(upravil Frank 13. 5. 2008 21:21)

Téma: DPA 222

Přátelé DPA, přichází něco nevídaného, uslyšíte něco neslýchaného!

Mistr zesilovačů Pavel Dudek prokázal svou štědrost nám věrným a nabídl, že pustí DPS na tento krásný stroj.

http://www.audio-circuit.dk/images/Pavel%20Dudek%20DPA-222.jpg

Výkon tohoto krasavce je 120W/4Ohm a 70W/8Ohm, jede do 200Khz (-3dB), SNR je přes 120dB a SR je 30V/us. Na konci má 4 komplementární páry bipolárů, všechny ochrany na desce.

Předpokládaná cena je něco přes 1000Kč za kus a mělo by se nás sejít aspoň 10, což předpokládám. Čim víc lidí, tim líp.


Pojďte do toho se mnou, já mám vážnej zájem. Je to postavený na moderních součástkách (narozdíl od starších DPA220) a prakticky blbovzdorný.



Trafo na DPA222 má u Tronicu typové označení 702352. Cena je 832 + DPH + ( případně ) poštovné.

C 15, 16 - místo 22 pF dejte 82 pF / keramiku, 500 V a C 19 - místo 220 pF dejte 33 pF, 500 V.

Pojistky : má tam být 2,5AT, případně 3,15AT




Zájem o sady součástek:
Bendas 2+1*
raspi 2+2
IvaW 2+1*
bubuxin 0+1*
Age 2+1
Rob 10+4
MaBat 2+1
Karel2 0+2*
Littlefox 10+3*
Martin3.. 2+1*
Nuhel 2+1*
Jaromi 2+0
Tonda 2+1*
Frank 2+1
Pakr 2+1
pepa 2+1
mARTas 2+1*
badas 2+1
         --------
          48+26

* bez tlumivek do AC filtru

Re: DPA 222

Já přemýšlím o zesilovači SPV100P. Tenhle se mi taky líbí. Je třeba u něj uvedeno DF?

Web

Re: DPA 222

Tohle má stejný koncový trandy jako Aldax, ale pro stejnej výkon jich maj dvojnásobek.

Je to Mistrova konstrukce a to mluví samo za sebe, jen se na to podívej. Nechci kazit kšeft klukům z Aldaxu, ale nevim, kdy se bude tahle šance opakovat.

(upravil VOX 14. 4. 2007 19:17)

Re: DPA 222

Výborně, právě sem myslel na ten článek z minulého fóra (buď mu HDD na němž je uložený dost veliký, amen) o DPA 222, že by byl TOTÁLNÍ HŘÍCH ho hned neoživit. Ten obrázek je naprosto úchvatný, mít tak dost financí a udělat z těch konců nějaký 3-pásmový aktívek, samo přes adekvátní aktivní výhybku, to bych chrochtal blahem...

Jak to tak vidím, tu se asi bude za chvíli dost mazat....., některé dotazy jsou lol

Web

Re: DPA 222

No ta tisícovka je samozřejmě pouze za desku, je známo za kolik by třeba Aldax dodal odpovídající součástky? Je potřeba nastavovat něco krom kliďáku? V čem je tenhle zesilovač lepší než Aldaxí 100/250 (nebijte mě)?
Vůbec by se toho mohl zhostit Aldax, i když nevím jestli by to nebylo nošení dříví do lesa.

Web

Re: DPA 222

Tak to už přeci jen trošku moc smrdí hájendem.
Když si vezmu že kdysi v Tesle používali pro 100W výkonu JEDEN pár trandů a třeba v SDA350 jsou páry 2 (sice ne v pouzdře TO220 ale TO3 s lepším odvodem tepla, neříkám ale že je to tak dobře...)
Prostě 100W musí zvládnout podle mě s přehledem 2 páry.

Re: DPA 222

Jak jako za desku? Jako prázdnou? hmm nebo osazenou. Snad osazenou. SPV100P stojí necelých 950 korun + 500 za sestavení. Tohle je jak? Předpokládám teda stavebnice za ty peníze

Web

(upravil Frank 14. 4. 2007 19:19)

Re: DPA 222

Nevim nevim, já bych do toho kluky z Aldaxu netahal - to se musí sami domluvit s Kazzatelem - Pavlem Dudkem.

Tisícka je jen za desku a nikdo neví jestli to nebude 1500 nebo třeba 2000.

Každopádně je to supr stroj a legenda, nechci kluky urazit, ale je to minimálně o třídu nad Aldaxem. Nevim, jak to je s topologií tohoto zesu, takže nemůžu moc hodnotit. Například to má vychytávku, typickou pro PD, a to skládání proudově zatížených odporů z víc paralelních 0207.

