Téma: Ozvučnice pro 12BR70

Ahojte!

koukal sem na nějaký doporučený objemy ozvučnic v dexonáckym katalogu a tam psali pro tenhle basák 130L a nátrubek 98x70mm. Mohl by mi to tady někdo prohnat nějakym prográmkem, jestli to není úplně špatně prosím. Tady na fóru má tenhle basák dost lidí v hodně odlišnejch ozvučnicích s hodně odlišnejma nátrubkama a všichni si to svoje moc chválej. Nechci postavit něco špatně, tak se radši desetkrát zeptám. Jinak už mám koupenej ten nátrubek s průměrem 100mm a dýlkou až do pr..., takže zkracovat a prodlužovat můžu jakkoli, ale s průměrem už nic neudělám, tak mi to prosím dopočítejte k tomu průměru... Moc  moc děkuju za každej poznatek!! M.

Re: Ozvučnice pro 12BR70

130L? To je strašně moc. 100mm je dost na hraně, ale půjde. Optimální délka se bude měnit s různým objemem, takže nemá moc smyslu se bavit o délce, když není jasný objem boxu, ale 130L se mi zdá fakt nějak moc. Až se tu ukáže někdo kdo s 12BR70 dělal určitě to potvrdí.

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Vidím to na 70l/40Hz. BR 10cm v průměru je fakt minimum, ve vyšších hlasitostech bude trošku fičet, délka závisí na množství tlumení, při cca 40% vychází 113mm (LspCAD). Nebude vadit, když 2cm přidáš, každopádně máš možnost to korigovat, takže není problém.

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Neni těch 70L zase moc málo? Tady na fóru se to pohybuje od 65 do 106L a jak sem už psal, každej si pochvaluje to svoje smile  Proč je 130L hodně, jaký to bude mít mínusy? Měl sem za to, že se zvětšováním oběmu půjdou basy níž...

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Na dexonacky navrhy zapomen, tam jsou navrhy hnany smerem k Extended bass. Konecnym efektem takhle velky bedny muze byt pri pouziti silnejsiho zesilovace smrt reproduktoru narazem civky do magnetu. 70-75l, Fb=40Hz, oboutrane zaobleny natrubek "Dexon" prumer 98x123mm (BassBox6 PRO), tlumit stredne. Subsonik na 30Hz/18dB. Nepujde extra nizko, kolem 45Hz uz bude bedne dochazet dech.

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Co znamená při použití silnějšího zesilovače? Mám Onkyo s výkonem cca 80W do osmi ohmů, tim přece nemůžu zničit reprák... Co se týče basů, tak mám rád, když jich je pár navíc. S tim subsonikem to je docela rozumnej nápad, ale jak to mám udělat? Takovej filtr přece nemůžu dát před výhybku, to by přece musel bejt kondenzátor jako hovado....

Re: Ozvučnice pro 12BR70

To nemá bejt sub?

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Marty - když mu dáš 130l, tak ztoho akorát uděláš plandák.

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Michal, nee, to bude třípásmo s 5MP60N a T-2030.
A jinak pro všechny - proč sakra ty dexonáci doporučujou něco, co je hovadina, vždyť s tim musej mít přece taky hromadu zkušeností. Mimochodem u klasický ARN 226 doporučujou uzavřenku 60L, což se ukazuje taky jako blbost, protože ve 30L - tedy POLOVINĚ hraje líp. Tak buď tomu nerozumněj, tak proč to doporučujou, nebo je možný, že používaj nějakej nesmyslnej soft???

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Protože je to firma, která jede na efekt. Aby byly pyčo basy jako hrom. Jak potom ve světle tohohle může někdo brát vážně jejich návrhy soustav s HRB, které klidně můžou být použitelné?
Celou hifi a rádoby profi sekci dexonu nemůže brát vážně už snad nikdo. Skončí jako firma pro zvučení obchoďáků a skladů. Tam patří.

Re: Ozvučnice pro 12BR70

Paradoxne ve vetsim, nez doporucenym objemu tech basu bude min pro konkretni repro, popripade budou daleko vic zkresleny, zahuhlany. Spravny ton bude zkreslenej harmonickejma, 2 harmonicka pro 40Hz je 80 a to je jeste slusne hluboky bas.  Proto nektery komercni -cenzored- vzbuzujou dojem mocnych basu big_smile