Téma: LM1875

Máte niekto skúsenosti s týmto io chcel by som s ním napájať reprobedne tesla ars9104 na korekcie dám lm1036 a zdroj toroid 120w 2*22v len neviem či nedá po usmernení moc v ale to sa dá vyriešiť  cez stabilizátori to by zvíšilo tvrdost zdroja a df.Bude to hrať dobre ten výškač arv 165 by nebolo lepšie vymenit za taký arv89 a zmenit výhybku.

(upravil little 22. 2. 2008 16:36)

Re: LM1875

Ano, mám s ním zkušenosti. Byl jsem nucen na praxe (do školy) udělat nějaký výrobek a volba padla na zesík s těmito IO. Nikdy jsem neslyšel lépe prokreslené výšky, kam se v tomhle ohledu hrabe STKčko...o to hůře je na tom co se basů týče-i s velice tvrdým zdrojem středobas lítá jak papír od sekaný (zatím jsem se do tuningu nepouštěl, ale otázkou zůstavá, jestli se to nějak drasticky projeví). Ten toroid je od ALDAXu? 2x22V je opravdu moc. Po usměrnění a vyfiltrování 2X4700uF ti to dá 30,7V (jedná se přesně o můj případ), což je za doporučením výrobce-já osobně bych se poohlédnul po toroidu 2x18V (vzhledem k předpokládané zátěži ještě o něco nižší), s ním se to LMko bude mít jak v bavlnce. Vzhledem k tomu, že s tím budeš budit ARS9204 (které také vlastním a na kterých rovněž probíhalo testování) s 5604kou v uzavřence tak myslím, že LMka obstojí se ctí...

Re: LM1875

ale chcem to napájať symetricky a keby dám napájanie cez stabilizátori napetie by bolo +-24v a zvýšila by sa tvrdosť zdroja tie repro neboli moc používané akurát mi na jednom minule prerazilo koncák a vbehlo do no asi 32v ale nič sa tej bedni nestalo.najprv som to chcel živiť tda2050 ale tie lm sú na tom asi lepšie.A tie basy aš tak nevadia ved spravím subwoofer.A mám tam nechať to arv 165

(upravil little 22. 2. 2008 17:47)

Re: LM1875

ARV 165 je ten elipťák, že ano? Nevidím důvod, proč jej měnit. Myslím ale, že bys mohl kompletně celé bedny předrátovat za vodič o průřezu 2,5mm-částečně se tím zlepší špatný DF LMek. Kabely, které tam jsou, nestojí za nic.

(upravil Kronos 22. 2. 2008 17:23)

Re: LM1875

Dej tam diody které ti srazí napětí.

Re: LM1875

tak to predrátujem a tá bedna je tlmená len tak že tam je kus nejakej tkaniny nebolo by lepšie dat volačo na každú stenu bedni

Re: LM1875

podla ktorej schémi bude lepšie spravit korekcie
http://stepa.wz.cz/index.php?page=zes alebo
http://www.svetelektro.com/clanky/konco … oj-50.html
lebo to lm1036n nemá moc dobrí odstup signál šum alebo nejaký lachký a lacný tranzistorový korekčák ktorí by bol lepší  ako to lm nemáte na také volačo schému

(upravil little 22. 2. 2008 17:48)

Re: LM1875

Kronosi, kurvadrát, sinclair tu nedávno o něčem takovém mluvil-byla tu řeč o ztrátovém teplu, které na nich bude vznikat. Ale na rovinu říkám, že kdyby se tady to téma objevilo o půl roku dřív tak bych dirtovi poradil to samé, co Ty. Ano, to LM1036 údajně není žádný zvukový zázrak...

