Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Mám doma autobusový zesilovač Tesla AZA 043. Chtěl bych si s jeho pomocí udělat malý domovní rozhlas pro cca 8 reprodutorů, hlavně pro poslech radia.   Reproduktory plánuji nějaké od Dexonu, nebo něco ekvivalentního.

Potřebuji poradit hlavně s výběrem napájecího zdroje. Zesilovač je stavěn na automobilové 24 V ( takže vlastně 28 V).  Nevím jak výkonný zdroj pořídit - myslím, že 2A musí stačit, ale nejsem si jistý.
Také bych rád věděl, zda nebude vadit použití spínaného zdroje, nebo mám jít do klasického.

Zesilovač jsem už zkoušel (zdroj 30 V 0,5 A od tiskárny) a překvapil mě hlasitý šum v reproduktoru, který nevím jak odstranit, možná by stačily jen větší filtrační kondíky.

Také jsem znejistě u zapojení vstupních konektorů - předpokládal jsem klasické "DIN 5 kolíků zapojení" ale při připojení stereosignálu se to chovalo, jako když připojíte místo "země" druhý kanál - nevím jak to popsat - vůbec neprolézaly nižší kmitočty.

Díky za každou radu.

Web

(upravil Thales 8. 4. 2008 1:59)

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Zkus se zamyslet. Už si někdy viděl v autobusu stereo centrální ozvučení?

Ten zdroj od tiskárny byl určitě spínaný a přetížený k tomu. To že byl slabý ani nezmiňuju. Je potřeba vysvětlovat odkud se vzal ten šum?

Udělej klasický zdroj s trafem cca 19V, usměrňovačem a kondama který bude schopný dodávat odhadem alespoň 10A bez problému. Kdybych to dělal já koupil za pár korun na Aukru nebo jinde vhodné trafo 24V kterých se všude válí mraky, odvinul část sekundáru, 4 festovní lisovací diody tamtéž a kondy jakbysmet (myslím že tam zrovna běží nějaká festovní průmyslová potvora). A za pár kaček by byl zdroj jako víno.
Otázka je jestli si schopný zbastlit to tak aby to vypadalo co k čemu.


Jak mají tyhle autobusové zesilovače vyřešení výstupní rozvod to netuším. Jestli je schopný pracovat třeba do nízké impedance a nebo to jede přes trafo. Sinclair bude vědět, ten ví všechno smile

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Thales
Kdo říká, že ozvučení bude stereo? Ten zesilovač je samozřejmě monofonní a mě by stačil rozvod monofonní, na poslech Radiožurnálu v koupelně a na záchodě to naprosto postačí.
Jinak nové autobusy (MB Conecto například) mají rozvody sterofonní.

Ten zdroj od tiskárny byl kupodivu trafíčkový. Ale to je vedlejší, to byla jen nouzovka.

Zesík má výstup přepínatelný 12, 16 24 Ohm. Impědanci bych vyřešil zapojením repráků do serie, v rom nevidím problém.

Trafíčko 230/24 V (5A) doma mám, do toho odvíjení se mi zatraceně nechce. Ale asi nic jiného nezbyde.

Web

(upravil sinclair 8. 4. 2008 10:07)

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Večer se ti podívám do manuálu od AZA043, jak jsou zapojeny vstupy. Ten vyšší základní šum je tam ale normální, v autobusu je maskován okolním hlukem, ostatně je to zesilovač pro hlásné účely s tím, že k němu lze jako podkres připojit autorádio či jiný zdroj signálu. Podívám se i do schématu, ale mám za to, že tyhle zesilovače měly všechny zcela záměrně a z důvodu lepší srozumitelnosti mluveného slova omezen rozsah zdola až asi od 200Hz. Původní stropní reproduktory v autobusech stejně níž nešly, mikrofony také ne a tímto tvrdým omezením se značně eliminovaly práskance při retnicích /p, b/, pokud někdo prskal do mikrofonu. Ani shora zesilovače moc valně nejdou, končí také záměrně /kvůli odolnosti proti rušení z alternátorů vozů/ asi na 8kHz.
Je to prostě zesilovač pro hlásné účely, jako takový je konstruován a pro Tebou zamýšlený účel je vhodný pouze v tom, že díky výstupnímu trafu a jeho odbočkám umožňuje sériové řazení až šesti 4-ohmových reproduktorů.
Když si seženeš schéma /já ho bohužel zdarma nedávám/, tak si ten zesilovač jistě dokážeš upravit k obrazu svému. Práce to bude ale otřesná, jsou to uvnitř takový vrabčí hnízda...

Ad zdroj: měl by vzhledem k účinnosti toho zesu /mizerné-je to můstek s výstupním trafem/ dávat okolo 3A ve špičkách buzení, trafo okolo 20V a filtrační kapacitu nejméně 10.000uF. Ani třiceti volty nelze ten zesilovač poškodit, je na to stavěný /28V plus mínus deset procent v palubní síti/, naopak lze získat o dost větší rezervu výkonu.

Web

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Sinclair
Za ty vstupy budu rád. 
Každopádně úpravy zapojení si hodně rozmyslím, mínil jsem ho použít hlavně pro to, že by to bylo bez práce  a bývalo stačilo jen vyrobit ten zdroj (zesík jsem dostal zadarmo) . Zkusím se porozhlédnout ještě po něčem šikovnějším a do úprav AZy se pustím jen v nejnutnějším případě.
Přece jenom, každý by se měl držet svého kopyta a já dělám do energetiky........

Web

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Takže v konektoru MGF a linka je třeba natvrdo propojkou spojit kolíky 2 a 1, kolík 3 je pak živý vstup sloučených kanálů L+R, kolík 2 zem.
Pro signály do cca 300mV např. z mp3 playeru je vhodný vstup MGF, pro signály vyšší úrovně /CD, DVD/ pak vstup linka.
Vyšší základní šum zesilovače může být způsoben šumícím IO EN1 /MAA748/ nebo i EN2 /MAA748/, je možno je po drobné úpravě nahradit nízkošumovými NE5534AN.
Uvnitř zesilovače je trimr R20, kterým se nastavuje interní limitér EN2, aby nebylo možno zesilovač silným signálem přebudit. Pokud jde o nepoužitý zesilovač, doporučuji s nastavením nelaborovat. Limitér lze zcela vyřadit vytažením EN2 z patice či jeho vypájením.

Web

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Ten NE5534AN zkusím, třeba  se zadaří.
Díky za rady.

Web

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Nezapomeň, že to má jinam zapojenej kompenzační kundik, a že bez toho kundiku to je stabilní jen při zisku vyšším než 3.

Web

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Koukám do katalogu a MAA ho má 1 - 5 a NE ho má 5 - 8. Je to tak?

Web

Re: Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Ne, MAA748 má kompenzaci mezi 1 a 8 smile

Web

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla AZA 043 - domácí ozvučení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£