Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » Prehistorický Tesla repro ...

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 22]

(upravil Jozin 21. 5. 2008 21:24)

Téma: Prehistorický Tesla repro ...

Zdravím, prednedávnom sa mi dostal rúk jeden veľmi staručký plne funkčný Teslácky repráčik. Písal som kvôli tomu aj priamo do TVM, avšak aj napriek snahe mi ani tam nepomohli a jedna milá pani mi odpovedala:

"Snažila jsem se najít nějaké informace k uvedeným typům, ale nic jsem pod tímto označením nenašla. Označení PN jsme u reproduktorů nikdy nepoužívali, není to ani označení konstručního výkresu. Pokud jste přesvědčen, že se jedná o náš výrobek, měl by mít uvedené jiné označení, než to, které uvádíte."

Jedná sa o typ PN 632 08 (v maili pre TVM som spomínal aj PN 632 18). Oba repráky majú železný kôš s priemerom 199mm, jemnú a až neprimerane tenkú (ako obyčajný kancelársky papier) oranžovú papierovú membránu (priemer 168mm) so vzorom a dvoma vlnkami na okraji (ktoré nie sú dodatočne spevnené/impregnovavé), neobsahujú vlvnovca ani kupolku na membráne (cievku a magnet vidno aj bez zásahu do meniča), magnet je typu AlNi alebo AlNiCo. PN 632 08 som porovnával s ARO 6608 v rovnakej ozvučnici (bez výhybky, korektov atď.), PN hraje frekvencie v oblasti pôsobenia hlasu o dosť výraznejšie ako ARO, ale nezahrá až tak nízko.

Dosť bolo rečí, tu sú nejaké fotečky v jednom archíve (archívy sú rovnaké):
http://rapidshare.com/files/116599727/dedko.rar.html
http://www.sendspace.com/file/sw5v6p

A komu sa to nechce sosať, tu su po jednom: fotky z imageshack.us zmizely bohužel

Chcem sa preto len spýtať, či už niekto takyto typ videl, alebo o nich vie niečo viac ako som hore písal. Ak hej, tak dajde vedieť roll

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Taky mam aj ja doma ..len uz je dost zniceny sad

Re: Prehistorický Tesla repro ...

No to je super, aspon si uz nepripadam tak trapne big_smile ...
ale nie no ... nemal by si od toho nejake papiere, dokumentaciu; proste hocico ...

inac, mne to zozralo dost vela casu kym som ho dal do aspon takeho stavu ako je teraz ...

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Máš ho v krásným stavu, měl jsem tuším stejný a vybrakoval jsem ho z prehistorického rádia. Koukni na oldradio.cz nebo tak nějak, někdo tu postoval i stránku se servisními dokumentacemi k těmto přístrojům. Dočteš se tam ale ledatak základní info, takový dnešní katalogový list k tomu prostě neexistuje.

(upravil opamp 22. 5. 2008 8:19)

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Je to konec 40. / počátek 50. let. Montovalo se to do laciných radií napájených ze sítě bez transformátoru,(řada Accord, Vltava, Rytmus atd.....) Má to asi ohromnou citlivost, protože tyhle rádia navzdory tomu, jaký šmejdy to jsou, hrají docela mohutně a příjemně.

Nemůže to "P" být ve skutečnosti "A" se smazanou pravou nožičkou? Označení 2AN... bývalo běžný.

EDIT: Tak ne, tohle "P" nikdy nebylo "A" smile

A bacha na piliny! Tyhle repráky se montovaly vždy zabalené do plátěné "košilky" právě z tohoto důvodu!

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Taky jsem kdysi doma mucil par.

