Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro 30V rozvody

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Zesilovač pro 30V rozvody

Ahoj,
stojím před úkolem, vymyslet zesilovač pro 30V rozvody. Nečekám žádný hiend, klíčové nasazení je reprodukce mluveného slova ve vzdálených reproboxech obsahujících trafo z 30V (známé to budky od rozhlasu po drátě).
Mám raději
- udělat obyč zesilovač (třeba s nějakým laciným schopným integráčem - LM3886? TDA8560Q?) a na výstup mu dát zvyšovací trafo (nevím jak se bude integráč tvářit na čistou indukčnost...)

a nebo postavit zesilovač přímo určený na 30V výstup?

Web

(upravil Thales 19. 1. 2008 21:35)

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Myslím že kdyby měl LM budit takovouhle zátěž tak se ti na to asi velice rychle vykašle a odebere se kamsi byť to jinak není špatný šváb. Vzhledem k tomu co je to za budky ten rozhlas po drátě (kolik jich vlastně bude?) tak bych se podíval co se mi válí na dně šuplíku a spáchal bych něco ve stylu téhle Belzoviny http://belza.cz/audio/zes100.htm Samozřejmě že sekundární vinutí výstupáku bude třeba přizpůsobit. Také bych nevinul ne jeden primár ale dva (na každý pár trandů jeden) a při motání bych to hezky proložil s jednotlivými sekcemi sekundáru aby byla vazba co nejtěsnější.

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Tenhle 100V zes je pěkný humus, už mi to někdo přinesl.  Běžně se používá rozumný slušný zes + převodní trafo, pro 30V lajnu by to šlo i bez trafa (kvůli přepětí atd. se obvykle raději realizují izolované systémy s trafem).

Web

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Nevadí běžným zesilovačům tak hrozná indukční zátěž jako je trafo a za tím další tuna traf?
Já vím že ten belzovic nebude nic moc ale na takovouhle volovinu by snad mohl stačit ne? Na těch rozhlasech po drátě pravděpodobně vyšší kvalita zesíku asi poznat nebude. A dá se postavit z toho co se najde na dně v šuplíku.
Jestli máš ale lepší nápad zkus nahodit alespoň jeden nebo lépe více tipů.

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Nedá, protože se musej motat trafa a to je fuuuj.

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Tohle trafo je jednoduchý. Má málo závitů silným drátem. Kostra se slepí a jádro se mi bude válet někde ve skříni.

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Ten Belzův zesilovač je mrdka.
Zesilovače pro napájení rozsáhlejších rozvodů /ať už 100V či 30V, to je jedno/ je záhodno udělat s galvanickým oddělením zesilovače od zátěže transformátorem. Vyloučí se tak několik nebezpečí pro vlastní obvody zesilovače, které mohou rozsáhlé rozvody přichystat /zkrat na zem, cizí napětí apod./ V tomto případě bych to řešil nejjednodušším způsobem -  zesilovač s LM3886 a převodní trafo např. 15V/30V, případně dvě LM3886 v můstku a v úhlopříčce můstku zapojen transformátor 30V/30V. Stačí jej spočítat napěťově na 50Hz jako běžné síťové transformátory. Jen pozor na značný magnetizační proud při takto malých primárních napětích. Primár i sekundár trafa je nutné kompenzovat RC členy, na primár by jistě vyhovělo něco okolo 2R2/2W+220nF/160V, na sekundár není radno cpát příliš kapacitní zátěže, takže raději 22R/2W+68nF/250V.
Rozhodně bych neroztahoval na vzdálenosti několika desítek či stovek metrů přímo můstkový výstup zesilovače, i když by byl schopen požadované napětí odevzdat.

Web

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Chtěl jsem se jen ujistit že budit takové trafo ten švábík zvládne. Když říkáš že jo tak už mlčím.

(upravil sinclair 20. 1. 2008 13:12)

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Je to všecko jen o kompenzaci takové zátěže. Zvládl by to i starej Transiwatt nebo i AZS222.
Pár takových hovadin jsem už v minulosti dělal, ale pro 100V.
V různých bazarech a výprodejích se dají pro 100V rozvody koupit převodní trafa Tesly Vráble, označená PT50 a PT100. Jde o trafa v plechové krabičce s uchem na nošení a zpředu dvěma "ježky", jejichž pomocí šlo z nízkoohmového zesilovače budit 100V rozvod, nebo naopak ze 100V rozvodu napájet nízkoohmové soustavy. Mají výkon 50 a 100W při zátěži nízkoohmového vinutí 4 ohmy, nebo, chcete-li opačně převod 15V/100V a 20V/100V.
Na podobný trafák, ale pro 30V rozvod by stačilo jádro třeba EI25x25, spočítat jako síťák tak, aby sycení při 50Hz nepřestoupilo 1T a převod 1:1 či 1:2, tedy 30V/30V či 15V/30V. Ty kompenzace jsou tam nezbytně nutný.

