Téma: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Dobrý den vážení nadšenci.
Chci si postavit dvoupásmový sloup (samozřejmně 2 kusy) s měniči ARN 226-07/4 a ARV 104-04/4. Můj sen je BR ozvučnici, ty uzavřené pro mě nemají kouzlo. Myslím si, že ARN 226-07 je do BR ozvučnice daleko vhodnější než ARN 226-03. Výhybky použiji TVM CN 02-2-12/4.

Odkazy:

Reproduktory basové
http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=8 … amp;catg=1

Reproduktory výškové
http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=8 … amp;catg=5

Výhybky
http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=9 … amp;catg=1

Co na tuto stavbu říkáte ? Je vhodnější 70 litrů pro basák nebo raději 30-40 litrů ? Raději bych vysoké sloupy, mohutné na pohled. Ale zvuk je samozřejmně na 1. místě. Děkuji Peterka

(upravil opamp 10. 6. 2008 20:21)

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

1. Výhybky určitě jiné, než "univerzály"
2. V 70 litrech to bude mít zvuk určitě jinej než dobrej. Pro ARN226 (jakékoliv) je nejlepší uzavřená ozvučnice, do 35 litrů. V ní umí i jakžtakž přesný basy (a dají se maličko natáhnout hlouběji jemnou prací s ekvalizérem). V bassreflexu, kor 70l, by to bylo jenom bůůhůůůplesk.
3. ARV104, aby slušně zahrál, potřebuje dělit strmostí 18 dB/okt (tedy výhybkou 3. řádu) a potřebuje ještě speciální RLC obvod na vykompenzování jeho charakteristickýho hrbu na 12 kHz. vřele doporučuji dát na výšky aspoň Tonsil GTC11-100/8 (snad to píšu dobře), na kombinaci ARN226 + Tonsil tady asi někdo má vyladěnou výhybku. Pokud za každou cenu výškáč TVM, pak ARV078.

"Pořádný" basy jsou v 90% o přesnosti a "rychlosti", nikoli o dolní mezní frekvenci smile

Web

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Na začátek tuhle kombinaci schvaluju, není špatná, ale k docílení celkově lepšího výsledku nahoře DT-300 od Monacoru. Ač tu budu možná ukamenován, 226ce bych v tomhle případě ten bassreflex dal, a to 35l a s laděním cca 38Hz, odpovídá nátrubku BR-70TR. Hustěji vystlat kolem nátrubku - takový tlumený BR, bassreflexem se sníží výchylka a tím zkreslení. Výhybku nekupovanou samozřejmě.

https://i.postimg.cc/3kLBt0QN/2002020.jpg

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Tak v tom jsem udělal chybu, jediné co mám koupené jsou výhybky. Jsou naprosto nové a nezapojené. Jedině, že bych je prodal, pokud by je někdo vzal. Jsem ve špatné situaci a nevím co ted.

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Nejlepší bude, poradit se s Dušanem Švestkou, má nick "dušek". Slyšel jsem hrát jeho bedny, co jsou tady v projektech a hraje to velice hezky. Výhybka je tam ze soustav Monolog.

Web

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Nemá někdo zájem o ty CN 02-2-12/4 ? Když jsem se ted dozvěděl, že jsou pro mě nevhodné, jsou mi k ničemu. Jsou úplně nové.

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Jdi s nimi do sekce Bazar, nebo pokud jsi otrlý tak na aukro smile

Pokud antonio doporučuje BR, udělej to tak, on často ví, o čem mluví smile

Web

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Co si myslíte o téhle úptravě výhybek ? Má to význam ? Když už tyto výhybky mám, nechci se jich zbavovat. kdyby tato stavba měla bassreflex, je to můj sen smile
https://www.audioweb.cz/vase-kritik1.htm

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Tyjo, tvoje sny bych chtel mit. smile Jsi stastny clovek. smile
Obecne se da rict, ze TVM menice (ARNneco a ARV) nelze solidne fazove sladit pri pouziti vyhybky 12/12 a dojdou si k tomu postupne vsichni, kteri se TVM zabyvaji.
Pokud tu rikam blud a funguji vam 12/12 na TVM dobre, tak jsem jenom rad, ale obavam se, ze to kluci potvrdi.

(upravil opamp 11. 6. 2008 13:00)

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

jediný háček je v definici onoho "dobře" smile

jinak máš pravdu, chování výškáče pod děličkou díky výrazné rezonanci natolik zahýbe s impedancí a fází, že je nutné použít třetí řád, aby se to chovalo tak nějak jako korektní druhý řád smile

Web

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Stavěl jsem synovi z těchto reproduktorů a v podstatě jsem se držel plánku na monology vč.výhybky a není to špatná volba.

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Pánové, myslíte si, že ta výhybka k něčemu je ? Jaké měniče bych na ni mel pripojit aby to za neco stálo ?

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

No to by mě taky zajímalo k jaké kombinaci by se dala takováhle výhybka připojit aniž by to nebyla katastrofa. Antonio tu tuším psal že třeba ta třípásmovka je celkem rozumně schopná fungovat s 2x ARN226 (07 nebo ostatní?) + ARP150 + ARV104 (snad jsem se nesekl a psal to tak) ale s čím bude fungovat použitelně tohle?

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Co je na téhle výhybce tak špatné ? Tlumivky, elektrolity ? Dělící frekvence snad není tak špatná ?!

Re: Dvoupásmová sloupová sestava s ARN-226 a ARV-104

Je to špatný celý. Hodnoty těch součástek jsou špatně volené, skutečná dělicí frekvence závisí na vlastnostech konkrétních repráků, výhybka se vždyx musí "šít na míru", univarzál je skoro vždy špatně.

Web