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Zajímalo by mne, kde se repra vlastně kdysi dělaly ? Novější verze už má klasické středění, taky jsem jich měl kupu.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Presne s týmto istým typom som mal tiež dočinenia. A aj keď bol úplne ako nový, tak nápis na magnete už vybledol, sotva sa dalo rozlúštiť len to PN. Takže už aspoň viem kompletné označenie. smile
Jozin: Na nejakú oficiálnu dokumentáciu už dnes spokojne zabudni... Inak na tom ale nič trápne nevidím, počul som ho hrať v otvorenej ozvučnici a bolo to dobré. Lenže mne sa zdalo práve naopak - v porovnaní s ARE 667 hral o niečo hlbšie a zas vysokých tónov bolo pomenej...
A hlavne šetrne s nimi. Zničiť takúto krásu by bolo barbarstvo.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Pozor na příkon, leckteré staré repra mají kmitku velmi křehkou a lepenou snad pryskyřičným lakem, nevydrží žádné přehřátí.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Ondra se téměř trefil, je to konec 40.let, resp. 1949-1951. Tyhle reproduktory se vyráběly v Pardubicích v bývalém závodě firmy Telegrafia, znárodněné Teslou, později se výroba přesunula do nového závodu ve Valašském Meziříčí. Montovaly se do přijímačů Klasik, Kongres, Romance a dalších typů.
Univerzální řada Accord a spol. byla osazována těmiž reproduktory, ale o průměru jen 160mm a to zcela záměrně, aby nebyl zbytečně zdůrazňován zbytkový brum po jednocestném usměrnění ze sítě.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

A jo, bude to tak, nečetl jsem pozorně a přehlídnul jiný průměr.

ciplox: Souhlasím s tím jak to slyšíš Ty. Ty výšky se potlačovaly částečně úmyslně (nejsou tak moc rušivé interference mezi stanicemi, zkreslení apod.), stejně tak má pravdu sinclair s basy, ty univerzály bručí jak krávy. přesto, subjektivně vzato, basy nechybí a hraje to příjemně.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Subjektivně vzato ta bakelitová kisna rezonuje na nějakých 120-130Hz s hrbem +5dB a to je ten subjektivně příjemný zvuk bez subjektivně nepociťovaného nedostatku basů smile
Mám těch potvor taky pár ve sbírce včetně zmíněného Accorda, Rytmuse a dalších odvozenin, tož vím, né smile

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Já mám Rytmus a Vltavu. A nejradši bych to střelil nějakýmu sběrateli.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Veval to na Aukro, nebo zkus i avízo na radiojournal.cz. Bůhvíco za to ale nedostaneš, jsou to plívy a je jich jak much.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Tady se naskýtá možnost vzít takové rádio a změřit mu kmitočtovou cháru, SPL max a podobně, možná by se naskytlo překvapení, že ta chára není tak špatná a převálcuje leckteré současné levné audio smile

Web

(upravil sinclair 22. 5. 2008 17:45)

Re: Prehistorický Tesla repro ...

No tak chára bude strašná, o tom žádná, z principu AM končí na 4,5kHz, ale to spl třeba na 1k bude slušné, ty reproduktory mají i po těch letech dost slušnou citlivost.
Měřil jsem před lety 31cm buzený reproduktor z TFK Big Ben Saloon. 102dB/W jak když hvízdne, přidej k tomu 8W/2% ze dvou AD1, šedesátilitrovou kisnu a máš bengál jak blázen.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

O tom repru, co je na fotkách si myslím, že nemá nějak extra velkou citlivost. Jeden takovej jsem měl doma, vykuchali jsme ho s kámošem z nějákýho rádia měl na sobě bílej návlek. Doma jsem tomu dával sodu z Progressonu a po chvíli byl v háji - kmitka to vydržela, ale membrána (opravdu hodně tenká) se prostě roztrhla.

Web

(upravil opamp 23. 5. 2008 9:18)

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Tak už byl asi hodně jetej nebo tak... Navíc to cos napsal moc nesouvisí s citlivostí ale spíš se zatížitelností.

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

smile Zapomněl jsem napsat, že to nějákej extra rachot nebyl. Tipuju něco málo přes 90 dB/W/m

Web

Re: Prehistorický Tesla repro ...

Tak to byl asi opravdu nějaký unavený, životem znuděný exemplář smile

Web

Příspěvky [1 až 20 z 22]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » Prehistorický Tesla repro ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£