezakáže.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Leoši nestraš.....! To abych objednal tak za 4pruty crystal..

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Mě teda velkej problém zapájet procesor s PBFree pájkou problém nedělá, ale to co sinclair řekl docela platí - chraň bůh z toho ten cín pak dostávat. to je konečná. nejde to, musí se na hrot stejně tlačit, pak hrozí poškození desky, teplota hrotu při pájení něčeho většího aspoň 420 stupňů, hrot do tejdne v prdeli... a Když jeden slušnej hrot stojí 2 kila, a pájený PCB ještě víc, to je pak na doma hodně drahej koníček.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

No tak v Aldaxu je myslím třicet kilo C505 a já ho mám doma pro svou potřebu taky myslím dvacet kilo. Na nic nečekám...Mám v dílně ještě jednu cívku poměrně dobré Pb pájky, částečně ekvivalentní Crystalu, nemá sice tak mohutné pájecí schopnosti, ale pro běžné pájení vyhovuje a je značně levnější, podívám se na cívku co to přesně je. Koupil jsem to v Official Electronic za 430Kč/kg.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Království za cín... Nikdy mě nenapadlo že bych potřeboval kumulovat cín na horší časy. když na to teď koukám, tak ono 10 kilo dobrýho cínu je drahý jak sviňa...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Servisuju taky a ne málo. Metoda: Na spoj, jenž má být vypájen, nejdříve nanesu klasickou neekologickou ( o to více funkční..) 60/40. Tím se ta sračka ekologická trochu naředí a docela to jde...Nové věci jsem taky tím svuinstvem zkoušel dělat, koupil jsem ten sajrajt a nebylo na tom nic napsáno. Až časem jsem zjistil, že je to pomsta Zelených a letělo to..Jednoho dne nás ti ekologičtí teroristi fakt zničí... Zkoušel někdo umýt motor v autě EKO-Arvou? Já to koupil omylem...Všechny ty sračky na motoru jsem rovnoměrně rozpatlal úplně všude. Nešlo to dolů ani teplou vodou. Až vařící Vapka v autoservisu pomohla... Mechnik, co tu hrůzu likvidoval, myslel, že jsem to myl vyjetým olejem...

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

zapájení právě není tak drsný jako servis....

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Myslím, že poměrně velkým problémem mj. je to, že neexistuje jedna jediná bleifrei pájka. Různě optimalizovaných slitin je více, některé mají i snad slušné vlastnosti. Kombinování různých slitin (HAL na desce, pokov vývodů, vlastní pájka) způsobuj vznik různých nedefinovatelných slitin. To, co je v určitých pájkách jako legůra, je v dalších jako pájecí jed a spoj degraduje.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Aby sa vám menej ničili ostré hroty, je nutné používať pájku bez medi a to platí aj pre klasiku s olovom.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Právě pájka s mědí nebo stříbrem brání rozpouštění hrotů.

Web

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Kolega, ktorý je soldering engineer tvrdí opak smile (o Cu, Ag nevadí)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Ja tvrdim to co sendy. Pajim, tak vidim co to s tema hrotama  dela...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Neviem, mne sa s tým robí fajn, nedá sa takmer prepáliť. Jedná sa o Stannol wuppertal, je drahá ale je fajn. S trafopájkou žiaden problém a vynikajúco vzlíná....Neviem ako je to s inými, ale asi žiadna sláva...
Problém asi nastáva pri papierových plošákoch, fr4 je v pohode, ak sa nejedná o tenkú vrstvu Cu.... tongue

Příspěvky [1 až 20 z 148]

  Stránky: 1 2 3 ... 8 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£