(upravil VOX 13. 5. 2007 16:37)

Téma: Test operačních zesilovačů

Tak nedalo mi to a Glassman a Artee mě snad nezbijou za to,ale chci tady otevřít takový malý okýnko pro tweakery....karet
Jedná se o to že poslední dobou si to výrobci karet začali uvědomovat a cpou tam lepší operační zesilovače....takže jen v rychlosti vypíšu operáky které stojí zvukově za h...o,dále slušný a pak top třídu a nakonec univerzály které se nemusíte bát nacpat všude.... Určitě mě Glassman i ostatní audiomaniaci doplní a časem případně se vyjádří že to slyší zrovna na tom svym železe jinak....   napsal Dawsoo......

takže zvukově:

1. shit třída=rozdíl poznáte na čemkoliv okamžitě s tim ven! ;D

JRC4558
NJM4558
NJM4560
a spoustu dalších podivně značených nebo raději ani neznačených OPAmpů

2.Standard=vyplatí se měnit je to slyšet smile

NE5532
TL082
TL072
NEC4570

3.Lepší standart=měnit jen pokud vlastníte velice dobrou aparaturu smile

NJM2068
NJM4580
AD8039
AD8066
AD712


4.Velice dobrý zvuk=pokud nechcete maximum a platit drahý OPA nemá smysl měnit je to na mezi poznatelnosti pro normál smrtelníka s necvičeným sluchem

NJM2114 (podobný hodně 2068,ale ve všem lepší o kousek)
OPA2604 (Mohutný zvuk a malinko ostřejší vyšší pásma)
OPA2134 (Lampovej zvuk,ale slitější spodek a malinko deka)
OPA2132 (ve všem líp než bratříček 2134)
OPA2227 (Velice dobrý,ale malinko pomalejší a zrnko na výškách)
OP275 (Neutrální,nenápadný,vyrovnaně v celém pásmu)
AD823 (pěkný analogově znějící zvuk,malinko mix OPA2134 a šmrnc AD8620)

5.Špička=excelentní
AD8620 (jemný čisťounký zvuk)
LT1364 (Pěkná dynamika a prokreslený spodek a středy)
LT1115 (Strojově přesný zvuk)
LM6167*(Absolutně rychlý a vzdušný...avšak nelze použít všude=stabilita)
AD826* (Volba když nejde použít předchozí a nabiasovat 5mA do áčka)
AD8022 (laciný a fakt neutrální a čistý)

6.Ultra singly ve zvukárnách však bohužel nevyužitelné (jsou z 99,989% osazeny duálama sad
OPA627a,B (maximum co lze vycucat z OPA=dlouho jsem mu nemohl přijít na chuť,ale po návratu k jiným jsem opět vrátil 627B-pokud by byl lepší na výškách,platilo by nejlepší operák pro zvuk....Jinak od ůplně sklepních basů po vyšší středy absolutní pecka...detailní,dynamika,všechno jak má být)
AD825 (asi vůbec nejlíbivější zvuk podobný jako LT ale více čistý nejlepší vejšky ze všech lepší než OPA627)
AD797 (král zkreslení a parametrů-velice detailní a přesný)



A doporučení pro spolehlivou volbu? Tzv univerzály které by měly jít všude? Pořadí je kombinací kvality a bezproblémovosti v různých zapojeních=stabilita a nenáchylnost ke kmitání...a i poměr cena předvedený zvuk!

1.AD8620
2.NJM2114
3.OP275
3.AD8022
4.NJM4580
5.OPA2227
6.OPA2134

Tak neberte to jako dogma jsou to jen mý zkušenosti z testů v různých aplikacích (ESI WT192X,Kenwood DP7090,Tesla MC902,M-Audio Evo 7.1 a sonica,Yamaha CDX 880,Luxman A384,Kenwood DP2060)

PS: takhle jsem to našel na webu, další relevantní informace by mohl dodat snad jen autor, jestli to dobře chápu, je to náš starý známý DAWSOO...

Web

Re: Test operačních zesilovačů

Supr supr. Jen by to chtělo dodat nějaký technický detaily o zapojení, impedancích, proudový složce šumu, atd atd...

Teda, to se nemusí týkat zvukovek, ale všeobecně OZ.

