Re: Závitníky

Dokkene ano, máš určitě pravdu. Ale důležité je to STROJNÍ a předpokládám že se bavíme o tom řezat závity ručně. A právě při ručním řezání se tyhle nejsnáze lámou.

Re: Závitníky

Vyřešil jsem to klasickými sadovými Narex HSS a pro jistotu dělám ve stojanovce. Shodil jsem řemen, vyhodil pružinu, co tlačí vřeteno nahoru a točím ručně. Vlastní váha vřetene je tak akorát, aby se závitník zavrtal. Zatím 30 závitů do 10mm Al bez problému. Mažu WD40.

Re: Závitníky

Mohu potvrdit, že při řezání do hliníku profesionálové opravdu použvají lih (viděl jsem to u jednoho dodavatele, který se zabývá konstrukcemi pouze z hliníku). Stačí obyčejný denaturák. Také jsem nevěřil, tak jsem zkusil a fakt se hliník nelepí. A ani na vrtáky při vrtání ne. A asi před dvěma týdny jsem objevil řezný olej Moly Slip MWF. Ten je ještě lepší, neodpařuje se tak rychle, jako líh. Doporučuji i pro řezání závitů do ostatních kovů a ocelí. Dokonce i značně tupý závitník s tímto olejem lehce vyřízne závit do ocele.

http://www.tlab.cz/index.php?menu=71&am … ecnejmeno=

Ještě k výpočtu průměru vrtáku. Doporučuje se násobit závit koeficientem 8,3 až 8,6, čím větší závit a tupější závitník, tím vyšší koeficient (M3-8,3, M20-8,6). Počítá se s tím, že na malém průměru se závit "nahrne" (když se změří malý průměr zavitu po řezání, je vždy menší, než byla díra přd řezáním). Totéž platí pro řezání vnějšího závitu. Třeba u závitu M10 je dobré osoutružit, opilovat nebo obrousit (nemusí to být moc přesné, stačí vzít do ruky, přiložit k brusce a točit) kulatinu na průměr 9,8mm. Závit se potom při řezání očkem netrhá a po vyříznutí má průměr 10mm.

Re: Závitníky

Tak ako viacerí predo mnou píšu, hliník sa maže liehom. Z trojice závitníkov do hliníka iba prvé dva. Tretí sa nepoužíva. Závit je potom veľmi rozheganý, najmä v plechoch a nedrží.