30V regulační transformátorky z RPD jsou v podstatě regulační autotransformátorky, kdy i při zařazení poslední /"nejsilnější"/ odbočky ještě zůstává zařazena část "primáru". Je to kvůli omezení maximálního příkonu, který si reproduktor bral z rozvodné sítě RPD. Ta byla charakterem téměř shodná se 100V linkami /galv. odděleno od země-symetrické, chování jako zdroj tvrdého napětí/, rozdíl byl pouze v tom, že v připojovací růžici /svorkovnici/ někde na půdě byly v sérii s oběma póly rozvodu směrem k bytu zařazeny ochranné odpory 150R/1W jako ochrana před ovlivněním ostatních přípojek při zkratu jednoho reproduktoru - tohle se u 100V rozvodu nedělá.
Jinak byl rozvod RPD /rozhlasu po drátě/ napěťově několikastupňový kvůli ztrátám výkonu v rozvodu.
Z koncových stupňů vycházela modulace na úrovni 240V, pomocí transformátorů to šlo v jednotlivých čtvrtích dolů buď na 120V a pak dalším "uličním" trafem pro jednotlivé ulice na 30V, nebo v menších městech přímo z páteře 240V na 30V.
V Praze, Brně, Bratislavě a dalších velkých městech býval páteřní rozvod s napětím 480V - to vše, pokud byl zesilovač pro město jen jeden /řada výkonů 0,25 - 0,5 - 0,75 - 1 - 2,5 - 7,5 kW/. 
Zhruba v polovině 70.let se ale začaly budovat dílčí hvězdicové sítě s několika zesilovači. Zesilovače byly  vždy dva, jeden v provozu, druhý záložní - to bylo ze zákona, šlo o veřejný sdělovací prostředek velkého významu.

Web

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Já vím - byl jsem v Kolíne v muzeu na hezké přednášce na tohle téma. Byli tam i pamětníci, pouštěly se ukázky z vysílání (na Sonetu) atd. Asi tak dvě hodinky bylo to fajn. A pak jsem se šel podívat na vybavení se studia které se likvidovalo ale naštěstí se to podařilo zachránit a převézt do místního DDM kde je to teď zapojené a plně funkční. Pak jsem se jel ještě podívat do kina na vybavení a poslechnou bedýnky od pánů Bowerse a Wilkkinsona a jel domů.
Škoda jen že se tam řešila jen historie místního rozhlasu po drátě. mě ba zajímala hlavně ta místní pražská. Nevíš o nějakých materálech které by se daly skouknout?

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

Díky za podrobný popis smile zkusím asi to řešení s můstkem z LM3886 a trafem.
Pokud to úspěšně dodělám, napíšu sem výsledek, ale asi to nebude hned...

Web

(upravil karel29 25. 2. 2008 14:19)

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

ahoj
zesik mam postaveny je to ten mustek s LM3886
zkousel jsem ho hodne vybudit a rozezvuci to ten reprak na rozhlas po drate
tak proto shanim nejaky vystupni trafo myslite ze by se dalo pouzit 12/220??
ten jsem uz zkousel a docela me to nafackovalo ten vystup smile

nebo navinout nejaky novy ?
nekdo tu psal neco o kompenzaci
bude to zivit maximalne asi do 10ti tech repraku s trafem  na dratak
kazdy ten reprak asi pripojim pres 100R odpor jako jisteni kvuli zkratum a tak
diky
karel


jo uz jsem to nasel s tim 15V/30V to zkusim uvidime jak se zachova
treba to bude hrat dost

(upravil karel29 25. 2. 2008 14:20)

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

zkouseni zesiku vypadalo asi takhle
jako vystupni trafo bylo  15V 34V a 220V
primar byl to vinuti na 15V
nejdriv 34 jako vystup to bylo takovy dost slaby
pak jsem zkousel taky jako sekundar to vinuti pro 220V
a to uz ma docela paru dal jsem na to asi 3 reprobedny pro RPD a docela to slo
ono totiz to dalo skoro 100V kdyz jsem poradne vosolil hlastitost
(podle meraku na vystupu za trafem)
utahlo to i trafko pro 100V rozvody s reprakem takze docela dobry
ale ten zesik uz topil tak jsem ho chladil vetrakem a vpohode

tak zatim tolik
dalsi testovani behem tohoto tydne jeste napisu jak to dopadlo

Re: Zesilovač pro 30V rozvody

No ono to trafo je na sekundáru 220V impedančně přetížené, takže po transformaci je dafacto impedančně přetížený i koncák, proto tak topí. Je třeba si uvědomit, že při vstupním napětí reproduktorů 30V byl jejich jmenovitý příkon 0,3W, což je ostatně napsáno i na štítku, že? Takže pokud z těch reproduktorů chceš tahat větší hlasitost, musíš zvýšit vstupní napětí, což sebou ale nese riziko přesycení regulačních autotransformátorků ve skříňkách. Jinak řečeno to od dvojnásobku napětí /cca od 60V/ bude nechutně zkreslovat. Lepší by tedy byl nějaký transformátor 15V/120V, třeba nějaký starší síťák, který měl dělený primár i pro 120V.

A naprosto optimální by byl převodní transformátor Tesly Vráble, který lze občas vidět v různých doprodejích a bazarech pod označením PT-50. Je to trafo pro audioúčely s převodem 15V/100V 50VA nebo i opačně.

Tady u nás ho má na prodejně jeden takový šmoula za 300Kč i v originál skříňce s konektory a uchem na přenášení.

Web

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač pro 30V rozvody

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£