(upravil marda 19. 3. 2008 17:59)

Téma: Kopie Motorola MJ15003/4

Mám doma už přes 10 let větší hromádku tranzistorů s označením MJ15003 a MJ15004, ještě s logem M v kroužku. Neznám vůbec jejich historii a už si ani nevzpomenu, kde jsem je koupil. A že levné tehdy nebývaly.

Jak je můžu otestovat? Stačí DC test, kdy proženu při 50V kolektorem proud 5A? Jak je v katalogu udáváno jako "garantováno" nebo fully tested.

http://img231.imageshack.us/img231/5324/p1010067yd3.th.jpg

http://img223.imageshack.us/img223/3609/p1010068zu3.th.jpg

http://img223.imageshack.us/img223/8274/p1010069dx0.th.jpg

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Jo, ale t=1s, neopakovaně....

Web

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Jestli je to opravdu přes 10 let tak je celkem slušná naděje že budou ještě origoš ne? I z těch fotek to na první pohled vypadá originálně.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Rád tyhle kopie koupím kus po 10Kč smile

Web

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

tady je k tomu výživnej link
http://sound.westhost.com/fake/counterfeit-p1.htm

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Takže je to pajc grrrr!

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Vezmi pilku a rozlouskni jeden páreček, možná se budeš divit smile

Web

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

jj... Keď máš doma hromádku, jeden párik by stál za to...

Web

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Kvůli těmto věcem jsem před pár lety kupoval komponent tester Bradley. Ta mašinka uměla vyměřit SOA v pár definovaných bodech, akorát se hnedka při měření prvního šmejdu - 2SC5200 - ukázalo, že ne vždy nedestruktivně, při třetím měření to zapípalo a byl z něj celovodič. Škoda že ten strojek nemám sad

Web

(upravil marda 19. 3. 2008 18:04)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Nevím odkdy se v ČR objevili pajcy.

Můžu je otestovat v ohořelým konci, který je konstruován na +/- 60V a už při napětí +/- 35V (najíždím napětí regulačním trafem) to kopie při buzení tvrdým sinusovým signálem 1 kHz zabalily. Slyšel jsem "cink" a je po nich. Jenže tato metoda není zrovna levná, při každém takovém "cink" zvuku jdou do pekla s MJ i tranzistory buzeni, proudové ochrany až po rozkmit.

Teď jsem si vzpomněl na článek v AR, než jej koupil A. Kraus, jak tam tehdejší šéfredaktor popisoval v úvodní části jakési "trápítko" a tak vybíral dobré kousky. Ale bylo tam jen hrubé schéma, testovalo to asi druhý průraz.

Eliot na westhost si odporuje, fotka orginálu nahoře a kopie dole je shodná. Někde jsem vygooglil, že originály by měli mít potisk odolný proti acetonu, kopie se jím dají prý smýt. Jestli je to blud taky netuším.

Metoda pilka je dobrá, ale pokud to jsou originály, tak jich bude věčná škoda.

(upravil Sendy 19. 3. 2008 10:06)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Ten acetonový test je k ničemu, věřím tomu, že kvalitní barvu seženou i v Indii.

Na trápítku někdo pracuje, ale zatím neukázal výsledek, mělo by to být trochu sofistikovanější. Sháněl jsem pro něj pár ks 60A rychlých trandů, snad se už blíží k realizaci sad

Pajcy MJ15003 se snad objevily v ČR v omezeném množství už kolem roku 1993-4, ale tehdy byly snadno poznatelné, měly Ucer naprosto nevyhovující a tuším s nimi měli problémy na Slovensku.

Web

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Tak mu změř proudové zesílení při velkých proudech.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Takové měření moc nepomůže, některé podezřelé součástky jsou poměrně dobré. Oni i v PRC musejí vyrábět pajcy, které aspoň trochu fungují, když je cpou do pajců zesilovačů. Z jednoho lepšího domácího kina jsem vytáhl kopie Sankenů, které kupodivu fungovaly a při základních měřeních se chovaly slušně. Po osazení originálem jsem to musel trochu překompenzovat. Hammertest ukázal, že tam jsou poměrně velké čipy, umístěné ale pod nezvyklým úhlem, a pouzdření odpovídá jednomu většímu čínskému výrobci.

Web

(upravil marda 19. 3. 2008 18:06)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Takže výrobky ala PRC jsou někdy schopné normálně v zapojení fungovat? Bez samodestukce? Hammertest provedu, jaký rozměr má mít čip u originálu?

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Dneska jsem byl na pivku s hodně chytrým človíčkem, bývalý Rožnovák a výzkumník, jinak machr přes stoampérové trandy a jejich používání. Potvrdil mi, že průser noname polovodičů (a někdy i name) není až tak rozměr čipů. Samozřejmě až na případy, kdy je ten čip zjevně menší...  Problém je v tom, že leckteré noname nemají kvalitní pouzdření (Indické trandy jsem viděl na glycerinovém testu a pěkně bublaly), mají blbě nakontaktované čipy na podložku a hlavně... kvalita čipů je často mizerná. Jde o homogenitu různých oblastí, které zaručují odolnost vůči vzniku horkých bodů, kde se to pak protaví, a taky jde o provedení čipů tak, aby byl zaručen tepelný profil emitorové oblasti atd. Prostě když dva dělají totéž, není to totéž.

Web

(upravil marda 22. 3. 2008 23:34)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Včera na mě v jedné zapadlé prodejničče jukly tyto už zapomenuté tranzistory:

http://img401.imageshack.us/img401/4553/p1010083ao6.th.jpg

Jinak jsem dnes cvičně rozřezal pouzdro jednoho starého odpraveného MJ15003 a nic zvlášního jsem tam nenašel (zádná dvojčata, čip normálni velikosti cca 5x5 mm), ale nebyla to Motorola ani ON, nějaký honkongský noname.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Chlastáš Vincentku? smile

Web

(upravil marda 25. 3. 2008 19:04)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Vincentku piju 1 až 2 láhve týdně, v zimním období. Je to živá voda smile Zbytková mořská voda.

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Vidíš, mně to tu pár stovek metrů od baráku valí ze země a ani si toho nevážím smile

Web

(upravil Bystrouš 23. 3. 2008 21:25)

Re: Kopie Motorola MJ15003/4

Řikaj Vám něco tranzistory Tesla KU605 ? Mam jich tu pár, ale nevim co je to zač.

Mam eště nějaký další starší součásky docela hafo, ale nějak nevim co s nima,  nebo co to je, můžu sem vypsat typy nebo fotku. Jestli je to k něčemu nebo na vyhození.

No už sem si něco našel a koukam že je toho většina obyčejný diody atd.
Eště teda malý tranzistory: KF630D, KC507, KFY46
                       diody: gaz51, KZ715, KZ710, KYZ79, 1N5402
                           Něco: Tesla WSH913, WNB056

Samej šrot že jo?


uui No asi bych na to měl víc koukat co píšu.