Kvalitní součástky se daj koupit například v ECOMu nebo Semic trade.

VOX: To by bylo drahý, ale nemůžu doma nemít jedno stereo DPA.

mirulu: Jen za desku, neni to pro Ultra-holoprdelníky. Sakra, víš jak je ta deska velká, že je oboustraná s maskou a návrh neni taky zadara? I když s tou cenou si myslim, že z toho PD moc nemá, jestli vubec něco.

Re: DPA 222

V elektrice se moc nevyznám, ale na kolik by baj očko vyšel komplet ten modul ... deska a součástky.

Když to vemu jen tak, tak 1000 deska, 4 x kondy tipuju 100 za kus ... na kolika se skončí.

Web

(upravil iMartin 14. 4. 2007 19:24)

Re: DPA 222

A asi tak 4x200 za tu čtveřici těch větších kondů big_smile.
Franku, na kolik by to teda vyšlo? Já že jestli by to bylo moc, tak spíš třeba použitou DPA 380 ..

(upravil Frank 14. 4. 2007 19:24)

Re: DPA 222

Kromě filtračních kondů to vidim tak na 500.

Za stavbu dual mono (stereo) kompletu vidim tak 10k, maximálně 15.

Re: DPA 222

WOW sad komplet myslíš jako dva moduly, nebo komplet jako celej zes (moduly, trafo .....)

Asi zůstanu u SPV100P smile , to sem si propočítal komplet na 6000,-

I když ... smile

Web

Re: DPA 222

Myslím, že většinu aktivních součástek do 222 v Aldaxu máme. Proti skládání emitoráků z 0207 mám svoje výhrady, ale to jsme si s Pavlem vyjasnili už dávno. Ta deska je relativně velká a má-li být taková, jak je u Pavla zvykem, tak výhledová tisícovka není tak mnoho. Spíš si myslím, že bude dražší.

Web

Re: DPA 222

Komplet myslim krabici, ze který budou trčet cinče a reprosvorky, bude hrát a hřát smile

V nejbližší době spočítám cenu součástek pro jeden modul, aby to usnadnilo rozhodování.

Re: DPA 222

Proč by měla hřát?

Web

Re: DPA 222

Rýmovalo se to smile Myslel jsem to tak, že DPA má na bocích chladiče a zes jede v ABčku a trošku to ohřeje i kliďák, ne?

Leošku, Ty mi to schvaluješ jako kvalitní řešení poslechu?

Re: DPA 222

Ale prd ohřeje. Postav si zes třeba s IGBT z lokomotivy, když se Ti bude zvukově líbit:-))), každému se líbí něco jiného a 222 by měla být neutrální.

Web

Re: DPA 222

Já chci neutrální zes a proto chci právě DPA222 s bipolárama. FETy se mi zdá, že tak nějak kreslej...

Chci aby mi to hrálo jako moje sinclair-tuning AuRa, ale s lepšim DF a bez přechoďáku lol

(upravil bersoft 14. 4. 2007 20:16)

Re: DPA 222

Hřát to soudě podle zkušeností s DPA440 při kliďáku nebude, ono to moc nehřeje ani při slušným výkonu ...
Sice na DPS dokumentaci mám, ale myslím že nechat si ten velký oboustranný plošňák někde jinde by vyšlo taky na slušný peníze. Připojuji se k Frankově žádosti, vzal bych si 2 kousky + osazovák + seznam součástek.

Re: DPA 222

Franku, Aura je proti tomu utržené telefonní sluchátko (ovšem bez Šebestový).

Párů trandů je zcela oprávněně tolik, protože to snižuje velkou nectnost bipolárů - pokles proudovýho zesilovacího činitele s rostoucím kolektorovým proudem.

Nemyslím, že by to bylo extrémně v ABčku (ale už si to nepamatuju). Neznám jedinej rozumnej důvod pro třídu AB oproti B s přesně, ale optavdu přesně nalezeným optimálním kliďákem a jeho skálopevnou teplotní stabilitou.

O topologii se moc šířit asi nemohu, ale je ještě zlepšena oproti klasickým DPA220 a spol.

Pokud budou desky od slušnýho výrobce, budou za víc než litr. Ale za tenhle zesilovač se to vyplatí.

I když, osobně mám slabost spíš pro DPA386ku smile nebudu se hádat o neutralitě - podle mně k ní patří rychlost a tu zkrátka s FETama uděláš vyšší. A zkreslení FETů je vyšší, ale tohle má přece korekci chyby, která ho stáhne na nebo pod hodnotu dobrých bipolárů. Pak už mají FETy jen samá pozitiva a sociální jistoty smile

Uvažuju o koupi 2 desek, jestli se Mistr Luhačovický nesmiluje a nedodělá mi v historicky krátké době DPA220...

Web