(upravil Johnyn 13. 5. 2007 16:48)

Re: Test operačních zesilovačů

jejda, tohle jsem potkal na nějakém fóru smile mam vyzkoušenou náhradu NJM4558, pro majitele zvukovek od Creative doporučuju. Když to čtu, tak mě to furt dráždí zkusit ty AD8620. Na zvukovku možná(NJM4580), do preampu v zesilovači(OP275) asi ne. Co vy na to? Dawsoo, má to cenu? Asi ne, co...

Re: Test operačních zesilovačů

Tedy představoval bych si nějaký konkrétnější údaje než "jemný čisťounký zvuk". To z toho člověk neví, jestli je to díky výborným parametrům, nebo jestli zkresluje tak jak se to zrovna tobě líbí.

Re: Test operačních zesilovačů

Berte to jako seznam doporučený literatury smile

Re: Test operačních zesilovačů

Asi tak.

Moc díky za tenhle seznam a doporučení, VOXi.

Web

Re: Test operačních zesilovačů

No ty vado to je snad z roku 2003 jsme s Glassmanem dělali půlroční průběžné porovnání operáků asi na třech zvukovkách a pár CDP tehdy na OC fóru byly i odkazy na stránky kde bylo i měření v RMAA na ESI WT192x a Kenwood-ESI WT192X kde hráli 4 paralelně řazený legendy BB PCM 1702 u zvukovky v loopbacku na 24/96 byly rozdíly byly jasně viditelné na měření i když nebyl k dispozici lepší DAC než BB PCM 1702 v Kenwoodovi.... na vstupu tý karty byl AKM AAK5394VS tam si myslím bylo taky dodrženo slušně kritérium slušnýho AD převodu .... nechal jsem kvůli tomu u kohouta vyrobit i redukce ze všeho na všechno aby šly testit i nejlepší singly hlavně pak pro Kenwooda,protože ti japončíci si oblíbili SIL8 pouzdra s vývody v řadě (origo v něm byly NJM4580L).

Jinak pro šťouraly bylo o tom celé vlákno kde bylo jasně napsáno že tyto výsledky platěj jen pro to které konkrétní zapojení a že "nejrychlejší" obvody nelze použít bez úprav v zapojení..(kmitání ,špatná volba kompenzací v NFB optimalizované pro jiné horší  obvody,ošetření napájení blokovacími C snubberizací,dále i geometrie PCB).. takže to neberte vůbec jako nějaké dogma ale spíš jako podělení o dojmy čtyř uší a pár kilo železa s kterým jsme si hráli....  Jinak doma jsem nedávno z legrace opravil a lehce potunil stařičkou teslu MC902 (upravený zdroj,kvalitní kondy a OPAMpy na patice) a skončil jsem paradoxně na AD823 a 826 první tam uchometricky nejlépe sedla....a druhý kupodivu zas nejlépe měřil..... ve výsledku si myslím i dneska že má zvukově stále co říci.Navíc po 20 letech čte stejně dobře jak zamlada což se u jiných CDP nevidí ani náhodou.... takže bych pokud nemáte možnost měřit výsledek zkoušel spíše z ranku bezproblémovejch středně rychlejch audiospeciálů nízkozkreslujících.

Jinak je tam chyba to elemko má být samozřejmě LM6172 (SR=3kV!!+high current výstup) a do shortlistu bych přidal další skvost AD8065/66,kterej je hodně náchylnej na čistý napájení a velmi háklivej na C na výstupu.....ten bych zařadil po bok 8620 dneska a v něčem je ještě lepší....absolutně neutrální a čistej ve všech pásmech... doma se mi válej i jiný exoti jako THS4xxx od  TI,a jiný vyloženě VF operáky.

