Téma: STK 4191II

Zdravím. Už dlouho mi vrtá hlavou jedna sinclairova věta, kterou tento hybridní IO "kvalitativně zařadil". Cituji: "STK4191II je kvazikomplementární plečka". Což o to, vím co je to kvazikomplementár, vím že uvnitř hybridu je asi nějaký obraceč fáze a také to, že kvůli tomu trpí především rychlost přeběhu (činitel tlumení atd...). Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli jsou všechny obvody řady 41xx řešeny jako kvazikomplementár? Jde mi především o typy 4171X,V a 4192V.Také by mě zajímalo hodnocení někoho, komu se tyto obvody dostaly do rukou a který je měl možnost mezi sebou vzájemně porovnat. Předem děkuji za odpovědi.

Re: STK 4191II

trpí asi v první řadě linearita.

Web

(upravil sinclair 28. 3. 2008 20:04)

Re: STK 4191II

Zasranej šmejde,
způsob zapojení /kvazi vs. komplementár/ nemá se SR ani DF žádnou souvislost. Jde hlavně o to, že u kvazikomplementárního zapojení nemají obě poloviny koncového ani budicího stupně shodné vlastnosti /vstupní odpor, rychlost/, což v důsledku přináší jednak mizerný zvuk, jednak poměrně vysoké IMD a zčásti nesymetrickou limitaci, zvláště na vysokých kmitočtech.
Prošly mi rukama stovky přístrojů s hybridy a jediné, které stály za hřích byly pouze komplementární typy a to ještě ty, které měly nastaven relativně vysoký klidový proud /okolo 60mA koncovými tranzistory/.
Druh zapojení je možné při trošce aktivity s Googlem zjistit za několik minut.
Komplementární zapojení budiče a konce mají zpravidla jen typy se suffixem XI.
Je možné např. porovnat STK4048V a STK4048XI, oba typy jsou tuším i vzájemně pinově kompatibilní.

Web

(upravil little 28. 3. 2008 20:16)

Re: STK 4191II

Děkuju. Přehled STKček a jejich vnitřní zapojení se mi podařilo najít. V podstatě jen potvrzují to, co jsi napsal. Chtěl jsem trošku potunit zesík se zmíněným STK4191II, ale zklamalo mě, že žádný pinově kompatibilní obvod, který bude uvnitř komplementár není. sad

http://www.tranzistoare.ro/datasheets2/16/1638798_1.pdf