Téma: equivalent k D588 a B618

Transistory mají na pouzdře označení D588 a druhý je B618. Jsou v koncovém stupni zesilovače NIKKO TRM-750.

Nedaří se mi najít náhradu.

Zjistil jsem, že u těchto tranzistorů se na pozdro nepíše předpona 2Sxxxx takže jsou to vlastně 2SD588 a 2SB618. Ale ani tento typ se u nás nedá sehnat. Respektive .. mě osobně se to nepodařilo. Zesilovači nejde pouze jeden kanál tak by byla veliká škoda nechat ho reznout.

Prosím o pomoc. wink

Re: equivalent k D588 a B618

Neměl by být problém je nahradit třeba dvojicí 2SA1942/2SC5199, z těch dostupnějších klidně i dvojicí MJW1302A/MJW3281A, oboje ale po úpravách kompenzací, protože náhrady jsou značně rychlejší.
Původní tranzistory jsou 150V/7A/80W/14MHz.

Web

Re: equivalent k D588 a B618

sinclair napsal:

Neměl by být problém je nahradit třeba dvojicí 2SA1942/2SC5199, z těch dostupnějších klidně i dvojicí MJW1302A/MJW3281A, oboje ale po úpravách kompenzací, protože náhrady jsou značně rychlejší.
Původní tranzistory jsou 150V/7A/80W/14MHz.

Děkuji za odpověď. Myslíte, že bude lepší provést výměnu tranzistorů v obou kanálech?

(upravil sinclair 27. 3. 2008 0:55)

Re: equivalent k D588 a B618

Zcela určitě, zesilovač toho má jistě hodně za sebou, je to velmi starý výrobek z konce 70.let minulého století.
Ovšem bez základní měřicí aparatury /tónový generátor, osciloskop, nf voltmetr, umělé zátěže, regulační autotrafo/ plus značné zkušenosti nedoporučuji takovou výměnu "naslepo" vůbec provádět. Nemusí to skončit dobře jednak pro zesilovač samotný i pro nové tranzistory.

Web

Re: equivalent k D588 a B618

Nebylo by případně lepší celý koncák vyjmout a nahradit moderním integrovaným řešením?

Totiž, základní vybavení mám, praxi zhruba 20ti letou, ale jsem odchovanej na spotřební elektronice kde stačilo závadu lokalizovat a součástku vyměnit.

Hi-fi techniku jsem nikdy nedělal. Klidně bych to svěřil odborníkům, obávám se však vysokých nákladů.

Re: equivalent k D588 a B618

Nemusí to vyjít draho. Dva páry MJW 440Kč, dva páry budičů cca 100Kč, rezerva 250Kč na nějaké vyschlé elektrolyty apod., poštovné zhruba 120Kč a práce, celé to může vyjít do 1500-1700.
Beze změny kompenzací nemá cenu se do toho pouštět, může to být nestabilní a při zákmitech neslyšitelně ničit výškové a středové reproduktory v bednách.

Web

Re: equivalent k D588 a B618

Opětovné díky za Vaše odpovědi. Nechtěl by jste se zhostit omlazení té mojí relikvie, nebo mohl by jste někoho doporučit?

(upravil sinclair 31. 3. 2008 14:54)

Re: equivalent k D588 a B618

Beze všeho, tranzistory jsou skladem, můj mail je lemal@volny.cz, případně zavolej na 607531850, telefonická domluva je vždy rychlejší.

Web

Re: equivalent k D588 a B618

Psal jsi mail? Poslední dobou mi zcela náhodně některé "zdravé" maily padají do spamboxu...

Web

Re: equivalent k D588 a B618

I já jsem Ti minulý týden psal mail, tož kdoví zda-li došel?

Re: equivalent k D588 a B618

Zesilovač byl dnes odeslán k uživateli sinclair.

Re: equivalent k D588 a B618

Včera se mi vrátil opravený zesilovač od sinclaira.

Skláním se před mistrem a jeho precizně provedenou prací. Oceňuji rychlé provedení a solidnost sinclaira. Vadné a vyměněné součástky jsem dostal zpět, stručný popis provedené úpravy a cenový rozpis byl už jen třešničkou na dortu.

Máte moje obrovské díky. Konečně si můžu hudbu vychutnávat.