Jinak tip na konkrétní rady spíše na lopuchu: Dobře zmáklý to má PMA (Pavel Macura), kupodivu panuje nezávisle i vesměs shoda nad většinou OPA-mpů které mám rád já a pan Macura je s oblibou používá ve svých konstrukcích.Vyčíst lze dost i z datasheetů když se ví na co koukat... smile


2 Iridescent:

Pokud by tě zajímala měření dá se vyčíst hodně z datashetů výrobce... naše krátká ryze orientační poměrná měření tehdy jen v RMMA to ve výsledku víceméně potvrzovala... jako důležitý parametr pro čistej zvuk jsem vypozoroval podíl hlavně IMD na vyšších frekvencích,což souvisí dost se SR, měřit na PC to má smysl jen v HI-Res asi nejlépe vypoví 24/48 a 24/96 a na IMD nahoře výhradně 24/192 kde je vidět i bordýlek nahoře kterak intermoduluje se základními měřícími frekvencemi...a jak si s tím operáky poraděj... smile

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

Tak jsem dnes zkusil výměnu OPA2604 za AD823, mezitím jsem zkusil AD826ANZ a nejpříjemnější ze všech je mi AD823ANZ. Když to srovnám s OPA2604, tak AD823 nemá deku a lavor na středech jinak má velmi přijemné podání basu - mohutné, hluboké a nízké jsou trochu rozmazané, zvuk je hodně teplý a saxofon nemá ostrý nádech, přesto má říz. AD826 je hodně analitycký příliš přesný - studený.

Re: Test operačních zesilovačů

Jarous:
Ta AD826 je rychlá jak prase a poměrně snadno odhalí méně kvalitní DAC má však jako většina ostatních rychlých opampů drobnou nevýhodu v tom, že má horší PSRR díky konstrukci optimalizovaný na highspeed a částečně i kvůli menšímu open-loop gain, takže to ve výsledku může znamenat i to, že pokud není k dispozici kvalitní nezarušený napájení, může se jevit právě tak jak se ukázalo v tvým soňákovi...Důvodem může bejt však i to že zakmitává páč předpoládám že jeho předchůdce měl určitě větší kapacitu ve zpětný vazbě a fungoval i jako dolnopropustnej filtr což není optimální pro operák o dva řády rychlejší.
    Kdežto ta 823 je takovej relativně normální operák ideální právě do strojů tohodle typu... má vcelku rozumný parametry a jeho jedinnejma dvěma slabinama je neschopnost dodat větší proud a malinko vyšší šum pro milovníky vysokých odstupů..a naopak velikou výhodou relativní nenáročnost na napájení... frčí už od 3V vcelku uspokojivě. jinak na ucho to není rozhodně žádnej patlající operák jak by se zdálo z porovnání,ale spíš má jemnější charakter podobně jako OPA132 a 4 díky fetovýmu vstupu..

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

chalani,oplati sa mi AD 8009? tu su jeho parametre -3dB Bandwidth    1GHz
Slew Rate    5.5kV/µs
Vos    2mV
Ib    50µA
Input Noise (nV/rtHz)    1.9nV/rtHz
Vcc-Vee Supply (V)    5 to 12
Iq per Amplifier (max)    16mA
# OpAmps per Pkg    1
Operating Temp Range    -40 to +85

Web

(upravil dawsoo 16. 7. 2007 13:20)

Re: Test operačních zesilovačů

right13 a další:
Operáků pěknejch papírově je mraky,ale ty nej typy (CFB, a jiné velmi rychlé) bez elementárních zkušeností nedoporučuju ani zkoušet neboť vyžadujou naprosto perfektně navrženou desku (napájení,signál cesty,zemně) s co nejmenšími parazitními kapacitami,blokovacími kondy a případnou dodatečnou "snubberizaci" co nejblíže pouzdru,a co nejkratšími signálovými a zpětnovazebními spoji (indukčnost a parazitní kapacity vůdči jinejm spojům),dále hodně kvalitně vyřešené napájení.V obyč návrhu nebo prosté výměně do neoptimalizovaného zapojení mají tendenci silně kmitat či zakmitávat,případně o několik řádů mají horší některé měřené parametry než by člověk dle datasheetu očekával...

Doporučil bych spíše klasické hojněji používané profláklé "audiospeciály",které sice papírově nejsou až taková sláva,ale je u většiny nich jakás takás záruka že jsou stabilní i při A=1 a vykazují relativně slušný parametry i v kompromisněji řešených obvodech, takže na upgrade rozhodně universálněji použitelný...

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

Neviete kde sa dá zohnať na Slovensku AD 823 alebo AD 826 ? Btw, kľudne ho zoberiem aj z českých luhú a hájú...