Re: LM1875

a čo mám spraviť za to lm1036 dajte nejaké návrhy

(upravil sinclair 22. 2. 2008 19:20)

Re: LM1875

LM1036 je zvukový i technický průjem a na napájení těch 1875 žádné stabilizátory dát nejdou. Běžné stabilizátory jednak vyžadují nejméně 3V napěťového spádu, jednak mají tvrdé proudové omezení-když si ten koncák bude potřebovat v basech "cucnout", stabilizátory mu to nedovolí a dojde k nechutnému zkreslení, případně zhoupnutí membrán. Při nasazení proudového omezení totiž jde výstupní napětí stabilizátorů prudce dolů a poruší se symetrie napájení toho IO, což v praxi znamená stejnosměr na výstupu, třeba i krátce-to je ono zhoupnutí membrán basáků až k damage dorazu.
Když už bys tedy potřeboval srazit napětí o 4-5V dolů, tak jedině tranzistorovou zenerkou, což je zapojení, kde je proud omezen jen konečným proudovým zesílením výkonového tranzistoru.
Zde to je :
http://sweb.cz/servisdok/zdroj1875.gif

Jde o sériový symetrický stabilizátor+násobič kapacity. Kromě stabilizace též velmi účinně filtruje napájecí napětí, takže by teoreticky nebylo nutné používat vysoké filtrační kapacity za můstkem. Bohatě tam postačí těch 2x4.700uF/35V i pro dva kanály. Dá se to udělat za pár korun, ty darlingtony jsou velice levné /lze použít např. i TIP132+TIP137 nebo i Tesla KD366+KD367/ a velmi účinné. Jiné tranzistory než darlingtony tam použít nejdou.
Používali jsme to už v dřevních dobách integrovaných výkonových zesilovačů k napájení MDA2020, který byl jednak citlivý na přepětí, jednak na zvlnění v napájení.
Jako korekční zesilovač si kup v EZK stavebnici RSD4132. To LM1036 je vážně hnus fialovej.

Web

(upravil Kronos 22. 2. 2008 18:41)

Re: LM1875

little jo uznávám chybu, sem myslel že do takové nenáročné aplikace to bude ok.
sinclair díky za vysvětlení.

Re: LM1875

tak to spravím tak jako hovoríš a namiesto lm1036 by si čo poradil sinclair

Re: LM1875

Viz výše a myslím, že vše už bylo řečeno.

Web

Re: LM1875

tento korekčák je že celkom dobrí je s operákmi njm4580 a tie mám http://img403.imageshack.us/my.php?imag … ce2jd4.jpg

Re: LM1875

Co že je ten korekčák??

Re: LM1875

Bacha, tenhle korekčák bude vyžadovat zdroj signálu o velmi malém výstupním vnitřním odporu. Možná by vyhověl tak výstup z walkmana nebo MP-trojky. Jinak bude vyžadovat před sebe ještě jeden stupeň.

Re: LM1875

ja ho budem napájat s pc ten jeden stupen pred neho si myslel jako že pred neho dám ešte predzosilovač

(upravil jik 25. 2. 2008 14:24)

Re: LM1875

Jo, tak nějak jsem to myslel. Třeba jeden trojúhelníček OZ navíc.

Jestli je zdroj signálu dostatečně tvrdý (malý výstupní odpor), šlo by to i tak jak to máš.

Nejlépe bude, když to uděláš tak, jak radí Sinclair. Budeš to mít bez problémů a univerzální.

Re: LM1875

vyskúšam ten korekčák s4580 spravit a uvidím jako to pojde rozdiel bude aj tak dost velký oproti tým šmejdom geniusom za 200sk čo mám k pc

Re: LM1875

V tom korekčáku s  "4580" chybí na vstupu emitorový sledovač, který tam původně byl a který nějaká píča odtud vyhodila. Přes kondík 100n ty korekce půjdou až tak od 300Hz, je to vysloveně dokurvené. Zajímavé je, že na DPS ten sledovač zůstal...
Navíc na tom plošáku jsou použité jednoduché OZ, takže 4580 tam rozhodně použít nejde, spíš TL071 nebo něco takového, prostě jednoduchý OZ. A pozor, to klišé plošáku není zrcadlově otočené proti pokládačce, takže při výrobě požadujte zrcadlové obrácení obrazce. Je to korekčák z AR-B, který jsem tu já už jednou postoval, nevím ale kde to bylo. Chodí to perfektně i s LM748 či něčím podobným, rychlost OZ je tady důležitá až při výstupních napětích vyšších, než cca 1,5V, což pro buzení koncáku bohatě stačí. "Plechový" zvuk chytají 748 až nad 3V výstupního napětí, není se čeho bát. Jdou tam použít třeba i starší MAA748CN v plastu, nebo i MAA748 v kovu.
Podstatně jednodušší cesta je RSD4132.

Web