Re: Test operačních zesilovačů

www.rlx.sk

(upravil opamp 23. 11. 2007 2:21)

Re: Test operačních zesilovačů

Dneska (vlastně už včera) jsme s Klonem zkoušeli měnit operáčky v CD přehrávači Tesla MC902, v tom, který zmiňuje Dawsoo v #7.

Výsledky švábů, který byly k dispozici (od uchometricky nejhorších k uchometricky nejlepším):

1) Hrůza děs běs
TL082

2) Děs běs
NE5532, o něco lepší se zdál LM833 (měli jsme jen jeden, čili byl handicapován)

3) Použitelné
---zde tipuju NJM4580, kterej jsme neměli samostatně, takže zatím nic---

---tady je docela velká mezera---

4) Dělá příjemný zvuk - kapitola sama pro sebe
OPA2604

5) Trochu dělá příjemný zvuk, nicméně se blíží neutralitě
OP275 (pro mně velmi příjemné překvapení, ani není neúměrně drahý)

6) Blíží se neutralitě, jakoby si vzal to lepší z OPA2604 a OP275
AD823 - doporučuji

7) Hraje velmi neutrálně, jinými slovy nechává znít hudbu, přesvědčil nás jednoznačně
LME49720 - nejlepší operák, co jsem kdy slyšel, dokonce se zde shoduje uchometrika s datašitem (podezřelé!!!) smile

Velmi mě zarazilo, jak propadl papírově výborný a třeba D. Selfem do nebe vychválený NE5532.

Taky jsme si poslechli zvukovku Terratec Phase 24FW, byť je osazená lacinými NJM4580, zařadil bych ji do kategorie 5 až 6.

Vychází to docela v relaci s tím, co bylo napsáno v #1...

Zkusím zajít do PSelectronic pro NJM4580 a poreferuju - jsem na něj hodně zvědavej, když se tak hezky předvedl v Terratecu...

Web

Re: Test operačních zesilovačů

To jsi měl Opampe slyšet o kolik tříd nahoru zvukově zvedl LME49720 jinak velice průměrný přehrávač Sony, když jsem ten operák poprvé použil, nevěřícně jsem jenom zíral i moje manželka, kterou to normálně nebere se mne ptala, kde mám schovaný ten nový cd-přehrávač smile

(upravil dawsoo 23. 11. 2007 15:48)

Re: Test operačních zesilovačů

Klucí kde ty operáče berete? Já bych je docela rád taky testnul... sehnat se tady moc nedaj ,tak pokud jich pár navíc někdo máte tak klidně koupim nebo jen zapujčit na otest.... mam skoro všecky jiný takže můžu pujčit zas jiný kousky

ps: Jinak zajímavá zpráva v FK Technics maj poměrně lacino ve výprodeji top singly AD797 vřele doporučuju.. jsou to špičkový bipoláry a věřím že by možná i LME porazily,avšak důkladně si proštudujte datsheet k němu musí se při menších gainech extertně kompenzovat,což je sice trošku komplikace,ale nadruhou stranu umožňuje opravdovou optimalizaci pro daný zapojení...

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

Já slyšel chválu na LM6171... Znáte?

(upravil dawsoo 23. 11. 2007 15:52)

Re: Test operačních zesilovačů

Znám a mám prakticky stejný ale duály doma LM6172 .... jsou to extrémně rychlý operáče... a až vymyslím co dám za ně jako sumátor a výstupní zesilovač s filtrem (nejraději bych tam viděl LME... nebo osvědčený AD8066) frknu je do pioneera na I/V konverzi s úpravou zp.vazby ... za PCM 1738 ,kde ukážou zač je toho loket

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

Možná jsem se už ptal, ale nemáš icq? Moje je 339-161-868

Ty LMka mám totiž v plánu pouužít... Jak 6171, tak 6172... Co bys doporučil za rychlý fety s velko vstupní impedancí do refineru?

Re: Test operačních zesilovačů

Asi to sem úplně nepatří, ale zeptám se - stojí za to vyměnit tenhle OZ a případně za jaký (viděl jsem někde doporučení na AD826)? Je to na výstupu z CD přehrávače.
Díky

http://img152.imageshack.us/img152/5650/c97iw3hvj5.th.jpg